Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa cu banii jos?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
themistocle

themistocle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2019
Eu nu pricep cum anume doreste sa cumpere doua apartamente cash , si sa plateasca si banii de avans pentru casa, totul din 130.000 euro.
La orice tranzactie va avea taxe de platit, plus renovare/mobilare/utilare/decor. Un apartament nou in zona centrala din Iasi se vinde cu cel putin 75.000 euro (prin apartament intelegand minim 2 camere si minim 50mp), taxele sunt cam 1000euro, costurile cu amenajarea - minim 5000 euro (mobila, echipare, etc). Deci cam 81.000 euro pentru o unitate. Doua unitati inseamna 162.000 euro.
Deja s-a depasit bugetul de 130.000 euro... Cu mult.

Apoi, de unde bani pentru avansul la creditul pentru casa ? 130.000 euro pe credit presupun inca ~ 20.000 euro cash, avans, pentru a putea trage acel credit. Plus taxele notariale, plus mobilarea/echiparea casei... (doar nu o sa locuiasca in ea goala).

Cu totul se duce pe la 200.000 euro...

#56
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postdraculescu, on 30 martie 2019 - 12:56, said:



Un părinte ĂŽnțelept le lasă copiilor lui o copilărie fericită, nu o grămadă de cărămizi și betoane!!

Du-te cu familia ĂŽntr-o țară normală, gen Finlanda, Suedia, Olanda etc, cu un sistem de sănătate pus la punct, cu o infrastructură așa cum trebuie, cu un sistem bancar care nu te jupoaie de 7 piei, cu un guvern care nu-ți confiscă pensia, dar mai ales, cu școli unde copiii tăi se vor duce cu plăcere și unde vor ĂŽnvăța cum să fie niște adulti fericiți!

Noi nici nu realizăm că trăim ĂŽntr-o societate bolnavă, disfuncțională, fără repere morale și cu un sistem de valori fals.

Să mai rămâi ĂŽn România e ca și cum ai paria pe un cal mort.

Ah, că uitam, ce poți să faci cu 130000 €, ei bine, poți să dai un avans pentru o casă, poți să deschizi o afacere, dacă ai ĂŽnclinații pentru așa ceva, poți să-i pui la bancă pentru studiile copiilor, poți să faci turul lumii etc
Din primele 2 randuri citite mi-am dat seama ce om deosebit!
Daca ai copii sa iti traiasca sa fie sanatosi ,ca norocosi sigur sunt
cu asa mai rar parinte.rezonez cu tot ce ai spus.

#57
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Eu am facut asta dar nu pe 30 de ani , trebuie sa iti faci niste calcule , momentan nu e cel mai bun moment sa intrii in piata (randamentul la chirii pentru pretul apartamentelor acum este destul de mic). La 65k apartamentul ai un venit real de aprox 280-300 dupa toate platile adica un ROI anual de aproximativ 5.2-5.5%, acum depinde cat ai dobanda la credit dar daca depaseste 5.5% inseamna ca ai cashflow negativ (pierzi bani pe termen lung).Nu am luat calcul valorizarea imobilului (aici intra multi factori).
Ca regula de baza daca vrei sa iti iei o propietate investitionala cu un credit ar fi indicat sa achiti un avans de 25% la ea sa ai un randament cat de cat ok si creditul sa il iei pe 10-15 ani.
Dar repet din perspectiva mea, nu e cel mai bun moment sa intrii in piata
-economia globala e intr o stare precara (tari apropiate de noi , au intrat in recesiune)
-oug 114 , robor alta metoda de calcul, daca va fi bine /rau nimeni nu stie
-preturi ridicate/randament scazut
Daca vrei sa faci asta macar documenteazate cateva luni.

#58
gheghe68

gheghe68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2010
Eu daca as fi in locul initiatorului topicului, as proceda putin altfel.
As cumpara cu cei 130k casa asigurand astfel confortul familiei, apoi as cumpara in rate cele doua apartamente cu intentia de a le inchiria.
practic calculele sunt aceleasi numai ca datele problemei sunt putin altele.
Privesti cumpararea apartamentelor ( poate fi doar unul sau pot fi mai multe ) strict ca o afacere. Daca afacerea functioneaza vei castiga in final, daca se va impotmoli intr-un fel ( cu toate ca eu nu cred  ) vei pierde doar acel apartament, care oricum a fost privit ca o afacere, si la care ti-ai asumat un risc, si la care nu vei pierde mult pt. ca  a functionat din autofinantare ( chiria).
Daca vei lua creditul pentru varianta finantarii casei si te bazezi pe venitul din inchirierea apartamentelor, in cazul griparii sistemului, se pierde casa si va trebui sa te muti la apartamente.
Parerea mea este ca investitiile imobiliare vor aduce profit permanent.
Atentie numai la ce moment si in ce investesti.
succes

#59
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Am fost în situație similară acum 2 ani. Am ales să iau 2 apartamente și să nu iau casă :D. Apartamentul curent e suficient.

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Vai, o sa pierzi toti banii, se prabuseste piata. :lol:

#61
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Stai calm, momentan dacă aș vinde aș face profit de vro 15000 fără efort.

#62
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostDavid900, on 29 martie 2019 - 10:00, said:

Pe scurt: am 130.000 de euro cash și vreau sa îmi cumpăr o casa.
Sa cumpăr casa direct și gata?
Sau sa cumpăr 2 apartamente, sale închiriez, sa fac un credit pentru casa și sa plătesc ratele din cele 2 chirii?

Pe de o parte ma gândesc ca la sfârșitul creditului ma aleg cu 2 apartamente în plus, pe de alta parte ma gândesc cata dobânda o sa plătesc...
Da.

Dar mai intai treci pe la "boli nervoase". Vei avea de stat in trafic, la autorizatii, spitale etc etc. Sigur iti va trebui o sanatate de fier.

:D sau Posted Image , dupa caz...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate