Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa P+E, jud. Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
De maxim nu am intrebat, ne-ar interesa sa putem face sapaturile cat mai curand. Cateva strazi din zona sunt in stadiu de licitatie pentru modernizare, si nu am vrea sa ajungem sa spargem dupa ce s-a asfaltat

#38
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Daca stai după ei aștepți mult și bine.
Imposibil sa nu apară niste încurcături.

#39
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Sambata am prins o zi buna si am inceput o baraca pentru organizarea santierului. Ne mai trebuie ceva lemnarie, placaje osb si cateva bucati de tabla pentru acoperis.

Dupa ce e gata, ar mai trebui sa rezolv detalii precum wc (am vazut ceva toalete ecologice, oare astea se pot si inchiria? Nu sunt chiar ieftine de cumparat) si un bazin de apa pentru mortar, spalat pe maini. Apa nu avem deocamdata si nici curent, dar nici nu vreau sa-mi fac obligatii pe la vecini

Attached Files



#40
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postcosmin_cosmin_1, on 05 ianuarie 2020 - 18:13, said:

Sambata am prins o zi buna si am inceput o baraca pentru organizarea santierului. Ne mai trebuie ceva lemnarie, placaje osb si cateva bucati de tabla pentru acoperis.

Dupa ce e gata, ar mai trebui sa rezolv detalii precum wc (am vazut ceva toalete ecologice, oare astea se pot si inchiria? Nu sunt chiar ieftine de cumparat) si un bazin de apa pentru mortar, spalat pe maini. Apa nu avem deocamdata si nici curent, dar nici nu vreau sa-mi fac obligatii pe la vecini

Nu e un capat de tara daca nu ai curentul la lot; am reusit sa terminam casa la rosu cu un generator de 5KW pana cand au pus contorul si terminat racordarea(cam 10 luni de cand am depus la ENEL actele pentru racordare). Mai important ar fi rezolvi cu apa, de preferat o fantana

#41
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcosmin_cosmin_1, on 30 decembrie 2019 - 23:01, said:

Pentru gaz, suma mi se pare fabuloasa. Extindere retea, 52m lungime, teava diametru 63mm, cost 17000 lei.
Daca nu ma insel, cand am ingropat eu teava de gaz ce-mi bloca accesul pe teren, pe vreo 21ml am platit in jur de 5500-5800 ron (AC - avize / documentatie / materiale si manopera) + 8-9 luni de asteptat (numai pentru 'solutia' oferita de eon a durat vreo 3 luni); pe hartogaria de la eon si in proiect scria deviere retea dar in principiu s-a intamplat cam acelasi lucru ca la o extindere: sapat sant, taiat teava supraterana, 'sudata' noua teava ingropata, acoperit cu pamant..etc (nu mai retin exact daca mi-au lasat atunci un 'riser' pentru viitorul bransament).

View PostNeocron, on 06 ianuarie 2020 - 11:14, said:

Nu e un capat de tara daca nu ai curentul la lot; am reusit sa terminam casa la rosu cu un generator de 5KW pana cand au pus contorul si terminat racordarea(cam 10 luni de cand am depus la ENEL actele pentru racordare). Mai important ar fi rezolvi cu apa, de preferat o fantana
Si eu am ridicat casa la rosu tot pe generator. Aveam vecini la multe sute de m distanta iar ca sa trag un fir trebuia sa traversez un drum (complicat). Curentul, la care trebuia sa ma bransez..era chiar peste drum in fata casei..insa eon-ului i-a trebuit iar..luni bune..ca sa ma lege la stalp.

Edited by manghels, 06 January 2020 - 16:24.


#42
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Generatorul meu are doar 3kw, dar merge si la sudura, am facut cu el structura de tevi se la baraca. Asta in caz ca nu are constructorul ceva mai puternic.

Legat de apa, ma gandeam sa folosesc un bazin de 1mc, pe care il am, dar trebuie sa-i verific starea, e nefolosit de multi ani. Eu stau acum destul de aproape de locul unde va fi casa, si ma gandeam la varianta sa mai fac rost de un bazin pe care sa-l umplu cam pe jumatate cu furtunul, in timpul noptii de la apartament (am noroc ca stau la etajul 1) si sa il transport cu remorca pe santier dimineata cand se goleste cel de acolo.
M-am interesat la apa-canal si, desi mc e foarte ieftin la ei, vreo 3 lei, transportul este de 150 lei/ora cu cisterna. Bazine mari nu am sa imi aduca mai multa cantitate la transport.

Dar, din experienta dvs, cam ce nevoie de apa ati estima pentru o constructie la rosu? Mai mult de 2-3mc? Ma gandesc ca trebuie doar pentru spalat, mortarul de zidarie si udatul placilor de beton

#43
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu tot cu un bazin de 1mc m-am descurcat..dar a fost responsabilitatea constructorului. Nu le-am numarat de cate ori le-a umplut (aducea el un bazin plin cu o duba si-l descarca in cel de pe santier cu un furtun). Tot cu apa de acolo se spalau si muncitorii dupa munca. Chiar si asa tot tinea vreo 2-3 saptamani cel putin. Mai multa apa a intrat la zidarie (udat caramizile, facut mortar, etc). Nici muncitorii nu prea o economiseau..ca doar n-o carau ei.

Clar e ca am ridicat casa la rosu cu bazinul ala de apa..si un generator adus de constructor. Pentru generator ..am mai luat si eu benzina din cand in cand..insa de apa s-a ocupat doar el.

#44
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am primul strat de apa la 3,5 m. Prima data am inceput cu o pompa emas facuta din pvc pentru ca daca faceam altceva imi era frica sa nu dispara. Am folosit-o cateva luni la plantat pomi si vita de vie. Cu ea am facut betonul pentru stalpii la gard. Apoi am facut o pompa batuta din teava de un tol si jumatate. O perioada am scos manual apa. Apoi am montat hidrofor la aceasta pompa. Tot de generator ma folosesc si eu. Pentru santier am avut un butoi de 200 l care imi ajungea cateva zile. Acum am si un bazin IBC de 1000 l. Asta se vinde pe la 200-250 lei. Pentru spalat si facut mortare sunt suficiente acestea. Ai nevoie insa de apa mai multa cand vei turna placile. Este cam criminal sa stai sa uzi cu galeata...plus ca in primele ore trebuie sa dai perdea fina de apa pentru a nu spala laptele de ciment...Nu stiu la ce adancime ai apa. Poti incerca o pompa batuta sau un put. La mine putarii iau cam 1500 lei pe un foraj la 10 m cu tot cu teava de canalizare.

#45
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
in privinta curentului am cunoscut oameni care 2-3 panouri fotovoltaice, o baterie si un invertor au invartit la o betoniera de au rupt. personal am ramas si eu uimit

#46
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Prima oferta de la un constructor, aproximativ 20.000 euro manopera. OMG, peste asteptari, mai caut..

#47
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Un sac de bani :)
Eu intalnisem in TM intre sarbatori o echipa de 3-4 persoane si au terminat o casuta cu etaj intr-o luna. Luau intre 50 si 65 euro/mp.
Nu faceau intalatii, decat de la trasare, fundatii pana la acoperis la rosu.

#48
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am dat 45 euro / mp. In 3,5 luni 2 persoane, soț soție mi-au ridicat casa la roșu.

#49
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cu tariful sunt de acord.
Dar, tu zici ca un barbat si o femeie au ridicat o casa "la rosu"?
Pai cine a sapat, cine a cofrat, cine a turnat betoane, cine a tinut de trompa, cine a intins placa, cine s-a urcat pe grinzi, cine a legat si batut acoperis?

#50
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
A săpat buldoexcavatorul, au cofrat amândoi, a ținut trompa bărbatul, placa a intins-o tot el, pe acoperiș, pe grinzi umblau amândoi. Vrei sa vezi un video cu femeia bătând piroane pe acoperiș? 🤣
Oameni aceștia lucrau zi lumină și nu numai caci i-am surprins lucrând pe întuneric cu drujba pe acoperiș. Aveau un proiector și căști cu lanternă atașată.

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 09 January 2020 - 21:41.


#51
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Auzisem si eu de cei doi, si mi se parea la fel de ciudat. Am vorbit si sunt ocupati pana in vara anului viitor, deci pica

#52
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Sunt renumiți la noi in cartier. Un fel de cal alb. Toți și-l doresc dar puțini au răbdare să aștepte după el. Eu am avut noroc că îmi este vecin și ia fost comod sa ia lucrarea mea.
Și că sa fie mirarea și mai mare, până a terminat casa mea a mai ajuns cu inca una, tot în vecini până la placa peste etaj, inclusiv. Lucrau la ei până se intarea betonul la mine, sa nu stea degeaba.

Edited by Mariusvlad2, 09 January 2020 - 21:55.


#53
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Am luat si "amenda" de la electrica: ATR 24kw, bransament trifazic subteran, lungime 60m, estimare 9000 lei.
Atr-ul este identic cu al vecinului lipit la calcan, nu mi-este clar la momentul asta daca 9000 fiecare sau impreuna.
Trebuie sa cautam acum firma care se ocupa de proiectare si executie bransament

Am prins o zi calda si am pus 3 osb-uri la baraca de santier, sa nu zic ca am stat degeaba.

Attached Files



#54
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu zic ca nu-i rau pretul. Eu am dat acu 3 ani pe 20 si ceva de metri..din care 14 ingropati..vreo 3000 si ceva de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate