Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa P+E, jud. Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#127
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postcosmin_cosmin_1, on 22 iulie 2020 - 14:05, said:

Salutare
Pana maine trebuie sa ma hotarasc daca peretele despartitor dintre cele doua mini dressinguri sa il facem din caramida de 11 sau sa ramana pe alta data, facut din rigips.
Restul compartimentarii din zona (care in poza apare cu grosime 20) va fi facuta cu caramida de 11, iar inspre camera din josul pozei vom dubla cu vata+rigips mai tarziu, din motive antifonice.

Cu rigips as castiga putin la spatiu, dar nu stiu daca izoleaza fonic mai bine decat un perete de caramida+tencuiala.



Te va costa mai mult pentru ca pe fiecare latura trebuie sa pui 2 randuri de placi rigips suprapuse daca vrei sa fie binisor !
Am facut prostia si am lasat 2 ziduri "pe mai tarziu" si acum regret ca sunt din rigips

#128
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
De ce? Ce probleme sunt?

#129
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Ancore chimice am folosit ce am gasit prin magazine, un tub de moment cf900 si vreo 3 tuburi de Fischer 300T.
Attached File  20200726_174627.jpg   547.98K   18 downloadsAttached File  20200726_174649.jpg   726.36K   49 downloads

Ieri, un zidar sictirit mi-a dat de lucru pentru toata seara, plus nervii pe masura. Unul din ziduri l-a facut perfect, la asta a pus caramizi asezate invers, sparturi, mortarul in unele zone cred ca depasea 10cm.
Atasez poze cu zidul, in realitate semana ca si facut din moloz. Plus poza cum a ramas dupa ce l-am daramat.
Acum trebuie sa mai invat sa si zidesc :)

Attached Files



#130
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Cum s-ar face armarea corecta a unui buiandrug semirotund? La acoperis, intre 2 stalpi (marcati cu rosu in poza) am un geam cu arcada. Din proiect lipseste detaliul asta. Grosimea zidariei va fi de 30cm.
Inaltimea golului de geam in jur de 70cm, lungimea golului 180cm.

M-am gandit sa fac ceva de genul:
2 bare orizontale de 14 sau 3 bare de 12, cu ciocuri orientate in jos.
In partea de jos, similar 2 sau 3 bare, indoite pe forma arcadei (semirotunde sau din 3 segmente drepte), cu ciocuri in sus.
Etrieri de dimensiuni ciudate, de la mai mare la mai mic.

Este normala o astfel de armare?

Attached Files



#131
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Cam asa au iesit buiandrugii pe semirotund. Inaltimea lor este de aproximativ 70cm.
Am folosit 4 bare de 14, dar deocamdata la barele de jos nu am facut ciocuri.
Mi se pare ca zona extremitatilor este prea putin armata, sa mai pun pe mijloc niste fier orizontal?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate