Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vodafone refuza sa inchida un abonament de voce.Titularul de contract a decedat.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 zzhunt, on 20 martie 2019 - 22:29, said:

In contract scrie poate rezilia.

Adică dacă vor ei.

Nu scrie se reziliază in caz de

Vodafone poate rezilia in caz de cutare lucru
Iar incepi sa despici firul in 15 ?
Nu pot decat sa ma bucur ca in majoritatea firmelor NU lucreaza oameni ca tine si firmele nu au toate procedurile rigide.
Din cate imi dau seama, lucrezi la stat, nu ? Doar acolo "poate" = "clar nu se poate, mars d-aici !".
Sau esti magistrat sa interpretezi cuvintele asa cum vrei tu ?
Acel "poate", la tine este direct "doar daca vrea muschii mei". Si cum "nu vrea"...plateste, teparule !

Edited by Magicwisewolf, 21 March 2019 - 08:20.


#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
"Poate" ăla din contract are rol de "în caz de".
Nu se ia totul ad literam.

#57
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 zzhunt, on 20 martie 2019 - 21:06, said:

Succesiunea nu o faci pt un abonament
O faci pt actele casei, pt bani din banca etc
Acum 2 ani costa undeva la 2000-2500 lei
Daca trece 1 an creste tariful mult se plătește și impozit la moștenire parca
Nu creste prea mult. Cea mai costisitoare parte din succesiune este plata taxelor notariale si de aia nu esti scutit nici daca deschizi succesiunea a doua zi. Este o scutire de la plata unor taxe catre stat dar grosul sint taxele proprii ale notarilor... iti dai seama ca de alea nu te scuteste nimeni.

#58
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Magicwisewolf, on 21 martie 2019 - 08:18, said:

Iar incepi sa despici firul in 15 ?
Nu pot decat sa ma bucur ca in majoritatea firmelor NU lucreaza oameni ca tine si firmele nu au toate procedurile rigide.
Din cate imi dau seama, lucrezi la stat, nu ? Doar acolo "poate" = "clar nu se poate, mars d-aici !".
Sau esti magistrat sa interpretezi cuvintele asa cum vrei tu ?
Acel "poate", la tine este direct "doar daca vrea muschii mei". Si cum "nu vrea"...plateste, teparule !

"9.2.Vodafone poate rezilia unilateral in caz de
vs
"9.2.Vodafone reziliaza unilateral in caz de

Mai invata limba romana

Poate ala = daca vor

Ca angajatii aia au fost fraieri e alta poveste

#59
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
De ce ar risca o companie sa ii fie afectata imaginea pentru cateva sute/mii de lei?
Astfel de lucruri pot deveni virale imediat.

Edited by vj_Heaven, 22 March 2019 - 00:07.


#60
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Cuvantul cheie din articolul ala 9.2 este UNILATERAL.

Chiar in ultima vreme erau promovate destule cazuri cu oameni care nu au anuntat decesul titularului, iar companiile si institutiile trimiteau facturi si somatii pe numele titularilor pe serviciile furnizate in continuare, si tot rudele pozau in victime, cand ei au dat teapa pe numele decedatului cu speranta ca atunci cand vine scadenta pentru ce au beneficiat vor face scandal public si cei la care au dat teapa vor ceda santajului si vor accepta sa ramana cu teapa.

#61
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
@initiator: invocă caz de forță majoră și închide contractul. Dacă nu a fost sinucidere nu au ce sa comenteze. Citește contractul și ameninta-i cu OPC in caz de refuz. Nu pierde timpul cu discutii... Condoleante

#62
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010

 nei-k, on 23 martie 2019 - 09:57, said:

@initiator: invocă caz de forță majoră și închide contractul. Dacă nu a fost sinucidere nu au ce sa comenteze. Citește contractul și ameninta-i cu OPC in caz de refuz. Nu pierde timpul cu discutii... Condoleante

A rezolvat deja

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 13:43, said:

Update : am rezolvat cu inchiderea abonamentului. Cum? Am fost intr-un magazin oficial Vodafone (se pare ca prima oara cand am incercat sa inchid abonamentul am nimerit intr-o franciza...de unde sa stiu eu ca pe Magheru in Bucuresti este franciza...nu scria nicaieri ) indrumat de catre cei de la *222,am prezentat certificatul de deces,angajatul Vodafone l-a scanat si trimis catre centrala...abonamentul se va inchide in 24 de ore.Legat de telefon am intrebat daca trebuie sa platesc ceva mi s-a spus ca nu.

Edited by FreeThinker, 23 March 2019 - 10:04.


#63
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Eu m-am nimerit intr-un magazin Telekom unde era un batran care incerca sa inchida abonamentul sotiei decedate.
Aia din magazin insistau ca el nu are cum sa inchida abonamentul si ca e necesara semnatura titularei pentru asta, apoi i-au propus o solutie: sa ceara voie la centru sa schimbe abonamentul pe numele lui. Evident ca omul a refuzat teapa lor.
Nu imi venea sa cred cata ticalosie in angajatii aia.

#64
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

 zzhunt, on 19 martie 2019 - 18:58, said:

Eu iti ceream sa platesti frumusel telefonul

Eu am venit in tara sa ma ocup de formalitati...in succesiune mai sunt implicate si alte persoane (mama si sora mea)...banuiesc ca in acest caz tu cereai la toti trei sa platim telefonul...nu?
Esti tare amuzant...

#65
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 c_marius80, on 19 martie 2019 - 07:24, said:

Perioada contractuala ramasa este de 9 luni.
Ce demersuri pot face in acest sens?

Condoleante. Achita-le ratele ramase si da-i in pisici...

#66
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 c_marius80, on 25 martie 2019 - 20:42, said:

Eu am venit in tara sa ma ocup de formalitati...in succesiune mai sunt implicate si alte persoane (mama si sora mea)...banuiesc ca in acest caz tu cereai la toti trei sa platim telefonul...nu?
Esti tare amuzant...
Nu e amuzant, asa e el...

 Kres, on 25 martie 2019 - 20:45, said:

Condoleante. Achita-le ratele ramase si da-i in pisici...
Cititi tot inainte de a posta.
Omul a rezolvat de o saptamana. Nu mai dati sfaturi si indicatii aiurea, mai ales ca deja a rezolvat.
Te las sa descoperi cum...Posted Image

#67
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 c_marius80, on 25 martie 2019 - 20:42, said:



Eu am venit in tara sa ma ocup de formalitati...in succesiune mai sunt implicate si alte persoane (mama si sora mea)...banuiesc ca in acest caz tu cereai la toti trei sa platim telefonul...nu?
Esti tare amuzant...

Toți aia care accepta succesiunea plăteau in mod egal
Costa telefonul 15 lei cate 5 lei de căciulă

Se pare că voi nu înțelegeți.
La notar semnezi că refuzi sau acepti moștenirea inclusiv datoriile

Că aia au fost proști și au închis abonamentul pe minus e problema lor



#68
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Fii fara grija, ca a platit in alea 15 luni reducerea aia primita la telefon. Nu a iesit compania pe minus.

#69
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 zzhunt, on 29 martie 2019 - 09:41, said:

Toți aia care accepta succesiunea plăteau in mod egal
Costa telefonul 15 lei cate 5 lei de căciulă

Se pare că voi nu înțelegeți.
La notar semnezi că refuzi sau acepti moștenirea inclusiv datoriile

Că aia au fost proști și au închis abonamentul pe minus e problema lor
Asa cum a zis si @c_marius80, esti amuzant...
Ce e cel mai misto, e ca in continuare esti tot mai amuzant...

#70
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
La dezbatere succesiune dupa defunct se accepta si pasiv si activ si datorii asa este legea. Daca mostenitorii refuza preia statul activele si datoriile. Daca defunctul nu are nimic Vdf da pe pierderi valoarea. Contractul nu poate fi reziliat decat dupa plata datorii defunct catre vdf  altfel continua.. si se acumuleaza datorii vdf are case de avocatura solide. Cum sunt si creditele la banca e aceeasi metodologie e un fel de credit telefon prin rate incluse in abonament. Sfat.... platiti datoria si va inchide conteactul cf legii in 30 zile ..altfel platesc amenda de la prot consumatorului mare.Nu pot tine in contract o pers decedata cu 0 datorii. Pt persoane peste 70 ani ideal este cartela Prepaid. Din multe motive,nu poate uita tel deschis sa faca costuri uriase,nu poate fi pacalit cu costuri uriase pe numere cu val adaugata.Si nu poate  fi manipulat abonamentul de agenti vanzari cu oferte inselatoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate