Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#505
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Multumim pentru poze Corsica! Stiu ca s-a mai abordat subiectul in anii anteriori dar nu reusesc sa gasesc postarile. Observ din poze ca si in solar si afara ai folosit o schema de plantare la rosii destul de deasa. Adica estimez 33cm distanta pe rind si aprox 80-90cm intre rinduri. Asta o recomanzi la soiurile determinate sau s-ar putea folosi si la cele nedeterminate. Pentru soiurile nedeterminate estimez ca trebuie copilit drastic si conduse pe un singur brat. Stiu ca sunt unii colegi de forum care prefera condusul pe 2 brate.
Inginereste privind, pasul de 30-40cm pe rind ar fi mai eficient fiind de 2 ori mai multe radacini si brate la fel. Numai sa duca pompa de irigat la nr de picuratori.
In situatia din poze, cu folie de mulcire, ma gindesc ca nu mai conteaza pasul la care sunt picuratorile benzii, alegi pasul de plantare dupa dorinta.
Multumesc anticipat!

#506
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
În seră, la tomate, distanța între rânduri este de un metru iar între plante de 40 cm, astfel încât să am o densitate de 2,7 plante/mp. La ardei distanța între plante este de 35 cm, conduși pe două brațe, iar la vinete și castraveți 40 cm, vinetele conduse tot pe două brațe.
Banda de picurare cu picuratori la 10 cm, gravitațional din IBC de 1000 litri, irigat separat, ardeii seara și tomatele dimineața.
Am încercat o singură dată conducerea tomatele pe două brațe, în 2017, la cultura timpurie, dar atunci am cârnit plantele la 4 roduri.

Edited by corsica, 04 May 2021 - 09:57.


#507
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc! Asta era cifra care imi lipsea, 2.7 fire/mp. Stiam ca s-a mai discutat. Sa vedem ce ne mai rezerva vremea anul asta. Eu nu pun decit afara, in gradina, nu am solar si sunt la mina ei.

#508
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@corsica

Eu imi cresc urzica in fiecare colt,in fiecare container de plastic.

Spune-mi te rog daca ai ceva seminte sanatoase de vanzare,pentru legume traditionale.

Also,caut sa cumpar cateva kilos bune de seminte de flori salbatice.
Am o pajiste si incerc sa o pregatesc pentru albinute si poate poate gasesc seminte de "wild flowers" la en-gros !?

Multam.

#509
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Toate semințele folosite la producerea răsadurilor le cumpăr, hibrizi testați de mine de-a lungul anilor. Excepție face soiul meu de roșii, însă anul acesta am avut o comandă peste așteptări și am semănat toate semințele.

#510
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ieri am adunat 15 kg de urzici pe care le-am băgat într-un vas în care am pus 150 litri de apă.  În maxim două săptămâni voi avea macerat de urzică.

Attached Files



#511
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Parfum ;)

#512
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Am pus și eu astăzi la macerat 5kg. Eu le fac in șarje mici, am urzici la discreție tot anul. :)

#513
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007
Am o rugaminte , cum se aplica acidul boric si la ce intervale ?
Multumesc

#514
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postfane07, on 13 mai 2021 - 17:55, said:

cum se aplica acidul boric si la ce intervale ?

* Ai carenţă de bor (boron deficiency) sau la ce îl foloseşti?
* Totuşi, nici excesul de bor nu este dorit.

Edited by Eugen_D, 14 May 2021 - 05:37.


#515
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am vrut sal intreb pe  "Corsica " este pentru viitor  informarea vreau sa ma documentez,
Citez  din postul lui  :

"Posted by corsica on 24 June 2020 - 07:21 in Legumicultura, Floricultura
Borocal aplic foliar,iar Calciu prin fertirigare.
Daca nu mai gasiti Borocal puteti cumpara de la farmacie acid boric si stropiti foliar cu doza 10 gr./10 litri apa."

#516
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Borul ajuta la fertilitatea florilor si pentru ca sa se lege mai multe fructe, iar calciul imbunatateste calitatea fructelor, in plus nemaiaparand simptomele deficientei de calciu de pe fructe cu specificele pete maro care apar si compromit pulpa rosiilor.
Excesul de bor este greu sa apara in conditii normale, poate doar daca apa de irigat ar fi prea bogata in bor si atunci acolo ar fi o problema.

#517
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Maceratul de urzică e aproape gata de utilizat, așa că ieri am pregătit pe cel de gainaț de prepelițe. Am folosit doza 1/4 din butoi cu gainaț și restul apă.

Attached Files



#518
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Chanel no.5 si mai multe nu, nu?

#519
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Primele roșii coapte,  bineînțeles Zuccherino,  mai târziu cu o săptămână față de anul trecut. Celelalte culturi sunt și ele puțin întârziate,  dar sunt mulțumit că nu am probleme cu bolile sau dăunătorii. Sahemul la ghiveci rodește de 2-3 săptămâni.
Mâine dimineață vor primi câte o kănuță de macerat de urzică la rădăcină.

Attached Files



#520
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Bravo domnule! I-ai ciuruit!
Nici o urma de ironie, jur

Sa mai zica cineva acum ca e imposibil sa obtii rosii in mai fara sa fie bombe chimice
Si nici mii de euro in incalzire nu cred ca ai bagat ca sa ti-i scoti din subventia la tomate
Si mai sunt si intarziate anul asta
Felicitari!

#521
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Mie mi-au placut ardeii!

#522
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, iar m-ai lăsat mut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate