Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amplificator unitate multimedia auto

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostFloriN_83, on 22 martie 2019 - 21:45, said:

Nu o sa mai sune niciodata la fel daca ai schimbat player-ul, boxele acelea sunt facute sa sune bine pe amp-ul stock, iar o chinezarie tot chinezarie o sa ramana
Eu am schimbat player-ul stock cu un sony dar am schimbat si boxele, iar pentru bas mai mult(boxele din usi fiind de 13cm) am luat un sub Kenwood KSC-SW11, pus sub scaunu soferului, ofera si masaj la popou, pentru mine ofera suficient, nu zguduie masina dar nici nu vreau

Foarte bine spus. Mie imi place foarte mult cum suna sistemul stock de masina mea ( Mercedes e320 cdi anul 2000). Sunetul nu-i puternic dar bun, bas profund, medii si inalte echilibrate, exact cum trebuie. Sunt sigur ca producatorul a ajustat sunetul la iesirea din sursa in dependenta de raspunsul difuzoarelor, altfel ar fi imposibil de obtinut asa sunet cu niste  difuri obisnuite. Exact din acest motiv nu vreau sa schimb unitatea centrala cu alta mp3, usb, Bluetooth etc. Ascult doar cd-uri.

Edited by vinciun, 23 March 2019 - 18:04.


#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Mercedes vine ca prim montaj cu Becker ...normal ca suna extraordinar, nu tare cum spui dar calitate maxima . Becker vine pe partea radio cu un tuner greu de egalat, foarte selectiv plus amplificatorul de antena dedicat care la masini adevarate vine ca echipare stock .

Vibe legate direct in HU suna ca doua badoage de ness , trebuie forta sa fie miscate . Un sub bun le da clasa dar depinde de dorintele omului, daca nu vrea sa ocupe portbagajul sunt o solutie si cum s-a mentionat putine masini au decupat 6/9 spate, trebuie sa tai cu firezul , sa pui adaptoare mdf , e ceva de lucru intr-o pozitie sensibila ca sa nu razi rezistenta de incalzire luneta sau chiar sa spargi luneta. Ar mai fi solutia sub sub scaunul soferului , sunt sensibil mai scumpe dar unele chiar suna bine , nu de competitie dar schimba total sunetul in masina .

Edited by ldpe, 23 March 2019 - 19:59.


#21
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012

View Postgeo123, on 22 martie 2019 - 18:55, said:

[...] O poza cu spatele aparatului si modelul.Ma intereseaza daca are iesire de linie si/sau SUB.
99% eu zic ca are si se poate monta un amplif extern.
[...]
Am atasat 2 imagini cu spatele unitatii. Nu imi dau seama daca are iesire de subwoofer, dar in Equalizer exista un slider pentru subwoofer.


View Poststefandinescu70, on 22 martie 2019 - 20:02, said:

[...]
  Sunt integrate finale care doar se inlocuiesc prin lipire pe placa de baza si vei fi surprins cum se aude dupa aia.SCULA Chinezeasca .. Spune aici ce integrate finale ai si iti spun eu ( sau google ) cu ce sa ii inlocuiesti si iesi cel mai ieftin ...  de la 5 W pe canal poti ajunge si la 25 W pe canal doar cu alte integrate finale ( se vor incalzi nitel mai mult carcasele unitatii si radiatoarele) .
   By the way , ai tras fire groase de alimentare 12V, - si + , la noua unitate sau te pomenesti ca nu iti scoate bassul asteptat deoarece iti cade tensiunea din cauza chinezului care a pus de asemenea niste fire subtiri si ieftine de alimentare a unitatii ?????

Incerc sa dau de chinez de cateva zile dar imi raspunde rar si imi evita intrebarile. Daca nu primesc un raspuns pana la expirarea 'Buyer Protection' voi cere un partial refund.
Nu am tras alte fire. Doar am bagat mufa masinii in slotul 2 (vezi a 2-a poza atasata).

Attached Files



#22
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Apropo , cat a costat aceasta RACHETA NASA ???

#23
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
950 lei. Cu tot cu transport am ajuns la 1000 lei.
Am primit un raspuns de la chinez. Amplificatorul este TDA7833.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Adică integrat fake...
Cam scumpuţ. Genul ăsta de coteţe există pe eBay, chiar prin Europa, la cca. 100-120 Euro. Eu am luat unul genul ăsta cu Android 6 de la un englez la 120 Euro, transport inclus.

Edited by mihaicozac, 28 March 2019 - 01:00.


#25
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Te ajuta google sa il inlouiesti ( pe TDA7833 )  cu altul la ce putere vrei .. Dar iti trebuie un electronist ( care stie amplificatoare ) sa faca modificarile ..

https://www.google.c...0&bih=708&dpr=1

Sau poti folosi TDA7850 care vine direct pe aceasi pini .. Dar te poti duce mai sus cu puterea folosind un alt TDA 78..   mai potent .. Al tau cred ca are max 15 W pe canal ...
Poti sa iti alegi de aici ce TDA ... vrei ..   dupa necesitati Posted Image Posted Image Posted Image

https://www.st.com/c...products-page=1

Attached Files


Edited by stefandinescu70, 28 March 2019 - 05:03.


#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu merge legat un amp decent la FL/FR out si boxele la el?

#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La 12V cat are acumulatorul auto nu poti obtine puteri peste 17W pe difuzoare de 4 ohmi cu un circuit integrat, si daca vei avea 25W nu se va sesiza nici o diferenta.Oricum, cum am mai scris, orice amplificare suplimentara va produce un sunet mai tare dar la fel de prost.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar masina e mica comparativ cu o camera. De ce va trebuie puteri asa mari care, pe langa faptul ca va distrage de la condus, va distruge ireversibil auzul ?

Funkblack, ce model e unitatea ? Se poate instala pe orice masina ?

#29
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 16.04.2007
Cine vrea sa schimbe unitatea oem sa incerce si aparate din seria : sony mex ....
Eu am un sony mex 3800bt.
Model care nu se mai fabrica, dar sunt alte modele mex asemanatoare.
Este foarte ok.
Sunet Ok, corectie pe 3 benzi. bluetooth pentru muzica si apel, dar trebuie montat un microfon extern pe stalp (mai aproape de sofer).
Eu am fabricat microfonul dintr-un hands-free si merge brici.

#30
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 29 martie 2019 - 09:17, said:

Dar masina e mica comparativ cu o camera. De ce va trebuie puteri asa mari care, pe langa faptul ca va distrage de la condus, va distruge ireversibil auzul ?

Funkblack, ce model e unitatea ? Se poate instala pe orice masina ?

Asta e unitatea. Compatibila cu modelele precizate in titlu.

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci. Macar are unitate de disc. Se fixeaza usor in lacasul din consola, are frame ? As lua si eu una pentru GPS mai mult, dar senzorul e extern sau built-in ? Nu am abilitati (si nici nu as vrea) sa buturesc masina pentru a instala un eventual senzor de GPS.

Edit: am vazut ca e pentru VW, eu am Ford.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 March 2019 - 16:51.


#32
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Nu cred ca va da bine pe Ford. Unitatea este dintr-o bucata, fara rama, pt VW e Plug & Play atat ca prindere cat si ca mufe.
Vine cu o antena GPS pe care o lipesti de parbriz, dar din cat am mers pana acum cu Waze, ma vede mai in spate decat in realitate (~30 metri), antena telefonului e mult mai acurata.
Am deschis o 'disputa' cu vanzatorul si mi-am primit $95 inapoi.

Poti cauta unitate dedicata pentru masina ta, va fi plug & play si va avea aspect de fabrica, relativ.
Pentru a evita alte taxe la vama cauta sa fie valabile in depozite din Europa, plus ca va ajunde mult mai repede. A mea a ajuns in 4 zile lucratoare.
https://www.aliexpre...ford navigation

Edited by FunkBlack, 05 April 2019 - 14:37.


#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci de sfat si de link. 4 zile ? Asta e record la aliexpress.

#34
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
exista o solutie la problema ta si anume www.olx.ro , adica bagi "navigatia" aia ''cu de toate" la vanzare ca sunt multi doritori de bombe dinastea care nu au treaba cu sunetul (si multe nici prea fiabile nu sunt) si iti iei ceva fara "de toate" care stie cat de cat cu sunetul.Nu ai ce petici ca partea de procesare a sunetului e praf, asa ca de ce sa amplifici rahat? parerea mea.

#35
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 05 aprilie 2019 - 16:10, said:

Merci de sfat si de link. 4 zile ? Asta e record la aliexpress.

Coletul a venit din Franta cu UPS. De asta a venit atat de rapid.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate