Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

oare cat suntem de otraviti???

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
-----------------------------MINISTERUL COMUNICATIILOR SI TEHNOLOGIEI INFORMATIEI
Directia Relatii Publice

Comunicat

Amenzi de 100 milioane de lei si retragerea de pe piata, interzicerea comercializarii si utilizarii telefoanelor mobile neconforme normelor MCTI

"Incercam astazi sa punem ordine in modul in care se realizeaza comercializarea telefoanelor mobile in Romania. Trebuie sa avem garantia ca nu ne expunem la riscuri de imbolnavire prin utilizarea telefonului mobil, care este in prezent un produs de larg consum - in Romania existand peste 5 milioane de astfel de aparate. Comerciantii trebuie responsabilizati, transparenta cu privire la calitatile fiecarui produs fiind un criteriu esential pentru desfasurarea unei activitati corecte. Fiecare dintre noi are dreptul sa stie care este nivelul radiatiilor care il afecteaza prin folosirea telefonului mobil, sa se asigure ca viata si siguranta ii sunt protejate. Acesta este unul din rolurile Ordinului pe care il propunem azi spre consultare.

Nerespectarea obligatiilor de informare a utilizatorilor, a conditiilor de protectie a sanatatii si sigurantei cumparatorilor de telefoane mobile, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenzi intre 50.000.000 si 100.000.000 lei, care vor fi aplicate de catre Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei, institutie care functioneaza in subordinea MCTI si este abilitata sa se ocupe de supravegherea pietei telefoanelor mobile. De asemenea, daca se inregistreaza abateri de la obligatiile stabilite prin Ordinul propus spre consultare de MCTI se va proceda la retragerea de pe piata, interzicerea comercializarii si utilizarii aparatelor neconforme." a declarat azi Ministrul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Dan Nica, la Galati, in cadrul unei conferinte de presa.

Pe site-ul Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, in cadrul capitolului "Proiecte legislative", este disponibil pentru consultare proiectul de Ordin referitor la unele masuri privind importul si comercializarea telefoanelor mobile.

Ordinul propus se va aplica agentilor economici care comercializeaza telefoane mobile si are in vedere sporirea gradului de protectie a cumparatorilor prin informarea corecta si completa cu privire la caracteristicile tehnice ale produsului si la nivelul de radiatii emise de aparatul achizitionat.

Informarea se va face atat prin afisarea informatiilor la punctul de vanzare, cat si prin cartea tehnica a aparatului respectiv. Ghidul de utilizare va fi  tradus in limba romana si va contine o prezentare detaliata a meniurilor, comenzilor si serviciilor de care beneficiaza utilizatorii produsului respectiv, chiar daca nu toate sunt disponibile in retelele de telefonie mobila din Romania.

Unitatea de masura pentru calcularea nivelului de radiatii la care este expus corpul utilizatorului  prin folosirea telefonului este SAR (rata absorbtiei specifice de energie). Conform Ordinului, pentru banda de frecventa 10MHz-10GHz, valoarea SAR nu trebuie sa depaseasca 0,08 W/kg pe intregul corp si 2 W/kg pentru cap si trunchi, acestea fiind zonele cele mai afectate in urma utilizarii excesive a telefonului mobil.

Ordinul face obiectul consultarii cu toti cei interesati, asteptandu-se eventualele observatii sau sugestii pe marginea textului acestuia pana marti, 1 aprilie 2003, ora 14 (e-mail: [email protected]).

25.03.2003

Textul cu diacritice este disponibile la adresa http://www.mcti.ro/m....html?page=1336
--------------------------------------------------------


e bine ca se gandesc la asa ceva dupa 5 ani de la "explozia" utilizarii mobilului de catre mase.

ma intreb cam ce modele de telefoane vor fi retrase de pe piata?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
Yep... e o decizie asteptata demult privind reglementarile astea dar, ce efect va fi pe piata... minim dupa parerea mea.

#3
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, aia de la minister au pregatit legislatia ... acum , care stie ce telefoane sun t cu "probleme" mari !

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
sa vezi ce de procese o sa apara

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
Ma si gandesc cum o sa scoata Nokia 5110 care are SAR peste 1.55 si lumea o sa zica, cum domne, da e telefon bun... ce ma fac ? :yeah baby

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
osa fie o miscare masiva de schimbare a terminalelor, din care bineinteles tot firmele de telefonie o sa aiba de castigat

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Tarzy
osa fie o miscare masiva de schimbare a terminalelor, din care bineinteles tot firmele de telefonie o sa aiba de castigat
sau piata gri spre negru :(

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
e na ...ca doar nu o sa vina acum sa imi spuna mie sa imi schimb terminalu....ca sa vezi cum renunt la mobil si imi i-au fixu dupa mine... :)

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Tarzy
osa fie o miscare masiva de schimbare a terminalelor, din care bineinteles tot firmele de telefonie o sa aiba de castigat

A bineinteles :)

Prima lor justificare ar fi ca elimina aparatele "pirat"... si astfel au de castigat firmele care vand scump si nu neaparat calitate. O sa puna stickere "low radiation" ca la monitoare si tot teapa o sa fie de fapt...

Preturile vor fi mai mari si la "distribuitorii" din Rahova ceea ce va supara clientela... si va da multe peste cap. Furturile vor inflori mai mult decit acuma ca le vor da mai scump ca vezi doamne, sunt de calitate... si va fi mai rentabil...

Bine, toate acestea sunt supozitii acuma... ce se va intimpla om vedea noi mai incolo cind intra in vigoare pe bune.

Apropo de astea, cu o oarece legatura cu subiectul mentionat... (furturi) un australian m-a contactat prin ICQ ca sa-i confirm niste nume de strazi etc... nu am reusit ca era in afara Bucurestiului adresa, nu stiam eu la ce ii trebuie crezind ca e un pusti care "verifica" o fata... si l-am intrebat... da de ce coane' ? Cica a gasit unu din Rm Valcea care-i vinde Nokia de nustiucare la 300$ si cica e super-ieftin... si ca ii ajunge in 2 zile in South Australia... LOL

I-am explicat cum e cu tepele la noi... dar el zicea ca parea serios da se intreba ce poate face daca ala nu-i trimite marfa si i-am spus... nimic deosebit :)

I-am spus ca domne, din Romania pina in Australia e ceva distanta si in lipsa unui F117 sau Concorde e cam greu sa ajunga in max 2 zile... mai ales ca Rm Valcea nu are aeroport... Dupa mine e 80% teapa dar omu vrea sa incerce ca la el 300$ sunt bani "de buzunar"... si cica nokia ala e vreo 500$ la el in tara... :)
Sunt curios ce a facut, il intreb in weekend...

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Comunicatul asta ii avantajeaza in mod direct pe cei din reteaua Telemobil, ale caror terminale Zapp emit la maxim ~0.25 W fatza de 2-4 W de cel pe GSM. Parca suna a reclama mascata anyway.

#11
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

by Masterboy

Comunicatul asta ii avantajeaza in mod direct pe cei din reteaua Telemobil, ale caror terminale Zapp emit la maxim ~0.25 W fatza de 2-4 W de cel pe GSM. Parca suna a reclama mascata anyway.

FUNNY OFF TOPIC: acuma, sper ca nu se va sesiza vreunul si va face dracu stie ce reclamatie pe la vreo amica din scoala generala, care a ajuns mare "unealta"(=scula) pe undeva aici in RO !

si acum pe bune, faza cu emisia de radiatie la Telemobil n-o stiam !

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
<> offtopik

#13
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Dovedeste ca puterea e de 0.25W pe terminal ZAPP 450 (pentru a asigura totusi demintatea si corectitudinea informatiei pe forum).

Dupa aceea mai vedem... deci puterea de varf, maxima, nu medie nu aproximativ ca la GSM 2W e puterea maxima de varf (medie e de 0.5W, nu trebuie mai mult la semnalul care e in oras).

Cioaca, nu vad de ce trebuie sa dovedesc ceva ce s-a discutat de n ori pe forum si cu care tu din pacate nu esti la curent. Numai
Speedo cred ca a precizat de vreo 4-5 ori in posturile lui ca puterea maxima la un terminal pe CDMA este de 0,25 W :ciocan:  
Anyway, iata specificatiile unui terminal CDMA ca sa te convingi:


"The first CDMA handset with separated SIM in the world. Large personnel information storage, super slim, the powerful performances and all round commercial functions of ZTE802 has won the favor of most business personage of good tastes.

Specs and Indexes:

Size: 108*40*815mm
Weight: 72g (including a standard 580mAh Lithium Ion battery )
Talk/standby time: 180min/160h.


Functions and Features:


Ingenious appearance design, with appearance design patent
Light in weight: complete product weigh 72g
Little emission power: electromagnetic radiation is only 1/20-1/10 that of GSM mobile phones :degetele:  
Power saving: super-long talking and standby time; the standby time is 4-6 times that of GSM mobile phones
Powerful functions: 300-piece user information storage, and each piece of information includes office telephone, home phone, cell phone and pager number and E-mail address (1500 items savable in total).
Keypad : uses the film water-proof protective material , which is a patent technology of ZTE, elegant and safe
High voice quality: the unique CDMA power control technology, direct-sequence (DS) spread spectrum and soft-switching technology guarantee high voice quality that is comparable with that of fixed telephones; low call-drop ratio.

Sursa

--------------------------------------------------------------------------------

  In alte cuvinte, un GSM emite radiatii la o putere de 10-20 ori mai
mare ca un terminal pe CDMA.
   Nu degeaba se pling multi prin state care au unlimited nights& weekends pe mobil ca-i doare capul in zona urechii cind stau cite 30-60 min pe vorbind pe GSM. :drac:

Ps Fantoma, te inteleg ca iti sint antipatic, dar te rog abtine-te
de la comentarii fara rost. Nu de alta, dar nu a trecut mult timp
de cind se degenera si abera la rau pe GSM si Telecom. Eu cred
ca e mult mai bine daca toti am post la obiect fara mizerii. ;)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
<> offtopik

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
CDMA handsets operate at lower power levels than GSM. GSM handsets have a peak power output, when required of 2 watts, whereas CDMA handsets peak power output is 0.2 watts. Mobile users therefore experience lower levels of power emissions with CDMA.
   http://www.scmobile....au/whycdma1.htm

Daca si asta e propaganda CDMA, atunci e clar ca esti GSM biased :nu: .Asta este valabila pt toate frecventele CDMA. In plus, Zapp
beneficiaza de frecventa de 450 mhz, ceea ce face ca puterea
maxima de emisie sa fie chiar si mai mica de ~0.25 W pt Hyundai si Synertek datorita propagarii f bune in teritoriu a celor 450mhz.
Apropo ai auzit de LEMS(Low emission mobile station)?
Pina la inchiderea retelei Suntel in decembrie, terminalele
Tellit A77 emiteau la atentie maxim 0,15 W. si asta in frecventa de 450
mhz. Ce parere ai de asta. :P

PS  Speedo, te rog revino tu cu niste detalii mai tehnice, please, daca ai timp, si explica-i lui Cioaca ce s-ar intimpla cu reteaua daca toate terminalele pe CDMA(inclusiv Zapp) ar emite la 2W ca pe GSM.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
whereas CDMA handsets peak power output is 0.2 watts. Mobile users therefore experience lower levels of power

Am inteles ce vrei tu sa spui dar... uiti esentialul, 0.2W de care vorbesc aia este masurat pe o componenta spectrala si nu pe tot spectrul.

<> offtopik

Iar apropo de LEMS... tu uiti ce abureli spuneai mai demult ca statiile de baza ar avea sute de kW ? Era un posting mai vechi... iti aduci tu aminte sigur  :OK:

Eu zic sa o lasam acuma ca de final, asa cum a cazut ca nu o scoatem la capat asa, doar luind tot ce zboara pe net drept adevar, daca mai vii prin Buc te invit la niste teste cu diverse statii, am tot ce trebuie, si aparate de masura etc... si vedem frumos cum e treaba... cu propagarea... real mode... acu am dat de lucru in plus moderatorului sa stearga pe aici...  :OK: asa ca sa ne scuze...

#17
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Ma si gandesc cum o sa scoata Nokia 5110 care are SAR peste 1.55 si lumea o sa zica, cum domne, da e telefon bun... ce ma fac ? :yeah baby
Aberant, SAR-ul nu este nici pe jumatate cit spui tu  :OK:

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Domnul
Aberant, SAR-ul nu este nici pe jumatate cit spui tu  :OK:

Este, il simti la o ora de vorbit in zone cu semnal slab, fara algocalmin esti "down". Am testat pe propria piele, inclusiv cu d160 Motorola fara sa-i scot antena... dupa 20 min la lasa paliu...

La www.sardata.com te uiti la seriile 51xx in mod digital si o sa vezi exact cite... in jur de 1.4 - 1.5, 1.6 fiind limita maxima legala.

5110 nu este bagat ca depaseste 1.6 si ceo Nokia a declarat ca nefiind in fabricatie nu are rost sa publice detaliile (documentar BBC despre radiatii). De acolo stiu de site.

Si inca ceva, vezi ca unii exprima simplificat SAR si da mai putin, adica in loc sa calculeze energia pe kg fac altfel... e praf in ochi de fapt ca sa mai linisteasca opinia publica. 1.22 sa 0.22 la iei sau asa ceva... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate