Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Vacanta in Arieseni

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cu piscina si cu o pajiste mare pentru alergat gasesti in Vadul Motilor. Se cheama Cotul Ariesului. Am stat acum 5 ani si a fost foarte bine. Am mai trimis si pe altii si au fost foarte multumiti.
Au si restaurant, asa ca poti manca si seara, iar piscina avea apa incalzita.

#20
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Am facut rezervare la Cotul Ariesului.
Multe, multe pensiuni, chiar nu stii ce sa alegi, va multumesc ca mi-ati dat cateva idei.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vacanta placuta !

#22
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Multumesc!

#23
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Sunt multe pensiuni, dar din păcate peste 80% din ele au condiții minime de decență, la prețuri mari pentru ce oferă. Majoritatea pensiunilor sunt construite ieftin, pentru profit maxim. Nu toate au baie in camera, majoritatea au o baie(rudimentară)la 2,3 chiar și patru camere și culmea, toate pensiunile sunt ocupate iarna. De bonuri fiscale nu poate fi vorba, în stațiune (cel puțin pe partie) evaziunea fiscală e la ea acasă.
Sper să ai o vacanță plăcută, pentru că zona e frumoasă. Ar fi trebuit să vii după luna mai, când e mai uscat terenul și poți face drumeții mai lejer.

#24
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
De asta am si cerut parerea celor de pe forum, am vazut multe oferte, cabane, cabanute, pensiuni si voiam sa stiu de la cineva care a fost acolo.
Am citit multe comentarii dar mai rau m-au incurcat, unii ziceau ca e raiul pe pamant, oameni primitori, curatenie, altii ziceau despre aceeasi locatie ca e mizerie, personal indiferent si nepoliticos, etc.
Vin dupa luna mai, chiar in iunie, dar fiind cu copilul dupa mine am vrut sa am ceva rezervat din timp.

#25
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
A fost când am stat la o pensiune in Garda de Sus (aproape de Arieșeni, că nu ne-a interesat pârtia) și a fost foarte frumos și a fost când la același preț am avut neplăcerea sa stăm la o pensiune cu condiții spre minimul decenței. Oamenii sunt în general ok, ei cer cam același preț pe cameră indiferent de condiții pe motiv că "așa e prețul" și "atât cere și vecinul", pentru că în sezonul rece gradul e ocupare e maxim și oricum au clienți. Multe din pensiuni sunt făcute din casele în care au locuit oamenii de acolo, au mai tras un etaj/mansarda, au improvizat niste băi și gata pensiunea. De investit nu au mai investit in ele pentru că "merge și așa".
Zona e frumoasă și dacă pensiunea e ok, cu siguranță vei petrece clipe frumoase. Pentru trasee eu ți-aș recomanda zona Padișului (merită), dar între lunile iunie-octombrie, de preferință după vreo 2-3 săptămâni fără ploi, ca să poți vizita și peșterile.
http://www.padis.ro/.../trasee-padiČ™/

Edited by MrNiceGuy, 28 March 2019 - 19:11.


#26
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Scarisoara, Pestera ursilor, Ghetarul de la vartop ( sa-i cumperi o lanterna frontala) eventual ajungi la Padis si faci pesterile (nu te sfatuiesc sa intri cu el in Cetatile Ponorului sau Radesei si nici la Focul viu este destul de riscant pt. copil neobisnuit cu muntele). In nici un caz in Cheile Galbenei mai ales daca debitul este mare).

#27
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Din Glavoi la Focul Viu, traseul e "walk in the park", nu presupune mari abilități, doar să știi să mergi pe picioare pe un teren mai denivelat, coborârea la Focul Viu e un pic mai aventuroasă. L-am parcurs cu fetițe sub 7 ani și nu au avut probleme, idem Cetățile Ponorului, dar nu prin peșteră, că era apa cam mare la intrare.
Celelalte trasee sunt un pic mai dificile și necesită o condiție fizică mai bună + curaj.

Edited by MrNiceGuy, 10 April 2019 - 09:43.


#28
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Avem si noi in plan o iesire in Apuseni la sfarsitul lunii mai, noi ne-am planificat 2 nopti ptr zona Padis si 3 nopti la Arieseni.
Deoarece avem dupa noi doua fetite mici (1 an si 8 luni / 5 ani si 6 luni), am ales cateva obiective mai accesibile, la traseele mai lungi fata cea mica va fi purtata in ham, ...si nu ne hazardam la chestii periculoase
Zona Padis: Pestera Meziad, Pestera Farcu, Pestera Ursilor, si mai studiez daca putem ajunge la Cascada Bulbuci, Pestera Focul Viu, Pestera Sura Boghii si traseele Lumea Pierduta si Balcoanele.
Zona Arieseni: Pestera Poarta Lui Ionele, Pestera Scarisoara, Groapa Ruginoasa, Cascada Pisoaia, Cascada Patrahaiesti, Cascada Varciorog, Coiba Mare, Coiba Mica

Daca aveti ceva sugestii si "reclamatii" va astept cu drag

#29
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Niciunul din traseele propuse nu poate fi parcurs de un copil de 1.67 ani pe propriile picioare. Este cu totul exagerat ce v-ați propus. E destul de mult și pentru 2 adulți singuri, dacă nu sunt obișnuiți cu drumețiile. Limitați-vă la stat la aer și o ieșire pe zi, pe un traseu de mers de maxim 2 ore dus-întors. În care cea mică va sta mai mult în brațe / ham. Puteți vizita locurile unde se ajunge cu mașina (Peștera Urșilor, Meziad, Farcu, Ioanele, Scărișoara, Coibele (nu prea se intră în ele, și în plus duci mașina pe drum accidentat). Și dacă ajungi la Coibe (după satul Casa de Piatră) mai bine mai mergi 10 min pe drum (teoretic fără mașină, era acces interizs), și vreo 30 min de urcat prin pădure la peștera Vârtop. Acolo merită, dar greu cu copii mici.

Dacă veți sta la Padiș, Peștera Urșilor e la vreo 30 km, iar Farcu și Meziad mai departe (vreo 60 ?). E foarte frumos la Padiș, mai ales în împrejurimi, dar nu cu copii mici.

#30
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Ms Brainie de info
Cea mica e clar ptr noi ca va sta mai mult in ham, am mai facut anul trecut niste trasee usoare tot asa si a fost OK.
Pentru zona Padis am luat cazare la Boga, de unde vom pendula stanga/dreapta iar Farcu si Meziad avem de gand se la vizitam inainte de a merge la cazare, adica plecat din Arad dimineata devreme... papat ceva pe drum, fetele oricum mai dorm pe masina ... apoi vizita la pesteri .. si apoi la cazare. Daca nu iese asa vom face o plimbare mai lunga cu masina din Boga in ziua respectiva.

Ghetarul de la Vartop mai trebuie sa-l studiez daca merita sa ne aventuram sau nu (de frumos e fff frumos), oricum in pesterile care nu sunt amenajate nu intram, facem o poza afara si asta e... oricum mergem mai mult ptr miscare si aer curat si daca tot avem ceva de vizitat in zona  ...

#31
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Câteva info:
-Peștera Urșilor: ajungi cu mașina, urci 3 min pe alee asfaltată, superamenajată (alei betonate), nu ridică probleme; cu ghid
-Meziad: am fost demult,; atunci am lăsat mașină la cabană, am mers pe jos lejer aprox 15 min; era neamenajată, se intra cu ghid; acum e amenajată din câte știu, dar nu cred că la nivelul P Urșilor
-Farcu: e o fostă mină, destul de lejer, cred că erau trepte de coborât / urcat; cu ghid
-Ioanele: de la drum vreo 5 min de urcat pe traseu amenajat; nu știu dacă merită; am intrat puțin (fără cățărări) când nu era amenajată
-Bulbuci: n-am fost
-Focul viu: relativ lejeră poteca (urcuș la început); din Glăvoi; nu se intră în peșteră, se vede mormanul de gheață din afară; e o spărtură și în „tavan”; de preferat vara, în jurul prânzului, când soarele luminează ghețarul (de unde denumirea); este o oră optimă, dar nu o știu
-Lumea pierdută: n-am fost, dar din auzite nu e greu
-Balcoane: drum mai mult prin pădure, nu foarte greu; atenție la urcatul pe stâncile care oferă vedere; tot din Glăvoi
-Scărișoara: frumos, dar cam supraestimată; o grotă mare cu ceva gheață înăuntru; ghidul spune 3 vorbe și cam atât; multe trepte de coborât, apoi de urcat; de la mașină cam 15 min de urcuș ușor; fă ambele drumuri: prin cheile Ordâncușei (mai lung dar mai spectaculos) și prin Gârda Seacă
-Șura Boghii: nu știu
-Ruginoasa: vreo 30 min din drumul asfaltat, la început urcuș cam abrupt
-cascada Pisoaia: nu știu
-cascada Pătrăhăițești: nu știu
-cascada Vârciorog: drum de căruță / potecă de vreo oră, destul de lejer; la final un pic mai dificil
-Coiba Mare; o grotă foarte mare, nimic de văzut (n-am intrat pe galerii înguste); neamenajată; din drum se coboară relativ abrupt 5-10 min
-Coiba Mică:e inundată, se vede gura din drumul forestier; nu știu dacă se poate intra și pe uscat cumva; ai de mers vreo 10 km pe drum forestier (mai bun, mai rău, cum ai norocul)
Sunt foarte multe în zonă, dar pe astea mai dificile lasă-le pe mai târziu.

#32
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Fost, văzut, plăcut.
Frumoasă pensiunea, frumoase imprejurimile, loc mult, ai senzatia de aerisit. Multumesc Barbosa pentru idee!
Sigur că cel mai mare succes l-a avut trambulina, parcă la noi in oras nu am avea asa ceva, trebuia sa fac 800 de km,să mergem la trambulină!!  
Greu, greu l-am dezlipit de acolo.
Am ajuns si la salina Turda pe care nu o aveam in plan. La salină mi-a placut, dar drumul pana acolo.....gropi,denivelări.... păcat!

#33
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ma bucur ca ti-a placut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate