Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Ureche infundata zbor avion

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Aprinde o tigara si bag-o in ureche ...cu filtrul evident si stai cu capul inclinat.

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 mihai!, on 07 martie 2019 - 14:45, said:

Nu sunt în tara sa consult un medic.

Pai cam 90% din medicii din tara sunt pe afara :)

 waterman, on 07 martie 2019 - 14:58, said:


Aloooo vecineeee. De unde ceară că omul a spus că e după un zbor cu avionu ?

si daca-i ca-n bancul ala cu baba si guma de mestecat? Posted Image

 mihai!, on 07 martie 2019 - 16:18, said:

Se desfunda nenoricita cu pheon-ul cu aer cald însă doar ptr 30 secunde. Apoi se înfunda la loc.
e ok atunci; personal iau apa oxigenata, o incalzesc un pic si  torrn in ureche pret de 4-5 minute; asta fac eu NU este o recomandare ca nu sunt medic

#21
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
Daca la manevra cu nasul strans si suflat tare (valsalva) urechea respectiva nu face un poc sau face mai putin decat celalalta -> otita medie cu acumulare de lichid. E posibil sa treaca foarte greu, chiar si trei luni din pacate, in extremis se recurge la operatie chirurgicala cu incizarea timpanului si instalare de dren.
Deci -> la doctor fuguta!

#22
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Dar cu ce avion ai zburat ca alea de linie sunt presurizate, nu ar trebui sa iti infunde urechile.

#23
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
Although aircraft cabins are pressurized, cabin air pressure at cruising altitude is lower than air pressure at sea level. At typical cruising altitudes in the range 11 000–12 200 m (36 000–40 000 feet), air pressure in the cabin is equivalent to the outside air pressure at 1800–2400 m (6000–8000 feet) above sea level.

https://www.who.int/..._travel/cab/en/

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pe mine m-a lasat dupa 2-3 zile, tot cu dureri (relativ suportabile).

#25
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 mihai!, on 07 martie 2019 - 16:18, said:

Se desfunda nenoricita cu pheon-ul cu aer cald însă doar ptr 30 secunde. Apoi se înfunda la loc.

Păi asta e simptom clar al dopului de ceară, "activat" de diferența de presiune!
Mergi la doctor!

#26
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Daca varianta soft valsalva nu functioneaza ,adica sa te tii de nas si cu gura inchisa sa sufli tare pe nari poti incerca valsalva varianta hard.Aprinzi o petarda o bagi repedo in gura ,te tii de nas si cand petarda face poc ti se desfunda garantat ascultatoarele
Eu folosesc varianta hard cand is constipat,singura diferenta ca introduc in alt loc petarda.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,720
  • Înscris: 07.02.2003

 born2lose, on 07 martie 2019 - 15:53, said:

am patit si eu cand am zburat racit. cel mai mult am stat vreo 2-3 zile cu urechea infundata. cam nasol, dar s-a desfundat de la sine.
Exact, cand esti racit ai sanse sa ai secretii pe trompe iar atunci o schimbare de presiune te poate lasa astupat pana se descongestioneaza tropma sa se egalizeze presiunea, nu ai ce face, e inutil sa intervii in ureche pe canalul auditiv daca e curat si nu ai nimic pe acolo (normal la igiena corecta trebuie sa fie curat).

Edited by andreic, 07 March 2019 - 21:34.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Numa tampenii am citit pe aici.. Nu e nicio otita e ureche infundata cu clei si resturi.. o sa vezi din ce-s compuse cand o desfunzi.
Nu merge cu suflatul pe nas, oricat ai incerca ci doar cu apa calda sau ceai de musetel, introdus cu seringa sub presiune ca sa atace dopul si sa-l desfaca in fragmente.  Ar mai merge bagat un tampon cu ceva mentolat acolo, sa actioneze local, dar ai avea nevoie de ceva pe baza de camfor sau alcoo mentolat (eu am in casa o solutie preparata de mine in amestec din salicilat de metil si propolis, destul de buna in probleme de ureche, dar nu am incercat-o pe dopuri de ceara asa ca nu garantez)

#29
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 26.08.2005
Mie tot asa dupa un zbor, racit fiind mi s-au infundat ambele urechi. Eram aproape surd plus ca am simtit niste dureri in timpul aterizarii mai mai sa-mi plezneasca bostanul.
S-au desfundat natural dar nu in acelasi timp. Una la iesirea din aeroport, celalata dupa o zi sau doua.

Edited by Basso, 08 March 2019 - 01:52.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da vecine dar ai avut noroc să n-ai clei și resturi în ureche.

Rosixe ăștia care se spală des n-au bre atâta ceară și clei și resturi în ureche de să li se înfunde.

Edited by waterman, 08 March 2019 - 08:36.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,134
  • Înscris: 17.01.2012
io zic c-o fi vreo legătură cu niște sinusuri parțial înfundate...
io mereu rămân într-o ureche (aia stângă mă părăsește :) ) la aterizare
dar io avusei o sinuzită extrem de rebelă acu fo câțiva ani și mi se trage de acolo
se desfundă în 5/7 zile de la sine, dar e nașpa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate