Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Poti contesta propriul avocat?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
In cazul in care propriul avocat din neglijenta, dezinteres, dezinformare (sau orice alta cauza inclusiv prostie) sustine anumite lucruri, neadevarate, iar acestea sunt consemnte in incheierea de sedinta, exista posibilitatea contestarii acelor afirmatii? Ce se poate face ca acele afirmatii sa nu-mi fie atribuite?

#2
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Te-ai gandit ca poate nu i-ai pus la dispozitie toate informatiile/documentele necesare?
Se intampla frecvent lucruri de genul daca nu spui totul avocatului, e o tendinta naturala a mintii umane de a umple golurile sau de a presupune gresit daca nu e oferita informatia completa si corecta.Poate neglijenta iti apartine.
Despre ce anume e vorba concret in cazul de fata?

Edited by Kriss77, 06 March 2019 - 08:18.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre un avocat care bate campii... Normal ca poti contesta daca ala e beat si spune prostii :) Il poti si concedia...

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Renunti la serviciile lui - il dai afara - si bagi contestatie la executare propriu-zisa (sau contestatie la executare sau contestatie la contestatie Posted Image ) cu ajutorul unui alt avocat.
In linii mari, poti sa bagi contestatie si impotriva ta.
Totul e posibil

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 20.02.2008
Mai poate fi platit de partea adversa... patit de parintii mei la un proces in civil pe un teren.

#6
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Vezi raspunsul lui @ioppo, pare cel mai plauzibil. Eu am patit-o de 3 ori pana acum. Se poarta astfel de miscari. Avocatii vor bani din ambele parti, ei sunt acolo sa se imbogateasca pe banii fraierilor, nu sa te ajute.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Da-o naibii daca la asa intrebare raspund cu Da si cineva sterge.  Normal ca da.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Da, poti.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
vezi că avocații discută între ei și te fac pe la spate.din păcate nu-i poți dovedi numai prin ascultări telefonice și supraveghere de specialitate.foarte mulți dintre ei provin din foștii securiști de pe vremuri

în unele cazuri lași pe dracu și dai de tat-su

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMikeSpike, on 06 martie 2019 - 09:18, said:

Da-o naibii daca la asa intrebare raspund cu Da si cineva sterge.  Normal ca da.
Nu eu ți l-am șters, dar Da nu e un răspuns argumentat și bine a făcut cine l-a zburat. Nu mai postați aici doar ca să vă aflați în treabă.

OriginalCopy, te-a inspirat topicul de ieri sau de ce mă trollezi?

Edited by althea, 06 March 2019 - 09:56.


#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostEMPP, on 06 martie 2019 - 09:40, said:

vezi că avocații discută între ei și te fac pe la spate.din păcate nu-i poți dovedi numai prin ascultări telefonice și supraveghere de specialitate.foarte mulți dintre ei provin din foștii securiști de pe vremuri
Pai nu incalca asta codul profesional, nu isi pot pierde licenta pentru asta?

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
cine-i poate dovedi?

pot să-ți arăt N  exemple de oameni mai ,,slabi,, cărora le-au fost luate grădinile de lângă casă,grădini cumpărate acum 50 de ani

am un vecin mocan căruia i-a zis vânzătorul ,,în glumă,, că-i ia grădina iar mocanul i-a zis vino că de acolo nu mai ieși.ce crezi a mai îndrăznit ceva?

#13
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostNaijax, on 06 martie 2019 - 08:52, said:

Renunti la serviciile lui - il dai afara - si bagi contestatie la executare propriu-zisa (sau contestatie la executare sau contestatie la contestatie Posted Image ) cu ajutorul unui alt avocat.
In linii mari, poti sa bagi contestatie si impotriva ta.
Totul e posibil
Numai sfaturi "avizate" pe aici, dar in lipsa unor clarificari nici nu se poate altfel.
Daca tot asa de "comunicativ" si ascuns a fost si cu avocatul lui, atunci nu e de mirare ca a fost nevoit sa spuna ''prostii'' (dupa parerea initiatorului) ca sa-i sustina cauza.
In rest, povesti vanatoresti.

Edited by Kriss77, 06 March 2019 - 19:24.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006
Propriul avocat nu se contesta,se demite.
Ati contesta avocatul inseamna ati pune la indoiala discernamantul.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006
erata
A-ti contesta avocatul inseamna a-ti pune la indoiala discernamantul.

#16
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
De demis il voi demite, nu asta e problema, ideea este ca s-a consemnat in incheierea de sedinta un lucru pe care eu nu-l recunosc ca adevarat si vreau sa contest acel lucru.

O sa fac eu acum un rezumat cu ce am auzit aici si voi ma veti corecta.

Observ ca ideal este sa-l concediez, nu stiu exact procedura legala dar banuiesc ca daca in fata instantei spun ca acel avocat nu ma mai reprezinta ar ajunge iar apoi voi contesta acea afirmatie sustinuta de avocat in sedinta precedenta si consemnata in incheierea de sedinta. Cum anume fac aceasta contestatie nu stiu exact dar din nou presupun ca pot spune simplu in fata judecatorului ca "contest afirmatia X a avocatului meu, consemnata in incheierea de sedinta".

Presupunerile asupra mea sau a avocatului sunt de prisos aici, pe mine ma intereseaza din punct de vedere legal cum sta treaba. Un link catre o litera de lege ar fi de folos.

#17
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Ce fel de afirmatie?
Erai prezent la sedinta la care a sustinut-o?
A precizat si in scris acelasi lucru? Acel aspect este sustinut sau nu de probe?
Poti sa faci cum ai spus, sa ceri sa se consemneze ca acea afirmatie nu corespunde realitatii si sa nu fie luata in considerare. Ca a  fost facuta dintr-o eroare, neintelegere. Eventual sa aduci argumente pentru afirmatia adevarata si sa depui si un inscris.

Edited by Kriss77, 07 March 2019 - 08:15.


#18
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018

View PostKriss77, on 07 martie 2019 - 08:14, said:

Ce fel de afirmatie?
Erai prezent la sedinta la care a sustinut-o?
A precizat si in scris acelasi lucru? Acel aspect este sustinut sau nu de probe?
Poti sa faci cum ai spus, sa ceri sa se consemneze ca acea afirmatie nu corespunde realitatii si sa nu fie luata in considerare. Ca a  fost facuta dintr-o eroare, neintelegere. Eventual sa aduci argumente pentru afirmatia adevarata si sa depui si un inscris.
Ce fel de afirmatie? Aici m-ai blocat. Ce fel de afirmatii pot exista? Mai exact, fara sa-ti spun afirmatia cum as putea sa-ti spun felul ei?

Eram prezent la acea sedinta. Nu am contestat pentru ca nu stiam ca puteam sa intervin, cumva asta e rolul avocatului, sa fie vocea partilor - daca si eu si avocatul am interveni ar fi haos in sala de judecata. Cum ar fi fost daca eram 10 persoane reprezentate de avocat iar atunci cand avocatul vorbea fiecare ar fi avut ceva de comentat. Eu asa m-am gandit.

Inscrisul il voi depune inainte de urmatoarea infatisare sau in timpul ei?

View Postadisz, on 06 martie 2019 - 19:48, said:

Propriul avocat nu se contesta,se demite.
Ati contesta avocatul inseamna ati pune la indoiala discernamantul.
Avocatul nu este jumatatea mea, este persoana care ma reprezinta din punct de vedere legal in fata instantei si probabil are cu totul alte interese decat mine. Contractul cu un avocat este dupa parerea mea cel mai nedrept contract posibil in ideea ca el nu se obliga la nimic ce poate fi demonstrat inafara prezentei in instanta iar tu te obligi la plata integrala a onorariului.O sa spui ca nu are cum sa garanteze nimic pt ca tu poate nu-i spui toate datele problemei, etc, etc dar spune-mi te rog ce-l impiedica pe el sa nu faca nimic altceva decat sa fie prezent in instanta? Adica sa nu consulte dosarul, sa nu consulte legea, samd? Concret, sa vina in fata instantei fara tema facuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate