Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor cumparare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
inainte

#20
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View Postsatelit, on 31 martie 2019 - 20:52, said:

cred ca asa este legea  , la prima locuinta este 5%tva.

S-a scos conditia sa poti achizitiona doar 1 locuinta cu o cota de 5% TVA.

Cota de TVA se aplica in functie de (i) valoare imobil (ii) an construire/dare in folosinta etc.


art. 292 cod fiscal 3. livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 m^2, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 450.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare.

Edited by greenvision, 31 March 2019 - 21:56.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Totusi, parca la vanzarea intre persoane fizice nu se percepe TVA.

#22
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc pentru sfaturile dumneavoastra !
  Sa inteleg ca pentru siguranta mea si a mamei mele ar fi doua variante:
1 -  uzufruct viager cu conditia ca apartamentul sa fie pe numele meu si a fratelui meu
2 -  vanzare cumparare pe numele mamei mele cu un contract "camata".

   Stiind ca in aceasta faza avem doar o promisiune de vanzare cumparare pe numele mamei mele
    iar banii sunt de la mine si fratele meu,
daca as alege varianta "uzufruct viager"
cand voi cumpara apartamentul cum trebuie sa procedez sa il cumpar pe numele meu si al fratelui meu??

#23
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Din moment ce contractul actual de V-C e pe numele mamei e prea tarziu, va trebui ca mama sa va vanda voua in mod fictiv sau sa va doneze voua cu uzufruct.

#24
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Momentan nu-i nici un contract de vanzare cumparare, am explicat mai sus,
Acum exista o promisiune de vanzare cumparare, banii i-am platit pe apartament pentru a-l obtine la un pret mai bun,
   se stie ca daca cumperi de la un dezvoltator un apartament nefinalizat sau in stadiul de proiect obtii anumite oferte.
   Apartamentul nu este finalizat,  peste cateva luni se va face un contract de vanzare cumparare.
ce trebuie sa fac ca sa facem actul de vanzare cumparare pe numele nostru??

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Deci banii aia platiti pe apartament pe baza carui document i-ai platit daca nu exista contract V-C?

#26
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
pe promisiune de vanzare cumparare cu anumite caluze conractuale, in caz ca dezvolatorul se razgandeste imi va da banii inapoi,
asa se procedeaza la cumpararea unui apartament in stadiul de proiect , cand se va finaliza blocul abia atunci se fac contractele de vanzare cumparare.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu conteaza cine e " titularul " pe Promisiune, daca la momentul contractului de v-c se doreste alt proprietar cu acordul acestuia. Important este ca dupa Promisiune sa se infaptuiasca contractul de v-c , in aceleasi conditii si anume  pretul stabilit in promisiune si apartamentul cu caracteristicile stipulate, nu se modifica !

Edited by Baxon, 01 April 2019 - 13:08.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

View Postsatelit, on 01 aprilie 2019 - 12:47, said:

pe promisiune de vanzare cumparare cu anumite caluze conractuale, in caz ca dezvolatorul se razgandeste imi va da banii inapoi,
asa se procedeaza la cumpararea unui apartament in stadiul de proiect , cand se va finaliza blocul abia atunci se fac contractele de vanzare cumparare.

Daca mama ta este cea care are numele pe (ante)contract, ea va fi proprietarul, indiferent de unde au venit banii.
Dupa ce va exista obiectul contractului, respectiv apartmanentul, cel mai simplu ar fi un contract de donatie cu uzufruct viager, dar doar daca stii ca te intelegi cu ceilalti potentiali mostenitori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate