Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Problema mea cu Facebook

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Stiu ca sunt foarte multe postari cu si despre Facebook dar aici vreau sa imi spun neplacerile create de aceasta platforma de socializare.
Imi facusem cont pe acest site cu mult inainte de a deveni ceea ce este acum: o infectie. Aveam cont, nu il foloseam, mi-am pus o amarata de poza de profil si atat mi-a fost. Cand a inceput sa prinda notorietate, eu mi-am sters contul respectiv si am trait bine mersi cativa ani fara acest site infect. Dar au inceput sa pice presiuni din partea apropiatilor, fa-ti cont, fa-ti cont, ei nestiind ca eu mi-l stersesem cu cativa ani in urma si ca nu-mi mai trebuie asa ceva. Insa am cedat, si mi-am facut al doilea cont ca sa pot intretine conversatii cu apropiatii. Mai tarziu a devenit un fel de site matrimonial, plasa in care am cazut si eu, imi pierdeam noptile vorbind cu fete cu care ulterior m-am si intalnit in real life. De relatii durabile nu pot sa zic ca am avut parte, pentru ca eu rupeam orice contact fizic si virtual cu aceste fete dupa cateva saptamani daca nu imi placeau prea mult sau dupa cateva luni daca aveau ceva ceva atuuri care ma mai tineau pe langa ele. Singurul motiv pentru care renuntam la ele era simplul fapt ca ma plictiseam de ele. Si uite asa am reusit sa ma vad timp de ani buni cu diverse persoane straine...
Am simtit ca devine cam nociva treaba si m-am hotarat sa imi sterg si acest cont, zis si facut.
Ca sa vezi treaba, vreau sa joc un joc online, Facebook a prins deja un renume, urat, cred eu... si a devenit ceea ce este azi, o mizerie!
Intru in jocul respectiv, apare o functie noua, intra cu contul tau de Facebook pentru mai multe beneficii in joc... bla bla, poate stiti povestea asa ca nu mai intru in detalii inutile...
Ajung la al treilea cont, care azi a implinit deja 3 ani. Fac eu demersurile pentru a-l crea, nicio problema. Creat si functional. Il instalez si pe telefon ca asa e la moda, nu? Il tin eu ce il tin, apoi ma plictisesc pur si simplu si il sterg din telefon si sterg si toate legaturile celorlate device-uri cu Facebook. Nu mai intru pentru cateva saptamani, dar cand ma hotarasc si eu sa intru pe el sa vad niste postari ale unor cunoscuti, ce sa vezi? NU POT! De ce? S-ar putea sa fiu victima unui hack? WTF? Asa ceva nu mi s-a intamplat in viata mea! Nu a fost mare lucru, dar dupa vreo trei zile, am ajuns sa intru deja in panica, ce sa fac, nici dupa trei zile nu ma lasa sa intru... Devin putin iritat de treaba asta dar pana la urma imi trece si renunt. Cred ca au trecut cateva luni bune de la fapta neplacuta si surpriza, am putut sa intru! Dar din cateva research-uri facute pe net, cica era obligatoriu sa fac autentificare secundara si am facut ca sa n-am probleme.
Recent, am schimbat numarul meu vechi cu unul nou, frumos, fara probleme la prima vedere. Intru eu la nici o saptamana si astept sa primesc sms-ul cu codul de logare, nimic! Mai trimit inca o data cerere de trimitere sms, tot nimic! Mai trece o saptamana, ma hotarasc sa trimit pana la urma poza cu codul scris pe hartie cum cer ei in zilele astea, m-am conformat. Acum primesc mail ca pot, in sfarsit sa imi accesez contul. Dar de acum voi face ceea ce trebuia sa fac de mult si intentionez sa si raman asa: Sa sterg contul, DEFINITIV! Da, da, nu isi va mai face omu` alt cont, gata! Strike three, you're out! For good!
In procesul meu de stergere a contului pe care il voi efectua in cele ce urmeaza, atat vreau sa subliniez: Facebook iti mananca viata! Sterge-l pana nu e prea tarziu! Iti creeaza stari de panica false ca si cum ar depinde viata ta de el. NU, nu e asa! A, si daca va mai exista vreun motiv sa imi mai creez cont? Deja m-am fript de 3 ori, cunosc tot ce poate acest site, chiar de acum incolo nu-mi va mai trebui. Daca astea par fleacuri pentru voi, vedeti cazuri in care unii au avut reactii urate care au dus si la sinucidere pentru un cont de cacao de Facebook. Mie personal nu imi place sa stea agatate informatii personale despre mine si sa le poata accesa altii, chit ca aceste date vor ramane undeva stocate pe net, cel putin nu le pot accesa decat marii marilor, puternicii pamantului.
Va spun eu ca in curand, Facebook o sa dispara sau o sa ajunga sa aiba aceeasi soarta ca si myspace. Va doresc multa bafta cu platforma asta de socializare! Daca ati avut si voi probleme, feel free and tell.

Edited by zyppster, 05 March 2019 - 03:12.


#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
FACEBOOK CA FACEBOOK DAR STAI SA VEZI CUM ITI DISTRUGE VIATA UN CAPSLOCK BLOCAT

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Când am ajuns la partea ch matrimonialul m-am oprit.

Nu e problema FB. E problema ta.

Tu ai o problema.

FB e util dacă știi cum sa îl folosești.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Un om inventeaza o masina de gaurit.
Mii si mii de oameni o folosesc si dau gauri cu ea in toate locurile unde au nevoie.
Un bou si-o baga in plua si apasa butonul infasurindu-si plua pe burghiu.
Aceste mizerii de masini de gaurit ca i-au distrus viata, niste mizerii care sint!

Bai, FB e oglinda ta: e o mizerie cind esti un cretin si un instrument foarte bun cind ai un minim de creier. Va dati singuri de gol din care categorie sinteti cind dati vina pe FB pentru prostia voastra dar nici macar nu va dati seama ca faceti publicitate la IQul vostru cind faceti topicuri d-astea. Un topic despre "Facebook e prost" e de fapt citit "Eu sint un prost, nu pot nici macar sa folosesc un rahat de retea de socializare fara sa-mi prin urechile".

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu stau și ma gândesc așa.

Gena de pervers o avea de înainte. Doar o practica pe FB

Îmi imaginez ca dacă ii luam FB-ul și ii dam Pagini Aurii se apuca sa sune la toate babele cu nume mai normale.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postzyppster, on 05 martie 2019 - 02:46, said:

ei nestiind ca eu mi-l stersesem cu cativa ani in urma si ca nu-mi mai trebuie asa ceva. Insa am cedat, si mi-am facut al doilea cont ca sa pot intretine conversatii cu apropiatii.

Deci iti trebuie pana la urma.


Problema e doar a ta, nu te-a fortat facebookul sa iti faci cont sau sa utilizezi aplicatia/site-ul.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Facebook e o unealta, problema se afla intre tastatura si scaun.
2. Inainte era IRC, adica era "asl plz", apoi a fost MSN Messenger si Yahoo messenger.
Toti prostii agatau pe mirc sau Yahoo...

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aveam impresia ca esti un user serios totusi, (cu mici scapari, ma rog, ca orice om normal) dar dupa felulin care-ai dat-o-n balarii,,,,,, Sa stii ca n-am citit ce-ai scris, mi-a fost sufucient sa vad titlul si cantitatea de timp irosit. N-avea cum sa isa o chestie inteligenta din asemenea combinatie.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postzyppster, on 05 martie 2019 - 02:46, said:


Ești plictisitor.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum dracu să te plângi de un rahat din ăsta gratis?

Am avut și eu FB când era mișto.
Am mulți amici în realitate, aveam mulți în facebook.

Când s-a umplut de cocalari și pipițe am ieșit.

Cu prietenii vorbesc față  în față.

Pentru fun am 9gag și biertijd și englishrussia și koreusity și etc.

Edited by waterman, 05 March 2019 - 08:46.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAdm, on 05 martie 2019 - 07:29, said:

Toti prostii agatau pe mirc sau Yahoo...

Pana si DJI agata pe messenger. Povestea pe alt topic ca intra pe site-uri de "invisibility check" si se aproviziona id-uri de fete de acolo, ca le ramaneau id-urile in loguri dupa ce verificau altii. Practic le stalkuia pe alea cu sani mari la avatar. Cred ca le aborda cu discutii despre locomotive cu abur, telefoane cu disc si alte vechituri...

Posted Image

Edited by laffin, 05 March 2019 - 08:50.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema era ca adesea toate personajele erau masculine :D

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

View Postwaterman, on 05 martie 2019 - 08:43, said:

Cum dracu să te plângi de un rahat din ăsta gratis?

Am avut și eu FB când era mișto.
Am mulți amici în realitate, aveam mulți în facebook.

Când s-a umplut de cocalari și pipițe am ieșit.

Cu prietenii vorbesc față  în față.

Pentru fun am 9gag și biertijd și englishrussia și koreusity și etc.


Cum adica s-a umplut de cocalari? Sint citeva miliade de oameni pe FB. Eu vad un subset ai celor maxim 200 cu care sint prieten. Ce e aia s-a umplut?

#14
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,353
  • Înscris: 28.07.2008
Draga initiatorule, ai vreo reactie la ce iti spun colegii pe aici??

Daca da, ce ar fi sa incerci sa ti-o si gestionezi in sensul in care te antrenezi sa poti primi in mod corespunzator feedback negativ, adica nici sa consideri asta un capat de viata dar si sa aplici lectia continuta? Pe bune, nu are nimeni nimic cu tine, toti strainii astia de pe topicul deschis de tine sunt al naibii de sinceri si vor sa te indrepte spre o atitudine in care sa nu iti mai faci rau singur

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 05 martie 2019 - 09:17, said:

Cum adica s-a umplut de cocalari? Sint citeva miliade de oameni pe FB. Eu vad un subset ai celor maxim 200 cu care sint prieten. Ce e aia s-a umplut?

Ei, mai trebuie sa si triezi informatiile, dar na, e mai simplu sa te plangi de cat de nasol e facebookul :lol:

#16
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Are dreptate, FB e o puscarie digitala a sufletului.  La ce sa fie util ? Timpul petrecut acolo e unul pierdut, in loc ca oamenii sa invete ceva nou,  sa-si largeasca orizonturile...ei isi pierd viata efemera uitandu-se la poze cu pisici si citind balarii motivationale. Trist, 70%  dintre romani nu stiu daca au mai citit o carte in ultimi ani, nici macar ziare nu se mai citesc.
Societatea viitorului spre care ne indreptam cu pasi rapizi e Fahrenheit 451.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Spuneți vă rog două chestii utile la Facebook pe care nu le poți avea altfel.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Grupurile/comunitatile de interese comune, de care aflu mai ales prin sugestiile facebook-ului prin continutul de interes. Tinut legatura cu oamenii plecati in afara Romaniei, care nu folosesc whatsapp-ul.

@doxan: bullshit, mega bullshit! Gasesti continut mult mai interesant pe facebook decat pozele cu catei si pisici (ai uitat de citatele motivationale), dar trebuie sa depui si un minim de efort ca sa le gasesti. Si nu inteleg ce legatura are facebook-ul cu cititul de carti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate