Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ajutor cumparare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Buna seara,

Din dorinta de a o aduce pe mama mea langa mine  (fiind batrana)  acum 7 luni mama mea a facut o promisiune de vanzare cumparare a unui apartament,
banii sunt de la mine si fratele meu,   in promisiune este specificat de unde provin banii.

ulterior mama mea sa imbolnavit  si pentru siguranta ei as dorii sa pun in contractul de vanzare-cumparare (cand se va realiza) o clauza cum ca mama mea sa  nu aiba voie sa vanda fara aprobarea noastra.

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, pot sa fac acest lucru??
Multumesc nticipat!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vreti sa cumparati sau sa vindeti ?
Daca cumparati , puneti ap pe numele vostru si faceti-i mamei uzufruct viager .

#3
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
as dorii sa fie pe numele mame mele pe de o parte sa se simta stapana si pe de alta parte ea are posibilitatea de al achizitiona cu 5% tva, dar anul asta se va realiza contractul.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 satelit, on 31 martie 2019 - 19:48, said:

as dorii sa fie pe numele mame mele pe de o parte sa se simta stapana si pe de alta parte ea are posibilitatea de al achizitiona cu 5% tva, dar anul asta se va realiza contractul.
Daca il pui pe numele mamei tale, o sa dai alti bani cu succesiunea dupa ce ea nu va mai fi...si notarii chiar sunt lacomi

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 satelit, on 31 martie 2019 - 19:48, said:

as dorii sa fie pe numele mame mele pe de o parte sa se simta stapana si pe de alta parte ea are posibilitatea de al achizitiona cu 5% tva, dar anul asta se va realiza contractul.
Cauta pe net ce inseamna uzufruct viager si o sa intelegi de ce zic sa faceti cum am sugerat .

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
varianta asta o votez si eu.

#7
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Daca as lua eu si fratele meu apartamentul ar trebuii sa achit restul de tva (pana la 24%) din valoare lui,
   nu are rost sa dau acesti bani pentru ca nu eu il voi folosii ,
   in acelas timp as vrea sa fie si mama mea ok dar sa am si o siguranta pe viitor, cine stie ce se va intampla !?!.

#8
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Faceti act notarial de imprumut cu termen de x ani si puneti ipoteca pe apartament? Asa nu va avea cum sa-l vanda, dar o sa fie pe numele ei...

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu cred ca vor nici smecheria cu imprumutul.
Probabil vor sa puna la adapost de eventuale executari sau de imparteala la divort, deaceea vor sa fie obligatoriu pe numele mamei.
Si daca pui imprumut catre mama si ipoteca nu ii ajuta cu nimic.

#10
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Asa pare legal pentru ca banii sunt de la mine si fratele meu , dar cum sa facem ipoteca pentru ca banii i-am dat la dezvoltator pentru al achizitiona la un pret bun ?? ,
apartamentul nu este gata, contractul de vanzare-cumparare se va realiza in termen de 2 luni.

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ipoteca o faci pe baza contractului de imprumut fals... cum fac camatarii.
Dar daca e ce zic eu, ai mare grija, ca ipoteca poate fi preluata de cel ce te executa si sa ramana mama pe drumuri cand nu va putea plati banii ca doar e contract de imprumut fictiv.

Edited by projectfp, 31 March 2019 - 20:35.


#12
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
nu cred ca inteleg,    care imprumut pentru ca banii sunt de la mine si fratele meu
ce am inteles pana acum am inteles ca pot sa fac un contract intre noi  (eu si fratele meu)  si mama mea pe x ani  cum ca o imprumut sa-si ia apartament.
In acest fel sunt sigur ca mama mea nu va putea  face greseli pe viitor, este corect ce am inteles??

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 satelit, on 31 martie 2019 - 20:01, said:

Daca as lua eu si fratele meu apartamentul ar trebuii sa achit restul de tva (pana la 24%) din valoare lui
Apartamentul respectiv are sau NU ARE tva, in functie de cumparator??????????????

#14
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
pai daca este de la dezvoltator la prima achiziie orice persoana poate cumpara cu 5% tva, restul cu 24%,
  eu asa stiam , nu stiu daca sa mai schimbat ceva in prezent.

#15
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 tioopedi, on 31 martie 2019 - 20:45, said:

Apartamentul respectiv are sau NU ARE tva, in functie de cumparator??????????????
E un program social prin care TVA e redus la 5% daca e prima casa pe care o cumpara cu 5% TVA.

#16
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
cred ca asa este legea  , la prima locuinta este 5%tva.

Edited by satelit, 31 March 2019 - 20:54.


#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 satelit, on 31 martie 2019 - 20:39, said:

nu cred ca inteleg, care imprumut pentru ca banii sunt de la mine si fratele meu
ce am inteles pana acum am inteles ca pot sa fac un contract intre noi  (eu si fratele meu)  si mama mea pe x ani  cum ca o imprumut sa-si ia apartament.
In acest fel sunt sigur ca mama mea nu va putea  face greseli pe viitor, este corect ce am inteles??
Exact, i se spune contract de camata in termeni populari.
Adica se face un contract fals de imprumut cu ipoteca pentru ca camatarul (in cazul asta tu si fratele) sa poata sa se asigure ca cel imprumutat nu isi vinde proprietatile sa ii dea teapa si sa poata executa locuinta celui imprumutat daca nu mai da banii.
In teorie e ilegal, in practica o face toata lumea care are de facut niste combinatii dubioase.

#18
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
cand se face contractul asta ? inainte de contractul de vanzare cumparare  sau dupa contractul de vanzare cumparare??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate