Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa cu banii jos?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
În ce oraș vrei să iei ? Cu 130.000 cumperi 2 gunoaie de apartamente noi în București în zone de căcat și peste 10 ani este posibil nici chiriași să nu mai ai pentru ele fiincă nu vei fi singurul care vei închiria și în timpul ăsta se vor construi altele care vor fi luate tot de unii ca tine să le bage la închiriat.

Când cumperi ceva să bagi la închiriat alegi zone unde nu se mai poate construi ca să nu te alegi cu 2 apartamente care vor fi goale din cauza celorlalte construite mai noi ca ale tale și băgate la închiriat.

Edited by MARlNMembruAnonim, 29 March 2019 - 11:18.


#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 David900, on 29 martie 2019 - 11:06, said:

Dar socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg...
:) aici trebuie sa ai grija; peste 30 de ani nu o sa ai "doar casa si doua apartamente" ci vei avea si cheltuielile facute cu mentenanta / reparatiile acestora, plus devalorizarea generata de vechime, plus riscurile pietei imobiliare

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe scurt, cumpara apartamente si fa imprumut pentru casa.

Acum, mai ai si alta varianta: sa iei garsoniere (in general sunt mai cautate pentru tineri, din motive de costuri mai mici) si sa te finantezi mai bine.

Ca sa intelegi mai bine: in Bucuresti, media (grosso-modo) la garsoniere este de 200E (rontujit la suma), iar apartamentele cu 2 camere 300E. Daca observi, camera in plus de la apartament valoreaza 100E in plus fata de garsoniera. Bine, depinde si de zonele pe care le compari (adica nu compari un apartament de periferie cu o garsoniera de centru, ca da cu virgula).

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Eista anunturi pe net :

https://www.olx.ro/o...7a3935;promoted

https://www.olx.ro/o...html#3e34cc3bb5

https://www.olx.ro/o...html#3e34cc3bb5

Sunt si in alte localitati ....

https://www.olx.ro/o...html#3e34cc3bb5

Edited by Ghita_Bizonu, 29 March 2019 - 11:17.


#23
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Octavian_SK, on 29 martie 2019 - 10:50, said:

Investitia pentru viitorul copiilor se face in educatia lor nu in niste case care sa ii lege de un anume loc, case care vor fi vechi cand copii o sa fie mari si pe care copii nu o sa dea doi bani (si pe buna dreptate)


si o viata dedicata platirii acelui credit; oamenii uita mereu ca nu sunt nemuritori Posted Image

Ai dat-o in diverse. Ce treaba are educatia? Cine a zis ca viitorul nu tine de educatie?
Nu leaga nimeni copiii de un loc anume. Dar mai bine sa aiba varianta pentru niste copii la 20 ani care vor sa stea singuri si sa-si faca singuri viitorul, mai bine sa aiba un loc pentru ei. Daca nu, le poate vinde oricand.
Si care e problema ca e un apartament vechi de 30 de ani? Si poti sa asiguri toata eductia din lume unui copil, nu stii ce se alege de el si ce va dori de la viata.

Totul e subiectiv, fiecare stie ce e mai bine pentru el.

Edited by spe_ripper, 29 March 2019 - 11:20.


#24
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 spe_ripper, on 29 martie 2019 - 11:20, said:

Si care e problema ca e un apartament vechi de 30 de ani?
nici una dpmdv ca nu-s banii mei, da nu inteleg de ce te agiti tu :), trebuia sa zic ca tine?

#25
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 Pololica, on 29 martie 2019 - 11:13, said:

Pe scurt, cumpara apartamente si fa imprumut pentru casa.

Acum, mai ai si alta varianta: sa iei garsoniere (in general sunt mai cautate pentru tineri, din motive de costuri mai mici) si sa te finantezi mai bine.

Ca sa intelegi mai bine: in Bucuresti, media (grosso-modo) la garsoniere este de 200E (rontujit la suma), iar apartamentele cu 2 camere 300E. Daca observi, camera in plus de la apartament valoreaza 100E in plus fata de garsoniera. Bine, depinde si de zonele pe care le compari (adica nu compari un apartament de periferie cu o garsoniera de centru, ca da cu virgula).
Pololica sunt de acord cu tine.Daca este vorba de Bucuresti chiriile nu vor murii nici-o data,indiferent de zona.Pentrul pretul corect vei inchiria instant in orice zona.Riscuri sunt peste tot,in orice.Daca te gandesti ca va fi asa,ca va fi invers,ca nu stiu ce, nu vei face nimic daca ai astfel de temeri.In cel mai rau si prost caz nu ai cum sa nu iei minim 150e/luna de apartament sau garsoniera.Eu pe vremea cand locuiam langa facultatea de constructii nu gaseai nici-o data apartament cu 2 cam sau garsoniera din cauza studentilor.Asa ca orienteaza-te sa iei ceva pe langa o facultate ceva.

Edited by C63AMG, 29 March 2019 - 11:39.


#26
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Este evident mult mai avantajos si logic sa cumperi doua apartamente pe care sa le inchiriezi din care sa finantezi rata pentru o casa luata pe credit.
Astea sunt genul de analize financiare pe care romanii nu stiu si nu au fost invatati sa le faca asadar nu te lua dupa toti stresatii de credite si panicosii de pe aici, luati la bani marunti majoritatea nu sunt obiectiv vorbind in pozitia de a da sfaturi altora.

Edited by nnestor, 29 March 2019 - 12:43.


#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Initiator, eu te mai sfatuiesc ceva. Daca ai 130.000 cumpara pe litoral in Mamaia nord apartamenete( aici se construieste in prostie) si le inchiriezi in regim hotelier pe sezonul estival. Eu nu am ascultat, dar un amic ia vara cam 1000 de euro per apartament pe saptamana si are si el 2. dupa ce platesti darile , tot mai ramai cu o suma frumusica. totul legal. Media este cam 600 de ron pe noapte apartament complet in Mamaia nord.

Edited by costin001, 29 March 2019 - 13:08.


#28
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Eu stau în Iași.
Nu am cum sa ma ocup de un apartament la mamaia

#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
lDaca ai bani cash, de ce pui problema de credit? Tu stii ca la un credit platesti inca pe atat?
Situatia ta se poate reformula, gen " am 130000 - creditul de la banca  cash".

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 David900, on 29 martie 2019 - 10:57, said:

Vorbesc de apartamente terminate anul asta.

Atunci e bine, daca le cumperi la porumb, peste 30 de ani vor avea utilitati.

Edited by laffin, 29 March 2019 - 15:35.


#31
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

 laffin, on 29 martie 2019 - 15:33, said:



Atunci e bine, daca le cumperi la porumb, peste 30 de ani vor avea utilitati.
Cauta pe google Iulius Mall Iași.
Astea de care vorbesc eu sunt fix lângă.

#32
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ghita_Bizonu - Cred că la casa asta vor face COADĂ chiriașii, mai ales corporatiștii care lucrează în Aviației sau în groapa aia de Grozăvești. Este și în BOMBA aia de zonă din cartierul 23.

https://www.olx.ro/o...html#3e34cc3bb5

Edited by MARlNMembruAnonim, 29 March 2019 - 15:48.


#33
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Da, dar faci pana la mare cu o ora mai putin

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Stii ce as face eu in locul tau?
As cumpara o casa dar nu as utiliza toti banii.
Pe aia ii pui deoparte, mai strangi 5-10 ani niste bani si cumperi un apartament.Totul fara credit, fara stres si alte prostii.

#35
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

 carturarulobosit, on 29 martie 2019 - 16:29, said:

Stii ce as face eu in locul tau?
As cumpara o casa dar nu as utiliza toti banii.
Pe aia ii pui deoparte, mai strangi 5-10 ani niste bani si cumperi un apartament.Totul fara credit, fara stres si alte prostii.
Și asa sunt putini pentru o casa.
Sa dau și mai puțin nici o șansă.

#36
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca cei 130k iti acopera integral doua apartamente atunci poti face un credit mai consistent de 130k si pe langa banii din chirii mai suplimentezi cu cat este nevoie. Eu ti-as recomanda sa nu exagerezi insa cu cheltuielile legata de casa, alege o zona buna si o compartimentare cu cap in detrimentul finisajelor, peste cinci sau zece ani o sa vrei oricum alta sau altfel si niste bani investiti de acum in altceva o sa iti foloseasca mai mult atunci.
Daca nu esti presat de timp si nu ai niste oferte foarte bune acum ai putea astepta pana mai spre sfarsitul anului sa vezi in ce directie se indreapta piata, exista o posibilitate ca preturile sa mai scada putin ca raspuns la scaderea numarului de tranzactii.

Sfaturi din seria viata fara datorie sau sclav la banca vin de la niste oameni analfabeti financiar, poti sa le igonori in integralitatea lor.

Edited by nnestor, 29 March 2019 - 16:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate