Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

apropo intre ateism agnostic vs ateism negativ este vreo diferenta?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postjimi91, on 24 martie 2019 - 20:14, said:

Nu ma afund deloc Posted Image...stiu despre ce vorbesc Posted Image...nu ai cum sa fii un orator bun cu spirit nationalist,  fara a avea intentii bune -altfel, n-ai prinde la public Posted Image...
Hm, ia sa vedem daca stii ce e aia orator: "In ancient Rome, the art of speaking in public (Ars Oratoria) was a professional competence especially cultivated by politicians and lawyers."

Deci politicienii si avocatii sunt oratori buni, si ei au intotdeauna intentii bune, da? Posted Image

Ia sa vedem cateva exemple:

Modern era

Joseph Goebbels (Nazi Propaganda Minister)
Adolf Hitler (Führer of Nazi Germany)
Benito Mussolini
Richard M. Nixon (US Vice-President) - Checkers speech
Leon Trotsky

Edited by EMotanuIO, 24 March 2019 - 20:17.


#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cam deraiezi discutia...am spus strict de Hitler ca era un orator bun si un nationalist convins Posted Image...E normal ca a avut intentii bune privind imperiul german Posted Image...crezi ca a avut intentii "nebune" ? Daca e sa ne gandim, a fost si un tip corect Posted Image..promova aria ariana, desi el era brunet cu ochi caprui Posted Image.

Ca a facut el lucruri rele Posted Image, se datoreaza unei anume mentalitati , care corespund cu acea perioada Posted Image...probabil influentat din tinerete....Daca ne punem intrebarea, daca noi am fi trait acele vremuri, oare noi n-am fi fost nazisti? Posted Image

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 19:41, said:

Hitler nu făcea nimic de capul lui, și oricum norii negrii ai războiului erau desupra Europei de la încheierea primului rezbel/măcel! Al doilea a fost o continuare a primului, ca un meci în două reprize sau o piesă în două acte... să dai vina pe săracul Adolfică, în condițiile în care Tătucul Stalin pregătea armata roșie pentru invazia Europei... e de râsu-plânsu... Posted Image

Eu am sustinut o idee...si anume, ca toata lumea are intentii bune, dar actiunile fac diferenta Posted Image...ca tu stii ce e in sufletul tau cand faci ceva "rau"..asta e doar o scuza Posted Image

Edited by jimi91, 24 March 2019 - 20:36.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postutopium, on 24 martie 2019 - 19:59, said:

Eu ti-am explicat care e diferenta intre atei si agnostici si ca nu are sens conceptul de ateism agnostic. Ateii sunt o categorie, agnosticii alta categorie.

uitate la video ala macar,hai ca e comic si foarte adevarat

#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRay25tm, on 24 martie 2019 - 16:04, said:

as vrea doar raspunsuri de la persoane atee atat

eu sunt ateu.
NU CRED că există nici un fel de zeu.

Ce clarificări sau răspunsuri mai vrei?

View Postutopium, on 24 martie 2019 - 16:19, said:

Ateul deja crede ca nu exista Dumnezeu ...
Greșit.
Ateul nu crede că există dumnezeu. E o mare diferență.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaculScoril0, on 24 martie 2019 - 21:34, said:

eu sunt ateu.
NU CRED că există nici un fel de zeu.

Ce clarificări sau răspunsuri mai vrei?


Greșit.
Ateul nu crede că există dumnezeu. E o mare diferență.

in sf un ateu ,nici eu nu cred ca exista ,dar am aflat singur raspunsul dupa ce am citit mai bine , sunt multe definiti gresite pe internet despre ateism

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDaculScoril0, on 24 martie 2019 - 21:34, said:

Greșit.
Ateul nu crede că există dumnezeu. E o mare diferență.
Nu si in logica (matematica) ... NOT(EXISTS(GOD)) e tot una cu NOT-EXISTS(GOD)

Edited by utopium, 24 March 2019 - 22:49.


#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDaculScoril0, on 24 martie 2019 - 21:34, said:

Ateul nu crede că există dumnezeu. E o mare diferență.

View Postutopium, on 24 martie 2019 - 22:46, said:

Nu si in logica (matematica) ... NOT(EXISTS(GOD)) e tot una cu NOT-EXISTS(GOD)

corect. Și ce legătură are cu ce am zis eu?

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 24 martie 2019 - 21:34, said:

Greșit.
Ateul nu crede că există dumnezeu. E o mare diferență.

View Postutopium, on 24 martie 2019 - 16:19, said:

Ateul deja crede ca nu exista Dumnezeu...
Diferența aia mare, fiind? Posted Image
De fapt, nu este nicio diferență din punctul de vedere al logicii matematice. Absolut niciuna. Regula negației în logica matematică sună în felul următor:
[attachment=2212679:Negarea existenței.jpg]

Edited by mario_bril, 25 March 2019 - 11:40.


#45
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Discutia se reduce la diferenta dintre  "a sti" si "a crede".
Este adevarat ca in limba romana si conform DEX , ateul este o persoana care neaga existanta unei divinitati. In limba engleza si in interpretarea contemporana a termenului , cuvantul "atheist" este folosit in sensul de  persoana careia ii lipseste credinta in divinitate. Este o diferenta fundamentala intre a nega in mod activ ceva, asa cum se intelege termenul in romana si lipsa a ceva, a credintei din enengleza

Astfel in engleza nu este nici o problema in a defini o persoana  "atheist" adica ii lipseste credinta si in acelasi timp  "agnostic" in sensul ca nu stie cu siguranta daca exista  sau daca exista/inexistenta poate fi determinata.

In romana e mai greu de alaturat cele doua idei deoarece, dupa parerea mea, negarea presupune sa stii ca nu exista.

In cazul meu, nu am certitudinea ca nu exista o divinitate. Asta doarece consider ca certitudinile ce acest tip sunt imposibile. Dar pe de alta parte nu cred ca exista. Imi lipseste credinta in divinitate.
In felul asta intelesul din engleza imi descrie mai bine pozitia.

#46
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postidaho333, on 25 martie 2019 - 13:10, said:

Discutia se reduce la diferenta dintre  "a sti" si "a crede".
Este adevarat ca in limba romana si conform DEX , ateul este o persoana care neaga existanta unei divinitati. In limba engleza si in interpretarea contemporana a termenului , cuvantul "atheist" este folosit in sensul de  persoana careia ii lipseste credinta in divinitate. Este o diferenta fundamentala intre a nega in mod activ ceva, asa cum se intelege termenul in romana si lipsa a ceva, a credintei din enengleza

Astfel in engleza nu este nici o problema in a defini o persoana  "atheist" adica ii lipseste credinta si in acelasi timp  "agnostic" in sensul ca nu stie cu siguranta daca exista  sau daca exista/inexistenta poate fi determinata.

In romana e mai greu de alaturat cele doua idei deoarece, dupa parerea mea, negarea presupune sa stii ca nu exista.

In cazul meu, nu am certitudinea ca nu exista o divinitate. Asta doarece consider ca certitudinile ce acest tip sunt imposibile. Dar pe de alta parte nu cred ca exista. Imi lipseste credinta in divinitate.
In felul asta intelesul din engleza imi descrie mai bine pozitia.
Ca tot ai zis de lb engleza:
La o dezbatere din 2015 intre 2 atei si 2 crestini, un profesor ateu a recunoscut ca nu poate stii cu siguranta, dar pe baza dovezilor existente el e increzator (a zis "confident" in eng.) ca Dumnezeu nu exista. Si cred ca in felul asta gandesc mai toti ateii astia prolifici, mai ales cei care se angajeaza in dezbateri sau vorbesc impotriva teismului.
Confident, de la latinescul "con fide" = "cu credinta"

Edited by kruger, 25 March 2019 - 15:19.


#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmario_bril, on 25 martie 2019 - 11:37, said:

Diferența aia mare, fiind? Posted Image
De fapt, nu este nicio diferență din punctul de vedere al logicii matematice. Absolut niciuna. Regula negației în logica matematică sună în felul următor:
Attachment Negarea existenței.jpg
hai c-ai dat-o și tu de gard. Ce treabă are aici formula ta?
S-a mai găsit unul mai devreme, cu aceeași logică luată de pe wikipedia.

E vorba însă de două enunțuri diferite, nu doar negarea aceluiași predicat.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 25 martie 2019 - 22:16, said:

hai c-ai dat-o și tu de gard. Ce treabă are aici formula ta?
Dacă nu îți pasă de logică, desigur că niciuna. Așa poți fi liniștit, să emiți tot felul de aiureli, la care să ai pretenția că sunt adevărate.

#49
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postkruger, on 25 martie 2019 - 15:18, said:

Ca tot ai zis de lb engleza:
La o dezbatere din 2015 intre 2 atei si 2 crestini, un profesor ateu a recunoscut ca nu poate stii cu siguranta, dar pe baza dovezilor existente el e increzator (a zis "confident" in eng.) ca Dumnezeu nu exista. Si cred ca in felul asta gandesc mai toti ateii astia prolifici, mai ales cei care se angajeaza in dezbateri sau vorbesc impotriva teismului.
Confident, de la latinescul "con fide" = "cu credinta"
Cred ca nu exista o divinitate Vs. Nu cred ca exista o divinitate
Diferenta apare in dezbateri cand se pune problema cine trebuie sa demonstreze ceva.

In general modul natural de a  intreba este, "crezi in Dumnezeu?" la care raspund "nu".
Nu am auzit pe cineva in conversatii normale sa intrebe " Crezi ca nu exista Dumnezeu?". E cumva peste mana exprimarea asta.

Edited by idaho333, 26 March 2019 - 12:01.


#50
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postidaho333, on 25 martie 2019 - 13:10, said:

Discutia se reduce la diferenta dintre  "a sti" si "a crede".
Este adevarat ca in limba romana si conform DEX , ateul este o persoana care neaga existanta unei divinitati. In limba engleza si in interpretarea contemporana a termenului , cuvantul "atheist" este folosit in sensul de  persoana careia ii lipseste credinta in divinitate. Este o diferenta fundamentala intre a nega in mod activ ceva, asa cum se intelege termenul in romana si lipsa a ceva, a credintei din enengleza

Astfel in engleza nu este nici o problema in a defini o persoana  "atheist" adica ii lipseste credinta si in acelasi timp  "agnostic" in sensul ca nu stie cu siguranta daca exista  sau daca exista/inexistenta poate fi determinata.

In romana e mai greu de alaturat cele doua idei deoarece, dupa parerea mea, negarea presupune sa stii ca nu exista.

In cazul meu, nu am certitudinea ca nu exista o divinitate. Asta doarece consider ca certitudinile ce acest tip sunt imposibile. Dar pe de alta parte nu cred ca exista. Imi lipseste credinta in divinitate.
In felul asta intelesul din engleza imi descrie mai bine pozitia.
Faptul ca nu crezi ca exista Dumnezeu se bazeaza pe logica sau pe dorinta?

Edited by blue333, 26 March 2019 - 13:35.


#51
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

Nu am intalnit argumente sau dovezi care sa ma faca sa cred ca exista o divinitate.
E un fel de scala. De la "nu cred" la "cred". Afirmatie: "Exista divinitatea". Intrebarea naturala este " pe ce te bazezi cand spui asta". Si urmeaza argumente, dovezi de diverse tipuri.




#52
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postidaho333, on 26 martie 2019 - 13:48, said:

Nu am intalnit argumente sau dovezi care sa ma faca sa cred ca exista o divinitate.
E un fel de scala. De la "nu cred" la "cred". Afirmatie: "Exista divinitatea". Intrebarea naturala este " pe ce te bazezi cand spui asta". Si urmeaza argumente, dovezi de diverse tipuri.

Foarte simplu iti poti verifica credinta ta:exista dovezi ca poate aparea un cod foarte complex (ADN) sau inteligenta  din materie anorganica?

#53
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Care credinta?

#54
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postidaho333, on 26 martie 2019 - 12:00, said:

In general modul natural de a  intreba este, "crezi in Dumnezeu?" la care raspund "nu".
Nu am auzit pe cineva in conversatii normale sa intrebe " Crezi ca nu exista Dumnezeu?". E cumva peste mana exprimarea asta.
Nu mi se pare ca pui problema intr-un mod corect, dar nici nu te banuiesc ca o faci intentionat. Dezacordul intre teisti si atei nu e deloc asa pasiv: eu cred, tu nu crezi, asta e situatia.
In general teistii sunt dispretuiti din cauza credintei lor, poti vedea asta usor inclusiv pe forumul asta. A crede in existenta lui Dumnezeu inseamna, as spune pentru majoritatea ateilor, a nu gandi rational si a nu avea habar de stiinta. Un astfel de ateu e mult mai categoric in "credinta negativa" a lui decat ce incerci sa exprimi tu. (and he's also dead wrong)

View Postidaho333, on 26 martie 2019 - 13:48, said:

Nu am intalnit argumente sau dovezi care sa ma faca sa cred ca exista o divinitate.
"Truth is elusive to those who refuse to see it with both eyes wide"  

"Nu ai intalnit" un univers minunat, guvernat de niste legi extraordinare, o planeta plina de organisme vii a caror complexitate depaseste capacitatea de intelegere a omului, deci o creatie absolut minunata in care ai privilegiul (nu dreptul) sa traiesti.
In loc sa recunosti maretia Creatorului, preferi sa crezi ca totul a aparut la intamplare, s-a format prin selectie naturala si cumva a ajuns la starea actuala. Mentalitatea asta e descrisa perfect in scrisoarea pe care Pavel o scria crestinilor din Roma in secolul I
Spoiler

Edited by kruger, 27 March 2019 - 18:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate