Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posta romana: angajati vs. sistem

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
de cate ori am citit cuvantul "bosorogi" numia pe pagina asta ,nici nu are sens sa numar.Ceea ce ma uimeste(sau nu) este lipsa de respect fata de batranii nostri si mai mult decat atat lispa discernamantului,ignoranta,dar mai presus,prostia ,incostienta .Retarzii nu pot intelege ca fiecare dintre noi trecem prin toate etapele vietii copilarie/adolescenta/maturitate/batranete.Cum poti sa nu respecti fiecare dintre aceste categorii cand si tu ai trecut sau urmeaza sa treci prin ele?
Dobitocule,sa nu te miri cand vei fi luat la misto cand vei fi batran pt ca nu poti sa scapi de reversul medaliei.

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostKres, on 24 martie 2019 - 08:21, said:

Toate astea se intampla pentru ca Posta n-ar trebui sa ofere servicii de plata facturi, ca mai sunt si alte metode prin care pensionarii pot plati facturile alea.
Posta ar trebui sa fie posta su atat, sa te duci cu coletul si cu hartia printate de acasa si doar sa platesti si sa lasi coletul sau plicul.
Nu numai pensionarii platesc la Posta! Compania asta de stat cauta sa ofere servicii in plus. Cum reuseste e alta discutie.

E nasol sa fii pensionar?

#21
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postarab, on 24 martie 2019 - 08:57, said:


Nu numai pensionarii platesc la Posta! Compania asta de stat cauta sa ofere servicii in plus. Cum reuseste e alta discutie.

E nasol sa fii pensionar?

In alte tari cand mergi la posta vezi, tot asa, cozi de pensionari sa plateasca la ENEL ???

Sa-si faca, nene card sa plateasca pe net sau in pay-point-uri sau in magazine. Daca costa 1leu serviciul, sa scoata banul. Nu sa se ingramadeasca la Posta.

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Romania e mai deosebita...inca.

Edited by arab, 24 March 2019 - 09:05.


#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu am parinti pensionari, le-am facut conturi online la tot si platesc eu, in numele lor, cu cardurile lor, nu se duc la nicio Posta. Numa factura de gaze si-o platesc singuri.

Posta trebuie sa ramana un serviciu postal nu unul de incasat facturi si tiparit chitante pe imprinanta matriceala.

Edited by Kres, 24 March 2019 - 09:13.


#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostKres, on 24 martie 2019 - 09:11, said:

Posta trebuie sa ramana un serviciu postal nu unul de incasat facturi si tiparit chitante pe imprinanta matriceala.

Dacă rămânea doar pe servicii poștale dădea faliment de mult iar imprimanta aia matriceală are rolul ei în circuitul de documente, documentele cu regim special cum sunt facturile sau chitanțele nu merg tipărite pe imprimante laser sau cu cerneală.

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu? Emag îmi dă facturi și chitanțe imprimate (aparent) laser. Dacă e așa orice contabil e obligat să imprime matricial (ceea ce nu e cazul).

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postarab, on 24 martie 2019 - 08:04, said:

Ziceti mah ceva de salarii, conditii de lucru si ore suplimentare. Ma mir ca merge Posta inca, din inertie poate.
Din contra, si-a extins serviciile. Colaborarea cu Emag e de curand, de exemplu.

View PostKres, on 24 martie 2019 - 09:11, said:

Eu am parinti pensionari, le-am facut conturi online la tot si platesc eu, in numele lor, cu cardurile lor, nu se duc la nicio Posta. Numa factura de gaze si-o platesc singuri.

Posta trebuie sa ramana un serviciu postal nu unul de incasat facturi si tiparit chitante pe imprinanta matriceala.
Si daca nu ai fi fost tu mare as intr-ale it-ului, crezi ca dansii s-ar fi descurcat? Bunicilor de ce nu le-ai facut conturi?

#27
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Mai, nu e o mare branza sa te loghezi intr-o aplicatie si sa bagi acolo datele cardului. De cand exista PAGO nici macar atat nu trebuue sa faci, trebuie doar sa dai un click si se ocupa aplicatia de restul.
Altfel, pensionari cu smartphone sunt peste tot.

Crezi ca trebuie sa fii doctor in IT sa platesti o factura?

Edited by Kres, 24 March 2019 - 09:57.


#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postxeleron, on 24 martie 2019 - 09:42, said:

De ce nu? Emag îmi dă facturi și chitanțe imprimate (aparent) laser. Dacă e așa orice contabil e obligat să imprime matricial (ceea ce nu e cazul).

Sistemul ăsta de înseriere electronică a apărut mai târziu, înainte documentele speciale aveau o serie direct tipărită de la tipografie iar în contabilitate aveau un registru pentru evidența lor, acum e un sistem electronic de înseriere și pentru facturi asemănător cu cel pentru chitanțe cu case cu memorie fiscală. De ce nu au implementat noul sistem ? Pentru că costă mult, dacă facturezi sau emiți chitanțe din un singur punct ai nevoie de un calculator și o imprimantă, iar pentru mai multe puncte de emisie facturi ai nevoie de mai multe calculatoare cu mai multe imprimante conectate la un server cu ajutorul unei rețele, pentru poștă e nevoie de o rețea care să acopere toate localitățile țării și să transmită securizat datele, iar asta înseamnă mulți bani. În plus e posibil să meargă la fel de bine ca sistemul ăla cu cardul de sănătate iar cozile la poștă or să devină kilometrice Posted Image

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Excesul de birocrație este cancerul eficienței.
Poți pleca dintr-o țară în alta doar cu ID și telefonul mobil, fără nicio hârtie.
La poliția de frontieră, la avion, arăți tichetul de îmbarcare pe mobil și asta-i tot.
La poștă nu poți lua coletul fără hârtii.  Pur și simplu.   Nu poți trimite pe nimeni să-ți ridice o carte.  Nu importă că nu ești în țară.

Am întrebat o tută de la poștă de ce nu îmi trimit plicul acasă.  Să-mi pună 15 lei în plus și să mă scutească.
Se uita aia la mine fără să priceapă ce-i spun.

Mentalitatea angajaților poștei este că sunt funcționari la stat.  Că ei, de fapt, ne fac un serviciu, un favor.
Nu vor să accepte ideea că sunt pe o piață ultra-concurențială,  iar ceea ce fac ei nu le asigură salariile, sunt întreținuți.

Mesageria, prioripost, coletăria, de exemplu,  este hidos de prost organizată.
La ce bază materială au, la câte filiale și spații, ar putea să fie nr.1 fără nicio problemă, dar nu au mentalitatea.
Nu se pot adapta vieții moderne.

Problema este că nu ar fi bine ca poșta să fie dezmembrată.   Statul trebuie să aibă controlul, tocmai pentru a preveni monopolul, să-i rămână o pârghie.
Nu banii sunt lipsa lor principală.  Lipsa de viziune, de idei, lipsa de manageri adevărați, lipsa de personal instruit reprezintă problema reală.

#30
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Posttomaso, on 24 martie 2019 - 10:15, said:

La ce bază materială au, la câte filiale și spații, ar putea să fie nr.1 fără nicio problemă, dar nu au mentalitatea.
Eu cred ca fac eforturi mari sa fie pe ultimul loc. Cum dracu am primit un colet din Polonia la nici 2 zile dupa ce am facut comanda pe site, iar daca trimiti un colet de la Ploiesti la Bucuresti cu posta, dureaza o saptamana?

#31
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPuferiu_, on 23 martie 2019 - 22:43, said:

Buna seara, dragii mei, si bine v-am regasit la ceas de weekend! Infrigurat am ajuns acasa, si tot de frig am dat. Astfel timpurile sinistre ale copilariei petrecute in comunism m-au napadit. Dar sa ne concentram asupra subiectului serii.

De fiecare data cand ma duc la posta, e coada. Nu e prima oara si, precis, nu va fi nici ultima. Posta Romana se plange la fel de des ca Metrorex: ba ca e multa munca, ba ca sunt bani putini, ba ca etc. Si raspunsurile sunt mereu aceleasi: de unde fonduri?

In fine, trecem peste raspunsurile de care mi-e scarba deja si va propun sa va ganditi de unde vin adevaratele probleme. Dau cateva exemple: calculatoare vechi, imprimante pe duca, sistem informatic antic si conditii de munca improprii (lipsa aer conditionat; tejghele mutate dintr-un oficiu in altul samd). Bonus: angajati fara chef de munca, implicit de viata.


Ai incercat sa te angajezi la posta si dupa ce lucrezi vreo 12 luni sa deschizi un topic pe forumul asta ? Nu ar fi rau ca inainte sa ne dam cu parerea sa stim exact care sunt problemele din domeniul respectiv, este foarte usor sa infieram si sa dam cu parul, dar stim noi bine ce este dincolo de tejghea? angajati fara chef de munca, da stiu, noi romanii vrem ca altii sa presteze pentru noi ieftin spre moca, iar noi sa prestam altora pe bani grei, normal ca nu ai chef de viata cand iti numeri banii de la un salariu la altul, dar asa suntem noi, punem etichete si scriem pe forumuri, ca atat putem

#32
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar eu nu condamn angajatii, ci sistemul.

#33
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPuferiu_, on 24 martie 2019 - 10:30, said:

Dar eu nu condamn angajatii, ci sistemul.

sistemul este facut de noi oamenii, nu de extraterestrii si nici de bubuli, Posta Romana este o victima a capitalismului, si este lasata intentionat sa moara pentru ca are o droaie de spatii comerciale atractive, cum a fost si fosta mea intreprindere pe care a cumparat-o Tiriac cu 2-3 milioane de euro si a castigat pe terenuri  100 de milioane, cam asta este reteta, ai impresia ca un manager competent nu ar face Posta Romana sa faca pishu cu bolta pe Fan, Cargus, etc ?

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca ar creste calitatea serviciilor, implicit ar creste si tarifele. Si atunci de ce am mai alege Posta Romana? Serviciile actuale oferite sunt de slaba calitate, intr-adevar. Dar nici tarifele nu sunt mari. Ca stam noi la cozi de fiecare data cand ne ducem sa ridicam / trimitem ceva si vrem sa ne varsam nervii pe angajati, sunt bonusuri.

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostPuferiu_, on 24 martie 2019 - 10:37, said:

Daca ar creste calitatea serviciilor, implicit ar creste si tarifele. Si atunci de ce am mai alege Posta Romana? Serviciile actuale oferite sunt de slaba calitate, intr-adevar. Dar nici tarifele nu sunt mari. Ca stam noi la cozi de fiecare data cand ne ducem sa ridicam / trimitem ceva si vrem sa ne varsam nervii pe angajati, sunt bonusuri.

Alegem varianta cea mai convenabilă, nu?

Potențialul poștei este uriaș, dar acum este nefolosit.

Să privim piața de coletărie.
Cine are sedii în absolut TOATE localitățile?
Poșta Română.
Ar putea livra colete fără kilometri suplimentari și la cuca măcăii.

Operează unicul sistem de coletărie prin CFR.
Este un avantaj, pentru că-i mai ieftin așa.   Au depozite în gări care stau goale, în timp ce la Fan Courier stai 30 min la coadă doar ca să intri pe ușă.

Prețul nu este problema, ci lipsa de organizare și viziune.
Ce le lipsește?   Au mașini, au depozite, au oameni care freacă menta supărați că-s prost plătiți.
Ok, ce-i împiedică să-i scoată pe traseu și să-i stimuleze cu 1-2 lei pt fiecare colet predat în ziua respectivă?   Adăugați la prețul expediției, evident.

Pe bune,  contează pentru cineva că o expedițe costă 10 lei sau 12 lei dacă îți vine acasă și nu-ți bați capul trei ore?
Cât îi costă să implementeze un sistem centralizat de tracking?   Cel mai ieftin costă 40k, iar unul super bun, customizat, costă 500k.
Care ar fi costurile informatizării per sediu?   Cel mult 10k/sediu. Cel mult.  Cu server, cu backup, conectat, cu rețea beton, cu imprimantă adevărată   Etc
Banii aceștia sunt mizilic,  pot fi accesați și prin bani europeni, pe proiecte, pe mocăciuni, dacă acolo ar veni manageri, nu politruci bugetari care nu vor să ia decizii de frică.

#36
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostPuferiu_, on 24 martie 2019 - 10:37, said:

Daca ar creste calitatea serviciilor, implicit ar creste si tarifele. Si atunci de ce am mai alege Posta Romana? Serviciile actuale oferite sunt de slaba calitate, intr-adevar. Dar nici tarifele nu sunt mari.

Sa creasca tarifele pentru ce? Oricum au un raport pret-calitate de rahat :lol:. Serviciile lor nu valoreaza nici jumate din cat cer. Marirea ar fi din nesimtire.

View Posttomaso, on 24 martie 2019 - 10:59, said:


Cât îi costă să implementeze un sistem centralizat de tracking?   Cel mai ieftin costă 40k, iar unul super bun, customizat, costă 500k.
Care ar fi costurile informatizării per sediu?   Cel mult 10k/sediu. Cel mult.  Cu server, cu backup, conectat, cu rețea beton, cu imprimantă adevărată   Etc
Banii aceștia sunt mizilic,  pot fi accesați și prin bani europeni, pe proiecte, pe mocăciuni, dacă acolo ar veni manageri, nu politruci bugetari care nu vor să ia decizii de frică.

Pfff. Stai sa vezi senzatie la comuna. Cand tanti angajata de 55 de ani scrie tot de mana si se uita la pc ca la ozn.
Trebuie schimbati si angajatii. Unii n-au nici-o treaba cu avansul tehnologic. Au ramas fix ca acu 30 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate