Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ora de vara/iarna...

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Astfel că, până în luna aprilie a anului 2019, fiecare stat membru al UE ar trebui să comunice dacă intenţionează să aplice în mod permanent ora de vară sau pe cea de iarnă. Ultima schimbare obligatorie a ceasului ar avea loc pe 31 martie, iar ţările care vor dori să treacă permanent la ora de iarnă vor putea face acest lucru pe 27 octombrie. Conform unui studiu, majoritatea românilor doresc păstrarea pe tot parcursul anului a orei de iarnă.



Deci vom pastra pe cea de iarna (asa numita si standard) sau pe cea de vara ?
Noi cand vom afla ce decizie s-a luat in sensul asta ?

https://www.digi24.r...-finala-1092687

Edited by Mihai_3, 20 March 2019 - 13:48.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil vom afla dupa.
Vom alege probabil ce aleg majoritatea celor din UE, ca nu cred ca suntem in stare sa luam o decizie bazata pe studii de impact proprii Posted Image)

Edited by bai3tzash, 20 March 2019 - 13:51.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
Aveam deja un topic:

https://forum.softpe...-ora-ati-alege/

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca deja e stabilit. Din 2021 rămâne doar una.

Edited by dorin_2k, 20 March 2019 - 13:54.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Eu aleg pe cea de iarna. E si normal.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cum decizia apartine guvenantilor...
Cred ca vor alege ora Moscovei.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Zdrazvite. Harasho.

Edited by Neaceasca85, 20 March 2019 - 14:03.


#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Neaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:00, said:

Eu aleg pe cea de iarna. E si normal.
Deci tie ti se pare normal sa se lumineze incepand cu ora 4 noaptea si sa se intunece incepand cu 8 jumate seara?

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Orice ora alegem, va avea un mare minus ori vara, ori iarna, varianta optima e cea actuala cu schimbarea orei.

Imi place sa se intunece devreme seara pentru ca imi plac becurile.

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Neaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:13, said:

Orice ora alegem, va avea un mare minus ori vara, ori iarna, varianta optima e cea actuala cu schimbarea orei.

Imi place sa se intunece devreme seara pentru ca imi plac becurile.
In tarile nordice, e crescuta rata de depresii si sinucideri tocmai datorita zilei scurte.

Edited by AndyM, 20 March 2019 - 14:16.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Deci tie ti se pare normal sa se lumineze incepand cu ora 4 noaptea si sa se intunece incepand cu 8 jumate seara?   
Este ora normala pentru aria noastar geografica. Aceeasi problema o vor avea cam toti care vor sa renunte la ora de vara. Exceptand tarile nordice.
Care au alte probleme - ei sunt cel mai putin afectati din punctul asta de vedere, dar tot ei sunt si cel mai afectati fizic de schimbarea orei - isi dau organismul peste cap degeaba - ca afara e la fel - ori ziua vara ori noapte iarna. Finlanda imi pare e prima care a cerut schimbarea.

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pesedeul iar va invoca motive pt un nou referendum.Doar trebuie sa se mai pompeze și sã se mai fure niste bani de pe undeva.Deci,vom fi chemați la urne,dragi tovarãși. 😂

#13
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

 AndyM, on 20 martie 2019 - 14:10, said:

Deci tie ti se pare normal sa se lumineze incepand cu ora 4 noaptea si sa se intunece incepand cu 8 jumate seara?


Pe aceeași temă: Atunci ție ți se pare normal să înceapă să se lumineze la 8.30 (dimineața)?.

Ora normală este ora după Soare în cazul nostru ora de iarnă. Adică momentul în care unghiul făcut de razele solare cu suprafața Pământului este maxim, se întâmplă la ora 12. În cazul orei de vară (cea anormală) acest lucru se întâmplă la ora 13.

În cazul orei de vară la solstițiu de vară se luminează pe la 5 iar la solstițiul de iarnă la ora 8.30.

În cazul orei de iarnă la solstițiu de vară se luminează la ora 4 iar la solstițiu de iarnă la 7.30.

Socotiți voi când Soarele apune în ambele cazuri.

Deci cum preferați? Personal prefer ora de iarnă (cea reală după Soare). Toată evoluția noastră s-a petrecut sub ora de după Soare.

Edited by sbanica, 20 March 2019 - 14:27.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 AndyM, on 20 martie 2019 - 14:16, said:

In tarile nordice, e crescuta rata de depresii si sinucideri tocmai datorita zilei scurte.
Ziua ramane la fel de scurta iarna. Si este oricum mai lunga decat la nordici.

#15
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Motivele (re)introducerii orei de vara in 1979 sunt inca mai mult decat valabile, acum schimbam doar ptr ca niste hipsteri afemeiati si creierii fumati nu pot sa se obisnuiasca vezi Doamne...ptr un corp intretinut si mai ales muncit nu este nici o problema acomodarea cu o ora in max o saptamana.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Am devenit prea comozi, e un adevar. Mie imi convine ca societatea promoveaza comoditatea. Posted Image

Mircea Badea zicea ca nu resimte nici diferenta de 8 ore dintre SUA si noi. Posted Image

#17
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 sbanica, on 20 martie 2019 - 14:27, said:

Deci cum preferați? Personal prefer ora de iarnă (cea reală după Soare). Toată evoluția noastră s-a petrecut sub ora de după Soare.
Si cu ce te incanta asta?

 Neaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:27, said:

Ziua ramane la fel de scurta iarna. Si este oricum mai lunga decat la nordici.
Asa e, problema este ca vom beneficia de mai putina lumina vara... Cu ce ma incalzeste pe mine faptul ca lungimea zilei este acceasi daca se lumineaza la ora 4 jumate cand oricum marea majoritate dorm?
Daca ar ramane ora de vara, numai bine, iarna ar apune soarele la o ora mai decenta, nu la ora 4 dupa amiaza.

Edited by AndyM, 20 March 2019 - 14:46.


#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
cel mai bine ar fi sa ramana ora de vara.

Avantaje vara: serile lungi, soarele apune spre ora 22 in iunie. Rasare mai tarziu, insa ca rasare la 5, sau la 6 e totuna
Dezavantaje Iarna: soarele rasare tarziu, spre 9 in decembrie, insa e cam neimportant pentru ca oricum lumea lureaza la ora aia.

Pt ora de iarna eu vad asa:
Dezavantaj vara: se insereaza mai repede cu o ora pt ca soarele rasare foarte repede, pe la 4 ceea ce e nasol de tot
Avantaj iarna: soarele rasare mai repede cu 1h, pe la 8 in decembrie, lucru prea putin important. Soarele apune mai tarziu dar oricum serile de decembrie sunt lungi, asa ca fie ca se insereaza la 16:30 fie ca la 17:30 e totuna pt mine.

As alege ora de vara pentru ca e mult mai frumos sa fie seara pana tarziu in iunie cand poti face ceva afara decat in decembrie cand oricum se insereaza repede si serile-s pierdute.

Edited by giuliani, 20 March 2019 - 14:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate