Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Loto 6 din 49,noroc sau inselatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Ogica a fost complice.

#74
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
No comment !

Din ce in ce mai multi romani viseaza sa castige premiul cel mare la Loto 6/49 care a ajuns la peste 10 milioane de euro, dar realizarea acestui vis devine si mai dificila cand la mijloc nu este vorba doar de noroc.

Faptul ca numerele norocoase nu s-au mai tras de foarte multa vreme a dat nastere la o serie de speculatii, majoritatea vorbind despre aranjamente ale Loteriei Nationale.

In jocul acestor teorii au intrat si cadrele didactice ale Catedrei de Contabilitate, Audit si Control de Gestiune a Academiei de Studii Economice.


Intr-un comunicat remis Ziare.com, lectorul universitar dr. Georgiana Stanila sustine ca extragerile loto pot fi "masluite" cu ajutorul suflantei, bilelor si unui soft.

Potrivit profesoarei, in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS, cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator.

Pentru a fi extrase, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set de bile. In caz ca una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta.

Inainte de a fi introdusa in suflanta, fiecare bila trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea.

Potrivit comunicatului remis de Academia de Studii Economice, Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile.

"Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pentru ca nu sunt recunoscute de suflanta", se arata in comunicatul ASE.

De asemenea, in cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul. "Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria Nationala", precizeaza comunicatul.

Profesorii de la ASE au omis sa precizeze faptul ca, dincolo de identificarea fiecarei bile in parte, sistemul este capabil sa alarmeze comisia de validare de orice prezenta in suflanta a unei bile dintr-un alt set, potrivit informatiilor de pe site-ul oficial al companiei producatoare, Editec.

Altfel spus, daca in suflanta sunt introduse sase bile din setul 1 si 43 din setul 2, atunci suflanta nu poate functiona, deci extragerea nu se poate desfasura.

Edited by Viorelsolar, 17 March 2019 - 16:11.


#75
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Domle lucrurile sunt simple: cine nu are incredere sa nu joace, cine crede in sansa lui sa joace. Nu trebuie sa visam la milioane de euro dar daca castigam macar 10.000 euro tot reprezinta ceva.

View PostBuleandra94, on 16 martie 2019 - 21:49, said:


Nu zic ca banii sunt rai sau ca e mai bine fara, ci ca o suma foarte mare de bani aparuta din senin este foarte greu de gestionat psihic si emotional. Una este obtii acea suma de bani treptat, prin munca......
Ciuma rosie nu mai are astfel de apasari de constiinta, ei fura cu milioanele de euro si nu-i vad sa planga de nefericire....

#76
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostValmont43, on 17 martie 2019 - 16:23, said:

Ciuma rosie nu mai are astfel de apasari de constiinta, ei fura cu milioanele de euro si nu-i vad sa planga de nefericire....

Cred ca si banii aceia furati sunt rezutatul a multor ani sau zeci de ani de construiri de relatii si planificari, nu aparuti brusc de pe o zi pe alta. In plus, acele persoane sunt obisnuite si si-au asumat deja povara unui secret si unei vieti "pe fuga".

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 17 martie 2019 - 16:23, said:

Domle lucrurile sunt simple: cine nu are incredere sa nu joace, cine crede in sansa lui sa joace.

PSD castiga la fiecare extragere, deci, cu cat mai multi, cu atat mai multi bani pentru pesedisti
Ganditi-va si la asta

#78
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu cred că ei contabilizează printr-un soft tragerea loto 6/49, introduc în computer toate combinațiile care sau jucat la nivel național până la ora jocului și au la dispoziție miile de combinații care nu sau jucat, doar una din acele combinații vor fi alese ca și câștigătoare a potului cel mare, dar care din păcate se va reporta, chipurile !!!

”Populărimii băștinașe” i se oferă doar posibilitatea unor câștiguri minime cu 4 numere și foarte puțini norocoși cu 5 numere, doar în zilele festive mai fac câte o pomană unui nomenclaturist de-al lor, dar să nu vă închipuiți că alegerea este chiar întâmplătoare, au ei aleșii lor care stau la coadă, poate doar dacă se joacă toate cele 14 mil. de combinații ai învinge șmecheria mioritică, ceea ce este o utopie la nr. de jucători din tara noastră care completează o variantă și nu cred să se fi întâmplat vreodată în istoria loteriei române să se fi jucat toate combinațiile posibile !!! Sunt și foarte multe variante necâștigătoare care se repetă, ar trebui să avem o populație de 100mil. locuitori din care 10mil. să joace măcar o variantă la 6/49 și tot ar mai rămâne niscaiva combinații care nu le-a jucat nimeni, probabil doar în China s-ar juca toate cele 14 mil. de combinații la 6/49 dar tot s-ar găsi unul care nu ar juca niciodată varianta 1-2-3-4-5-6 și atunci taman asta va fi extragerea finală ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 March 2019 - 16:54.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostViorelsolar, on 17 martie 2019 - 16:41, said:

Eu cred că ei contabilizează printr-un soft tragerea loto 6/49, introduc în computer toate combinațiile care sau jucat la nivel național până la ora jocului și au la dispoziție miile de combinații care nu sau jucat, doar una din acele combinații vor fi alese ca și câștigătoare a potului cel mare, dar care din păcate se va reporta, chipurile !!!

”Populărimii băștinașe” i se oferă doar posibilitatea unor câștiguri minime cu 4 numere și foarte puțini norocoși cu 5 numere, doar în zilele festive mai fac câte o pomană unui nomenclaturist de-al lor, dar să nu vă închipuiți că alegerea este chiar întâmplătoare, au ei aleșii lor care stau la coadă, poate dacă se joacă toate cele 14 mil. de combinații, ceea ce este o utopie la nr. de jucători din tara noastră care completează o variantă, nu cred să se fi întâmplat vreodată în istoria loteriei române, pentru că sunt și foarte multe variante necâștigătoare care se repetă, ar trebui să avem o populație de 100mil. locuitori din care 10mil. să joace măcar o variantă la 6/49 ! Posted Image

Vrajeli de 3 lei

#80
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Singura metoda in care s-ar elimina absolut orice suspiciune ar fi criptarea variantei jucate cu o cheie cunoscuta doar de cel care joaca varianta, si decriptarea ei (validarea rezultatului) dupa extragere, entitatea care administreaza jocul nestiind ce s-a jucat decât dupa extragere. Posted Image

@tsunnnami, dacă nu crezi că pot exista și posibilități să se întâmple astfel de vrăjeli de 3 lei pe care le-am expus, cine te oprește să nu-i crezi pe cei de la loteria română ??? Eu mi-am expus doar o părere în care cred mai mult decât în corectitudinea celor care măsluiesc jocul 6/49 ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 March 2019 - 17:27.


#81
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
http://www.loto.ro/j...tiguri/649.html
Pai vezi aici, in 2018 s-a castigat premiul 1 de 5 ori. La noi se joaca cam 500k de variante pe extragere joi si 1 mil duminica, la o sansa din 14 mil nu e nimic suspect
Faza e ca jucatorii in general joaca variante de numere rasfirate, la extragerile unde ies cate 2 sau mai multe numere alipite nu mai au sanse sa castige :)

#82
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostTsunnnami, on 17 martie 2019 - 16:31, said:



PSD castiga la fiecare extragere, deci, cu cat mai multi, cu atat mai multi bani pentru pesedisti
Ganditi-va si la asta

Oh, da, hai să politizăm și topicul ăsta, parca nu erau destule topicuri.

Modalitatea în care se câștigă cred că încalcă regulile statisticiei.

#83
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2019 - 15:25, said:

16, 17, 23, 30, 31, 38.

View PostXL700VA, on 16 martie 2019 - 16:28, said:

5 7 14 16 33 41

Ce inspirati am fost. Nu am nimerit nici macar un numarPosted Image :
1, 36, 40, 21, 4, 39

#84
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View PostViorelsolar, on 17 martie 2019 - 16:08, said:

No comment !

Din ce in ce mai multi romani viseaza sa castige premiul cel mare la Loto 6/49 care a ajuns la peste 10 milioane de euro, dar realizarea acestui vis devine si mai dificila cand la mijloc nu este vorba doar de noroc.

Faptul ca numerele norocoase nu s-au mai tras de foarte multa vreme a dat nastere la o serie de speculatii, majoritatea vorbind despre aranjamente ale Loteriei Nationale.

In jocul acestor teorii au intrat si cadrele didactice ale Catedrei de Contabilitate, Audit si Control de Gestiune a Academiei de Studii Economice.


Intr-un comunicat remis Ziare.com, lectorul universitar dr. Georgiana Stanila sustine ca extragerile loto pot fi "masluite" cu ajutorul suflantei, bilelor si unui soft.

Potrivit profesoarei, in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS, cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator.

Pentru a fi extrase, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set de bile. In caz ca una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta.

Inainte de a fi introdusa in suflanta, fiecare bila trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea.

Potrivit comunicatului remis de Academia de Studii Economice, Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile.

"Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pentru ca nu sunt recunoscute de suflanta", se arata in comunicatul ASE.

De asemenea, in cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul. "Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria Nationala", precizeaza comunicatul.

Profesorii de la ASE au omis sa precizeze faptul ca, dincolo de identificarea fiecarei bile in parte, sistemul este capabil sa alarmeze comisia de validare de orice prezenta in suflanta a unei bile dintr-un alt set, potrivit informatiilor de pe site-ul oficial al companiei producatoare, Editec.

Altfel spus, daca in suflanta sunt introduse sase bile din setul 1 si 43 din setul 2, atunci suflanta nu poate functiona, deci extragerea nu se poate desfasura.
Altfel spus, suflanta nu e o simpla suflanta, e una inteligenta.

#85
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu suflanta e inteligenta, ci trapa care lasa bila sa treaca, cand citeste cipul. Tot penacolo ar.trebui sa se si introduca bilele, cu electronica in functiune, sa nu lase "din greseala" sa treaca o bila din alt lot, cu alta serie in cip. La fel cum cantarirea ar trebui sa se faca cu cantarul din trusa, care poate detecta daca bilele sunt din acelasi lot, din aceasta cauza, se cantaresc cu un cantar chinezesc. Chiar si cei de la Editec au recunoscut ca e usor de manipulat extragerea, daca nu se respecta toate procedurile recomandate. Cu multi ani in urma, a fost un mare scandal la americani, cand au injectat bilele, sa fie putin mai grele dacat.cele neinjectate. Suspiciunea s-a declansat cand s-a aflat ca 2-3 persoane au cumparat mii de bilete, de la puncte.diferite, dar.cu aceleasi numere, toate castigatoare.

#86
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
LOL... cata conspiratia... nu-i nicio manarie... doar ca sansa e 1 la 13 milioane... cine are, noroc are, sailalalalala... cine n-are, ... n-are!

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este mai mult decat noroc.  Daca te uiti pe statistici si istoric o sa vezi ca in trecut marele premiu se castiga mult mai frecvent.
A zis bine rixthina in ceea ce a scris pe paginile anterioare.
Pentru transparenta pot foarte bine sa faca extragerile cu urna manuala.

View PostXL700VA, on 17 martie 2019 - 18:58, said:


Ce inspirati am fost. Nu am nimerit nici macar un numarPosted Image :
1, 36, 40, 21, 4, 39
Variantele noastre o sa le joc eu pentru extragerea de joi.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2019 - 20:06.


#88
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Iar daca si cand se castiga mai frecvent, pretul variantei era apropiat de cel de acum raportat la puterea de cumparare? Eu zic ca era mult mai ieftin!

LOTO 6/49: varianta s-a scumpit de 70 de ori!
https://evz.ro/loto-...ori-456958.html
Iar asta era in 2007.

#89
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View PostMembruAnonim, on 17 martie 2019 - 20:09, said:

Pentru transparenta pot foarte bine sa faca extragerile cu urna manuala.
Foarte adevarat. Goana dupa "modern" justifica adoptarea acestei masinarii, dar acopera si eventualele inselatorii. In spiritul asta in curand vor face extragerea pe calculator.
Nu incurca cu nimic urna manuala, mai putin aranjamentele...

#90
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
E normal ca bilele alea sa aiba cip de identificare tocmai pt.a nu exista riscul ca cineva sa foloseasca alte bile.
Deoarece sansele de a iesi 6 nr.din 49 sunt foarte mici nici nu mai exista necesitatea sa fraudezi ceva pt.statul oricum castiga mult mai mult decat cei care joaca. Ideea este ca TREBUIE sa joci mereu pt.a-ti spori sansele, nu poti avea pretentia sa castigi dupa 2-3 variante jucate ar insemna sa fi al dracului de norocos.
Unii au jucat ANI de zile pana le-a iesit ceva, eu nu va inteleg frustrarea si oful, mai nene nu ai incredere nu juca, e simplu!

PS.
Ia aruncati voi un ochi pe loteriile din UE si vedeti ca nici acolo nu se castiga saptamanal potul mare, ori sa nu spuneti acum ca toti manaresc loteriile......

Edited by Valmont43, 17 March 2019 - 21:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate