Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BSOD page_fault_in_nonpaged_area

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
_Korn

_Korn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.12.2009
Pana la urma, dupa luuungi teste si incercari de rezolvare a problemei, am decis sa trimit laptopul intr-un service. Situatia s-a agravat, cu bsod repetat la logon, fara a avea posibilitatea aa intru in safe mode. Nici cu Ubuntu linux nu am avut succesul scontat. O singura data am reusit sa bootez, dupa indrumarile lui Arthos, care mi-a analizat in privat dumpurile si a incercat sa ma ajute, tot in privat. O sa revin cu un update de indata ce se va rezolva (sper) sotuatia.

#56
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Initial dupa dezactivarea in meniul de boot Ubuntu a protectiilor de securitate Intel cu pti=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier sistemul a functionat stabil. Verificand ultimele update-uri : KB4465065: Intel microcode updates din 18 martie 2019 parea sa fie vinovatul pe Windows 10 si intradevar sistemul a functionat o perioada dupa dezintalarea in Windows Recovery a ultimelor update-uri. Evident am dedus ca avem de a face cu o noua victima Intel ;> , dar dupa restart totul sa dus pe apa sambetei, nimic nemai functionand nici macar Ubuntu cu protectiile dezactivate.
Din pacate Korn nu detine un alt sistem pc pentru a putea incropi stick-uri usb cu alte tool-uri de diagnoza sau chiar o versiune de Ubuntu mai veche fara nici o protectie asa ca asteptam sa vedem ce iese din service.

#57
_Korn

_Korn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.12.2009
Back,

Ceva ciudat se intampla si cu multi cu care am vorbit, se pare ca sunt un caz unic :))
Deci, nu s-a reusit de niciun fel sa se depisteze problema reala, dar s-a constatat ca pe orice tip de windows (7,8,10) pe 64 bit, problema persista. in schimb, pe orice windows pe 32 bits, totul e functional. Iar pe 32 bits, vede doar 1.96 Gb, nu aproape 3 cat ar fi trebuit. Pur si simplu nu inteleg. Ma intriga.

#58
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Presupun ca urmatorul pas e 16 bits si Windows 3.1 ;> nu degeaba le vand cu FreeDOS prin magazine :>

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Iar pe 32 bits, vede doar 1.96 Gb, nu aproape 3 cat ar fi trebuit. Pur si simplu nu inteleg. Ma intriga.   
E de la placa video integrata.
Aloca mai multe resurse catre ea ( Hardware reserved ). Daca ai posibilitatea de a seta din BIOS cata memorie sa foloseasca placa vei vedea ca daca o micsorezi sau cresti cantitatea de memorie "vazuta" de sistem creste sau se micsoreaza cam exponential.

M-am jucat cu o palca de baza - de PC in felul asta acum ceva timp. Avea 4 Gb. Daca alocam 512Mb la palca video mai vedea cam 1,8Gb. Daca alocam 256 se ducea pe la 2,4.
Daca puneam palca dedicata vedea 3,2Gb.

#60
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
E mai complicat, momentan mai trebuie testat ceva dupa care obligat vanzatorul sa schimbe laptopul in garantie

#61
_Korn

_Korn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.12.2009
Daca mai e in garantie. Dar pana sa ajung acolo incerc sa inteleg fenomenul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate