Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
rengised27

rengised27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2018
Salut !

Recent , m-am gândit să imi achiziționez o bicicletă pentru a merge la muncă. Țin să precizez că nu mă prea pricep , nu am avut o bicicletă cât de cât calumea , deci nu am nici un habar ce ar trebui să caut. Bugetul este in jurul sumei de 1200 de lei , maxim 1500 . Se găsește ceva bun in acești bani ?
Bicicleta,după cum am scris mai sus, in mare parte o voi folosi strict pentru a merge la muncă și eventual stângă/dreapta in timpul liber, prin Timișoara. Până la locul de muncă am aprox 5-6km. Inălțumea , 1.70 , bănuiesc că dimensiunea M ar trebui (cred)


Eu am găsit aceste biciclete in jurul acelor sume :

www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-afisport-2921.html


https://www.afisport...p3Quvt3Wg15Radc

https://www.decathlo...id_8351007.html

=========================================================

Este ceva ok din această "listă" , sau aveți alte variante in acest buget ? Ar mai fi și varianta sh dar nu știu dacă merită...

#2
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Fara DHS.
Nu stiu cum mai sunt in prezent bicicletele de la ei, dar am avut si atat doar ca avea doua roti care se invarteau :))
Un prieten are de la firma "Caraiman" (tot de la DHS a cumparat-o si nu ii buna)

Ai putea sa iti iei ceva de oras. ( asta daca nu mergi cu ea prin padure ) Eu am un mtb si uneori simt nevoia de ceva de oras (cred ca merge mai bine pe asfalt decat un mtb, habar n-am. nu m-am dat niciodata pe una de oras)

#3
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Strict munca poti sa o iei  asta https://www.decathlo...id_8550466.html sau https://www.decathlo...id_8400708.html

#4
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Eu as merge mai bine pe B'Twin decat pe Afisport (habar n-am ce firma e, macar biciclete de la b'twin am vazut, am pedalat si sunt ok).

Edited by Razvan125, 25 March 2019 - 22:09.


#5
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Ca și marcă îți recomand Pegas. Foarte solide.

#6
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Alege o bicicleta "hibrida", o "polivalenta" pentru asa ceva. Iar cine are buget....electrica e.... o revolutie in transport, e o minune! Nu diminueaza efortul fizic pentru cei ce se gandesc la sport; in loc sa mergi 15 km mergi 40-50 sau chiar mai mult, in functie de buget si conditia fizica

Edited by PostacheNegrutzi, 25 March 2019 - 23:10.


#7
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Il aprob pe @PostacheNegrutzi. O bicicleta electrica nu te face mai lenes sau mai gras. Iti creste productivitaea, placerea si dorinta de a pedala si de a face cat mai multi km.
Eu am avut ocazia azi vara sa ma dau pe una. Pot spune doar atat: 60 de km, 25km/h constant (era si viteza maxima), urcat pe un munte pe care, eu, cu o bicicleta clasica nu as fi putut urca cu 25 la ora si nu am fost deloc obosit.

Mda. Vad ca sunteti din Timisoara. As fi vrut sa va zic sa mergeti in weekend la salonul bicicletei, poate gaseati pe acolo o oferta buna (zic si eu, n-am fost niciodata, nu-s din Bucuresti)

Edited by Razvan125, 25 March 2019 - 23:47.


#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 lool21135, on 25 martie 2019 - 22:44, said:

Ca și marcă îți recomand Pegas. Foarte solide.
și foarte grele

#9
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Pistele de la noi nu-s ca-n Ungaria, Austria sau Olanda, totuși o montană e prea mult, te stropește (are apărători minuscule) și freci crampoane pe pavele sau asfalt degeaba. Cea de oraș clasică are roți prea subțiri pentru denivelările de aici. Ceea ce folosesc este gen ”trekking”, e ca una de oraș, cu apărători complete dar cu roți o idee mai grosuțe și frîne bune chiar pe disc. Ia-ți cu urcare prin față (cadru jos, unisex) ca să te poți da jos repede și comod la intersecții (biciclist de 30 de ani pe orice vreme).

Edited by silverflower, 26 March 2019 - 08:01.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Din Tm pe marimea ta,  ~800lei daca e in stare buna
https://www.olx.ro/o...html#c67ff17ae0

 Razvan125, on 25 martie 2019 - 22:02, said:

Fara DHS.
Sau daca vrei noua, marimea 48/480mm
https://www.dedeman....-32-h/p/7048828
Dar as prefera Scott-ul

Edited by sirgoofy, 26 March 2019 - 09:42.


#11
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.afisport....html#resp-tab3

O am eu pe aceasta. Vreau sa zic ca este foarte buna si sunt multumit de ea. I-am cumparat cauciucuri de road si am renuntat la alea care vin din dotare. Mai iti trebuie aparatori de roti si foaie. In rest bicicleta este f. buna cu dotari f. bune. Merita la banii astia.

#12
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Omul vrea o bicicleta ieftina pentru mers la munca. Eu i-as recomanda o hibrida sau MTB pentru mers on oras, fara nici un fel de suspensii. Poate vrea sa monteze si un cos de cumparaturi, poate chiar doua... Eu prefer cosuletul. Sa vezi ce car baxul de 12 litri de apa.... Pe cele de oras eu le-as exculde; mai cobori o bordurica, mai scurtezi pe un pietris...
LE
Eu calaresc un MTB cu cauciucuri cu balon mai mic.

Edited by PostacheNegrutzi, 26 March 2019 - 15:38.


#13
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 PostacheNegrutzi, on 26 martie 2019 - 15:36, said:

Poate vrea sa monteze si un cos de cumparaturi, poate chiar doua...
Sau un portbagaj mai solid.

#14
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 Inginerul_, on 26 martie 2019 - 15:38, said:

Sau un portbagaj mai solid.
Portbagaj ma rog. Eu in cos bag sacosa "de rafie" cu toate cumparaturile fara sa mai stau cu nu mai stiu ce cordeline si elastice.
LE
Eu prefer cosul pe fata. Cine incaleca peste sa nici nu are alta varianta decat daca e mai Bruce Lee asa. Eu nici nu pot sa incalec peste sa, n-am putut nicodata

Edited by PostacheNegrutzi, 26 March 2019 - 15:43.


#15
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Ce model de cos folosesti? Mi-ar trebui si mie unul. Later edit: am gasit, cel cu sistem OneSecond e ok, am portbagajul tot cu sistemul asta.

Edited by Inginerul_, 26 March 2019 - 15:47.


#16
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 Inginerul_, on 26 martie 2019 - 15:41, said:

Ce model de cos folosesti? Mi-ar trebui si mie unul.
N-as putea sa-ti zic exact, unul de doi lei. Incape in el un bax de 6 sticle de 2L cu dopurile in jos. Mi l-au pus baietii de la biciclete ca eu de ani de zile nu ma mai ating de absolut nimic la biciclete.
LE
E mult prea mic asta de zici tu.

Edited by PostacheNegrutzi, 26 March 2019 - 15:53.


#17
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Si cu se simte atata greutate pe fata? intreb pentru ca nu am dus niciodata greutati mari pe fata, doar pe spate, pe portbagaj.

#18
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 Inginerul_, on 26 martie 2019 - 15:50, said:

Si cu se simte atata greutate pe fata? intreb pentru ca nu am dus niciodata greutati mari pe fata, doar pe spate, pe portbagaj.
Merg fara probleme! Imi pare rau ca nu e MAI MARE cosul sa pun in el doua bidoane de 5-6 litri! Singura conditie este ca roata sa fie corespunzator umflata; daca este desumflata te poate fura umpic stanga sau drepta cand carmesti. Problema mea este sa-mi iau o bicicleta corespunzatoare inaltimii mele 175-180  Am doua; una prea mica, adica asta cu roti de 26 si una prea mare, prea mare pentru oras, cu roti de 29. Cred ca imi trebuie ceva "marimea L" cu roti de 27,5-28
LE
Si parca mi-as lua si cu cadru de dama precum postasii ca imi omor articulatia de la sold de cate ori urc si cobor de pe ea

Edited by PostacheNegrutzi, 26 March 2019 - 16:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate