Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Posta romana: angajati vs. sistem

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine v-am regasit la ceas de weekend! Infrigurat am ajuns acasa, si tot de frig am dat. Astfel timpurile sinistre ale copilariei petrecute in comunism m-au napadit. Dar sa ne concentram asupra subiectului serii.

De fiecare data cand ma duc la posta, e coada. Nu e prima oara si, precis, nu va fi nici ultima. Posta Romana se plange la fel de des ca Metrorex: ba ca e multa munca, ba ca sunt bani putini, ba ca etc. Si raspunsurile sunt mereu aceleasi: de unde fonduri?

In fine, trecem peste raspunsurile de care mi-e scarba deja si va propun sa va ganditi de unde vin adevaratele probleme. Dau cateva exemple: calculatoare vechi, imprimante pe duca, sistem informatic antic si conditii de munca improprii (lipsa aer conditionat; tejghele mutate dintr-un oficiu in altul samd). Bonus: angajati fara chef de munca, implicit de viata.

Edited by Puferiu_, 23 March 2019 - 22:45.


#2
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Intr-adevar in Bucuresti e dezastru (zic din propria experienta) (poate si alte parti ale tarii), dar in orasul meu, Alba Iulia, lucrurile merg destul de bine. Recent au schimbat imprimantele cu unele laser, doamnele de acolo sunt tot timpul dragute si te ajuta, cand nu ai avizul (din cauza postasului) se uita peste 10 liste sa-ti caute numele sa verifice daca nu cumva ti-a ajuns ceva, nu prea este coada ca se misca repede. Singura mare problema e la oficiul vamal unde e o chestie generala, ditamai codălăul. Alea de acolo de la vama lucreaza doar 3 zile/saptamana cate 3-4 ore (trebuie sa-ti iei liber ca sa mergi), se plang ca au magazia mica, saci multi, ca stau de multe ori peste program ca inca mai e coada. Mno.., cam asta e..

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPuferiu_, on 23 martie 2019 - 22:43, said:

Astfel timpurile sinistre ale copilariei petrecute in comunism m-au napadit.

Trezeste-te !  Esti tot acolo.

Edited by pasilla, 23 March 2019 - 22:53.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
de cand au bagat taxe pentru platit facturi, e liber si la mine(stau intr-un oras micut). la livrare colete emag se mai face coada.
nici nu am mai trecut pe acolo ca inainte. platesc pe net facturile.
au programe dalea de sunt in msdos si imprimante vechi. cateodata imi imaginam cum ar fi sa lucrez eu acolo si am devenit mai chill. imi e mila cand le vedeam pe femeile alea lucrand la calculatoarele alea vechi cu imprimante naspa, suportand tot felul de oameni si care au si un salariu mic.
la posta vamala am fost o data si am zis ca nu mai cumpar de la chinezi. codalau mare, trebuie sa-ti iei liber sau sa te invoiesti.

Edited by bobitad, 23 March 2019 - 23:14.


#5
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Chiar nu intelg ca cautati la posta romana!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcorsica, on 23 martie 2019 - 23:25, said:

Chiar nu intelg ca cautati la posta romana!
E singurul serviciu de posta universal de pe teritoriul Romaniei.

#7
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017

View Postbobitad, on 23 martie 2019 - 23:14, said:

au programe dalea de sunt in msdos

Nu e msdos, e putty, au un server central pe linux si pe el au program. Am ramas socat cand am vazut

Edited by na-alexandru, 23 March 2019 - 23:36.


#8
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ce dracu fac cu Putty acolo ? poate folosesc FOX.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017

View Postna-alexandru, on 23 martie 2019 - 23:36, said:

Nu e msdos, e putty, au un server central pe linux si pe el au program. Am ramas socat cand am vazut
am lucrat si la mentenanta informatica. cred ca la posta nu m-as angaja. iti dai seama ma suna astia, ni s-a defectat 486-le sau nu mai ruleaza putty pe win95.
eu am zis msdos ca era totul negru si aveai cursor dala ca in Pascal sau softurile alea vechi.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Infrastructura în sine da, e slabă, dar chiar și așa angajații poștei sunt cu mult în urmă chiar și după 30 de ani astfel încât nu putem spune că un factor limitant al eficienței angajaților este sistemul informatic. Ce a rămas în urmă este coordonarea și numerotarea jalnică a coletelor ce vin la poștă, am stat după un set de căști livrat la poștă de emag 2 săptămâni deși acesta era deja acolo de una (emag așa zicea), angajata zicea că nu are ce să îmi dea în absența acelei foi (cred că se numește mandat), care foaie a fost tipărită muult mai târziu de un angajat semi-plictisit. Apoi, în ceea ce privește sistemul de notificări cred că ar fi mult mai convenabil să implementeze notificarea prin SMS decât sistemul actual cu foi.

View Postbobitad, on 23 martie 2019 - 23:54, said:

am lucrat si la mentenanta informatica. cred ca la posta nu m-as angaja. iti dai seama ma suna astia, ni s-a defectat 486-le sau nu mai ruleaza putty pe win95.
eu am zis msdos ca era totul negru si aveai cursor dala ca in Pascal sau softurile alea vechi.
Este XP peste care apare un overlay la boot în așa fel încât imbecilii să nu facă imbecilități de imbecil în sistem.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postbobitad, on 23 martie 2019 - 23:54, said:

am lucrat si la mentenanta informatica. cred ca la posta nu m-as angaja. iti dai seama ma suna astia, ni s-a defectat 486-le sau nu mai ruleaza putty pe win95.
eu am zis msdos ca era totul negru si aveai cursor dala ca in Pascal sau softurile alea vechi.

Mai degrabă cred că ai văzut un commander (browser de fișiere) de unde lansau probabil un program scris în FOX.

#12
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Cui ii trebuie sistem de sms automat (care costa si bani sa il faca), cand angajata de acolo poate sa trimita? Posted Image) (poza este de la un prieten)

Attached Files


Edited by na-alexandru, 24 March 2019 - 00:08.


#13
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Am fost să ridic un colet de la poștă. Coadă până afară la alt magazin. Majoritatea boșorogilor plătesc impozitele prin poștă.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Crezi ca tu vei muri tinar, nu o sa ajungi bosorog???
iar la posta nu se platesc nici un fel de impozite!


View Postbobitad, on 23 martie 2019 - 23:54, said:

am lucrat si la mentenanta informatica. cred ca la posta nu m-as angaja. iti dai seama ma suna astia, ni s-a defectat 486-le sau nu mai ruleaza putty pe win95.
eu am zis msdos ca era totul negru si aveai cursor dala ca in Pascal sau softurile alea vechi.
adica cel mult puneai hirtie in imprimante, cam asa rezulta din ce balmajesti aici! si unde se foloseste ''mentenanta informatica''???

Edited by tytysor, 24 March 2019 - 01:05.


#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcorsica, on 23 martie 2019 - 23:25, said:

Chiar nu intelg ca cautati la posta romana!
Produsele de la Emag, de exemplu.

View Posttytysor, on 24 martie 2019 - 01:03, said:

iar la posta nu se platesc nici un fel de impozite!
Luna trecuta am platit impozitul pentru casa.

#16
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Postlool21135, on 24 martie 2019 - 00:28, said:

Am fost să ridic un colet de la poștă. Coadă până afară la alt magazin. Majoritatea boșorogilor plătesc impozitele prin poștă.
Pai ce-ai vrea sa gasesti la posta? Bosorogi, t.igani si asistati social.

View Posttytysor, on 24 martie 2019 - 01:03, said:

Crezi ca tu vei muri tinar, nu o sa ajungi bosorog???
iar la posta nu se platesc nici un fel de impozite!
Si-atunci ce dracu cauta bosorogii acolo? Sau ii cauta moartea pe-acasa si ei pleaca sa nu-i gaseasca?
Cred ca inca mai sunt bosorogi care nu si-au deschis cont si ridica pensia de la posta daca nu-i gaseste postasul acasa.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ziceti mah ceva de salarii, conditii de lucru si ore suplimentare. Ma mir ca merge Posta inca, din inertie poate.

Hint: ia vedeti la cariere ce posturi garla au disponibile! De ce oare?

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Toate astea se intampla pentru ca Posta n-ar trebui sa ofere servicii de plata facturi, ca mai sunt si alte metode prin care pensionarii pot plati facturile alea.
Posta ar trebui sa fie posta su atat, sa te duci cu coletul si cu hartia printate de acasa si doar sa platesti si sa lasi coletul sau plicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate