Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Var lavabil exterior OSKAR - aplic aceeasi nuanta de var lavabil peste varul dat in urma cu cativa ani, dar iese mai inchis

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua. In urma cu 3 ani am dat cu var lavabil de exterior toata casa. Ieri am aplicat pe o anumita portiune aceeasi culoare verde (diluat cu putina apa ca sa se intinda mai bine). Am spalat initial peretele, l-am lasat sa se usuce. Apoi am aplicat aceeasi nuanta de var OSKAR 4-111. Problema este ca a iesit o nuanta mai inchisa. Ieri erau 12 grade afara cand l-am aplicat. Trebuie sa astept sa se usuce cateva zile? Sau din ce cauza a iesit mai inchis?

desi, ciudat, cateva picaturi de var au cazut pe beton, si la culoare erau culoarea care trebuie, verde deschis. Dar peretele casei, peste care am dat aceasta mana noua de var, a iesit mai inchis. Se vede diferenta de culoare.

Sincer n-am mai intalnic asa ceva, sa dau aceeasi nuanta de var peste varul mai vechi si sa iasa alta culoare. Am gresit ceva? Trebuie sa astept sa se usuce mai bine, sa-l prinda soarele?

Edited by me_suzy, 24 March 2019 - 09:29.


#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 16.10.2018
Pai esti sigur ca s-a uscat?
Inainte de operatiune nu trebuia sa dai amorsa?

#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
nu stiu daca s-a uscat, nu stiu cate grade au fost azi-noapte, recisor, vreo 5 grade. Nu trebuie neaparat amorsa daca dai var peste var, oricum amorsa este buna ca sa prinda varul mai bine de perete, nu ca sa schimbe culoarea. de exemplu, atunci cand dai a doua mana de var mai dai cu amorsa inainte? Amorsa nu are legatura cu nuanta.

Edited by me_suzy, 24 March 2019 - 09:37.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi nu e oarecum logic să iasă mai întunecat ?

Dacă ai 2 pereți albi și pe unul dai 2 mâini și pe celălalt 4 mâini nu iese diferență ?


Soluția mea e să faci un perete întreg să nu se cunoască diferența.

Edited by waterman, 24 March 2019 - 10:02.


#5
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
am dat de atatea ori cu var, ca asa ceva n-am mai vazut. Cand se usuca tre sa iasa la fel, cel putin din acest motiv se da cu aceeasi nuanta, indiferent de cate ori aplici. Altfel iti iei pigment, nu tre sa retii niciun cod de culoare.

oricum, eu ma gandeam sa-mi iau un pigment alb, si sa il amestec cu ce am acu, in speranta sa mai deschid un pic culoarea, pana iese nuanta care trebuie. Practic, iese un verde mai inchis decat cel anterior aplicat.

#6
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Nu inteleg, tu dupa 3 ani te astepti sa ai aceeasi nuanta !?

Probabil ca nuanta de pe casa s-a mai decolorat in 3 ani. In fapt, tu pe casa nu mai ai acelasi cod de culoare iar codul de acum 3 ani nu se mai aplica.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce nu dai pe un perete întreg ?
Cum zice și colegul, tot varul aplicat de tine s-a mai decolorat. Vrei să corectezi, dă pe un perete întreg și gata.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 08.02.2011
Lavabila se aplica pe toata suprafata odata, nu pe portiuni, altfel ies diferente de culoare, orice zugrav stie asta.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Peretele varuit expus la soare se decoloreaza in timp.
     La fel se intampla si cu vopseaua de pe masini.
     Daca  vrei sa vopsesti doar capota unei masini o sa vezi ca vopseaua noua chiar daca e aceeasi, este mai imchisa la culoare.
     Si hainele se decoloreaza la soare. Daca ai un tricou mai vechi o sa vezi ca pe interior culoarea e mai intensa decat la exterior.
     Ultravioletele distrug pigmentii din culori.

#10
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
problema este ca am o casa foarte mare si inalta, nu-ti convine sa aduci iar schela si sa dai tot doar pentru 2 metri liniari :(

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005
Fă-o dalmațian, dacă tot nu dai un părete întreg.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate