Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vodafone refuza sa inchida un abonament de voce.Titularul de contract a decedat.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Va salut.
Ma confrunt cu urmatoarea problema : am incercat sa inchid abonamentul de voce al tatalui meu care a decedat de curand insa cei de la Vodafone refuza acest lucru.
Am prezentat certificatul de deces in original insa am primit raspunsul ca  abonamentul nu poate fi inchis pentru ca in mometul in care s-a facut abonamentul (oferta de loializare) tatal meu a primit un telefon subventionat.
Perioada contractuala ramasa este de 9 luni.
Ce demersuri pot face in acest sens?

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Pai poti sa-i trimiti la el sa-si recupereze telefonul. Ai grija sa le dai adresa exacta: aleea, numarul, adancimea...

Inca ceva, cine cred ei ca o sa plateasca abonamentul in fiecare luna?

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Dacă aveți de făcut succesiunea și dacă aveți de primit moștenire o să plătiți și abonamentul



#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Tatal tau avea active (proprietati) si pasive (datorii) pe care le transmite mai departe, prin succesiune. Catre tine, cel mai probabil.

Uite aici:http://www.ziare.com/bani/credit/ce-se-intampla-cu-creditul-la-banca-in-caz-de-deces-e-obligat-mostenitorul-sa-mai-plateasca-rate-1463383

Daca tatal tau iti lasa mostenire zero bunuri, atunci ai scapat, VF poate recupera de la tine doar in limita a ceea ce ai mostenit.

Edited by george_alexandru, 19 March 2019 - 07:42.


#5
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

 zzhunt, on 19 martie 2019 - 07:35, said:

Dacă aveți de făcut succesiunea și dacă aveți de primit moștenire o să plătiți și abonamentul

Exista vreo lege in Romania care ma poate obliga sa preiau fortat in urma procesului de indiviziune (succesiune) obligatiile contractuale a celui decedat?
Mentionez ca la Digi am inchis contractul de TV + internet fix fara probleme.

Precizez ca eu nu mai sunt la curnet cu legile din Romania...sunt plecat din tara de 12 ani.

 george_alexandru, on 19 martie 2019 - 07:40, said:

...VF poate recupera de la tine doar in limita a ceea ce ai mostenit.

Cand am fost in reprezentanta sa inchid abonamentul,in afara faptului ca mi s-a transmis ca nu poate fi inchis,am intrebat daca trebuie sa platesc ceva vreo suma de bani ca si despagubire pentru telefon insa angajatul de acolo nu a stiut ce sa-mi raspunda.

Eu locuiesc in Danemarca...aici in urma unui deces toate contractele ale titularului se inchid...ma refer la contractele de servici,nu la datori catre banci sau catre stat (fisc).

#6
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:50, said:

am intrebat daca trebuie sa platesc ceva vreo suma de bani ca si despagubire pentru telefon insa angajatul de acolo nu a stiut ce sa-mi raspunda.


Sfat pentru tine și alții, pe viitor: niciodată, ni-cio-da-tă, să nu-i întrebi pe alții câți (sau dacă) ce bani să le dai pe o asemenea speță (că situația lui Marius e destul de aparte și, după părerea mea, extrem de monstruoasă din partea firmei).

Edited by Trexman, 19 March 2019 - 07:53.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai nu ai cum să accepți numai moștenirea care îți convine

Adică să primești casa,mașină bani dar nu și datoriile

Când faceți succesiunea la notar și semnezi semnezi pt tot

Ori renunți la tot ori accepți tot

O sa vezi tu la notariat



#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:24, said:

Perioada contractuala ramasa este de 9 luni.

O varianta ar fi sa faceti succesiunea peste zece luni    Posted Image

Referitor la credite nu stiu ce sa zic, n-am vazut contract fara asigurare de viata (ma refer la cele de nevoi personale, fara ipoteca).

#9
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Termeni si conditi generale ale contractului :

Citat :

"9.2.Vodafone poate rezilia unilateral, de plin drept și fără altă formalitate prealabilă prezentul contract din motive imputabile clientului cu o notificare scrisă adresată cu 15 zile înainte de data încetării, în următoarele cazuri:(1) Clientul nu-și respectă în mod repetat obligaţia de plată a sumelor datorate;(2) Pierderea credibilităţii Clientului în cazul întârzierilor repetate la plata facturilor;(3) Clientul folosește în reţeaua GSM/UMTS/LTE telefoane mobile GSM/UMTS/LTE care nu sunt conforme cu prevederile legale privind introducerea pe piaţă, libera circulaţie şi punerea în funcţiune pe teritoriul României a echipamentelor radio şi a echipamentelor terminale de telecomunicaţii;(4) Clientul revinde serviciile furnizate de Vodafone sau încalcă prevederile art.11.1.(5) Clientul folosește serviciile GSM/UMTS/LTE în mod abuziv, pentru șicanarea altor Clienţi Vodafone, terţe persoane sau a angajaţilor Vodafone;(6) decesul Clientului;(7) Clientul nu-și respectă obligaţiile menționate la articolele 11., 2.3., 5 din prezentul contract.(8) Clientul nu transmite sau depune la Vodafone, în termen de 30 de zile de la data semnării contractului, documentele necesare încheierii contractuluiși/sau depozitul de garanţie solicitate de către Vodafone;(9) Dacă se constată ulterior că documentele prezentate în vederea încheierii contractului au fost expirate sau false;(10) Utilizatorul efectiv nu are la cunoștinţă datele de identificare ale titularului de contract.9.3.Încetarea contractului în cazurile enumerate la pct.9.2. se va produce de plin drept, fără intervenţia instanţei judecătorești competente, fără drept la compensaţie sau despăgubiri.

https://www.vodafone...set/v370551.pdf

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
In contract ce scrie la reziliere? Ai sunat la ei? Cine plateste acum abonamentul?

L.E  mi-ai luat-o inainte!Posted Image

Edited by arab, 19 March 2019 - 08:09.


#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
platesti telefonul subventionat si se poate inchide abonamentul.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
mostenesti si bunurile dar si obligatiile defunctului. si asa-i nu numai in ro. mostenirea poti sa o refuzi doar in intregime, nu numai ce-i convine.

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:04, said:

Termeni si conditi generale ale contractului :

Citat :

"9.2.Vodafone poate rezilia unilateral, de plin drept și fără altă formalitate prealabilă prezentul contract din motive imputabile clientului cu o notificare scrisă adresată cu 15 zile înainte de data încetării, în următoarele cazuri:(1) Clientul nu-și respectă în mod repetat obligaţia de plată a sumelor datorate;(2) Pierderea credibilităţii Clientului în cazul întârzierilor repetate la plata facturilor;(3) Clientul folosește în reţeaua GSM/UMTS/LTE telefoane mobile GSM/UMTS/LTE care nu sunt conforme cu prevederile legale privind introducerea pe piaţă, libera circulaţie şi punerea în funcţiune pe teritoriul României a echipamentelor radio şi a echipamentelor terminale de telecomunicaţii;(4) Clientul revinde serviciile furnizate de Vodafone sau încalcă prevederile art.11.1.(5) Clientul folosește serviciile GSM/UMTS/LTE în mod abuziv, pentru șicanarea altor Clienţi Vodafone, terţe persoane sau a angajaţilor Vodafone;(6) decesul Clientului;(7) Clientul nu-și respectă obligaţiile menționate la articolele 11., 2.3., 5 din prezentul contract.(8) Clientul nu transmite sau depune la Vodafone, în termen de 30 de zile de la data semnării contractului, documentele necesare încheierii contractuluiși/sau depozitul de garanţie solicitate de către Vodafone;(9) Dacă se constată ulterior că documentele prezentate în vederea încheierii contractului au fost expirate sau false;(10) Utilizatorul efectiv nu are la cunoștinţă datele de identificare ale titularului de contract.9.3.Încetarea contractului în cazurile enumerate la pct.9.2. se va produce de plin drept, fără intervenţia instanţei judecătorești competente, fără drept la compensaţie sau despăgubiri.

https://www.vodafone...set/v370551.pdf
"poate".

Edited by Fane, 19 March 2019 - 08:08.


#13
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Am postat mai sus ce scrie in contract...se precizeaza clar ca contractul poate fi reziliat de catre Vodafone,fara despagubiri in cazul de deces.
In cazul acesta,nu inteleg de ce nu pot inchide contractul...

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
pentru ca nu vor.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:50, said:



Exista vreo lege in Romania care ma poate obliga sa preiau fortat in urma procesului de indiviziune (succesiune) obligatiile contractuale a celui decedat?
Mentionez ca la Digi am inchis contractul de TV + internet fix fara probleme.

Precizez ca eu nu mai sunt la curnet cu legile din Romania...sunt plecat din tara de 12 ani.



Cand am fost in reprezentanta sa inchid abonamentul,in afara faptului ca mi s-a transmis ca nu poate fi inchis,am intrebat daca trebuie sa platesc ceva vreo suma de bani ca si despagubire pentru telefon insa angajatul de acolo nu a stiut ce sa-mi raspunda.

Eu locuiesc in Danemarca...aici in urma unui deces toate contractele ale titularului se inchid...ma refer la contractele de servici,nu la datori catre banci sau catre stat (fisc).

Abonamentul e un serviciu, telefonul subvenționat este un fel de credit. Practic suma lunara de plata este abonament + rata telefon.

#16
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

 FreeThinker, on 19 martie 2019 - 08:00, said:


O varianta ar fi sa faceti succesiunea peste zece luni Posted Image


Conform legilor din Romania succesiunea trebuie deschisa nu mai tarziu de 6 luni de la momentul emiteri certificatului de deces.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Un an. Asta ca sa accepti/refuzi implilcit. Dupa aia cand ai nevoie dar sunt niste taxe mai mari.

Edited by andreic, 19 March 2019 - 08:16.


#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 08:10, said:

Conform legilor din Romania succesiunea trebuie deschisa nu mai tarziu de 6 luni de la momentul emiteri certificatului de deces.
nu zice nimeni cand sa o inchizi Posted Image

Edited by _-livio-_, 19 March 2019 - 08:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate