Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

apropo intre ateism agnostic vs ateism negativ este vreo diferenta?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
as vrea doar raspunsuri de la persoane atee atat

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Ce e ala ateism agnostic? Dar negativ? Dar pozitiv?

Edited by Kaffir2018, 24 March 2019 - 16:11.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kaffir2018, on 24 martie 2019 - 16:08, said:

Ce e ala ateism agnostic? Dar negativ? Dar pozitiv?

de ce ai raspuns,am scris frumos doar atei

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Un topic nu-ti ajunge?

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Exista ateism agnostic? Agnosticul e cel care a ajuns la concluzia ca nu poate determina intr-un mod satisfacator daca exista sau nu exista Dumnezeu si probabil nici nu prea il intereseaza foarte tare. Ateul deja crede ca nu exista Dumnezeu ... Ateistul "negativ" banuiesc ca e ala care se zbate pentru a ii combate pe credinciosi si a ii convinge ca nu exista Dumnezeu ...

#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Ray25tm, on 24 martie 2019 - 16:13, said:


de ce ai raspuns,am scris frumos doar atei
Pai o fi omul ateu de ti-a raspuns, ce sari asa?
Nah, ca si eu ti-am raspuns... si chiar nu stiu daca's ateu :)

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Ray25tm, on 24 martie 2019 - 16:04, said:

as vrea doar raspunsuri de la persoane atee atat
Daca ai spune care ce inseamna, poate as sti daca pot sa iti raspund sau nu. Eu habar nam care ce sunt.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 utopium, on 24 martie 2019 - 16:19, said:

Exista ateism agnostic? Agnosticul e cel care a ajuns la concluzia ca nu poate determina intr-un mod satisfacator daca exista sau nu exista Dumnezeu si probabil nici nu prea il intereseaza foarte tare. Ateul deja crede ca nu exista Dumnezeu ... Ateistul "negativ" banuiesc ca e ala care se zbate pentru a ii combate pe credinciosi si a ii convinge ca nu exista Dumnezeu ...

Dex-ul are mai mult explicatii pentru agnosticism...personal, cred ca agnosticul considera ca Dumnezeu ne depaseste noua puterea de intelegere Posted Image...pe scurt, consider ca nu-l putem defini pe Dumnezeu, fara a-l umaniza...

Ateul, consider ca nu exista asa ceva...ce-l putin, nu in sensul adevarat al cuvantului Posted Image...De ce ai lua o decizie care e impotriva ta?

Edited by jimi91, 24 March 2019 - 16:28.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 jimi91, on 24 martie 2019 - 16:27, said:

Ateul, consider ca nu exista asa ceva...ce-l putin, nu in sensul adevarat al cuvantului Posted Image...De ce ai lua o decizie care e impotriva ta?
De ce ar fi impotriva ta? Daca Dumnezeu exista si e entitate pozitiva cum e prezentata, nu vad de ce ar avea ceva impotriva liberului arbitru si a deciziei unora de a nu crede in el.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 utopium, on 24 martie 2019 - 16:34, said:

De ce ar fi impotriva ta? Daca Dumnezeu exista si e entitate pozitiva cum e prezentata, nu vad de ce ar avea ceva impotriva liberului arbitru si a deciziei unora de a nu crede in el.

Pentru ca nu e o decizie logica si ateul pe asta se bazeaza, pe logica. In primul rand, nu poti sa nu te gandesti ca nu exista ceva mai mare ca tine , ai acest dubiu , nu ai cum sa-l inlaturi...pana la urma, nimic nu e sigur, nimic nu e garantat in viata, prin urmare, s-ar putea sa existe. Acum, problema e simpla...daca tu crezi, ai totul de castigat (viata eterna, beneficii in rai, beneficii sufletesti Posted Image)..de toate)...dar, daca nu crezi...atunci, nu ai nimic de castigat si totul de pierdut. N-are niciun sens ateismul Posted Image..pentru mine Posted Image...nu vreau sa jignesc Posted Image (nu pe tine, ma refer la atei in general, asa ca o bag p-aia cu, e parerea mea :))

Edited by jimi91, 24 March 2019 - 16:55.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Poate ca unii sunt mai asumati in credintele lor ... isi asuma riscul sa "piarda tot" si sa creada ce vor. Tu pari a fi pragmatic, ceea ce nu e neaparat rau, dar ...

#12
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Ray25tm, on 24 martie 2019 - 16:04, said:

as vrea doar raspunsuri de la persoane atee atat
ateismul e una, agnosticismul e alta.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ateismul si agnosticismul sunt doua chestii diferite... Tu le amesteci ca la omleta!

#14
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Ateism agnostic? Nu am auzit de asa ceva!

#15
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
e un troll

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil un troll habotnic!

#17
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 Darkestnight, on 24 martie 2019 - 18:24, said:

Ateism agnostic? Nu am auzit de asa ceva!
- Ba da, în sensul că ei recunosc posibilitatea existenței ”lucrurilor” pe care nu le cunoaștem sau chiar nu le putem cunoaște, dar existența vreo unei divinități anume dintre cele cîteva mii inventate de către preistoricii primitivi o consideră extrem de puțin probabilă, la fel ca și personajele din povești. Eu mă consider unul dintre ei. Dacă cineva mi-ar aduce o dovadă concretă de creație (principalul atribut al unui pretins zeu sau trimis al său) reală, palpabilă și incontestabilă, cum ar fi creșterea membrelor amputaților sau atașarea la loc fără urme (să supraviețuiască și să trăiască normal) a capului unui decapitat, aș fi de acord cu divinitatea profetului care ar face asta.

- Ateii negativiști doar spun ”nu există”, dar se bazează într-un fel tot pe o credință, însă aceștia sînt rari, ateii fiind în general persoane cu o cultură și inteligență peste medie (îmi cer scuze pentru lipsa de modestie, dar așa consider).

Edited by silverflower, 24 March 2019 - 19:04.


#18
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 jimi91, on 24 martie 2019 - 16:44, said:

Pentru ca nu e o decizie logica si ateul pe asta se bazeaza, pe logica. In primul rand, nu poti sa nu te gandesti ca nu exista ceva mai mare ca tine , ai acest dubiu , nu ai cum sa-l inlaturi...pana la urma, nimic nu e sigur, nimic nu e garantat in viata, prin urmare, s-ar putea sa existe. Acum, problema e simpla...daca tu crezi, ai totul de castigat (viata eterna, beneficii in rai, beneficii sufletesti Posted Image)..de toate)...dar, daca nu crezi...atunci, nu ai nimic de castigat si totul de pierdut. N-are niciun sens ateismul Posted Image..pentru mine Posted Image...nu vreau sa jignesc Posted Image (nu pe tine, ma refer la atei in general, asa ca o bag p-aia cu, e parerea mea :))

Ar fi culmea ca Dumnezeu să ne judece după credință! Eu consider că El nu ne judecă după credință sau fapte, ci după înclinația și intențiile inimii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate