Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

societatea viitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Avand in vedere ca intr-o zi , mai devreme sau mai  tarziu ,  robotii vor  prelua  toate muncile si vom avea parte de end of work , apare intrebarea ce vom face pe viitor? Cum ne vom petrece ziua? cum vom face miscare? vom mai face miscare? nu cumva ne vom atrofia si vom deveni niste alieni din aia micuti? la ce vor mai fi muschii utili? si cum ne vom pune creierul la contributie?
De aia ma  intreb,  poate societatea posibila a viitorului, una functionala, n-ar fi aia in care nu obtii cetatenia  daca nu faci minim nu stiu cata miscare pe zi? si in care rezolvi in mod obligatoriu niste probleme de logica pe zi? altfel esti expulzat in afara zidurilor cetatii si fortat sa traiesti fara tehnologie din ceea ce poti tu si recuperat de fortele politienesti dupa 20 de ani, fara sa fii lasat niciodata sa construiesti tu si cu ceilalti in afara zidurilor cetatii o societate prea avansata tehnologic.
cam ca in starship troopers in care  cetatenia se obtinea numai dupa ce te-ai inrolat in armata ....
astfel vom evita alienarea mentala totala a populatiei si vom reusi mentinerea unei civilizatii prospere permanente

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Până atunci mai e departe mult.

Stai liniștit că nu prinzi vremurile alea

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unii vor spune robotilor ce sa faca, iar altii vor face ce le spun robotii.
Tu in ce categorie vei fi ?

#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postpasilla, on 28 februarie 2019 - 19:40, said:

Tu in ce categorie vei fi ?
aia la 5 metrii sub pamant

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Da' tu karaxe, ce muncă prestezi acum de ți-e teamă că te vor lăsa roboții șomer?

View Poston64, on 28 februarie 2019 - 19:42, said:

aia la 5 metrii sub pamant
și tu ți-ai tras tastatură cu dublu-i?

#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Cred ca civilizatia actuala va sfarsi climateric ori economic, asa ca visele cu roboti si alti cai verzi pe pereti vor ramane doar vise....
Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
toate marile capodopere vechi..15-20.000 ani din monoblocuri imense de piatră au urme ale unui cataclism atomic.
ştim ce urmează.
alea cu roboţii...sunt poveşti de adormit ...bătrînii...

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostValmont43, on 28 februarie 2019 - 20:04, said:

Cred ca civilizatia actuala va sfarsi climateric ori economic, asa ca visele cu roboti si alti cai verzi pe pereti vor ramane doar vise....
Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...
Sau vreun razboi mic, sau vreo molima, ceva.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostValmont43, on 28 februarie 2019 - 20:04, said:

Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...
încălzirea şi înrăcirea globală este ciclică aici pe terra. se cunosc minim 4 glaciaţiuni. dar nu se predau la şcoală. fraierii trebuie să ştie că se plăteşte taxa de mediu.
că noi accelerăm fenomenul...nu cred că are importanţă. oricum va veni. ba cald, ba rece...iar cald, iar rece...eventual cîte un potop printre ele...mai o erupţie....etc... apropos... o erupţie bună e comparabilă cu tot ce a produs omul...una extraordinară...poate duce la extincţie...cum a mai fost în fond.... unii o dau cu meteoriţii... că a rupt terra şi a făcut luna ce se roteşte perfect rotundă....chestii imposibil de demonstrat...dar dacă oamenii de ştiinţă afirmă...te pui?

Edited by sarac.lipit, 28 February 2019 - 20:39.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 28 februarie 2019 - 19:28, said:

Avand in vedere ca intr-o zi , mai devreme sau mai  tarziu ,  robotii vor  prelua  toate muncile si vom avea parte de end of work , apare intrebarea ce vom face pe viitor? Cum ne vom petrece ziua? cum vom face miscare? vom mai face miscare? nu cumva ne vom atrofia si vom deveni niste alieni din aia micuti? la ce vor mai fi muschii utili? si cum ne vom pune creierul la contributie?
De aia ma  intreb,  poate societatea posibila a viitorului, una functionala, n-ar fi aia in care nu obtii cetatenia  daca nu faci minim nu stiu cata miscare pe zi? si in care rezolvi in mod obligatoriu niste probleme de logica pe zi? altfel esti expulzat in afara zidurilor cetatii si fortat sa traiesti fara tehnologie din ceea ce poti tu si recuperat de fortele politienesti dupa 20 de ani, fara sa fii lasat niciodata sa construiesti tu si cu ceilalti in afara zidurilor cetatii o societate prea avansata tehnologic.
cam ca in starship troopers in care  cetatenia se obtinea numai dupa ce te-ai inrolat in armata ....
astfel vom evita alienarea mentala totala a populatiei si vom reusi mentinerea unei civilizatii prospere permanente
Tu mai ai inca armate de functionari care scriu numele si prenumele cu pixul de pe ecran, si vrei sa spui ca se vor lasa dati afara de niste automate? Come on, nu-s ei atat de prosti...

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postsarac.lipit, on 28 februarie 2019 - 20:33, said:

încălzirea şi înrăcirea globală este ciclică aici pe terra. se cunosc minim 4 glaciaţiuni. dar nu se predau la şcoală. fraierii trebuie să ştie că se plăteşte taxa de mediu.
că noi accelerăm fenomenul...nu cred că are importanţă. oricum va veni. ba cald, ba rece...iar cald, iar rece...eventual cîte un potop printre ele...mai o erupţie....etc... apropos... o erupţie bună e comparabilă cu tot ce a produs omul...una extrasordinară...poate duce la extincţie...cum a mai fost în fond.... unii o dau cu meteoriţii... că a rupt terra şi a făcut luna ce se roteşte perfect rotundă....chestii imposibil de demonstrat...dar dacă oamenii de ştiinţă afirmă...te pui?
Se predau la scoala dar cine a fost atent?

View PostValmont43, on 28 februarie 2019 - 20:04, said:

Cred ca civilizatia actuala va sfarsi climateric ori economic, asa ca visele cu roboti si alti cai verzi pe pereti vor ramane doar vise....
Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...
Mai devreme sau mai tarziu o sa se sfarseaca civilizatia.O sa apara peste milioane de ani si tot asa.E un ciclu

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti dau un clip care iti spune ce o sa facem toti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7pxDT6XQxmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcarturarulobosit, on 28 februarie 2019 - 20:42, said:

Se predau la scoala dar cine a fost atent?
am fost extrem de atent
fii'miu şi mai atent
nepoata...nu mai zic!
la ce se predă?

#14
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View PostValmont43, on 28 februarie 2019 - 20:04, said:

Cred ca civilizatia actuala va sfarsi climateric ori economic, asa ca visele cu roboti si alti cai verzi pe pereti vor ramane doar vise....
Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...
Probabil vei stat tot timpul in casa sau la un mall, conectat la VR.

View Postkarax, on 28 februarie 2019 - 19:28, said:

De aia ma  intreb,  poate societatea posibila a viitorului, una functionala, n-ar fi aia in care nu obtii cetatenia  daca nu faci minim nu stiu cata miscare pe zi?
Nu cred ca este posibil. Nu poti lasa robotii pe post de politisti, soldati, dentisti,

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postsarac.lipit, on 28 februarie 2019 - 20:57, said:

am fost extrem de atent
fii'miu şi mai atent
nepoata...nu mai zic!
la ce se predă?
Posibil sa nu fi dictat in caiet, dar oral sunt 100% ca a mentionat.
Ori asa, ori a scazut nivelul extrem de mult.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostValmont43, on 28 februarie 2019 - 20:04, said:

Cred ca civilizatia actuala va sfarsi climateric ori economic, asa ca visele cu roboti si alti cai verzi pe pereti vor ramane doar vise....
Daca este adevarat ce spun climatologii cum ca incalzirea globala este ireversibila chiar daca maine am trece toti pe electric, atunci viitorul suna cam...rau
Sper totusi sa se insele cu totii...
Sa nu crezi ca "electrica" e nepoluanta. Cam ce crezi ca se poate face cu acumulatorii uzati de la un miliard de masini electrice?Dar cu ramasitele masinilor? (retopire, furnale,...) Cat de "nepoluant" se fabrica si se recicleaza? Dar producerea curentului electric? Dar producerea utilajelor pentru producerea curentului electric?

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Va fi ceva foarte similar cu ce s-a portretizat in filmul intitulat Anon ! Se va obtine la un moment o simbioza intre constiinta umana si corpuri artificiale, astfel membrii elitei o sa devina nemuritori.

Edited by doxan, 28 February 2019 - 21:26.


#18
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostXORIAN_L, on 28 februarie 2019 - 21:00, said:

Nu cred ca este posibil. Nu poti lasa robotii pe post de politisti, soldati, dentisti,
Tu nu ai văzut robocop?

Da, cine va avea roboți și proprietate va fi smecher, restul vor fi eliminați.

View Postdoxan, on 28 februarie 2019 - 21:18, said:

Va fi ceva foarte similar cu ce s-a portretizat in filmul intitulat Anon ! Se va obtine la un moment o simbioza intre constiinta umana si corpuri artificiale, astfel membrii elitei o sa devina nemuritori.
Nu neapărat doar elitele, toți care vor supraviețui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate