Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Posta romana: angajati vs. sistem

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPuferiu_, on 24 martie 2019 - 07:43, said:

Luna trecuta am platit impozitul pentru casa.
Bosorogule! :)

View Postadycoke2, on 24 martie 2019 - 08:50, said:

fiecare dintre noi trecem prin toate etapele vietii copilarie/adolescenta/maturitate/batranete.
Din pacate, nu toti.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daaa, macar daca era casa mea! Am platit impozitul pentru casa parintilor mei. Desi le-am facut cont pe ghiseul.ro, cica trebuie rupt rolul, casa fiind pe numele amandurora. Cine a mai stat de rupt roluri? Am luat o notificare veche si m-am prezentat cu ea la posta.

#39
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

View Postadycoke2, on 24 martie 2019 - 08:50, said:

Retarzii nu pot intelege ca fiecare dintre noi trecem prin toate etapele vietii copilarie/adolescenta/maturitate/batranete

Nu toti au norocul (discutabil) asta.

#40
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMenela0s, on 24 martie 2019 - 10:39, said:

De cand e varsta un indicator al inteligentei?

Dar tinerețea este un indicator sigur al lipsei de inteligență, oricum studiile arată clar că este în scădere.
http://www.ziare.com...motivul-1237316

Edited by eugeniusro, 24 March 2019 - 12:44.


#41
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttytysor, on 24 martie 2019 - 14:23, said:

Ce coletarie pe CFR mai are posta? si cind a avut?

Acum nu cred că mai au dar când distribuiau pe vremuri ziarul Scânteia în toată țara cu CFR-ul duceau ziarele pe distanțe mari și local cu furgonete.

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Menela0s, termină cu mesajele scrise în limbaj de mahala.

#43
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Posta Romana din pacate a ramas ancorata in vremurile comuniste gri.. cand ma duc la posta sa iau vreun colet si imi da aia dita'mai catastifu/registru sau ce drac' e ala sa-l semnez.. pfoaa
Cel mai execrabil serviciu de coletarie.. din Romania.. Posta Romana il are..

Cred ca cel mai mult in viata mea m-au legitimat angajatii postei romane.. Mi-am facut carte de identitate sa o folosesc 90% la posta romana.. Posted Image. Cand am fost ultima data la posta m-a atentionat angajata..
- vezi.. ca iti expira buletinul luna urmatoare...
- pai si daca imi expira ce.. Posted Image imi dati amenda?

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 15:49.


#44
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Post-koss-, on 24 martie 2019 - 15:48, said:

Cand am fost ultima data la posta m-a atentionat angajata..
- vezi.. ca iti expira buletinul luna urmatoare...

Pentru atenționarea aia merita o ciocolată Posted Image, dar tu tot cârcotaș Posted Image

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Post-koss-, on 24 martie 2019 - 15:48, said:

Posta Romana din pacate a ramas ancorata in vremurile comuniste gri.. cand ma duc la posta sa iau vreun colet si imi da aia dita'mai catastifu/registru sau ce drac' e ala sa-l semnez.. pfoaa
Cel mai execrabil serviciu de coletarie.. din Romania.. Posta Romana il are..

C...................
Atunci de ce mai folosesti serviciile postei??? din ce scrii rezulta ca esti client de baza, atras probabil de preturile mici ale lor! nu e cinstit sa ataci din toate pozitiile un serviciu de care profiti mereu!

View Posteugeniusro, on 24 martie 2019 - 14:36, said:


Acum nu cred că mai au dar când distribuiau pe vremuri ziarul Scânteia în toată țara cu CFR-ul duceau ziarele pe distanțe mari și local cu furgonete.
de fapt roate ziarele erau aduse in acest mod, nu doar Scinteia! in rest posta nu a folosit transportul pe cfr pentru colete, cfr-ul avind serviciu propriu de mesagerie!

#46
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttytysor, on 24 martie 2019 - 16:39, said:

in rest posta nu a folosit transportul pe cfr pentru colete, cfr-ul avind serviciu propriu de mesagerie!

Până la revoluție erau oricum toate ale statului, apoi a început jaful, întradevăr CFR mesagerie era în propietatea CFR la momentul privatizării cu cântec, dar istoric vorbind  a fost un organism postal.

http://www.medierene...e/#.XJeky6B7kl0

http://kolector.ro/2...ghtbox[7763]/8/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mu4sACOoBIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugeniusro, 24 March 2019 - 17:47.


#47
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Posteugeniusro, on 24 martie 2019 - 16:02, said:

Pentru atenționarea aia merita o ciocolată Posted Image, dar tu tot cârcotaș Posted Image

N-avea niciun drept sa-mi atraga atentia ca imi expira buletinul cand buletinul la data respectiva era valabil.... data viitoare ma duc cu permisul de conducere si ma legitimez..

View Posttytysor, on 24 martie 2019 - 16:39, said:

Atunci de ce mai folosesti serviciile postei??? din ce scrii rezulta ca esti client de baza, atras probabil de preturile mici ale lor! nu e cinstit sa ataci din toate pozitiile un serviciu de care profiti mereu!

de fapt roate ziarele erau aduse in acest mod, nu doar Scinteia! in rest posta nu a folosit transportul pe cfr pentru colete, cfr-ul avind serviciu propriu de mesagerie!

Folosesc serviciile postei.. obligat.. fortat de imprejurari... posta romana este un jeg comunist.. o fosila comunista neperformanta, prafuita, invechita care produce multi nervi si timp pierdut aiurea romanilor.

Edited by -koss-, 24 March 2019 - 22:02.


#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vedeti? Aici voiam sa ajung. Blamati angajatul in loc sa blamati sistemul.

#49
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Story-time din seria statului la coada.

Comand niste led-uri din China in decembrie, ajung in tara pe 16 februarie. Urmeaza prelucrari, in transport si plecari. Pe 20 februarie ajunge in Tranzit Alba Iulia. Si de aici pauza totala. Ma prezint la vamala pe 28 februarie pentru a ridica coletul, cine stie, poate a uitat sa-i puna statusul de avizare. Din nou, stat la coada 1 ora, oameni nervosi, grabiti si tot asa. Ajung la doamna de la ghiseu si imi spune ca este in oras si sa ma prezint peste 1 saptamana cand va aparea statusul de avizat.

Bun. Am revenit pe 14 martie. Eu in tot acest timp verificam pe site-ul postei sa apara acel status, dar fireste ca nu aparea. Din nou stat la coada aproape 1 ora, aceeasi atmosfera "memorabila". Ajung la doamna de acolo, ii dau din nou numarul, ii spun ca am fost acum 2 saptamani. Incepe sa-mi spuna nervoasa ca:
- Da, te stiu. Nu ti-am spus sa vi cand apare avizat?
- Pai doamna, deja sunt 3 saptamani de cand sta aici la dvs si nu faceti nimic.
- Uita-te, nu vezi? Avem magazia mica, sunt 30 de saci aici, ce sa facem, cand vrei sa-i prelucram?
- Bine doamna..., o zi buna.
Am iesit nervos, mi-am luat un covrig si m-am dus acasa.

Miraculos a doua zi, pe 15 martie apare minunatul status: "In prelucrare - Oficiul Postal Alba Iulia 3". In sfarsit. Intre timp m-am dus la oficiul de cartier sa mai ridic niste colete si am intrebat-o pe doamna de la oficiu de coletul de la vamala, ca daca pot sa-l ridic chiar daca apare in prelucrare si nu avizat. A raspuns ca da, "multumesc, o zi buna!".

Astazi, 25 martie, ma prezint din nou la posta vamala. Ajung la ora 12:10, ma pun la ditamai coada. Si astept. Astept 1 ora, se face aproape ora 13 si intru in micuta incapere unde era doamna oficiant si vamesul. Ii spun ca am un colet, ca am mai venit, nu stiu ce... apare in prelucrare de pe 15.03. Se uita intr-un caiet, rasfoieste la el aproape 2 minute si imi spune ca nu m-a gasit. Ii dau numarul de urmarire, si imi spune din nou: "da, am desfacut sacul, este in prelucrare, sa vi cand apare avizat", "da, dar doamna de la oficiul de cartier a spus ca pot sa vin dupa el", "nu ma intereseaza, cand apare avizat vi dupa el", "si cand doamne apare avizat?", "pai cand il avizez". Ies nervos din oficiu, gandindu-ma ca am stat o ora degeaba, pentru nimic.

Oricum, nu ma gandesc sa apara prea devreme acel "Avizat", mai degraba o sa ma trezesc cu un "Returnat catre expeditor" peste aproape o luna. Intre timp, am deschis o reclamatie luna trecuta in legatura cu acest pachet, la care, bineinteles ca nu am primit nici un raspuns pana la aceasta ora. Multumesc si imi cer scuze ca am scris asa de mult, ma gandesc ca sunteti mai multi in aceeasi situatie ca si a mea. O zi frumoasa! Posted Image

Attached File  coada.png   1.38MB   42 downloads

#50
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Normal ca aproape toti suntem in aceeasi situatie. Si eu m-am dus de vreo 2 ori cand aparea trackingul ca a ajuns la posta vamala.. si tot asa s-au ofuscat pe mine la posta ca ... nu e avizat..deci nu le-au prelucrat, sa vin saptamana viitoare.. de parca oamenii pot sa vina la posta de dimineata pana la ora 14 ca mai e si program scurt si doar lunea martea si vinerea poti sa ridici.. cum e la mine.. Posted Image Servicii comuniste de rahat..

Edited by -koss-, 25 March 2019 - 14:10.


#51
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cine vă pune să cumpărați din China ? Puteți să cumpărați chinezării și de la emag la preț triplu Posted Image

#52
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Chiar azi am fost la posta, in jurul orei 13:00, sa ridic un pachetel din China. Nu asta e surpriza, ci ca nu era coada. Nu ca nu era coada, nu era nicio persoana in fata mea. Nu ca nu era nicio persoana in fata mea, nu era nicio persoana la niciun ghiseu. Apocalipsa e aproape.

#53
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Probabil erau la pauza de masa .. Posted Image

#54
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Desi am comandat ceva banal (ca de obicei) de pe Ebay si Aliexpress, m-am pomenit cu un aviz pentru infamul Oficiu 5. Acum sunt la coada. Sunt 14 persoane in fata mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate