Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problema mea cu Facebook

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postwaterman, on 05 martie 2019 - 09:58, said:

Spuneți vă rog două chestii utile la Facebook pe care nu le poți avea altfel.
In opinia mea, FB nu a adus nimic revolutionar din perspectiva tehnologica. E doar un netlog, MySpace, hi5  insa unde cenzura e mult mai apriga ca pe aceste platforme defuncte.
Prin 2005-2008 faceai cu hi5 in esenta aceleasi lucruri ca si azi, nu stiu unde vedeti voi marele progres. In afara de faptul ca e mai usor sa te conectezi cu vechi colegi/prieteni...nu exista vreo diferenta.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un loc unde au acces toți proștii nu mai e interesant pentru mine.
Și îmi găsesc singur chestiile interesante. Nu am nevoie de nici un Facebook.
Și nu țin legătura cu nimeni prin Facebook. Legătura se ține prin telefon / skype nu facebook. Aia e un simulacru.

#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Si pe hi5/yahoo existau grupuri. Iarasi...nu e o inovatie ! Eu cred ca FB o sa fie inlocuit de alta retea( posibil insta) in urmatorul deceniu. Semnele perimarii sale deja se vad, nu mai este popular in randul noilor generatii.
A nu se crede ca asta o sa fie de bun augur, evident....succesorul lui FB o sa fie un loc si mai sinistru & toxic pentru Omenire.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Esența facebook

Attached File  e2f7a41f2a730d0c5d224ac43fe0abfc.jpg   68.99K   32 downloads

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdoxan, on 05 martie 2019 - 10:11, said:

Si pe hi5/yahoo existau grupuri. Iarasi...nu e o inovatie ! Eu cred ca FB o sa fie inlocuit de alta retea( posibil insta) in urmatorul deceniu. Semnele perimarii sale deja se vad, nu mai este popular in randul noilor generatii.
A nu se crede ca asta o sa fie de bun augur, evident....succesorul lui FB o sa fie un loc si mai sinistru & toxic pentru Omenire.

Nu inteleg ce e sinistru/toxic...
Facebook are avantajul ca are multi utilizatori deci poti sa gasesti cu usurinta domenii de interes.

#24
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Vorbeam cu unu' de la tara, si la un moment dat zice asta
El: Bah, eu te stiu ca tu esti cu internetul. Internetul e degeaba!
Eu: De ce?
El: Pai am incercat sa vand un vitel pe internet si nu am reusit.
Eu: ???

Acu' ceva ani, o firma de cablu (erau la moda pana sa cucereasca rds si upc toata piata) dintr-o comuna de langa Bucuresti si-a facut site si a platiti pe unul sa le faca Seo si au primit o cerere de conectare din Haway. Probabil a fost foarte dezamagit americanul ala ca nu i-au tras astia cablu.

Fiecare foloseste cum vrea instrumentele/aparatele/serviciile; ca in reclama aia stupida... cu telefonul poti sa faci mujdei, poti sa iti teapa prin metoda accidentul sau poti sa citesti aberatiile opiniile de pe Softpedia.

#25
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
oi fi eu problema dar ma straduiesc sa ma corijez. insa nu aici vreau sa ating miezul problemei. ce spuneti de cei care au ajuns sa-si anunte plecarea matinala, drumul lung catre servici, locatia actuala si unde isi petrec concediile pe reteaua respectiva? si sa-si mai posteze si poze, prilej sa te bucuri sau sa te oftice, whatever! chiar e viata mai frumoasa daca, cu vrerea ta, ajungi sa dai mura in gura unora, eventual hotilor, si sa creezi o monitorizare nedorita, sau sa stie Zuckerberg tot ce faci?
Grupurile, ca grupurile... dar tot pe Facebook iti petreci zilele! Filmezi o actiune, hop, postare pe FB. Protest? Sigur! Live pe FB! Incerci sa-ti spui opiniile politice... stop... ti se blocheaza accesul! Injuri pe cineva, iei amenda! Pai cum, dupa opinia voastra, mai e Facebook un site liber? Si pe IRC, un canal nemoderat e haotic, citesti fel si fel, unii sunt denigrati, stropiti cu texte slinoase, ajunge situatia sa semene nu departe de o troaca de porci. Dar asta inseamna o oarece libertate, fie ca completezi spatiul unde tre' sa introduci textul, cu tampenii. Dar macar nu sare nimeni sa te traga la raspundere ca ai un IQ mai slab decat interlocutorul, sau mai se gasesc cativa lupi moralisti s-o faca, dar asa e lumea, mai ales cea romaneasca. Acum, FB-ul a devenit spatiu public, in care ti se ingradesc MULTE. eu am renuntat la el pentru ca imi rupea multe ore utile din viata. va recomand sa faceti la fel sau sa mai reduceti din timpul petrecut pe el.

Edited by zyppster, 05 March 2019 - 11:57.


#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Nu as pune nimic altceva decat ca cine se aseamana se aduna. Te obliga Zuckerberg sa iti faci public programul?
Eu chiar nu iti inteleg problema. S-a zis clar mai sus: aplicatia asta e o unealta. Depinde de tine cum o folosesti.

#27
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
am decis ca unealta asta e prea mult pentru mine si ca nu mai imi trebuie. pentru altii, poate sa fie extensia vietii. me personally? don't care! Asta e chestia! Cine te obliga sa iti expui viata pe internet?

Edited by zyppster, 05 March 2019 - 12:03.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Pasi asta te intreb si eu, cine te obliga?
Si daca ai decis ca unealta asta e prea mult pentru tine, care e rostul discutiei? Chiar nu trebuie sa iti anunti deciziile aici.

#29
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
e doar un avertisment subtil ca Facebook se va duce de rapa... luati sau nu seama, lumea merge inainte... Eu, ma voi intoarce la socializarea clasica: apeluri telefonice. Daca mai aveti opinii, nu ma deranjeaza sa le citesc. pro sau negative, sa vina.

Edited by zyppster, 05 March 2019 - 12:09.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Se va duce de rapa pentru ca...?
Considerand ca am prieteni pe alt fus orar, cu diferenta destul de mare de ora, apelul telefonic iese din discutie. In plus este mult mai simplu sa trimit media (poze, melodii etc) peste internet.

#31
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
simplu: a devenit dificila conectarea, ti se ingradesc anumite opinii, se tot schimba platforma luna de luna, apar sau dispar functii... in plus, exista alternative unde poti socializa online cu cei de peste ocean. eu, acum nu mai vad FB un loc in care sa trimiti cerere de prietenie unei persoane straine fara sa ti se spuna ca il/o hartuiesti si sa mai scapi cu asta. Facebook Jail? SERIOS? Asta nu ar face pe cineva sa renunte la serviciile lor IMEDIAT? sau astepti cuminte o luna cat ti se impune? Sunt un fan Telegram care face exact ce ai mentionat tu mai sus: trimite melodii, videoclipuri, te tine conectat cu lumea. da e al rusilor, da, te spioneaza... insa conversatiile sunt ceva mai restranse. nu sunt postate public. Deocamdata vreau sa renunt la toate platformele astea de socializare pentru o perioada. Apoi, la nevoie, voi ramane doar cu Google Duo, Telegram si UTOX.

LE: Vrei sa spun cea mai urata parte? Am mai pomenit aici pe forum dar o mai spun o data: vei fi obligat, curand, sa platesti pentru a continua sa socializezi online. Si ghici cine va veni primul cu initiativa asta? Initialele sunt M. Z. platformele: F, W, I.

Edited by zyppster, 05 March 2019 - 12:32.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
De ce ai trimite o cerere de prietenie unei persoane straine? Daca as primi cereri de prietenie de la persoane straine, cu insistenta, as zice si eu ca ma hartuiesc...
Ok, tu nu folosesti platforma Facebook ca nu iti mai plac conditiile, folosesti altceva. Felicitari. Nu inseamna ca ceilalti care o folosesc sunt niste fraieri sau ca se duce naiba. Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, conform preferintelor proprii.

Nu vad din ce punct de vedere e dificila conectarea sau cum se ingradesc opiniile.

Edited by AlexEn, 05 March 2019 - 12:25.


#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
opsedat.
De ce dracu ai stalkui uameni pe facebook ?

Se îngrădesc opiniile gen că dacă înjuri Poliția sau pe unu vine amenduță acăsică la tulburatorul de feisbuc.

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View Postwaterman, on 05 martie 2019 - 09:58, said:

Spuneți vă rog două chestii utile la Facebook pe care nu le poți avea altfel.

Nu e vorba ca nu le poti avea altfel, e vorba ca e o platforma convenabila pe care sint foarte multi oameni cu care am interese comune.
Eu petrec sa zicem cam 5 minute pe zi pe FB. Poate 10.
In timpul asta mai vad ce poze si pe unde s-au dus prieteni cu care tin legatura dar nu chiar asa strins sa ne dam telefon toata ziua. Ma duc undeva (in alta tara), dau un mesaj la prietenii din zona daca am chef sa-i vad.
Am un prieten care sta prin Europa cu care ma vad la citiva ani o data. Acum 2 ani eram orin mexic si cum ma uitam eu seara pe FB vad o poza de la el care seamana cu zona aia. Dau zoom pe un numar de masina si era in statul in care eram eu. Ii dau repede un mesaj si a doua zi (asta era la 10 noaptea) dimineata ne balaceam impreuna intr-un lac carstic printr-o jungla izolata undeva la mama dracu.
Asta e esenta FB pentru mine. Si pozele pentru prieteni/rude. Si grupurile care organizeaza chestii. Si care pun date despre starea drumului pe care ma duc la serviciu care iarna se inchide de citeva ori pe anotimp din cauza aunecarilor si copacilor prabusiti.

Quote

eu, acum nu mai vad FB un loc in care sa trimiti cerere de prietenie unei persoane straine

Ha?

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postwaterman, on 05 martie 2019 - 09:58, said:

Spuneți vă rog două chestii utile la Facebook pe care nu le poți avea altfel.
se vede ca nu l-ai folosit niciodata...

acolo tin legatura cu fostii colegi de liceu, acolo citesc stirile, acolo vad evenimentele la care imi doresc sa particip

toate institutiile (inclusiv primarii, politia etc) au pagini de facebook si se poate comunica cu ei

firmele particulare nu mai spun... poti vedea reviewurile celorlati etc

View Postwaterman, on 05 martie 2019 - 10:08, said:

Un loc unde au acces toți proștii nu mai e interesant pentru mine.
Și îmi găsesc singur chestiile interesante. Nu am nevoie de nici un Facebook.
Și nu țin legătura cu nimeni prin Facebook. Legătura se ține prin telefon / skype nu facebook. Aia e un simulacru.
cand vine unul din fostii colegi in Romania, stabileste pe facebook un eveniment, si comunicam toti
nu ai cum sa comunici cu 20-30 de oameni prin telefon si sa te pui de acord cu ei cand e liber fiecare si la ce restaurant sa mearga

e ridicol sa blamezi facebook pt ca nu il intelegi. E ca si cum cineva ti-ar zice ca acest forum e un simulacru.

In plus, la telefon nu poti vorbi oricand (servici, condus, copii care urla) dar pe facebook poti raspunde ccand ai timp

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și la email nu poți răspunde ? Pe skype nu poți comunica ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate