Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Livrator Foodpanda la 17 ani

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Eu ce spuneam, e mai simplu sa inchiriezi un sclav decat sa iei un angajat.
Oricum firmele astea de food-sharing (presupun ca asa se numesc, din moment ce transportul de persoane ilegal in regim taxi se numeste ride-sharing) livreaza pentru mici comercianti care daca s-ar putea ar inchiria si in bucatarie numai sclavi ca nu cumva sa plateasca salarii si sa respecte drepturile angajatilor.

View Postndor, on 03 aprilie 2019 - 19:53, said:

Decat sa-ti dai cu presupusul degeaba la ceva ce nu prea intelegi cum functioneaza , de ce nu-ti faci un cont la Uber Eats , sau Glovo ..sau ce vrei tu si vezi cat de buna e afacerea asta.
Comisionul ala platit de comerciant , cat crezi ca este si cate livrari o sa aiba un comerciant pe zi sa-si permita sa aiba proprii livratori angajati ?
Sunt si firme care au proprii livratori , vezi Pitza Hut .


#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postkjlfdshgfdlkgh, on 03 aprilie 2019 - 18:13, said:

View PostOverdue, on 03 aprilie 2019 - 17:51, said:

Familia mea nu duce lipsa chiar deloc de bani

lol, daca asta era adevarat nu vroiai sa-ti dedici viata livrand mancare pentru 800 lei pe luna
Cine zice ca daca are familia lui banii ii dau si lui?

#39
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu prea pricep ce spui ....dar nici nu conteaza .
1 Ca sa fie sclav trebuie ca persoana respectiva sa fie silita , obligata sa presteze o munca
2 Conditiile de  munca si plata sunt publice si le cunoaste dinainte de a incepe lucrul .
Cu alte cuvinte , daca-i convine bine daca nu nu . Nu-l obliga nimeni .
3 Nimeni nu inchiriaza pe nimeni . E o prestare de servicii , platita cu un tarif anume

Cea ce numesti acum transport ilegal de persoane , acel ride-sharing la care faci referire va deveni intr-un viitor nu foarte indepartat forma de taximetrie pe care o cunoastem azi .
Taximetria asa cum functioneaza ea azi , va disparea . Ne place sau nu ,asta e progresul .

Edited by ndor, 03 April 2019 - 20:10.


#40
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
https://stirileprotv...isuri-mari.html

#41
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La un voluntariat ceva te-ai gandit ?....Sunt multe domenii unde orice voluntar este apreciat, poti dezvolta aptitudini ce iti vor fi de folos mai tarziu.
Daca ai bani si de acasa si de la arbitraj, poate ar trebui sa dezvolti ceva si pe partea asta.
Castigi doar experienta de viata...

Edited by keta, 04 April 2019 - 01:12.


#42
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Azi am fost sa ma "angajez" la Foodpanda! Pe bune...
M-am inscris pe site. Imediat m-a programat la ora 16 la interviu. Asa ca la ora 15-30 ma urc pe scuter si glont la interviu.
M-a intampinat un domn relativ tanar (maxim 35 de ani). Mi-a comunicat conditiile:
8 lei net pe ora, indiferent daca ai comenzi sau nu;
5 lei net de comanda;
Angajatorul plateste dari la stat, daca te lovesti ai concediu medical, ti se plateste pensie etc. Practic esti angajat cu forme legale;
Poti merge cu ce vrei tu: scuter, motocicleta, masina, bicicleta!
Ghiozdanul, + ecuson iti dau ei gratuit, nu platesti nimic;
Plata pe 16 ale lunii urmatoare;
Poti lucra atat part time cat si full time, plata facandu-se la orele lucrate;


Acum partile mai putin bune:
O comanda trebuie sa dureze MAXIM 30 de minute;daca se depaseste acest timp te arde la bani. Ceea ce e destul de greu de realizat, te duci la restaurant, iei mancarea, o platesti, o pui in ghiozdan apoi mergi la client ... daca dai de vanzatori/bucatari lenti, daca ai vreo 10 km cu trafic greu, nu prea poti respecta cele 30 de minute;
Mancarea pe care o iei, o platesti din banii tai, urmand ca apoi sa iei banii de la client;
Daca un client trage teapa (nu raspunde la telefon, sau refuza mancarea), suni patronul, si urmeaza sa va intalniti ii predai bonul si mancarea, iar el iti da banii inapoi;
Daca ti se dau comenzi, esti obligat sa faci MINIM doua livrari pe ora, altfel iar te arde la bani.
Programul incepe pe la 9 dimineata pana la 13-14, si apoi de la 17 seara pana pe la 21! Sambata si duminica lucrezi cat vrei!
Benzina o suporti tu! La fel, reparatiile scuterului/masinii/bicicletei!

Ce e de apreciat la ei e ca iti fac forme legale de angajare (spre deosebire de Uber Eats). Mi s-a spus ca, dupa ce ma voi angaja la ei, pot sa merg la ITM si sa verific.

Cam astea au fost discutiile la interviu. La final i-am spus ca ma mai gandesc ...

Acum serios vorbind nici o secunda nu am avut intentia sa ma angajez la ei. Am fost numai din pura curiozitate. dar tot serios vorbind, daca aveam cu vreo 25 de ani mai putin, sigur m-as fi angajat la ei! E un job pentru tineri, un job ce iti ofera o oarecare "aventura"! Dar nu prea e pentru cei trecuti de 45 de ani ....

Edited by XL700VA, 04 April 2019 - 19:26.


#43
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Conditiile nu sunt foarte stralucite comparativ cu Uber sau Glovo .
In afara de faptul ca ai contract de munca , care nici asta nu reprezinta cine stie ce pentru asemenea job , restul sunt chiar restrictive.
1- Trebuie sa ai bani sa platesti mancarea . De unde banii astia ? Ii da firma sau sunt banii proprii ai livratorului ?
2- Daca restaurantul nu-ti mai primeste mancarea inapoi refuzata de client , ce faci , pierzi banii ?
3- Daca nu reusesti din diverse motive. trafic , accident ...etc sa ajungi in 30 min te penalizeaza . Pierzi si bani si benzina sau timp degeaba.
In 4-5 ore sa zicem ca faci vreo 70 lei dar e posibil sa fi penalizat pentru intarzieri .
Din punctele astea de vedere Uber si Glovo sunt mai bune . Sunt conditii mult mai lejere la aceeasi bani .
Oricum astea nu au fost gandite ca si job-uri de cariera . Nu vad pe nimeni iesind la pensie ca livrator Uber sau Foodpanda. Sunt gandite ca job-uri part time . Le faci cind poti si daca poti . Deci chestia cu contract la ITM e apa de ploaie .

#44
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
1. Platesti mancarea din banii tai, urmand sa ii recuperezi de la client.
2. Daca un client iti trage teapa, suni patronul firmei, te duci cu bonul si mancarea si iti da el banii inapoi. Cel putin asa mi-a spus la interviu ...
3. Da, te penalizeaza ... dar nu mi-a spus cu cat!

LE intradevar conditiile nu sunt stralucite deloc. S-ar putea sa iesi in pierdere ... Daca alegi livrarea cu masina clar nu ai cum face 30 min pe livrare. Poate doar cu un scuter micut si fasnet ...

Edited by XL700VA, 05 April 2019 - 08:21.


#45
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postndor, on 05 aprilie 2019 - 08:12, said:

Conditiile nu sunt foarte stralucite comparativ cu Uber sau Glovo .
In afara de faptul ca ai contract de munca , care nici asta nu reprezinta cine stie ce pentru asemenea job , restul sunt chiar restrictive.
1- Trebuie sa ai bani sa platesti mancarea . De unde banii astia ? Ii da firma sau sunt banii proprii ai livratorului ?
2- Daca restaurantul nu-ti mai primeste mancarea inapoi refuzata de client , ce faci , pierzi banii ?
3- Daca nu reusesti din diverse motive. trafic , accident ...etc sa ajungi in 30 min te penalizeaza . Pierzi si bani si benzina sau timp degeaba.
In 4-5 ore sa zicem ca faci vreo 70 lei dar e posibil sa fi penalizat pentru intarzieri .
Din punctele astea de vedere Uber si Glovo sunt mai bune . Sunt conditii mult mai lejere la aceeasi bani .
Oricum astea nu au fost gandite ca si job-uri de cariera . Nu vad pe nimeni iesind la pensie ca livrator Uber sau Foodpanda. Sunt gandite ca job-uri part time . Le faci cind poti si daca poti . Deci chestia cu contract la ITM e apa de ploaie .
Asta da afacere, deci asta nu face decat sa incaseze comisioane pe afacerea transportatorului facuta cu banii proprii... un fel de guvern care te taxeaza degeaba, doar ca existi.
Asta da afacere, tu doar sa stai relaxat si sa incasezi fara sa faci nimic, fara sa risti nimic... suna ca in filmele alea cu taxa de protectie la mafioti, pe langa cea data la stat.

Edited by projectfp, 05 April 2019 - 11:08.


#46
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012

View PostXL700VA, on 04 aprilie 2019 - 19:22, said:

Mancarea pe care o iei, o platesti din banii tai, urmand ca apoi sa iei banii de la client;
N-am mai auzit asa ceva pana cum... livratorul ca cumpere mancarea pe banii lui.
Este legal, ca mod de afacere?

#47
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postprojectfp, on 05 aprilie 2019 - 11:08, said:

Asta da afacere, deci asta nu face decat sa incaseze comisioane pe afacerea transportatorului facuta cu banii proprii... un fel de guvern care te taxeaza degeaba, doar ca existi.
Asta da afacere, tu doar sa stai relaxat si sa incasezi fara sa faci nimic, fara sa risti nimic... suna ca in filmele alea cu taxa de protectie la mafioti, pe langa cea data la stat.
Bag de seama ca nu prea pricepi cum se fac banii in lumea asta .
Pe acelasi principiu poti sa te iei si de Bil Gates ca nu face nimic si-ti ia banii pe tot felul de licente .
Platforma aia , nu numai la Foodpanda dar si Uber si Glovo , nu merge singura . Exista niste oameni in spate le ei care o intretin .
pe de alta parte nu te obliga nimeni sa o folosesti . Ca in orice afacere totul este perfect legal atat timp cat cunosti conditiile dinainte .
Altfe;l spus, ca sa stea relaxat si sa incaseze ceva ala care a facut platforma a transpirat ceva pana a fost gata .
De ce nu te iei si de pensionari , ca tot stau acasa relaxati , nu fac nimic si asteapta sa le vina pensia !

View PostAdi757, on 05 aprilie 2019 - 11:27, said:

N-am mai auzit asa ceva pana cum... livratorul ca cumpere mancarea pe banii lui.
Este legal, ca mod de afacere?
De aia am intrebat si eu . Mi se pare putin ciudat .
Daca clientul refuza mancarea , restaurantul poate invoca si el o gramada de scuze si nu mai restitue contravaloarea .
Cred ca ceva nu s-a inteles bine .
De regula banii se trag de pe cardul cumparatorului cand comanda . Cand curierul preia mancarea , ea e deja platita .

#48
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Banii nu se trag (mereu) dupa cardul clientului. Nu e ca la Uber. Cumperi tu mancarea, si ti-o plateste clientul la destinatie. La interviu mi s-a spus clar sa am asupra mea 80 de lei in fiecare zi.  Daca clientul trage teapa, nu restaurantul te despagubeste, ci cei de la Foodpanda. Am scris de doua ori asta mai sus.

Edited by XL700VA, 05 April 2019 - 15:56.


#49
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cu cel putin doua tepe pe zi da patronul faliment sau devine obez....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate