Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat spălare cu fise

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
in Bucuresti, Valea Oltului,nu prea mai sunt spalatorii clasice,au plecat oamenii afara, la cele care mai sunt, e o coada....
duminica am spalat-o si eu la una de-asta, a iesit bine tinand cont ca nu prea stiam ce fac

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu prefer spalarea cu fise la OMV, cand se jegozeste iau doua fise si o fac sa arate bine. In oras sunt foarte multe spalatorii, insa mereu aglomerate, asa ca in 10 minute o spal eu si o usuc in mers. Nu-mi face placere ca interiorul sa mi-l faca altcineva, pentru interior am o solutie pentru plastic, maturica si faras, am si aspirator bunicel alimentat la bricheta. Cam o data pe an fac si o reimprospatare a tapiteriei cu o solutie detergent si aspiratorul.

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 ionuttodoran, on 13 martie 2019 - 10:03, said:

Care ar fii în ordine procedeele de spălare în exterior a mașinii la spălătoria cu fise... Mi am spălat recent mașina și după ce am ajuns acasă a fost prăfuita. Eu am clătit, am dat cu detergent, am clătit iar cu apa, ceara și apoi iar clătire...
Direct spalare, 3 fise daca e mai murdara, + 1 fisa direct cu osmotica/ceara.
Daca nu o stergi raman oricum dare.
Praf se pune oricum, nu e vina spalarii.

Daca nu o stergi, pt uscare lenta (dar mai raman ceva dare) mers  vreo 3 km cu 50-60/h.
Pt uscare rapida, mers 120-140/h imediat ce iesi din spalatorie , vreo 2 km.
Nu raman dare (insignifiant)

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 burebista, on 13 martie 2019 - 11:22, said:

Ma trec toate apele si dureza de la o ora in sus da' macar imbin utilul (aranjat masina) cu placutul (supt citeva beri). Posted Image

Pai te costa berile alea cat te duci la spalatorie si nu te mai scobesti in coeur fund.. Dar, daca e vorba de de miscare in jurul masinii.. mai o poanta.. aer liber.. un gratar dupa.. poate merita.

 Octavian___, on 13 martie 2019 - 13:35, said:

Direct spalare, 3 fise daca e mai murdara, + 1 fisa direct cu osmotica/ceara.
Daca nu o stergi raman oricum dare.
Praf se pune oricum, nu e vina spalarii.

Daca nu o stergi, pt uscare lenta (dar mai raman ceva dare) mers  vreo 3 km cu 50-60/h.
Pt uscare rapida, mers 120-140/h imediat ce iesi din spalatorie , vreo 2 km.
Nu raman dare (insignifiant)

Pana apuci sa accelerezi ai luat deja pe ea, tot praful din Bucuresti...

Am spalat si eu odata la self-service... Pe langa faptul ca nu ma descurc foarte bine cu tzeava aia de spalare, mai stau si doi-trei Dorei in spate care admira tot procesul...  dandu-si cu parerea "da-i asea.. da-i acolo... insista"

Edited by rosix, 13 March 2019 - 13:57.


#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

 rosix, on 13 martie 2019 - 13:57, said:

Pai te costa berile alea cat te duci la spalatorie si nu te mai scobesti in coeur fund.. Dar, daca e vorba de de miscare in jurul masinii.. mai o poanta.. aer liber.. un gratar dupa.. poate merita.
Ai prins ideea. Un pic de miscare si hidratare inaintea unui gratar. :D

In rest, da, masina e dusa in spalatorie. Astea cu self-service au fost pur si simplu accidente.

#24
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Caca maca, scapi o dată jetul spre gură cască și să i vezi cum se risipesc :D
Eu o fac cu 2 fise. Una spumă + clătire sub presiune, a doua clătire sub presiune + apă osmotizata. E suficient.
5 lei și 5 minute. Dacă o mai și șterg cu o lavetă din microfibra e chiar perfect.
Ceară la astea automate nu, pt că inevitabil ajunge pe geamuri și parbriz și e extrem de deranjantă până se ia după parbriz.

Edited by Amaryl, 13 March 2019 - 14:07.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt si baieti care au prins miscarea din incheietura la spalare si spala foarte ok cu 2-3 fise ... dar sunt baieti din astia de taximetrie, Uber, firma de curierat... adica o freaca cu masina toata ziua...

#26
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Se poate si fara praf doar daca te muti in Germania!
Eu nu am masina curata decat in secunda 1 cand ies de la spalatorie, in secunda 2 este praf de il iei cu degetul, mai ales in spate la haion.
Doar cand bate vantul am masina mai curata.
Nu este treaba de tehnica in care speli masina ci de tara in care traim.
Iar ca sfat, nu da cu ceara la fiecare spalare pentru ca se va "incarca" si o sa ai nevoie de o degresare.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la fise dai jegu jos, nu faci masina boboc.

eu bag o fisa, dau jos grosu, inmoi jegu.
dau cu matura.
bag a doua fisa, clatesc si limpezesc cu apa de osmoza.

pana acasa tot se umple de praf.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007

 burebista, on 13 martie 2019 - 11:22, said:

Io nu stiu cum naiba va plac spalatoriile astea self-service.
M-a dus nevasta-mea de doua ori si m-am jurat ca nu mai calc in asa ceva.

Eu sunt mai old school. Ma duc la cumnata-meu la casa cu niste beri dupa mine si fac cam ce zice Michele.
Pai pune aici adresa cumnatului sa mergem și noi.

#29
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
:D
Acu' plec la el pentru o nouă tură de grătar/spălat/bere.

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Vezi sa nu speli totusi masina prea des.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Pt ca sa arate ok dupa spalare trebuie stersa de apa, chiar daca folosesti apa osmozata.

Eu daca vreau s-o fac curata cheltui la fel de mult ca la o spalatorie clasica si mai si muncesc eu pe deasupra. Am o spalatorie langa mine, las masina acolo, las 5 lei si baiatului si dupa vreo ora merg si mi-o iau giugiuc.

Edited by Fane, 18 July 2020 - 13:41.


#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Care-s maniaci ca mine in ceea ce priveste masina personala...nu lasa masina la un Dorel sa-ti frece vopseaua cu o carpa plina de jeg. Bine..eu am piticii mei. :)

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Eu de cand i-am facut vopseaua nu o sterg dupa spalare, o clatesc cu apa cu ceara dupa care cu apa osmoza si imediat dau o tura ca sa nu se usuce stropii pe ea. Cand se usuca e oglinda.

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
Io am alta metoda.
Ma rog sa ploua.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 mariovrs, on 19 iulie 2020 - 06:36, said:

Care-s maniaci ca mine in ceea ce priveste masina personala...nu lasa masina la un Dorel sa-ti frece vopseaua cu o carpa plina de jeg. Bine..eu am piticii mei. :)
Am aparat de spalat cu presiune acasa, am spuma activa profesionala, am nebulizator pt aplicarea ei am manusa cu dreduri pt sters, da tare mi-e lene sa o spal singur...

Si daca o spala cu spuma activa nu o freaca deloc. N-are ce cquta cu peria pe ea.

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 slai, on 19 iulie 2020 - 09:59, said:

Io am alta metoda.
Ma rog sa ploua.

Dupa varianta in care nu speli masina deloc asta mi se pare cea mai dezavantajoasa varianta, masina sta foarte murdara si din cand in cand cand se intampla sa ploua devine si mai murdara, ploaia nu va curata o masina foarte murdara.

Nu suport sa vad masina foarte murdara si cum se intampla destul de des sa apara pe ea tot felul de gainati de la pasari o duc saptamanal la spalatorie cu fise si cam 1 data, de doua ori pe luna la spalatorie normala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate