Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplificator unitate multimedia auto

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Am achizitionat o unitate Multimedia AM pe care am platit mai mult decat merita si am ramas dezamagit de calitatea sunetului care este sub cea oferita de unitatea de fabrica (si nici atunci nu eram multumit).
Se poate adauga un amplificator pentru aceasta? Problema e ca nu prea as vrea sa instalez unul foarte voluminos, precum cele ce se folosesc pentru subwoofere (Ma refer la dimensiuni. Vreau ceva mic, daca exista). Am vorbit cu chinezul, ar putea sa-mi trimita o placa de sunet mai puternica, dar voi pierde 'garantia' si nici nu stiu daca ma va multumi si atunci.
Masina are in total 6 difuzoare si cate 3 pe usile fata (joase, medii si inalte). Nu ma intereseaza subwoofer daca calitatea este bunicica.

Edited by FunkBlack, 22 March 2019 - 16:32.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde ce înţelegi prin calitate. Dacă puterea e prea mică se poate rezolva cu amplificare suplimentară Dacă decodarea şi prelucrarea sunetului este proastă atunci mai bine schimbi aparatul.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Exact cum spune colegul de mai sus. De aceea am păstrat eu player-ul stoc. Nu am găsit ceva care să se audă ca el. Și sunetul este pe primul loc când merg cu mașina.

#4
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Nu stiu sa raspund. Stiu doar ca suna mai rau decat inainte :)))

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Mai rau inseamna mai prost sau mai incet? Cred ca la intrebarea asta poti raspunde.
Exista unitati Am bune dar nu de la chinezi si nu ieftine, vezi pe la Alpine, Pioneer etc

#6
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Se aude tare, destul de clar, dar bassul nu este la fel de profund.
Daca ajuta cu ceva, am filmat un sample in legatura cu alt neajuns, sa-i arat chinezului si am muzica pe fundal.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FvrhW7x9S6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FunkBlack, 22 March 2019 - 17:46.


#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai insirat o intreaga poveste si ai omis ce e mai important:O poza cu spatele aparatului si modelul.Ma intereseaza daca are iesire de linie si/sau SUB.
99% eu zic ca are si se poate monta un amplif extern.
Apropo ce ai cu amplificatoatele dedicate?
Se gaseste loc in masina ca sa-l pui fara sa deranjeze.
Iar bass calumea fara sub nu exista.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Oricum ce se aude în clip nu e tocmai cel mai potrivit gen pt. aprecierea calităţii unui sistem audio...

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 geo123, on 22 martie 2019 - 18:55, said:

bass calumea fara sub nu exista.
Exista, exista... Moda asta cu subul e de vreo cativa (mai multi sau mai putini) ani. Muzica pe suport e de vreo 100 ani.

#10
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

 FunkBlack, on 22 martie 2019 - 16:32, said:

Am achizitionat o unitate Multimedia AM pe care am platit mai mult decat merita si am ramas dezamagit de calitatea sunetului care este sub cea oferita de unitatea de fabrica (si nici atunci nu eram multumit).
Se poate adauga un amplificator pentru aceasta? Problema e ca nu prea as vrea sa instalez unul foarte voluminos, precum cele ce se folosesc pentru subwoofere (Ma refer la dimensiuni. Vreau ceva mic, daca exista). Am vorbit cu chinezul, ar putea sa-mi trimita o placa de sunet mai puternica, dar voi pierde 'garantia' si nici nu stiu daca ma va multumi si atunci.
Masina are in total 6 difuzoare si cate 3 pe usile fata (joase, medii si inalte). Nu ma intereseaza subwoofer daca calitatea este bunicica.

   Este simplu de modificat .... te duci la un electronist priceput in reparat amplificatoare auto si schimbi integratele finale( 2 buc sau poate 4 buc , depinde cate iesiri ai ) ...Asta iti facea si chinezul cand ti-a zis ca iti trimite o alta placa de sunet ... Iti trimitea un alt modul final cu o putere mai mare . Fidelitate sigur ai suficienta , dar nu ai power suficient in finalii care sunt IEFTINI ( asta ca sa ii iasa chienzului un pret de fabricare banal lui ...) Dar bineinteles ca trebuie desfacuta unitatea si = se pierde garantia de la chinez ( care oricum cred ca este ZERO pentru el )
  Sunt integrate finale care doar se inlocuiesc prin lipire pe placa de baza si vei fi surprins cum se aude dupa aia.SCULA Chinezeasca .. Spune aici ce integrate finale ai si iti spun eu ( sau google ) cu ce sa ii inlocuiesti si iesi cel mai ieftin ...  de la 5 W pe canal poti ajunge si la 25 W pe canal doar cu alte integrate finale ( se vor incalzi nitel mai mult carcasele unitatii si radiatoarele) .
   By the way , ai tras fire groase de alimentare 12V, - si + , la noua unitate sau te pomenesti ca nu iti scoate bassul asteptat deoarece iti cade tensiunea din cauza chinezului care a pus de asemenea niste fire subtiri si ieftine de alimentare a unitatii ?????

Edited by stefandinescu70, 22 March 2019 - 20:06.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
De ani buni s-a generalizat finalul în punte, liniar sau în comutaţie, deci puterea de ieşire este limitată doar de tensiunea de alimentare. În cazul ăsta chiar dacă se schimbă finalul nu cred că se schimbă nimic.
Basul mai slab este rezultatul corecţiei de ton diferite, probabil fabricantul maşinii cunoştea răspunsul difuzoarelor pe care le-a montat în maşină şi se făcea o corecţie ajustată la ele. Ăsta chinezesc are doar joase şi înalte generice.

Edited by mihaicozac, 22 March 2019 - 20:11.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cum vezi finalii fara sa desfaci unitatea?
Eu am incercat patru unitati din China. Functii garla, dar sunet, ioc. Radio prost grav etc. Daca iau altceva, vreau imbunatatire, nu luminite. Alpine este o gluma. Costa cat un OEM si arata ca un casetofon rusesc. La banii aceia, ma asteptam sa fie aproape de OEM la design, nu sa se potriveasca ca nuca-n perete.
Initiator, eu nu as pune asa ceva pe masina. Sunt aproape sigur ca simti diferenta de fidelitate (player-ele native se aud placut). Cu joase din parte firmei, nu faci decat sa ametesti sunetul de tot. Sunt retinut in ceea ce priveste schimbarea finalilor. Eu la preamplificator m-as uita, nu la putere.

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Orice amplificator, indiferent decat de bun sau prost este face ce ii sugereaza numele, amplifica, adica ridica nivelul nu modifica calitatea sau tonalitatea, altfel spus se va auzi mai tare dar la fel de prost.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Poti incerca:
http://www.be-loud.r.../GZTA-5120X-II/
http://www.be-loud.r...H/GTX/GTX-5900/
impreuna cu
http://www.be-loud.r...m/GZIB-3000SPL/
http://www.be-loud.r...Kicker/VCWS124/

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 FunkBlack, on 22 martie 2019 - 16:32, said:

Masina are in total 6 difuzoare si cate 3 pe usile fata (joase, medii si inalte). Nu ma intereseaza subwoofer daca calitatea este bunicica.
Masina are difuzoare sistem , inseamna ca s-a tinut cont de calitate la sunet ceea ce chinezul nu a tinut cont la HU , pentru el a fost important pretul final.
Cum s-a mentionat preamplificatorul trimite spre final, daca e slab efectiv trebuie schimbata scula cu totul . Sunt doar cativa producatori care investesc in cercetare, restul copiaza sau produc la plezneala . Vrei auditie de clasa - mergi pe HU dedicat , de exemplu seria P de la Pioneer , vrei de toate cumperi un android de calitate 2DIN si ai rezolvat , dar nu cauta la 500 lei asa ceva ca nu gasesti , la 1000Eu da , ai si sunet si calitate .
Am montat la cineva pe masina Focal de 16 sistem pe fata si Vibe black death 6/9 pe spate - la multi le-a fost rusine sa spuna ca au suburi pe masina cand le-au auzit pe acestea si da, totul era legat de amplificator iar redarea din Pioneer P88 . Ce ravagii pot face acele ovale de la Vibe efectiv nu-ti vine sa crezi .

#16
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu o sa mai sune niciodata la fel daca ai schimbat player-ul, boxele acelea sunt facute sa sune bine pe amp-ul stock, iar o chinezarie tot chinezarie o sa ramana
Eu am schimbat player-ul stock cu un sony dar am schimbat si boxele, iar pentru bas mai mult(boxele din usi fiind de 13cm) am luat un sub Kenwood KSC-SW11, pus sub scaunu soferului, ofera si masaj la popou, pentru mine ofera suficient, nu zguduie masina dar nici nu vreau

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cele mai proaste sonorizari in masina sunt cele facute artizanal de Dorel & compania, mai ales cind sonorizarea a devenit ceva banal Posted Image accesibil pt mase

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Caine lasa prostiile ca te stim ce aberatii susții si pe alte topice.
I-a pune tu niste foto cu realizările in domeniul car sound?
Ldpe stiu Vibe-urile respective, suna foarte bine pentru 6x9 fara incinta dar sunt destul de departe fata de un sub potent.Pe langa asta sunt extrem de putine masini care accepta oval 6x9 in portiera fara modificari majore.Iar fara amplif dedicat sunt degeaba.
Initiatorul cauta sunet bun doar din HU impreuna cu difuzoarele stoc.Nu se poate obtine mai mult decat in echiparea de fabrica cu reteta asta.

Edited by geo123, 23 March 2019 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate