Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Apple a anulat AirPower, incarcatorul wireless.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posta_mada21, on 31 martie 2019 - 03:10, said:

tu te auzi ce vorbesti? inginerul lui peste

Dar tu ? Am aruncat o privire pe istoricul tău la posturi și în toate te cerți și te contrazici cu toată lumea, ești sigur că nu ești afectat deja de radiații ? Posted Image

#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Imi dau si eu cu parerea, ca nu-s injiner la apple.
Airpower era programat sa incarce wireless 3 chestii: telefonul, ceasul si airpodsurile.

Una bucata incarcator, destul de mare, care sa incarce 3 chestii diferite ca dimensiuni.

Probabil ca este destul de greu sa faci o placinta sa emita curent (vorbesc ca un afon, dar cred ca intelegeti ce vreau sa spun) astfel incat oriunde plasezi un telefon, un ceas sau carcasa de la airpods sa se incarce. Nu vorbim de o arie bine definita unde sa pui ceasul sau telefonul sau castile. Pur si simplu le trantesti pe placinta si astepti sa se incarce.

Daca telefonul este plat, carcasa la airpods e usor bombata dar nu foarte tare iar fundul ceasului e bombat destul de bine.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am avut niste jucarii cu care puteai incarca wireless orice iphone cu mufa lighting. De la eboda. Le-am montat pe iphone 6 care-l aveam atunci. Se incalzea ca naiva in timpul incarcarii. Intr-o luna mi-a distrus acumulatorul. Acu am iphone care stie de incarcare wireless, dar nu ma grabesc deloc cu ea. Probabil ca o fi mai bine facuta decat cea de la eboda, dar tot cred ca incalzeste telefonul si asta distruge acumulatorul. Poate ma insel eu...

#22
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu vad rostul incarcarii wireless. Ne doare mana sa bagam si sa scoatem o amarata de mufa din telefon? Plus ca atunci cand folosim incarcatorul cu fir putem sa si utilizam telefonul in acelasi timp.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu urasc cablurile!
Am iphone x si incarcator wireless pe masina si acasa.
Intru in casa, iar in sufragerie am pe masa acel incarcator ikea.
Pun telefonul si imi vad de treaba.
In dormitor am un incarcator cu lampa Xiaomi.

In masina am un no-name pe pe aliexpress. Usor de pus telefonul si fara batai de cap cu cablurile.

#24
alicadoba

alicadoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.07.2007

View PostFane, on 31 martie 2019 - 10:35, said:

Eu am avut niste jucarii cu care puteai incarca wireless orice iphone cu mufa lighting. De la eboda. Le-am montat pe iphone 6 care-l aveam atunci. Se incalzea ca naiva in timpul incarcarii. Intr-o luna mi-a distrus acumulatorul. Acu am iphone care stie de incarcare wireless, dar nu ma grabesc deloc cu ea. Probabil ca o fi mai bine facuta decat cea de la eboda, dar tot cred ca incalzeste telefonul si asta distruge acumulatorul. Poate ma insel eu...
Incarcarea wireless in felul acesta, se facea tot prin mufa de incarcare, nu este chiar acelasi lucru.

Rostul este ca, in principiu incarcarea wireless, protejeaza bateria si e aspectul comoditatii, al designului fara fire si protejarea mufei de incarcare.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postalicadoba, on 31 martie 2019 - 12:57, said:



Rostul este ca, in principiu incarcarea wireless, protejeaza bateria
Cine te-a mințit?

#26
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Sunt destule investigatii asupra incarcatoarelor wireless si concluziile sunt amestecate dar inspre a arata ca exita risc la distante mici. Ca tot lucreaz acum cu astea pe partea de safety va pot spune care sunt "safety goals" stabilitate de a fi acoperite: 1. prevenirea supra-incalzirii si a riscului incendiu (din cauza pozitionarii relative ne-optime a bobinelor si a eventualelor obiecte straine) si 2. prevenirea emiterii radiatiilor peste valori periculoase, aici se are in vedere specificatiile ICNIRP - investigatiile interne arata ca distanta minima sigura este undeva la 15 cm pentru incarcare cu standardul Qi de 15W.

Si colegii de la implementare au mari batai de cap mai ales din cauza performantelor care descresc foarte rapid cu pozitionarea sub-ideala, cred ca ii inteleg pe cei de la Apple cand spun ca au renuntat din cazua ca nu pot livra un produs suficient de performant mai ales la acele cerinte, mai multe dispozitive plasate oarecum la intamplare pe suprafata.

Un exemplu de studiu este aici.

Quote

As can be seen in Fig.4-5 and Table I, while using the wireless charger, greater electromagnetic fields then recommended/prescribed are achieved in the vicinity of the device. Therefore, health risk exists and special care should be taken while using such devices especially in restricted spaces (cars).


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postboy4ever, on 31 martie 2019 - 12:10, said:

Nu vad rostul incarcarii wireless. Ne doare mana sa bagam si sa scoatem o amarata de mufa din telefon? Plus ca atunci cand folosim incarcatorul cu fir putem sa si utilizam telefonul in acelasi timp.
Nu mai zic, la curentii de incarcare necesari in telefoanele moderne... adica 1.5-2.5A... stai mult si bine dupa wireless si lipit de el, nu poate trage amperajul necesar.

Edited by andreic, 31 March 2019 - 13:43.


#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postandreic, on 31 martie 2019 - 02:56, said:

Intotdeauna e necesar un studiu. In ceea ce priveste impactul biologic e redus spre inexistent deoarece nu se folosesc radiatii ionizante si se pierde gramada prin mediu.

Sustii de peste 10 aceasta teorie dar nu ai metodele de a o confirma.
Un electronist sau un medic sunt lipsiti de mijloacele tehnice dar si de cunostintele necesare pentru efectuarea acestor cercetari.

Singurele care pot emite opinii sunt institutele de cercetari care reunesc colective mari, interdisciplinare si dispun de posibilitatea efectuarii de teste si masuratori.
Institutele au nevoie de finantari iar acestea vin din zona privata sau din zona politicului.

Cand vorbim de interese ar fi util sa fim mai precauti si sa nu credem tot ce ne serveste marketingul.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postterratec, on 31 martie 2019 - 14:46, said:

Sustii de peste 10 aceasta teorie dar nu ai metodele de a o confirma.
Un electronist sau un medic sunt lipsiti de mijloacele tehnice dar si de cunostintele necesare pentru efectuarea acestor cercetari.
Singurele care pot emite opinii sunt institutele de cercetari care reunesc colective mari, interdisciplinare si dispun de posibilitatea efectuarii de teste si masuratori.
Exista aceste studii, unul de peste 20 ani facut in Australia pe esantion mare care a demontat teoria cancerului si mai e si altul ceva mai mic al americanilor respectiv agentiei pentru studiul cancerului deasemenea nu a gasit nimic notabil. DIn cate stiu ambele au fost postate in diverse arii.
Normal ca politica ideala si utilizata de OMS este limitarea la strictul necesar a oricaror expuneri.

Deasemenea de mentionat ca in ipotezele avansate de alarmisti si crizati... nu exista niciunul din criteriile enumerate de tine... masuratori corecte, esantion de probe necontaminate, metoda stiintifica... daca erau, se realiza un nou studiu care dupa validare (peer review) ar ajunge sa fie sursa de inspiratie pentru organismele de sanatate publica si autoritatile in radiatii.

Edited by andreic, 31 March 2019 - 14:57.


#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

View Posteugeniusro, on 31 martie 2019 - 08:58, said:

Dar tu ? Am aruncat o privire pe istoricul tău la posturi și în toate te cerți și te contrazici cu toată lumea, ești sigur că nu ești afectat deja de radiații ? Posted Image



Confuzi "radiatiile" cu cimpurile electromagnetice in general si cu cimpurile magnetice.
Si daca te uiti pe o harta de IQ o sa vezi ca cu cit e poporul mai putin supus la "iradiatii" cu atit e mai prost, iar aia din Asia care stau toata ziua cu telefonul in mina si sint in cel mai dens mediu electromagnetic posibil sint binisor peste.

PS: pe siteul apple sint in continuare posturi in domeniul asta asa ca nu cred ca au abandonat proiectul.

Edited by vrajitoruldinoz, 31 March 2019 - 18:32.


#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 31 martie 2019 - 18:32, said:

Confuzi "radiatiile" cu cimpurile electromagnetice


Radiația este un câmp electromagnetic, și în funcție de lungimea de undă poate fi radiație gama, radiație X, radiație vizibilă, radiație infraroșie etc

#32
alicadoba

alicadoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.07.2007

View Postbenis, on 31 martie 2019 - 13:28, said:


Cine te-a mințit?
Experienta de utilizare.

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

View Posteugeniusro, on 31 martie 2019 - 20:00, said:



Radiația este un câmp electromagnetic, și în funcție de lungimea de undă poate fi radiație gama, radiație X, radiație vizibilă, radiație infraroșie etc

Ia uita-te si la radiatia alfa si beta.
Radiatia in intelesul "popular" este cea ionizanta, care are efecte biologice, asupra adn-ului. Cimpurile electromagnetice de care sintem inconjurati permanent (incepind cu lumina) nu au efecte ioniante decit de la o frecventa in sus, frecventa care e mult peste WiFi, celulare, cuptoare cu microunde etc.

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Radiația "dură" la care te referi are posibilitatea să pătrundă puternic în materiale, spre deosebire de zona spectrului radio care se oprește într-o foiță de material conductor "Cușca Faraday", dar oprirea asta este datorată doar faptului că atomii din materialul din care este făcut ecranul rezonează la frecvența respectivă, un exemplu ar fi frecvența de 2,4 GHz la care rezonează atomul de hidrogen, respectiv moleculele de apă, din acest motiv se fac cuptoarele cu microunde pe această frecvența, practic încălzesc eficient apa din produsele pe care le gătim, dar se încălzesc și alte materiale chiar dacă nu rezonează la frecvența respectivă.
Apropo de ce susțineai anterior, poți face o listă cu laureații premiului Nobel din Asia ? Dar nu premii din astea "politice", ceva legat de fizică, matematică, chimie ? În afară de Sun Tzu mie nu îmi vine în minte o altă personalitate asiatică care să fi avut impact.
Acum vezi mulți asiatici cu aifoanele în mână dar tot atât de mulți au deja creierul "șters" și sunt numai buni pentru îndoctrinare și îndobitocire, din păcate se vede și la europeni efectul ăsta Posted Image , e suficient să arunci o privire doar aici pe forum și te lămurești că nu prea fac bine radiațiile la cap.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Bullshit gogule, ai facut fizica la FF, pe auzite, dupa ureche :)
Cuptoare cu microunde sint la toate frecventele (alea din industria alimentara sint la 800MHz) si nu rezoneaza nici un atom. Cusca faraday functioneaza pe princpiul curentului indus si al miscarii sarcinilor.
Daca idee ta e ca iti inclazeste celularul creierul, nu numai ca e gresita fizic (radiatia de maxim 1W emisa de telefon din care numai un procent infim trece prin creier nu poate face mare lucru, ce sa mai spune de WiFi) dar poate ar trebui sa nu mai stai in soare ca ala are putere mult mai mare.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Deci cum spuneam se pare că ești unul din cazurile cu neuroni prăjiți, probabil vinzi prostii din astea și ăsta e motivul care te impacientează. Aruncă o privire aici și te documentează ca să nu mai aberezi.

http://hyperphysics....ves/mwoven.html

P.S. Poate ne pui un link spre o documentație de cuptoare care folosesc 800 MHz ca să ne lămurim.

Edited by eugeniusro, 31 March 2019 - 22:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate