Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vodafone refuza sa inchida un abonament de voce.Titularul de contract a decedat.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 zzhunt, on 19 martie 2019 - 07:35, said:

Dacă aveți de făcut succesiunea și dacă aveți de primit moștenire o să plătiți și abonamentul
Glume. Succesiunea se poate face foarte bine si peste 5 ani, nu te obliga nimeni (deocamdata) s-o faci intr-un termen anume. Stai linistit, trimite-le doar o notificare scrisa privitor la cele petrecute cuprinzand inclusiv certificatul de deces si mai mentioneaza ca locuiesti in alta tara. De voie de nevoie o sa inchida abonamentul.

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:10, said:

Conform legilor din Romania succesiunea trebuie deschisa nu mai tarziu de 6 luni de la momentul emiteri certificatului de deces.
Nicidecum, succesiunea este imprescriptibila, la fel ca dreptul de proprietate. Exista un termen de 6 luni dar acesta se refera la acceptarea succesiunii prin declaratie notariala. Dar nu te impiedica nimeni sa accepti succesiunea la orice data ulterioara, vei avea doar de platit niste taxe succesorale majorate cu putin.

#20
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Ok...hai ca ma pregatesc de plecare acum,am niste treaba pe la notar si pe la banci sa acopar (inchid) niste credite...va tin la curent cu ce se intampla.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:10, said:

Conform legilor din Romania succesiunea trebuie deschisa nu mai tarziu de 6 luni de la momentul emiteri certificatului de deces.
Se poate deschide si dupa 10 ani. Dar cu alte costuri, ceva mai mari.Nu se prescriu succesiunile.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Corect ar fi sa le platesti ce a mai ramas din telefon si sa iti inchida abonamentul. Suna si tu  la ei de mai multe ori, poate dai de unii care stiu mai multe.

#23
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:50, said:

Exista vreo lege in Romania care ma poate obliga sa preiau fortat in urma procesului de indiviziune (succesiune) obligatiile contractuale a celui decedat?
Mentionez ca la Digi am inchis contractul de TV + internet fix fara probleme.

Precizez ca eu nu mai sunt la curnet cu legile din Romania...sunt plecat din tara de 12 ani.



Eu locuiesc in Danemarca...aici in urma unui deces toate contractele ale titularului se inchid...ma refer la contractele de servici,nu la datori catre banci sau catre stat (fisc).
Adica daca in Danemarca mori si aveai un contract de credit totul se stinge si banca ramane cu paguba? Vodafone l-a creditat pe tatal tau cu un telefon e normal sa-si recupereze "pagiba". Mostenesti si bunuri dar si datorii. Partea buna e ca poti renunta la acest drept, daca vrei.

#24
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:24, said:

Am prezentat certificatul de deces in original insa am primit raspunsul ca  abonamentul nu poate fi inchis pentru ca in mometul in care s-a facut abonamentul (oferta de loializare) tatal meu a primit un telefon subventionat.
Perioada contractuala ramasa este de 9 luni.
Ce demersuri pot face in acest sens?
Tu ai fost in reprezentanta, unde deseori angajatii sunt habarnisti sau nu vor sa se complice. Trimite solicitarea de reziliere insotita de copia certif de deces la Vodafone direct (le poti trimite online pe pagina lor de internet). De asemenea, poti ruga aici Vodafone helper sa te ajute, mai ales ca nu esti in tara.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 FreeThinker, on 19 martie 2019 - 08:00, said:

O varianta ar fi sa faceti succesiunea peste zece luni Posted Image
Cînd va plăti abonamentul pe 10 luni + telefonul + penalizările aferente întîrzierilor.
Acceptă succesiunea, plătește telefonul și închide abonamentul.  Nu acceptă, nu plătește nimic dar nici nu primește restul moștenirii.

Edited by radunic, 19 March 2019 - 09:10.


#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O sa coste putin, dar:
  • Varianta 1: mergi la notar si da o declaratie (ceva de genul" Subsemnatul XY, fiu al lui X, decedat la data de....., va trimit prin prezenta, certificatul de deces al lui (tatal tau)." si pui o copie legalizata a certificatului de deces) si trimiti cu scrisoare recomandata
  • Varianta 2: trimiti cu scrisoare recomandata o copie a certificatului de deces
In contract spune ca se poate inchide la decesul uneia dintre parti. Nu vor sa asculte, sa execute mortul.

PS: sa te asiguri ca nu faceti apeluri (eventual scoti cartela SIM din telefon) sa nu aiba motive sa spuna ca a fost utilizat fraudulos.

#27
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@dreaQ
Da, se închide creditul dar banca NU rămâne în pagubă: orice credit are și o asigurare! Posted Image

Edited by DieselCRDI, 19 March 2019 - 09:13.


#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu nu am asigurare la credit, doar casa are (PAD si facultati in caz de evenimente nedorite de la vecini/tensiune electrica prea mare/hoti).

#29
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
aici nu e pb strict de abonament, pare ca a luat si un telefon. ala e motivul ptr care nu se inchide abonamentul. sa plateasca telefonul si apoi se inchide fara pb abonamentul.

#30
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:10, said:

Conform legilor din Romania succesiunea trebuie deschisa nu mai tarziu de 6 luni de la momentul emiteri certificatului de deces.


O deschide cand vrea el daca nu mai exista alte persoane interesate si care au dreptul la mostenire, dar ii ia statul mai multi bani,

#31
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Stau si ma gandesc ce telefon putea lua un om mai in varsta.Ca doar nu lua S10 plus...
Abonamentul il reziliezi ca sunt obligati si restul pentru telefon ii platesti.Cred ca maxim 100-200lei o sa platesti.DAR,daca in contract scrie ca in caz de deces se reziliaza le dai cu el peste bot.Ca nu cred ca scrie undeva ca trebuie platita diferenta pentru telefon!Si daca comenteaza vorbeste cu seful de magazin si cere-i sa-ti dea o hartie cu motivul pentru care refuza sa inchida abonamentul spunandu-i ca ai nevoie de ea pentru OPC.Ei sunt vanzatori de meserie si forteaza cat pot,dar daca vad ca nu le merge o lasa balta.
Oricum,daca ai un pic de timp,chiar da o fuga pe la ANPC,ca la ce foame au in gat sigur le da si o amenda daca ai dreptate.Eu unul asa as face.

#32
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@Pololica
Tu nu ai dar banca are!

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil ai dreptate, dar in rata mea nu e inclusa. Mi se facuse o oferta pentru 50 de lei in plus la rata (era una in caz de somaj si nu mai stiu ce, probabil si deces, sau ceva de genul asta). N-am dat importanta.

#34
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Initiator, nici nu trebuia sa te deranjezi sa te duci la reprezentanta - unde sigur ai dat de un angajat picat din luna...
Eu am avut un abonament la ei pe numele meu, dar facut special pentru mama mea. Dupa ce a murit, le-am trimis pe mail o copie a certificatului de deces si o cerere de reziliere in care am explicat ca abonamentul era folosit de ea si nu mai am nevoie de el.
L-au reziliat fara probleme si fara nici o discutie, am achitat doar restul de plata pana la data rezilierii. Cu atat mai mult in cazul decesului titularului nu au ce sa comenteze.

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:09, said:

Am postat mai sus ce scrie in contract...se precizeaza clar ca contractul poate fi reziliat de catre Vodafone,fara despagubiri in cazul de deces.
In cazul acesta,nu inteleg de ce nu pot inchide contractul...
Nu te lua dupa parerile absurde de mai sus. N-are nicio treaba cu succesiune, bunuri, etc.
Exista clar o procedura prin care se inchide un contract pentru o persoana decedata, indiferent ca a luat telefon, tableta sau ce dracu mai poti lua la prelungire.
Cel mai bine, suni la Relatii cu clientii le spui situatia si ar trebui sa te puna sa trimiti asa : Copie de pe Certificatul de Deces, cerere din partea ta in calitate de ruda, copie dupa CI-ul tau, din care sa reiasa probabil ca esti cine pretinzi ca esti si gradul de rudenie.
Daca te refuza, nu inchizi, ceri insistent si ferm cu un superior. Daca e nevoie, ameninti si cu ANCOM, pt ca e un abuz. O data ce persoana care a semnat contractul a murit, acolo se incheie totul, indiferent ca a fost semnata prelungirea respectiva de doar 1 luna sau 1 an si 11 luni. Vezi ca vor incerca sa te imbarlige cu transfer de repsonsabilitate - adica sa preiei tu contractul. Sa nu faci asta, e optional. Daca nu vrei, nu au ce sa iti faca.
Bafta si rabdare la rezolvat !

#36
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Unii vorbiți că sa nu adormiți văd și mai și debitati tâmpenii

1- fa succesiunea repede că sa coste puțin
Daca o faci după 1 an costa foarte mult și mai plătești și impozite sau ce dreacu se mai cere


2- notarul trimite notificări peste tot ANAF, bănci etc să vadă ce datori are decedatul

3- notarul normal ar trebui sa te întrebe dacă accepți succesiune inclusiv cu datoriile daca exista.


4- Vodafone poate realiza contractul, dar își vor bani pe.telefon

Acum hai sa ne facem toți abonamente pe.numele bunicilor la 90 de ani și să.luam numai iPhone și telefoane scumpe

Voi dacă ați fi firma ați renunța la bani?

Nu te lua după deștepți ăștia care spun sa faci succesiunea peste 5 ani

Acum 2 ani minimul era parcă vreo 2000-2500 lei care îl cerea un notar




Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate