Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat spălare cu fise

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ionuttodoran

ionuttodoran

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.01.2019
Care ar fii în ordine procedeele de spălare în exterior a mașinii la spălătoria cu fise... Mi am spălat recent mașina și după ce am ajuns acasă a fost prăfuita. Eu am clătit, am dat cu detergent, am clătit iar cu apa, ceara și apoi iar clătire...

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Pe tine te costa mai mult spalarea cu fise decat daca ai merge sa ti-o spele la o spalatorie clasica

5 fise numai exteriorul + interior...

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
dupa ceara fara clatire. in rest mie mi se pare corecta ordine descrisa de tine

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
pai la ce praf e pe strazi, nu-i de mirare ca ai ajuns acasa cu masina prafuita, cu toate ca abia o spalasei...

#5
ionuttodoran

ionuttodoran

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.01.2019

 corinadaniela, on 13 martie 2019 - 10:18, said:

pai la ce praf e pe strazi, nu-i de mirare ca ai ajuns acasa cu masina prafuita, cu toate ca abia o spalasei...
Asta e drept... Dar era mai rău decât când am dus-o:)))))

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
acum cu incalzirea vine si prafu ala misto
doar nu te astepti sa fii ocolit ca ti-ai spalat masina
da vad ca esti si f destept
ai sters-o dupa tot ce ai facut tu?

Edited by ceanu1980, 13 March 2019 - 10:38.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ontopic: clatire, detergent, clatire, ceara.

De preferat sa nu fie in camp spalarea, praful adera instant la umezeala si sa nu pleci chiar imediat. Asa mi se intampla si mie dupa ce o spal (eu spaland dupa ce plec de la servici, Pajura/Bucurestii Noi) si pana ajung acasa (Rahova) deja am urme de praf pe masina.

Dupa ce o spal, prefer sa mai stau 2-3 minute pe dreapta sa se mai zvinte (am vazut ca multi chiar sterg cu carpa stropii de apa ramasi, probabil acelasi motiv).

Edited by calinkgb, 13 March 2019 - 10:49.
scos citat post sters


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionuttodoran, on 13 martie 2019 - 10:03, said:

Care ar fii în ordine procedeele de spălare în exterior a mașinii la spălătoria cu fise... Mi am spălat recent mașina și după ce am ajuns acasă a fost prăfuita. Eu am clătit, am dat cu detergent, am clătit iar cu apa, ceara și apoi iar clătire...

E praf pe strazi, peste tot (ca intr-o tara africana).. Eu cand o spal cu fise la Dedeman o las o jumatate de ora in parcare sa se usuce.. ma duc prin magazin si casc gura la diverse.

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Trebuie sa folosesti un sampon special cu un burete fin si foarte umed, ca sa nu se zgarie lacul... apoi se preferabil ar fi o stergere rapida cu o carpa din piele de caprioara.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 ionuttodoran, on 13 martie 2019 - 10:36, said:

Asta e drept... Dar era mai rău decât când am dus-o:)))))

cred ca nu mai trebuia sa clatesti dupa ce ai aplicat ceara. trebuia sa astepti sa se usuce bine masina si apoi sa pleci cu ea.
la benzinariile petrom cu spalatorie, ordinea operatiilor de spalare este clatire, aplicare detergent, clatire, aplicare ceara, uscare. deci dupa ce se aplica ceara nu se mai face clatire.

#11
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

 AndyM, on 13 martie 2019 - 10:42, said:

Trebuie sa folosesti un sampon special cu un burete fin si foarte umed, ca sa nu se zgarie lacul... apoi se preferabil ar fi o stergere rapida cu o carpa din piele de caprioara.
ambele variante sugerate de tine fac exact contrariul a ceea ce crezi.

cei care fac detailing specifica expres a nu se folosi burete si piele de capra.
pentru spalat se foloseste manusa cu microfibra iar pentru uscare carpa microfibra. cea din urma nu trebuie folosita sub nici o forma pe uscat, poate face zgarieri.
recomand ceara de preferat solida, aplicata de 2-3 ori pe an, daca e de calitate. ajuta foarte mult la mizeria pe care o avem pe strazi. din ce am vazut cea de la spalatoriile automate tine 2-3 saptamani max.
carpe microfibra gasiti la auchan, in jur de 20lei bucata. ma refer la cele mari 30x40. alea mici nu-s calitate avand perii de microfibra prea rari.


la spalatoriile manuale ordinea e cea specificata de tine fara a fi nevoie de ultima clatire. nici prima nu e necesara daca nu se spala masina cu mana. ii dai o spuma, o lasi 2 minute, jet de apa apoi ceara. ai sters-o si ai plecat.

Edited by Michele-, 13 March 2019 - 11:17.


#12
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Eu am vazut o schema  la o spalatorie asa: aplicare spuma, clatire,  aplicare ceara lichida, clatire cu apa osmotizata. O fisa 2,5 lei.

LE: Cu mentiunea ca pana incepe sa curga spuma, ai un interval de 10-15 secunde in care curge doar apa pe instalatie, cu care fac prespalarea.

Edited by sas1975, 13 March 2019 - 11:36.


#13
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Io nu stiu cum naiba va plac spalatoriile astea self-service.
M-a dus nevasta-mea de doua ori si m-am jurat ca nu mai calc in asa ceva.

Eu sunt mai old school. Ma duc la cumnata-meu la casa cu niste beri dupa mine si fac cam ce zice Michele. Cu o manusa din microfibra o spal mai bine decit ma spal io cind fac dus Posted Image, o clatesc, o sterg cu un prosop cit China din microfibra si apoi ii dau un strat de ceara Carnauba cu un buretel mic o las 5 minute sa se usuce ceara si iar frec cu alte prosopele din microfibra.

Ma trec toate apele si dureza de la o ora in sus da' macar imbin utilul (aranjat masina) cu placutul (supt citeva beri). Posted Image

LE: Ca sa nu fiu complet offtopic, la self-service ordinea mea a fost cam asa: prespalare, spalare cu spuma, clatire apa osmotizata. Cu prosopul din dotare stearsa masina ca daca plec cu ea uda degeaba am spalat-o.

LE2: Procust, prima frecare cu manusa e aproape de un masaj thailandez. Posted Image

Edited by burebista, 13 March 2019 - 11:29.


#14
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Am fost odată la o spălătorie selfservice.
A doua oară nu mai merg.

Cel mai bine e la o spălătorie clasică.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
eu fac in felul urmator, daca nu e plina de noroi, sare, jeg gros de 2 degete, e suficient sa dai o fisa cu o spuma peste tot sa se inmoaie, dar nu trebuie asteptat prea mult ca spuma aia matuieste si farurile si vopseaua, max 2-3 minute. Dupa care 2 fise sa o clatesc bine de tot de spuma aia acida, si la sfarsit o fisa cu ceara sau apa osmotica. daca mai dai o clatire peste ceara sau apa osmotica practic o dai jos si nu ai facut nimic.
Cateodata cand masina e curata si are doar un strat subtire de praf si vreo 2-3 gainati, e suficient 2 fise la clatire si gata. In general nu prea se recomanda spuma dinaia ca ataca multe.
Si ceara am si eu lichida si mai buna decat aia de la ei.

#16
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
La spălătoriile self service nu speli mașina, doar dai jegul jos.
Ordine : spumă - clătire - apa osmotizata(opțional)
Încerci mai mult dai banii degeaba și e preferabil spălătorie manuală.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este important sa o stergi bine cu niste lavete absorbante . Picaturile de apa sunt un magnet pentru praf . Eu si cand o scot de la spalatorie clasica cu uscare , stau 5 minute in parcare si o sterg cu niste servetele de hartie ( din alea de bucatarie ) , ca altfel , pana ajung acasa este la fel de mizerabila ca inainte de spalare .

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Eu spal masina numai la astfel de spalatorii si iese foarte bine .
Succesiunea e asa : sampon-apa-ceara-apa  , cost 2 fise dupa ce-ti formezi mana , la inceput trebuie 3 . Asa ceva fac 1 data pe luna , saptamanal daca e prafuita dau doar jet de apa . Luciul se pastreaza de la ceara , nu sterg nimic , pentru mine ce nu se vede de la 2 metri distanta nu reprezinta mizerie .
Parerea mea este ca e mult mai sanatos pentru vopsea samponul fata de spuma activa , normal ca spuma da jos tot avand in compozitie soda caustica , eu avand vopsea slaba pe masina mai bine ma feresc .
Jet de apa saptamanal sau dupa oricare drum prin praf (fara nimic altceva) pastreaza masina de 70 de ori mai curata fata de spalat lunar masina in spalatorie . Iarna dupa fiecare drum prin floscaraie am dat jet la pasajele de roti . La ora la care merg eu sunt doar casieritele la cafea si tigara - si asta e important sa nu stai ca mutul in gara la o coada de 4-8 masini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate