Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poti contesta propriul avocat?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postesbastian, on 08 martie 2019 - 00:26, said:

Ce fel de afirmatie? Aici m-ai blocat. Ce fel de afirmatii pot exista? Mai exact, fara sa-ti spun afirmatia cum as putea sa-ti spun felul ei?
Eram prezent la acea sedinta. Nu am contestat pentru ca nu stiam ca puteam sa intervin, cumva asta e rolul avocatului, sa fie vocea partilor - daca si eu si avocatul am interveni ar fi haos in sala de judecata. Cum ar fi fost daca eram 10 persoane reprezentate de avocat iar atunci cand avocatul vorbea fiecare ar fi avut ceva de comentat. Eu asa m-am gandit.
Inscrisul il voi depune inainte de urmatoarea infatisare sau in timpul ei?
Poti sa il depui oricand dar cel mai bine iti iei alt avocat care sa stie cum sa dreaga busuiocul fara mari valuri. De-asta te-am intrebat despre ce afirmatie e vorba pentru ca poate fi ceva care nu e grav, e irelevant  sau chiar te-ar fi ajutat in cauza.

Quote

Avocatul nu este jumatatea mea, este persoana care ma reprezinta din punct de vedere legal in fata instantei si probabil are cu totul alte interese decat mine. Contractul cu un avocat este dupa parerea mea cel mai nedrept contract posibil in ideea ca el nu se obliga la nimic ce poate fi demonstrat inafara prezentei in instanta iar tu te obligi la plata integrala a onorariului.O sa spui ca nu are cum sa garanteze nimic pt ca tu poate nu-i spui toate datele problemei, etc, etc dar spune-mi te rog ce-l impiedica pe el sa nu faca nimic altceva decat sa fie prezent in instanta? Adica sa nu consulte dosarul, sa nu consulte legea, samd? Concret, sa vina in fata instantei fara tema facuta.
Are obligatia profesionala sa studieze dosarul, inclusiv obligatia sa te apere dar daca te crezi destept sau nu ii dai toate detaliile cerute, binenteles ca nu o poate face asa cum trebuie. Oricum stie mai multe decat tine despre cauza ta.

Edited by Kriss77, 08 March 2019 - 04:04.


#20
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018

View PostKriss77, on 08 martie 2019 - 04:00, said:

Poti sa il depui oricand dar cel mai bine iti iei alt avocat care sa stie cum sa dreaga busuiocul fara mari valuri. De-asta te-am intrebat despre ce afirmatie e vorba pentru ca poate fi ceva care nu e grav, e irelevant  sau chiar te-ar fi ajutat in cauza.

Grava e orice afirmatie gresita si sunt convins ca nu ma putea ajuta, altfel nu-i mai puneam la indoiala profesionalismul


View PostKriss77, on 08 martie 2019 - 04:00, said:

Are obligatia profesionala sa studieze dosarul, inclusiv obligatia sa te apere dar daca te crezi destept sau nu ii dai toate detaliile cerute, binenteles ca nu o poate face asa cum trebuie. Oricum stie mai multe decat tine despre cauza ta.

Am specificat clar, "el nu se obliga la nimic ce poate fi demonstrat" asa ca nu ai cum sa demonstrezi ca el nu si-a respectat obligatia de care zici niciodata (sau poate maxim daca recunoaste el  - adica probabilitate nula)
Despre partea cu desteptul ce sa zic, in primul rand ca mi se pare ca imi vorbesti cam de sus, probabil esti si tu avocat, in al doilea rand nu-mi dau seama cum ai ajuns la concluzia ca nu i-am dat toate detaliile, probabil ca erai prea ocupat sa-mi spui mie ca ma cred destept si n-ai fost atent dar ideea e ca i le-am dat chiar pe toate, mai mult decat vroia el sa auda iar daca i-a scapat ceva a fost ca nu l-a interesat si nu a stiut ce sa ma intrebe.
Si in final, faptul ca tu ti-ai dat seama ca el stie mai multe despre cauza decat mine nu ma face decat sa cred ca tu esti cel care se crede prea destept pentru ca eu am instrumentat 75% din dosar. Daca ma gandesc mai bine cred ca da, sunt destept.

Edited by esbastian, 09 April 2020 - 05:16.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postesbastian, on 08 martie 2019 - 00:26, said:


Ce fel de afirmatie? Aici m-ai blocat. Ce fel de afirmatii pot exista? Mai exact, fara sa-ti spun afirmatia cum as putea sa-ti spun felul ei?

Eram prezent la acea sedinta. Nu am contestat pentru ca nu stiam ca puteam sa intervin, cumva asta e rolul avocatului, sa fie vocea partilor - daca si eu si avocatul am interveni ar fi haos in sala de judecata. Cum ar fi fost daca eram 10 persoane reprezentate de avocat iar atunci cand avocatul vorbea fiecare ar fi avut ceva de comentat. Eu asa m-am gandit.

Inscrisul il voi depune inainte de urmatoarea infatisare sau in timpul ei?


Avocatul nu este jumatatea mea, este persoana care ma reprezinta din punct de vedere legal in fata instantei si probabil are cu totul alte interese decat mine. Contractul cu un avocat este dupa parerea mea cel mai nedrept contract posibil in ideea ca el nu se obliga la nimic ce poate fi demonstrat inafara prezentei in instanta iar tu te obligi la plata integrala a onorariului.O sa spui ca nu are cum sa garanteze nimic pt ca tu poate nu-i spui toate datele problemei, etc, etc dar spune-mi te rog ce-l impiedica pe el sa nu faca nimic altceva decat sa fie prezent in instanta? Adica sa nu consulte dosarul, sa nu consulte legea, samd? Concret, sa vina in fata instantei fara tema facuta.

E adevărat că prestația unui avocat e greu de cuantificat și e greu de probat buna lui intenție sau pregătirea. Se prezumă totuși că un avocat care are obiceiul de a nu-și face temele își face cea mai bună antireclamă și i se duce buhul de incompetent. Într-o meserie liberală de genul ăsta recomandările sunt aur. Na, e domeniul dreptului, nu e știință exactă.

#22
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018

View Postcaiuscorneliu, on 09 aprilie 2020 - 07:09, said:

E adevărat că prestația unui avocat e greu de cuantificat și e greu de probat buna lui intenție sau pregătirea. Se prezumă totuși că un avocat care are obiceiul de a nu-și face temele își face cea mai bună antireclamă și i se duce buhul de incompetent. Într-o meserie liberală de genul ăsta recomandările sunt aur. Na, e domeniul dreptului, nu e știință exactă.

Ce convenabil, nu? Ar trebui reglementat contractul asta cu diavolul in care singura ta aparare sunt blestemele de dupa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate