Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

societatea viitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View Postkarax, on 28 februarie 2019 - 19:28, said:

Avand in vedere ca intr-o zi , mai devreme sau mai  tarziu ,  robotii vor  prelua  toate muncile si vom avea parte de end of work , apare intrebarea ce vom face pe viitor? Cum ne vom petrece ziua? cum vom face miscare? vom mai face miscare? nu cumva ne vom atrofia si vom deveni niste alieni din aia micuti? la ce vor mai fi muschii utili? si cum ne vom pune creierul la contributie?
De aia ma  intreb,  poate societatea posibila a viitorului, una functionala, n-ar fi aia in care nu obtii cetatenia  daca nu faci minim nu stiu cata miscare pe zi? si in care rezolvi in mod obligatoriu niste probleme de logica pe zi? altfel esti expulzat in afara zidurilor cetatii si fortat sa traiesti fara tehnologie din ceea ce poti tu si recuperat de fortele politienesti dupa 20 de ani, fara sa fii lasat niciodata sa construiesti tu si cu ceilalti in afara zidurilor cetatii o societate prea avansata tehnologic.
cam ca in starship troopers in care  cetatenia se obtinea numai dupa ce te-ai inrolat in armata ....
astfel vom evita alienarea mentala totala a populatiei si vom reusi mentinerea unei civilizatii prospere permanente

Ia si citeste "Cavernele de otel" a lui Isaac Asimov! E un tablou graitor despre cum va fi societatea umana de peste 150 - 300 de ani!

#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmyshyk, on 28 februarie 2019 - 21:15, said:

Sa nu crezi ca "electrica" e nepoluanta. Cam ce crezi ca se poate face cu acumulatorii uzati de la un miliard de masini electrice?Dar cu ramasitele masinilor? (retopire, furnale,...) Cat de "nepoluant" se fabrica si se recicleaza? Dar producerea curentului electric? Dar producerea utilajelor pentru producerea curentului electric?
Absolut nimic nu se compara cu arderea de combustibilii fosili...In China anilor 90 erau zeci de milioane de biciclete, acum sunt zeci de milioane de masini....
Adauga la asta defrisarile, poluarea apelor si altele si ai sa vezi ca viitorul nu suna atat de grozav....

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 28 februarie 2019 - 19:28, said:

Avand in vedere ca intr-o zi , mai devreme sau mai  tarziu ,  robotii vor  prelua  toate muncile si vom avea parte de end of work , apare intrebarea ce vom face pe viitor? Cum ne vom petrece ziua? cum vom face miscare? vom mai face miscare? nu cumva ne vom atrofia si vom deveni niste alieni din aia micuti? la ce vor mai fi muschii utili? si cum ne vom pune creierul la contributie?


Se spune că timpul liber aduce multă filosofare. Deci, asta se va întâmpla când omul nu va mai avea de lucru: va filosofa ! Posted Image

Eu văd viitorul aşa ca şi tine: unul în care va apărea o nouă specie creatoare de idei şi concepte, însă cu "un creier" având o putere de procesare a informaţiilor peste capacitatea creierului biologic uman, ce procesează 1015 operaţiuni pe secundă. O maşină cu un "creier" ce ar procesa, să zicem 1030 operaţiuni pe secundă, va aduce o nouă paradigmă a conştienţei.

Clada evoluţiei fiinţei gânditoare pe Pământ, arată aşa: AustralopithecusHomo erectusHomo rudolfensisHomo habilisHomo ergaster Homo antecessorHomo hedelbergensisHomo nanderthalensisHomo sapiensA.I. (Inteligenţa Artificială) → "Homo angelus". Această ultimă "specie" - Homo angelus - eu o atribui fiinţelor post-inteligenţăartificială, adică fiinţelor ce vor migra din lumea tridimensională, în lumile superioare, cu mai multe dimensiuni.

Asta pare a fi săgeata evoluţiei gândirii în Univers. Cum specia umană e una biologică, chtoniană, adică legată exclusiv de Pământ şi mediul său, aceasta nu va deveni o specie cosmică, ce va călători "printre stele". Acest rol îi va reveni fiinţelor "artificiale", care nu vor fi legate de niciun mediu, şi deci vor avea o libertate mult mai mare decât fiinţele biologice.

Corpul biologic cel mai probabil va dispărea, fiind total ineficient, iar mintea va fi "urcată" în ceea ce se cheamă: noosfera.

Straniu viitor, nu ?

Edited by lupini, 01 March 2019 - 13:54.


#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Supraomul lui nietzsche va fi cyborg.....și nu mai e mult până departe.

#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcirus6, on 01 martie 2019 - 13:46, said:

Supraomul lui nietzsche va fi cyborg.....și nu mai e mult până departe.

Aşa cred şi eu. Nietzsche vorbea, însă nu ştia despre cine vorbeşte. Nu vorbea despre cine credea, ci despre cine se nimerea. :)

#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Karaxe tu nu te gandesti ca vei ajunge somer pentru ca robotii te vor inlocui...

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cred că societatea viitorului va arăta oribil, dacă vor rămâne tendinţele actuale. Aşa că sper că nu voi prinde prea mult din viitor, pentru că nu mă voi putea obişnui cu urâţenia.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postjobist, on 28 februarie 2019 - 19:47, said:

Da' tu karaxe, ce muncă prestezi acum de ți-e teamă că te vor lăsa roboții șomer?


am pus niste intrebari  pe un forum public...deranjeaza atat de  mult?

View Postaaaa4567, on 28 februarie 2019 - 20:35, said:

Tu mai ai inca armate de functionari care scriu numele si prenumele cu pixul de pe ecran, si vrei sa spui ca se vor lasa dati afara de niste automate? Come on, nu-s ei atat de prosti...
pai astia voteaza...ce  ai vrea sa  voteze?  iti asumi tu sa trimiti milioane de  oameni in  somaj? si sa ii inlocuim cu roboti? robotizarea se va  petrece probabil  treptat....ce vom face cu somerii? recalificare in domeniile ramase sau daca nu din banii multi ce se vor strange  la stat vom  plati ajutoare sociale mari....
sau daca nu propun crearea de tehnologii complicate si interdictia de a crea roboti buni la toate cel putin pana  in momentul cand se vor  inventa robotii ce pot inlocui orice munca , astfel robotii vor inlocui muncile tuturor dintr-o data fara sa ramana nimeni de caruta sa munceasca  pentru altii...in afara de cativa softisti si roboticieni care vor controla sistemul...numai ca munca astora va fi oricum extrem de automatizata

View Postcarturarulobosit, on 28 februarie 2019 - 20:42, said:




Mai devreme sau mai tarziu o sa se sfarseaca civilizatia.O sa apara peste milioane de ani si tot asa.E un ciclu
cele 7 matrixuri?  ai vazut filmul  nu? cand  neo s-a intalnit cu nenea ala ...odata si odata e posibil ca una din civilizatii sa  evadeze spre spatiu

View Postmyshyk, on 28 februarie 2019 - 21:15, said:

Sa nu crezi ca "electrica" e nepoluanta. Cam ce crezi ca se poate face cu acumulatorii uzati de la un miliard de masini electrice?Dar cu ramasitele masinilor? (retopire, furnale,...) Cat de "nepoluant" se fabrica si se recicleaza? Dar producerea curentului electric? Dar producerea utilajelor pentru producerea curentului electric?
intram  in domeniul metalurgiei si  aici trebuie de fapt sa  inlocuim cuptoarele pe carbune sau mai stiu eu ce cu cuptoare pe lasere ......care sa nu  polueze .....

View PostObivankenobi, on 01 martie 2019 - 00:15, said:


Ia si citeste "Cavernele de otel" a lui Isaac Asimov! E un tablou graitor despre cum va fi societatea umana de peste 150 - 300 de ani!
citit!!!!

View Postlupini, on 01 martie 2019 - 13:33, said:

Se spune că timpul liber aduce multă filosofare. Deci, asta se va întâmpla când omul nu va mai avea de lucru: va filosofa ! Posted Image

Eu văd viitorul aşa ca şi tine: unul în care va apărea o nouă specie creatoare de idei şi concepte, însă cu "un creier" având o putere de procesare a informaţiilor peste capacitatea creierului biologic uman, ce procesează 1015 operaţiuni pe secundă. O maşină cu un "creier" ce ar procesa, să zicem 1030 operaţiuni pe secundă, va aduce o nouă paradigmă a conştienţei.

Clada evoluţiei fiinţei gânditoare pe Pământ, arată aşa: AustralopithecusHomo erectusHomo rudolfensisHomo habilisHomo ergaster Homo antecessorHomo hedelbergensisHomo nanderthalensisHomo sapiensA.I. (Inteligenţa Artificială) → "Homo angelus". Această ultimă "specie" - Homo angelus - eu o atribui fiinţelor post-inteligenţăartificială, adică fiinţelor ce vor migra din lumea tridimensională, în lumile superioare, cu mai multe dimensiuni.

Asta pare a fi săgeata evoluţiei gândirii în Univers. Cum specia umană e una biologică, chtoniană, adică legată exclusiv de Pământ şi mediul său, aceasta nu va deveni o specie cosmică, ce va călători "printre stele". Acest rol îi va reveni fiinţelor "artificiale", care nu vor fi legate de niciun mediu, şi deci vor avea o libertate mult mai mare decât fiinţele biologice.

Corpul biologic cel mai probabil va dispărea, fiind total ineficient, iar mintea va fi "urcată" în ceea ce se cheamă: noosfera.

Straniu viitor, nu ?
nu neaparat desi recunosc ca  scenariul tau e plauzibil. m-am gandit si eu fix  la asta.  insa sa ne  gandim ca daca obtinem tehnologia vitezei hiperluminice vom putea sa avem nave cosmice uriase cu propriul ecosistem  perfect echilibrat ,  fara poluari si alte alea....aceste nave nu vor avea nici un pericol asupra lor iar corpurile biologice vor putea supravietui perfect ...similar si cu pamantul daca invatam sa manipulam  mediul in asa fel incat sa  nu avem schimbari climatice ...astfel  odata ce corpul  biologic este declarat sigur cat de cat el va fi doar adaptat prin cateva schimbari la nivel de genetica....adica ne  vom  obtine energia altfel , mai eficient....
in rest descarcarea contiintei in calculatoare va  fi o chestie optionala cred eu ,  cei mai curajosi (caci vor  fi  si tematori carora le va fi frica sa  faca asta ,  ultrareligiosi sau ceva)  vor face  permutari dese  corp biologic-calculator...pentru a avea  parte de noi si noi experiente...
mai mult de atat constiinta va  putea  fi descarcata in  noi corpuri biologice create dupa matrite genetice ,  si care vor  avea diverse forme ...odata vei  putea fi  un dinozaur  , alteori  un mostru din cartile SF cu 4 brate si ghiare de  1 metru , si vei duce lupte cu alte aratari de genul...vor aparea noi competitii , de  la zburat , pana  la lupte ,  cu noi si  noi stari pe care le vei avea....
evident toate astea la alegerea fiecaruia si numai dupa ce se va stabili ca din  punct de vedere genetic procedurile sunt 100% sigure....
ca in orice domeniu va exista  probabil  si o piata neagra , ilegala, cu  lupte dubioase si monstrii creati cu instrumente imperfecte ....un fel de refugii ale celor condamnati , sau un fel de  underworld futuristic.....la  suprafata fiind lumea supertehnologizata si perfect curata si ecologica....iar in underworld se vor retrage toate scursurile ce nu vor avea rabdarea si capacitatea de a  suporta o societate super civilizata ....golanii viitorului practic....
asta este bineinteles un viitor probabil , nu neaparat obligatoriu

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 02 martie 2019 - 15:22, said:

insa sa ne  gandim ca daca obtinem tehnologia vitezei hiperluminice vom putea...

Dacă am putea face ceea ce nu se poate face ! Posted Image

Limita vitezei de transmitere a informaţiei în lumea materială 3D + timp, e cea a luminii. Nu există hiperluminic. În schimb, da, există cel puţin teoretic, mai multe dimensiuni, unde viitoarele fiinţe ar putea migra.

Edited by lupini, 02 March 2019 - 16:00.


#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
momentan nu insa exista concepte ...si se va  lucra la asta
https://en.wikipedia...ster-than-light

#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 02 martie 2019 - 16:07, said:

momentan nu insa exista concepte ...si se va  lucra la asta

Se va lucra, dar nu de fiinţele biologice. Acestea sunt prea limitate pentru a înţelege lucruri atât de grandioase. Şi e nevoie de energie, multă energie !

Producţia totală de energie a Globului era în 2017 de circa 25 550 TWh. Pentru a ne face o idee cât de puţin e, compar cu producţia de energie a Soarelui: 3,86 x 1020 TW, în orice moment, adică: 386 000 000 000 000 000 000 TW.

Edited by lupini, 02 March 2019 - 16:41.


#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ti-am zis , depinde de cat de evoluat e  creierul uman....
vor aparea pastile care vor imbunatati creierul biologic....
citeste aici pentru inceput
https://en.wikipedia...euroenhancement
si aici
https://en.wikipedia...ki/Neurohacking
si aici
https://en.wikipedia...ral_engineering

#31
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlupini, on 01 martie 2019 - 13:33, said:


Clada evoluţiei fiinţei gânditoare pe Pământ, arată aşa: AustralopithecusHomo erectusHomo rudolfensisHomo habilisHomo ergaster Homo antecessorHomo hedelbergensisHomo nanderthalensisHomo sapiens


WTF Posted Image

#32
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 11.11.2017
Băieți sunteți mult, dar prea mult, naivi și optimiști; optimiști în naivitatea voastră & naivi în optimismul vostru.

Toate lucrările, toate supozițiile ăstea privind tehnologia este în cel mai bun caz ceva desuet și de bon ton pentru înalta societate (ăia care se dau mari între ei că unul și-a cumpărat o megavilă nouă în California, altul că a cerut comanda la două iahturi care să depășească recordul mondial pe lungime). Pe unele părți destul de părtinitoare și credule fără sens doar și fiindcă sunt scrise de un străin și, ulterior, copy-paste-uită undeva pe un site românesc, tradusă în romengleza stricată cu care ne-am învățat deja că „aparent” e sinonim cu „se pare că”.

Cu o oarecare disonanță cognitivă, voi credeți că noi sau 80% de pe planetă (incluzând și cele mai bogate & puternice națiuni) că vor beneficia de asta. Va fi de nișă, dragilor. Va fi de nișă așa cum Microsoftul și Linux-ul sunt de nișă; vor fi de nișă așa cum Abu Dhabi e de nișă față de Cucuieni.

Da, da, am priceput și cu „minunata transformare”, e bună de tot, ajută mult să se vândă publicitatea pentru pauperi să li se permită ultra bogaților jucării noi cu care să se joace.

Dar nu va beneficia atâta lume pe cât credeți. Păi, după standarele pe care se vinde „inteligența artificială” de una singură, până și jocul video pe care l-ai jucat în single-player e ei-ai. Până și calculatorul integrat, cu care aduni sau scazi, e un exemplu de inteligență artificială conform definițiilor care se face atât de mult piar. Voi chiar nu deduceți că e metoda clasică de rebrand-uire? „Nu, nu, să nu mai folosim roțile pe care le folosim, hai să folosim roțile ăstea fiindcă au beculețe și au un ecran în care-ți arată vremea dacă pluă sau e soare”.

Sunt două posibilități: ori este o rebrand-uire totală a tehnologiei care există deja dar e impletită diferit (ceea ce eu cred) și se dă mult cu frontloading-ul ; ori este o mușamalizare foarte pudipondă, foarte „pretențioasă”, de unde se mai fură bani... dar legal, pe promisiuni fantasmagorice!

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ai vazut prea multe filme post apocaliptice si ti-au ramas in minte doar cateva lucruri...retine ca filmele SF sunt doar posibile viitoruri,  nu e neaparat ca ele sa se intample....poate exista si situatia in care se ajunge sa se imparta cu multimile ...vom vedea ce va fi...

#34
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postxeqeed, on 03 martie 2019 - 10:54, said:

.  O sa razi, dar noi la cat muncim, nici salariile alea minime de 200 euro nu le meritam, mai ales ca irosim curent electric, benzina, apa potabila si gaze in prostie
În special pentru asta am dat like deși sunt cam de acord cu tot postul

Asta ar trebui postat undeva ca să vadă toată lumea și să nu se mai plângă că vai doamne ce rău o duc românii.

#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 02 martie 2019 - 18:56, said:

ti-am zis , depinde de cat de evoluat e  creierul uman....
vor aparea pastile care vor imbunatati creierul biologic....

Creierul uman e evoluat de...1015 operaţiuni pe secundă. Mai mult decât atât nu se poate. Însă, cum spui şi tu, da, în următorii 20, poate 30 de ani, nanoboţii vor face parte şi din corpul uman, dar mai ales din creier, astfel încât comunicaţiile vor trece într-un nou stadiu: comunicaţiile mentale.

Raymond Kurzweil e de părere că astfel de lucruri se vor întâmpla după 2045. Dacă analizăm treaba vedem că deja din 2017 a apărut ceea ce se cheamă pilula digitală, care transmite informaţii din trupul omului.

Edited by lupini, 03 March 2019 - 15:15.


#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
depinde de neuroinginerie la ce nivel va ajunge...poate va ajunge la nivelul la care va creste enorm numarul de neuroni si la imbunatatirea conexiunii dintre ei , ingloband substante care sa ii dea o viteza, o frecventa neobisnuita ...cu alte cuvinte vom obisnui poate creierul sa aiba alta alimentatie.... si neuronii vor fi formati si din alta materie , mai buna conductoare de semnale .....

Ps linkul ala e  o prostie ....pe viitor niste roboti neobositi vor merge la fiecare om in parte si ii vor administra tratamentele la timp, nu e nevoie de ceva atat de exotic ca o pilula nu stiu de care

uite japonezii ar putea crea cu usurinta un robotel al carei meserie va fi sa se conecteze la baza de date a medicilor si sa vada ce anume trebuie sa ia stapanii lor , si de aici sa urmareasca prin casa proprietarii ca sa le spuna sa isi ia medicamentele la timpul potrivit .... de fapt nici nu e nevoie de un robotel ci de niste camere plasate in camera care vor urmari batranii si vor avea softuri de interpretat gesturi si miscari si vor intelege daca posesorii lor si-au luat medicamentele la timp....medicamentele vor fi track-uite de catre un sistem wireless sa zicem si vor spune daca sunt in doza corecta si la timp luate....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate