Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Vacanta in Arieseni

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Salut,
Vreau sa merg cateva zile la Arieseni , vreo 4-5 zile, cu un copilas de 7 ani si m-am gandit sa mergem la ghetarul Scarisoara, la Poarta lui Ionele si Pestera Ursilor.
Am studiat traseele, dar in multe cazuri scrie sa urmezi triunghiul rosu, sageata cutare.....as vrea sa stiu de la cei care au fost cu copii daca nu e prea mult de mers si prea greu, mai ales ca asta al meu e un pic cam "impiedicat".
Nu as vrea ceva abrupt, e primul lui contact cu un traseu montan si nu vreau sa-l sperii, iar eu am fost in zona cand eram copil si nu mai stiu pe unde am mers atunci.
O sa stam la o pensiune in Arieseni, asa ca daca aveti si alte recomandari de trasee usoare, le astept si va multumesc.
Mergem doar noi doi, ca barbatii. Posted Image

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
La toate cele 3 obiective mentionate se ajunge cu masina pana la 100 de m de intrare, asa ca nu ai ce probleme sa ai. Eu am fost acolo cu fii mea cand avea 3 ani.
Tot prin zona mai ai Cascada Pisoaia si galeriile romane de la Rosia Montana.

#3
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Buna idee cu Cascada Pisoaia ! Si vad ca e aproape si  Dealul cu Melci.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
si casa lui iancu. ursilor incearca dimineata, e obiectiv aglomerat, si pe la amiasa e si mai si.

Edited by slai, 23 March 2019 - 18:05.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt multe trasee faine. Traseu usor ar fi la Groapa Ruginoasa. Daca copilul este ceva mai aventuros poti sa il duci la Pestera Ghetarul Vartop. Macar acolo are ce sa vada. Pestera cred ca este una din cele mai frumoase din tara. In drum mai este Izbucul Tauz, Coiba Mare si Mica. Pestera Ghetarul Scarisoara e slabuta rau, doar avenul e ceva mai fain.   Ar mai fi si circuitul Galbenei, dar este destul de greu. Daca ai o masina mai inalta, eventual 4x4 poti sa ajungi la intrarea in circuit si sa faci cativa pasi, macar pana la cascada Evantai.

Un alt traseu usor este la cascada Varciorog. Se fac transporturi cu caruta :) .

Edited by bumpocbum, 23 March 2019 - 18:24.


#6
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Bumpocbum, copilul nu e aventuros, acum vreau sa incep sa-l calesc, i-am luat deja busola si rucsac si abia asteapta sa mergem.
Nu am 4x4, am un Opel Astra si daca prind zile ploiase chiar nu vreau sa raman pe vreun drum forestier.

La Pestera Ursilor  plecam dimineata, am vazut ca e program pana la ora 17 sau 18.
Multumesc tuturor pentru idei.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nu baga programul in seama, bazeaza-te sa ajungi ziua. am ajuns la 16.30 si a trebuit sa ma cazez acolo, ca era inchis, desi trebuia sa fie deschis.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, scoti atunci forestiera cu circuitul galbenei.  Dar e pacat sa nu ajungi la Vartop. Drumul pana la Casa de Piatra este plin de gropi dar totusi se poate ajunge cu o masina obisnuita. Am gasit aici un review, sunt multe, vezi daca iti place....https://viatacucopii...-inca-naturala/
Mai sunt si altele.

PS: poate cu ceva deosebit ii deschizi apetitul pentru aventura.....

Edited by bumpocbum, 23 March 2019 - 18:35.


#9
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Am notat si Varciorog. Dar de unde se ia caruta? As vrea sa mergem cu caruta, ca el n-a fost in viata lui cu una si eu cred ca am mers acum vreo 20 de ani, pe o distanta foarte scurta.
Da Slai, plecam dimineata, am citit ca sunt 50 sau 60 de km pana la Pestera Ursilor.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De la panoul care indica intrarea in traseu. Sunt mai multi cu caruta care asteapta clienti. Nu stiu insa daca sunt si in timpul saptamanii sau doar in vweek-end.

#11
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Dar de drumul pana acolo puteti sa-mi spuneti ceva?
O sa vin pe Deva- Brad - Campeni - Arieseni.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Pestera meziad daca poti s-o vezi este faina

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Pestera Flori de mina se poate vizita Ăźn aceeași zi cu cea de la Urșilor, mai ai Ăźn zona Platoul Padis, un monument al naturii pitoresc.
https://m.ebihoreanu...or--102235.html
Mai este și cascada Petrahaitesti, care mi s-a părut mai frumoasa ca cea de la Varciorog. Poarta lui Ionele, nu m-a impresionat, iar la ghețarul de la Vârtop nu am mai ajuns ca era drumul desfundat, era o perioada ploioasa. La Ăźntoarcere, dacă ai timp, merita și cheile Turzii, depinde de zona Ăźn care ești. Concediu plăcut!

Și restul obiectivelor menționate de colegi merita vizitate.

Edited by aris86, 23 March 2019 - 19:54.


#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Pestera cu cristale nu vreau s-o ratez, o sa o vad in aceeasi zi cu Ursilor, ai dreptate.
Sper sa nu ploua si sa-mi ajunga cele 4 zile pentru cate idei mi-ati dat.
Acum ma apuc sa citesc si de Meziad mai mult.

#15
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Care pensiune in Arieseni? Sunt mai multe :)?

#16
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Inca nu m-am hotarat, ma mai uit pe review-uri, el vrea cu loc de joaca si piscina, eu vreau sa-l duc pe munte, ca loc de joaca cu piscina gasim si in oras, nu fac peste 7 ore pe drum ca sa aiba el unde sa se dea in leagan Posted Image .
Am cautat prima data in Albac, dar cred ca e mai bine sa stam in Arieseni.
Daca ai fost multumit de vreo pensiune, nu refuz sfaturile.

Eu caut o pensiune unde putem sa mancam seara , am vazut ca sunt destule care asigura doar cazare si le-am eliminat. Au bucatarii unde pot gati turistii si atat. Pentru mine, asa nu Posted Image

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
si io zic ca ionele poti sa o sari. o pestera banala, scurta, in forma de L, fara stalactite, stalagmite sau orice altceva interesant. totusi cheile odancusii nu ar trebui sa le ratezi...

Edited by slai, 24 March 2019 - 11:05.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Noi am stat aici. http://www.4seasons.ro A fost fain.

Edited by bumpocbum, 24 March 2019 - 15:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate