Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Casa cu banii jos?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Pe scurt: am 130.000 de euro cash și vreau sa îmi cumpăr o casa.
Sa cumpăr casa direct și gata?
Sau sa cumpăr 2 apartamente, sale închiriez, sa fac un credit pentru casa și sa plătesc ratele din cele 2 chirii?

Pe de o parte ma gândesc ca la sfârșitul creditului ma aleg cu 2 apartamente în plus, pe de alta parte ma gândesc cata dobânda o sa plătesc...

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Eu detest creditele.

As alege sa iei cash si gata.

Dar daca tu ai ceva aranjat sa castigi destul de bine din acele chirii..go for it!

Problema cu inchirierea e ca nu stii pe cine bagi in casa, si te poti usor trezi ca ai de platit pagube uriase!

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia o casă mai mică și investește o parte din bani.
Fără credite.

#4
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si eu am facut la fel. Am cumparat 2 apartamente si o garsoniera, bagate cu contract de inchiriere la o agentie imobiliara care la randul ei subinchiriaza cum doreste si eu scap de bataie de cap si posibilitatea de a nu gasii chiriasi la vreun apartament . Eu imi iau banii orice ar fi conform contract luna de luna.

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDavid900, on 29 martie 2019 - 10:00, said:

Pe de o parte ma gândesc ca la sfârșitul creditului ma aleg cu 2 apartamente în plus,
Si la ce iti mai foloseste asta la 120 de ani? Posted Image

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Poate ii foloseste. Daca cumpara casa cu banii jos, are doar casa. Daca cumpara 2 apartamente si face credit pentru casa, peste 30 de ani va avea o casa si 2 apartamente. Investitia poate fi si pentru viitorul copiilor.

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:26, said:

Si la ce iti mai foloseste asta la 120 de ani? Posted Image
Poate omul are copii, sau are de gand sa faca si se gandeste si la viitorul lor.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDavid900, on 29 martie 2019 - 10:00, said:

Pe scurt: am 130.000 de euro cash și vreau sa îmi cumpăr o casa.
Sa cumpăr casa direct și gata?
Sau sa cumpăr 2 apartamente, sale închiriez, sa fac un credit pentru casa și sa plătesc ratele din cele 2 chirii?

Pe de o parte ma gândesc ca la sfârșitul creditului ma aleg cu 2 apartamente în plus, pe de alta parte ma gândesc cata dobânda o sa plătesc...
Dintre toate raspunsurile de pana acum doar cel al userului @costin001 mi se pare cel mai logic:

View Postcostin001, on 29 martie 2019 - 10:24, said:

Si eu am facut la fel.
Am cumparat 2 apartamente si o garsoniera, bagate cu contract de inchiriere la o agentie imobiliara care la randul ei subinchiriaza cum doreste si eu scap de bataie de cap si posibilitatea de a nu gasi chiriasi la vreun apartament.
Eu imi iau banii orice ar fi conform contract luna de luna.

Si cireasa de pe tort:
"peste 30 de ani vei avea o casa si 2 apartamente. Investitia poate fi si pentru viitorul copiilor"  Posted Image

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postspe_ripper, on 29 martie 2019 - 10:33, said:

Investitia poate fi si pentru viitorul copiilor.
Investitia pentru viitorul copiilor se face in educatia lor nu in niste case care sa ii lege de un anume loc, case care vor fi vechi cand copii o sa fie mari si pe care copii nu o sa dea doi bani (si pe buna dreptate)

View Postspe_ripper, on 29 martie 2019 - 10:33, said:

Daca cumpara 2 apartamente si face credit pentru casa, peste 30 de ani va avea o casa si 2 apartamente.
si o viata dedicata platirii acelui credit; oamenii uita mereu ca nu sunt nemuritori :)

#10
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Daca iei doua apartamente , ramane intrebarea cine iti da tie credit 130.000 Euro ? Daca ai asemenea venituri poti si sa iei casa cu banii jos apoi pui bani cash deoparte din salariul tau si ii ai disponibili oricand, nu blocati in alte investitii.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
peste 30 de ani apartamentele alea vor avea bulina rosie.

#12
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:26, said:


Si la ce iti mai foloseste asta la 120 de ani? Posted Image
Am 30 și ceva de ani acuma.
Pot sa le las la copii când o sa fie majori.

View Postlaffin, on 29 martie 2019 - 10:52, said:

peste 30 de ani apartamentele alea vor avea bulina rosie.
Vorbesc de apartamente terminate anul asta.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDavid900, on 29 martie 2019 - 10:53, said:

Pot sa le las la copii când o sa fie majori.
Ideea poate fi OK, e alegerea ta, dar esti convins ca, copiii o sa vrea sa se lege de locul pe care il alegi tu? poate vor altceva; plus ca vrei sa investesti o suma mare de bani in speranta unui nu prea mare venit din chirii; incearca sa estimezi  veniturile din care scade impozite, mentenanta, renova etc si vezi daca merita...la care adauga devalorizarea banilor, indiferent de moneda

#14
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View Postspe_ripper, on 29 martie 2019 - 10:33, said:

Poate ii foloseste. Daca cumpara casa cu banii jos, are doar casa. Daca cumpara 2 apartamente si face credit pentru casa, peste 30 de ani va avea o casa si 2 apartamente. Investitia poate fi si pentru viitorul copiilor.
Asta e și gândirea mea. Dar pe de alta parte când vad cata dobânda o sa plătesc... De asta sunt în dubii.

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDavid900, on 29 martie 2019 - 10:57, said:

Am 30 și ceva de ani acuma.
si esti sigur ca vrei sa dedici pe urmatorii 30 platii unui credit? pe la 60 de ani, dupa plata creditului viata capata alte perspective :)

#16
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:57, said:


Ideea poate fi OK, e alegerea ta, dar esti convins ca, copiii o sa vrea sa se lege de locul pe care il alegi tu? poate vor altceva; plus ca vrei sa investesti o suma mare de bani in speranta unui nu prea mare venit din chirii; incearca sa estimezi  veniturile din care scade impozite, mentenanta, renova etc si vezi daca merita...la care adauga devalorizarea banilor, indiferent de moneda
Pai pot sa vânda apartamentele și sa facă ce vor cu banii.
Ideea e ca dacă as cumpăra casa cu banii jos peste 25 de ani o sa am doar casa asta.
Dacă cumpăr 2 apartamente si din chirie plătesc rata, peste 25 de ani o sa am o casa și 2 apartamente. Dar socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg...

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:50, said:

Investitia pentru viitorul copiilor se face in educatia lor nu in niste case care sa ii lege de un anume loc, case care vor fi vechi cand copii o sa fie mari si pe care copii nu o sa dea doi bani (si pe buna dreptate)


si o viata dedicata platirii acelui credit; oamenii uita mereu ca nu sunt nemuritori Posted Image
De acord cu tine.

#18
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:57, said:


Ideea poate fi OK, e alegerea ta, dar esti convins ca, copiii o sa vrea sa se lege de locul pe care il alegi tu? poate vor altceva; plus ca vrei sa investesti o suma mare de bani in speranta unui nu prea mare venit din chirii; incearca sa estimezi  veniturile din care scade impozite, mentenanta, renova etc si vezi daca merita...la care adauga devalorizarea banilor, indiferent de moneda
Pai pot sa vânda apartamentele și sa facă ce vor cu banii.
Ideea e ca dacă as cumpăra casa cu banii jos peste 25 de ani o sa am doar casa asta.
Dacă cumpăr 2 apartamente si din chirie plătesc rata, peste 25 de ani o sa am o casa și 2 apartamente. Dar socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate