Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa P+E, jud. Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Buna
Ne dorim in curand sa incepem constructia casei in judetul Sibiu, pe un teren mic (270 mp, si cu o forma putin ciudata: latime 13.5m, laturi de 18.5m si 20.5m)
Pe latura de 18.5m, vom fi alipiti cu o alta casa (si ea tot la nivel de proiect, vom merge cu actele si constructia in paralel)
Am primit de la arhitect si doua propuneri, iar acum asteapta raspunsul nostru, ce pastram, ce schimbam etc.
Pe scurt, ne-am dori:
- bucatarie inchisa, sa nu fie mica, dispusa in apropierea livingului
- minim 2 bai
- scarile sa nu fie tip "evantai" si sa urce pana la pod. Incercam sa valorificam podul, pentru ca in urma studiului geo, urme de apa se gasesc la 1.7m adancime si am renuntat la ideea de subsol. Demult, a fost o zona inundata, inca se mai vad urme de stuf
- la etaj 3 camere
- la parter, optional, o camaruta de "hobby-uri"
- nu suntem avantajati de punctele cardinale, nu luam in calcul camera tehnica pentru instalatii de panouri solare.
Noi sunte 3 in familie, deocamdata
Ne-am dori, pe cat posibil, sa primim sfaturi de la cei cu experienta, inca de la faza de proiect si pe tot parcursul constructiei.
De exemplu, in propunerea arhitectului, cele doua camere separate de acele mini dressinguri, ne gandim sa schimbam sa fie un perete simplu, cu cate un dulap mare pe tot peretele in fiecare camera
Si la balcon cred ca vom renunta, nu avem vedere decat spre curtile vecinilor

Attached Files



#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Acelasi plan vazut de n ori , peste tot . Nimic deosebit , decit dresingurile de sus care sint gindite prost , si devin inutile .
Sa ajungi la " fundul " lor , trebuie lasat spatiu liber la intrare , deci loc pierdut . Alea se fac eventual cu usi glisante .

#3
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
În privința subsolului și al balconului iți pot confirma că este o decizie bună pentru situația voastră să nu îl faceți, am trecut și eu printr-o situație asemănătoare. Dintre cele doua variante eu înclin pentru varianta nr 1 cu condiția să mărești terasa.

Edited by p0rtalu, 17 March 2019 - 22:31.


#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcosmin_cosmin_1, on 17 martie 2019 - 22:18, said:

[...] Incercam sa valorificam podul

Pune, te rog, si o sectiune in zona cu scara ce merge spre pod, in zona de langa casa vecina. Sa inteleg ca va fi un acoperis comun? Cu coama la peretele despartitor?

View Postcosmin_cosmin_1, on 17 martie 2019 - 22:18, said:

[...] la parter, optional, o camaruta de "hobby-uri"

Si camera hobby, la parter, si podul amenajat?

View Postcosmin_cosmin_1, on 17 martie 2019 - 22:18, said:

[...] ne gandim sa schimbam sa fie un perete simplu, cu cate un dulap mare pe tot peretele in fiecare camera

Care-i motivul?

View Postcosmin_cosmin_1, on 17 martie 2019 - 22:18, said:

Si la balcon cred ca vom renunta, nu avem vedere decat spre curtile vecinilor

Nu-i mai vezi nici o alta intrebuintare?

#5
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Da, acoperisul va fi comun, casele vor fi cumva defazate, pentru ca frontul stradal este atipic si restriciile de retrageri ne obliga sa facem casa mea mai in fata, cea a vecinilor mai in spate. "Curtea" din spatele casei noastre va fi umbrita de spatele casei lor.

Acestea sunt singurele planse primite de la arhitect, pentru ca am cerut ceva, o idee, inainte sa semnam contractul de colaborare.
A fost o intreaga aventura pana sa avem aceasta schita, pe cat de simpla o vedeti. Din septembrie anul trecut, cand s-a aprobat PUD-ul, am schimbat 3 arhitecti. De la primul, timp de vreo 2 luni nu am vazut nici macar o schita, doar vorbe, idei fantastice cu etaje intermediare.. Al doilea, dupa tot 2 luni, ne-a prezentat o idee cu bucararie deschisa de 7mp (Desi i-am spus foarte clar sa fie inchisa) si o baie de vreo 2mp la parter.

Curtea este foarte mica, nu ne permite sa construim anexe pentru depozitare, de aici ideea de a folosi podul in primul rand pentru depozitare. Am foarte multe scule, echipamente etc, trebuie sa le tin undeva.

Motivul pentru care ne gandeam sa renuntam la dresinguri in favoarea dulapurilor este ca nu stim daca dresingurile ofera spatiu de depozitare la fel de mare, tinand cont ca o parte din spatiu trebuie lasat gol, sa putem umbla prin el.

Alta intrebuintare pentru balcon? Intins rufele? :) acoperis la terasa putem face si separat, o constructie usoara care sa nu conduca frigul in camera.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Ce intelegi prin demult a fost zona inundata?daca a plouat candva mult si-a inundat zona acea inundatie o sa mai fie cu siguranta candva.casele pe care  le vezi la stiri au fost construite in astfel de zone in care a fost candva apa.macar fa-o cu parterul mai inalt

#7
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Povesteau batranii ca in urma cu 40-50 de ani erau balti imense pe acolo si stuf. In zonele neconstruite, adica terenurile noastre si inca vreo 2 parcele, mai apare stuf din cand in cand. Acum zona este populata, sunt case si blocuri construite

Edited by cosmin_cosmin_1, 18 March 2019 - 07:54.


#8
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Am gasit si studiul geo si atasez partea cu masuratorile. In primul paragraf este vorba de apa, care a fost gasita de fapt la -1.8m
Studiul trebuie sa il repetam, deoarece intre timp s-au mai schimbat reglementarile si trebuie avizat/semnat de nu stiu cine.

Attached Files



#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postcosmin_cosmin_1, on 18 martie 2019 - 08:08, said:


Studiul trebuie sa il repetam, deoarece intre timp s-au mai schimbat reglementarile si trebuie avizat/semnat de nu stiu cine.
Nu mai repetati nimic. Vorbiti cu cel care v-a intocmit studiul sa va adauge Verificarea Af. Practic, dosarul este vazut si stampilat de inca un geolog. Asta aduce un cost suplimentar de 2-3 sute de lei, fara vreun beneficiu real, doar pentru a satisface o dorinta aberanta a unei primarii.

#10
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Tocmai am vorbit cu el si ne-a spus ca nu colaboreaza cu nimeni si ca in sibiu n-ar fi verificatori, deci trebuie sa cautam prin alte parti. Avem oferta de pret si pentru studiu geo, venita din partea celor cu care colaboreaza arhitectul, pe care probabil ca o vom accepta asa cum e. Zilele astea vom semna contractul, si nu cred ca avem suficient timp sa mai cautam si pe altcineva pt studiu geo separat

Edited by cosmin_cosmin_1, 18 March 2019 - 12:23.


#11
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Imi puteti spune,va rog, daca schitele de realizare a impamantarii instalatiei electrice se incadreaza la proiect instalatii electrice faza DTAC? Sau in proiectul tehnic, sau se face pe santier la fata locului

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pai depinde ce vrei sa afli.
Adica trebuie sa dai ceva detalii.
Ca idee, din cate stiu, nu te intreaba nimeni despre proiectul impamantarii, in nicio faza a autorizarii constructiei. Deseneaza acolo trei electrozi si le pune semnul de impamantare....
Pe de alta parte, e posibil in cazul in care ai un paratraznet prevazut in PT sa te intrebe.
Sau, daca proiectantul pe electrice vrea sa te taxeze si pentru asta.
Altfel, executia se face pe santier dupa cutume, la casa noua e bine sa o faci in fundatie.

#13
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Arhitectul care se ocupa ne va inmana proiectul de instalatii la nivel DTAC, si voiam sa stiu daca ar trebui sa contina si ceva legat de impamantare. Daca nu se cere, nu mai insist, mersi pentru raspuns

#14
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Dupa 9 luni de câcâiala, avem in sfarsit autorizatia de constructie.
Ma uitam acum pe partea de structura si voiam sa inteleg ce e pe-acolo.
La detaliul de fundatie, am "etr. OB37 ø8/15". Asta inseamna etrieri din fier de 8 asezati la 15cm distanta? Sau ce reprezinta acel 15?


In alta ordine se idei, ieri si azi a fost vreme buna si am imprejmuit provizoriu, cu teava si plasa impletita. Sunt doua terenuri, construim case cuplate

Attached Files



#15
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mai bine întreabă proiectantul de ce lipsește izolația de sub placa și de la fundație

#16
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Izolatia apare pe alte planse, de arhitectura. Pe cele de rezistenta vad ca nu apar detaliile de izolatie.
Rezistenta e facuta de colaboratori ai arhitectului, la instalatii au dat-o in copy paste maxim (motivand ca sunt pentru dtac si nu se uita nimeni), au copiat ceva proiecte de la niste sali de spectacole, o aberatie totala.
Acum, ca am vazut ca si rezistenta e facuta tot de firma lor, trebuie sa inteleg proiectul inainte de a face orice, ca nu prea am incredere

Edited by cosmin_cosmin_1, 19 December 2019 - 19:27.


#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Din experienta mea, constructorii se ghideaza dupa structura prima data. Apoi cand ies din pamant samd mai consulta arhitectura. Ai grija.

#18
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
De fel se dau pe la detalii de fundatii izolatiile de sub pardoseala.
Va recomand sa puneti si calareti de fi 8 suplimentar la pardoseala (de cele mai multe ori apar fisuri de la tasari)
Da, fi 8 la pas de 15cm inseamna acel detaliu.
Cota 0.00 este la finit de regula. Vad ca a trecut ca fiind peste pardoseala.

Attached Files


Edited by Ecko72Unltd, 19 December 2019 - 21:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate