Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ora de vara/iarna...

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Ora de vara ar trebui pastrata pentru ca evident ne intereseaza ca seara sa fie cat mai multa lumina naturala disponibila...
sper sa avem cu totii un cuvant de spus la acest lucru.

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
trebuie sa ne decidem prin referendum, asa e cel mai corect

pentru cei de la tara care se scoala sa munceasca campul, nu e totuna daca rasare la 5 sau la 6. ei la ora aia sunt pe tractor
pentru cei care au copii nu e totuna daca e intuneric la 8 sau la 9. dimineata copiii nu trebuie sa orbecaie spre scoli
pentru turism si starea generala de sanatate conteaza acea ora de vara tarzie, pentru activitati in aer liber pana seara
pentru oraseni nu prea conteaza cand se intuneca, oricum e lumina artificiala de la becuri

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNeaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:27, said:


Ziua ramane la fel de scurta iarna. Si este oricum mai lunga decat la nordici.
Ce vorbești? Am fost eu in noiembrie la Sankt Petersburg(fostul Leningrad) care e la latitudinea de 59,93° si se lumina pe la 10.  Incepea sa se intunece pe la 2 si ceva iar la 3 si un pic era întuneric . Este aproximativ la aceeasi latitudine cu Stockholm (59,3 °). La noi nici la solstițiul de iarna nu se luminează asa tarziu si nici nu se întuneca asa devreme.

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMihai_3, on 20 martie 2019 - 15:00, said:

Ora de vara ar trebui pastrata pentru ca evident ne intereseaza ca seara sa fie cat mai multa lumina naturala disponibila...
sper sa avem cu totii un cuvant de spus la acest lucru.

View PostFlat, on 20 martie 2019 - 15:01, said:

trebuie sa ne decidem prin referendum, asa e cel mai corect

si care credeti ca a fost scopul referendumului la nivel european din 2018? ah, stati ca participarea in Romania a fost de 0.04%, si apoi se plange lumea ca nu i-a intrebat nimeni. a doua cea mai scazuta rata de participare din europa dupa uk, care oricum votase deja ca iese din ue. si daca nu stiati de acest referendum, presupun ca nu stiti nici ca 84% din votanti (inclusiv eu) au votat pentru renuntarea la schimbarea orei. nu mai tin minte cati au votat pentru pastrarea orei de vara, dar oricum, majoritatea.

niste resurse asa la prima cautare, ca n-am cautat foarte mult:

http://europa.eu/rap...-18-5302_ro.htm
https://ec.europa.eu...arrangements_en

exista un document si cu rezultate detaliate, dar nu-mi vine acum la mana.

edit: si un link 'neoficial', dar se intelege directia dorita de cetatenii europeni: https://www.bloomber...-s-juncker-says

Edited by born2lose, 20 March 2019 - 15:34.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Lasa ca am fost eu vara prin nord...
Vara nici nu poti dormi de lumina. Nu stii daca e apus sau rasarit.

Poza de mai jos a fost facuta pe la 12 noaptea ( s-a intunecat un pic pe la 2 si pe la 2 jumate era iar lumina ), la vreo suta si ceva de km de cercul polar.:

Attached Files



#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ala nu e referendum, e o consultare online complet nepromovata. nici celelalte state nu au avut vreo participare importanta

vorbim de referendum cu vot stampila ca sa se exprime si tanti aglaia din teleorman nu numai cativa pe internet

#25
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostFlat, on 20 martie 2019 - 15:41, said:

ala nu e referendum, e o consultare online complet nepromovata. nici celelalte state nu au avut vreo participare importanta

vorbim de referendum cu vot stampila ca sa se exprime si tanti aglaia din teleorman nu numai cativa pe internet
ai dreptate, dar tot a fost o ocazie foarte buna de a-ti exprima parerea. si totusi au fost 5 mil de participanti - e putin raportat la numarul total de locuitori, dar un numar semnificativ de opinii. iar rezultatul a fost mai mult decat clar.

#26
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View PostNeaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:40, said:

Mircea Badea zicea ca nu resimte nici diferenta de 8 ore dintre SUA si noi. Posted Image
Cand se muta?

#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostNeaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:13, said:

Imi place sa se intunece devreme seara pentru ca imi plac becurile.  

Sa imi  ***
Asta - ca argument - ar trebui sa ramana de antologie.

Cred ca e cazul sa iti faci un test ADN, e foarte foarte posibil sa fii frate cu djl  Posted Image

#28
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu cred ca se v-a concretiza acest lucru. Daca vor fi probleme in transport, sau altele in legatura cu orele din diferite tari din UE, aceasta va renunta la aplicarea unei singure ore.

#29
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Daca Franta si Spania au putut sa adapteze ora contrar fusului orar al lor, ar fi putut face acelasi gest si Britanicii.
Noi suntem cu un picior in fusul orar al Europei Centrale, deci efortul nu ar fi prea mare. Mai multe tari ar putea avea aceeasi ora, majoritatea.

[ https://i.ibb.co/TLMk458/europe-time-zones.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.1bluepla...time_zones.html

Edited by rixthina, 20 March 2019 - 21:00.


#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu propun simplu: tot anul să fie G.M.T. .+ 2.30   :)

#31
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Din harta rezulta ca merge lejer plus 1H de la Spania pana la Moscova.

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Omenirea s-a descurcat cu ora standard și nu a mai făcut atâta tam-tam. Pledez pentru ora naturala.

#33
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Pe mine m-ar avantaja mult daca am fi cu aceeasi ora ca si Europa Centrala. Nu intru in detalii, spun doar  ca unele grafice sunt varza din cauza fusului orar diferit.

Oricum, daca in Parlamentul European se va decide ceva, noi vom merge dupa ei ca oile, nu vom avea ca si tara opinia noastra.
Sa vedem cum se va transa chestia asta, in unele tari a fost intrebata populatia. Nu vom fi intrebati, iar  daca totusi vom fi intrebati, decizia va fi in alta parte.
(Vezi la case mai mari votul brexit, cum o scalda contrar vointei poporului. Si aia sunt ceva mai multi decat noi)

#34
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Activitatea soarelui are rolul ei în viata. E absurd ca iarna sa se lumineze la 9 dimineața. Ar însemna ca toți sa orbecaim în bezna. Vara, nu are nimic ca se luminează devreme, tocmai se obișnuiesc oamenii sa se trezească la 5 și sa mai facă câte ceva înainte sa plece la job.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postaris86, on 20 martie 2019 - 23:26, said:

Activitatea soarelui are rolul ei în viata. E absurd ca iarna sa se lumineze la 9 dimineața. Ar însemna ca toți sa orbecaim în bezna. Vara, nu are nimic ca se luminează devreme, tocmai se obișnuiesc oamenii sa se trezească la 5 și sa mai facă câte ceva înainte sa plece la job.
Fiecare om funcționează diferit.Nu ii poți cere cuiva,sa se trezească la 5,daca nu poate,e o aberație asta.Cunosc persoane care se culca la 5,lol.

Edited by Vlad_22, 21 March 2019 - 00:18.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Exact. Eu ajung la job la 09:40 si ma dau jos din pat la 09 fix, nu fac absolut nimic decat toaleta, spalatul matinal, deodorantul si imbracatul, de mancat mananc o Eugenie cu cafeaua de la birou apoi pranzul la birou. Dar am eliminat orice mancare acasa dimineata pentru a dormi cat mai mult, orice minut in plus conteaza.

Daca nu am serviciu in ziua respectiva (din pacate doar S si D din 2014 incoace) dorm pana la 12-13 indiferent la ce ora rasare soarele, soarele matinal tot la somn ma trage si nici nu bate in camera, nu inchid verticalele niciodata pentru ca vreau sa vad permanent vremea de afara.

Concluzia ar fi ca pe mine trecerea la ora de iarna imi place, dar acum la cea de vara va fi mai greu. La ora de iarna din 2018 nu am dormit mai mult pentru ca a fost cutremur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate