Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Posta romana: angajati vs. sistem

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Hmm, a mers m-ai repede decat ma asteptam. Fara batai de cap.

Totusi, e ciudat ca a trebuit sa ridic de la oficiul asta.

#56
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Din ce am vazut pe subiectul cu Aliexpress, singura explicatie clara este coletele ajunse la Oficiul 5 se afla intr-o nebuloasa.

#57
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Acum ceva  ani, nu prea multi, un contabil sef  de la  sediul Postei  Romane  castiga  net  8.000 Lei.
Si, da, cei de la ghiseu castigau  sub  2.000 Lei....
Ce se mai poate  comenta ?

#58
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Am un colet oprit la Vama, cu ridicare începând cu 17 apr. Vreau sa va întreb cât timp o să-l țină acolo pana îl trimit înapoi și dacă se plătește ceva taxă de depozitare pana ajung să-l ridic.

#59
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
Eu am patit chiar vinerea asta o chestie in sensul ca o institutie de stat din Romania mi-a expediat o recomandata continand peste 300 de pagini cu documente.
Pana aici toate si frumoase numai ca vineri aud ca ma striga postasul la geam,in fine ies si imi da o hartie mica pe care scrie ca am o recomandata si in paranteza  scrie ceva de genul ca pachet,dupa care postasul imi spune sa ma duc la posta incepand de luni de la ora 8.00 sa il ridic.
Ce nu pot sa inteleg este ca de ce nu am putut de vineri sa il ridic din moment ce a sosit de vineriPosted Image
Si nu inteleg de ce nu mi la adus postasu acasa ca putea sa care chestia cu pricina.Posted Image

#60
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postraoulalex88, on 20 aprilie 2019 - 17:11, said:

Ce nu pot sa inteleg este ca de ce nu am putut de vineri sa il ridic din moment ce a sosit de vineriPosted Image
Si nu inteleg de ce nu mi la adus postasu acasa ca putea sa care chestia cu pricina.Posted Image

1) Ei fac avizul dinainte să ajungă la OP. Coletele ajung la un centru de sortare, în general pe lângă gările din orașe, iar de-acolo sunt distribuite la fiecare OP. Poștașul de-acolo ia trimiterile pe care le poate livra, și ți le aduce ție, nu de la OP. El se poate deplasa pe raza mai multor oficii, după caz. Așa că avizul se face de-acolo, dinainte să plece coletul/recomandata către OP. Vineri n-ar fi fost acolo, probabil că a ajuns vineri mai după-amiază, ori sâmbătă.
2) 300 de pagini e destul de mare, e cam jumătate de top de hârtie, sunt totuși câteva kg. În general, poștașul ia ce-i încape în tolbă. Dacă are de livrat 50 de plicuri, din care 10 sunt de dimensiunile astea, îți dai seama că s-ar aduna vreo 10-20 kg, i-ar fi foarte dificil să le care pe toate.

#61
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postdvn2007, on 18 aprilie 2019 - 05:07, said:

Am un colet oprit la Vama, cu ridicare începând cu 17 apr. Vreau sa va întreb cât timp o să-l țină acolo pana îl trimit înapoi și dacă se plătește ceva taxă de depozitare pana ajung să-l ridic.

10 zile din cate stiu... de la data avizului

#62
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postraoulalex88, on 20 aprilie 2019 - 17:11, said:

Eu am patit chiar vinerea asta o chestie in sensul ca o institutie de stat din Romania mi-a expediat o recomandata continand peste 300 de pagini cu documente.
Pana aici toate si frumoase numai ca vineri aud ca ma striga postasul la geam,in fine ies si imi da o hartie mica pe care scrie ca am o recomandata si in paranteza  scrie ceva de genul ca pachet,dupa care postasul imi spune sa ma duc la posta incepand de luni de la ora 8.00 sa il ridic.
Ce nu pot sa inteleg este ca de ce nu am putut de vineri sa il ridic din moment ce a sosit de vineriPosted Image
Si nu inteleg de ce nu mi la adus postasu acasa ca putea sa care chestia cu pricina.Posted Image

Fix la fel am patit si eu saptamana trecuta tot la fel cu niste documente .. Am facut drumul degeaba la posta.. ca nu erau la posta.. la data avizului.. A trebuit sa ma duc a doua zi.. Posta Romana Comunista..

Edited by -koss-, 20 April 2019 - 21:33.


#63
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, eu in ultimii 10 ani m-am mutat de trei ori si in toate cele trei locatii am vorbit cu postasul zonal sa-mi aduca acasa coletelele mici, iar la ceva timp aveam grija sa-l cinstesc, asa am scapat de cozile de la ghisee.

#64
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu mai incurajati spaga la posta comunista romana !!
Nu ma hraniti animalele salbatice !!
Nu mai dati bani la cersetori !!
Posted Image

#65
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Cautand pe internet am dat peste poza asta (vezi atasament), e facuta la sfarsitul lui februarie (si e doar o parte din saci). Nu stiu cum e acum situatia..., banuiesc ca la fel. Autorul pozei a spus ca sunt maxim 5 oameni care lucreaza la colete externe, toate sunt preluate manual si sortate de mana. Mai avem de asteptat pana vom avea sortare automata si rapida...

Attached Files

  • Attached File  bsi.jpg   246.67K   29 downloads


#66
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pana in 2050 cred ca o sa faca si ei o banda de sortare rapida..

#67
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Poza aia e veche.

Barem nu s-a ajuns ca la chinezi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zjdpz05u2DY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Când ai cu cine se poate face treaba

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYFuDAXOEcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
Sa va mai servesc cateceva de la Posta Romana.
Pe 16.05.2019 mi se expediaza un colet din Republica Moldova in valoare de cca. 14 Euro care ajunge astazi la 12.25 la BSI-Bucuresti.
Bun ma pun sa sun la relatii cu clienti sa intreb unde se va face vama coletului si ce credeti,cetateanca de la celalalt capat al firului nu a stiut unde va fi indrumat coletul in sensul ca nu stia daca vine la O.P. de care apartin sau la O.P. Vamal de la Timisoara.
M-a pus sa ii convertesc MDL in Euro la telefon eu platind 248 MDL cu tot cu transport.
Posted Image

#70
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 13.04.2012
Posta noastra ii praf!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate