Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#343
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Da, foarte putine, cateva, la aproape 3 saptamani de la prima recoltare.
Am mentionat in postarea cand am cules si consumat prima data ca voi reveni cu precizari. Voi reveni cu o comparatie intre Aurea, Country Taste si soiul meu.
Nu stiu de ce am senzatia ca cel din urma va fi cel dintai...

#344
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcorsica, on 09 iunie 2020 - 21:28, said:

soiul tau.
Nu stiu de ce am senzatia ca cel din urma va fi cel dintai...
Imagini de astazi, plantate in 15-16 aprilie. Cresc ca nebunele fructele, nu vor inca sa intre inca in parguit Posted Image
Picaturile usor maronii ce se vad pe fructe sunt de la Calciu administrat acum vreo 2 zile.

Attached Files


Edited by liviu_np, 09 June 2020 - 22:48.


#345
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Deoarece tomatele au ajuns la sarmele de cultura (2,60 m) am trecut la palisarea sugerata de @serrifu, adica conducerea lor pe directia randului, fata-spate, asta insemnand mutarea carligului cu ata de palisare spre spate cu cca. 50-60 cm. Dupa ce ajung iar la sarma de cultura mut carligul spre fata, samd. Pana acum nu am rupt nicio tulpina fata de anii trecuti, alt avantaj fiind acela ca potecile raman libere.
Intre timp, in ciuda vremii ploiase, tomatele se coc destul de bine, primul rod e gata, acum culeg la rodurile 2 si 3. Poze la ardei nu pun, sunt ramasi foarte mult in urma fata de anii trecuti. Am cules si prima mana la vinete, iar castravetii rodesc destul de bine. Ardeiul iute Sahem, o mare dezamagire pana acum la productivitate, la iuteala este ok.

Attached Files



#346
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Corsica, imi lasa gura apa.

#347
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Corsica spunemi in care poze sunt rosiile tale? si cate roduri ai pe 2,6m

#348
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Cele 3 poze dinaintea găleții pline cu roșii.
Un rod am cules, încă 6 au legat și două înflorite, deci 9.

In poza cu cele culese, cea din stânga sus.

#349
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Roșiile  care sunt acum  pe pământ, nu pățesc nimic? Le-am facut și eu operațiunea asta dar nu am cârlige din alea, le*am lăsat ața de palisat mai lunga și acum am slăbit-o. Dar nefiind încă coapte de cât câte una doua, cele de la primul rod au ajuns pe jos. Eu am agrotextil pe jos, ma gândesc ca nu li se întâmplă nimic. M-am liniștit ca am văzut ca și la tine sunt plante care le au pe jos acum, după coborâre.

#350
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu pățesc nimic, e al patrulea an când procedez așa. Caut pe cât posibil ca roșiile să stea pe partea unde nu este banda de picurare, unde pământul este mai uscat.

#351
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Ufff... numai ale mele nu se mai coc... e si vremea asta e de vina, dar CRESC intr-o veselie Posted Image

Attached Files



#352
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
@corsica
nu ai deloc flori avortate la etajele superioare ?
la mine pana la etajul 5 , inclusiv , sunt ok, sunt gogonici formate . la etajele 6-7 am vazut si flori avortate , iar la ultima inflorescenta sunt abia inflorite momentan .
cu ce le pot ajuta ?

#353
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
In afară de acel 1 gr. NPK/săptămână mai primesc, prin rotație, Borocal, Cropmax, Atonik, Calciu și Magneziu.
Aerisirilor deschise la maxim non-stop.

#354
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Am înțeles. O sa le mai dau și eu niște calciu. Am acasă Borocal și cred ca și ceva alcaplant new. Mulțumesc

#355
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Spunetimi, daca dati cu borocal de ce mai dați și cu calciu separat, borocalul nu are și calciu? Eu până acum am dat cu calciu separat și bor separat, dar mă gândeam să îmi cumpăr borocal sa nu intru in ele de 2 ori?

Edited by montebanat, 24 June 2020 - 04:48.


#356
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 19.02.2011

View Postmontebanat, on 24 iunie 2020 - 04:47, said:

Spunetimi, daca dati cu borocal de ce mai dați și cu calciu separat, borocalul nu are și calciu? Eu până acum am dat cu calciu separat și bor separat, dar mă gândeam să îmi cumpăr borocal sa nu intru in ele de 2 ori?
                     Borocal nu se mai gaseste , cel putin in zona noastra . Vinzatorii au spus ca nu se mai produce..

#357
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Borocal aplic foliar,iar Calciu prin fertirigare.
Daca nu mai gasiti Borocal puteti cumpara de la farmacie acid boric si stropiti foliar cu doza 10 gr./10 litri apa.

#358
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Mai am ceva Solar bor și myr magneziu dar îmi trebuie și calciu, și nu as mai cumpara calciu, că să nu trebuiască să intru de 2 ori, odată cu bor+magneziu și încă o dată cu calciu, dar daca așa stă treabă nu am ce face, o să dau și prin fertiirigare dar daca vin călduri nu mai asimilează prin rădăcina.

#359
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 28.02.2008

View Posthoria100, on 24 iunie 2020 - 06:13, said:

Borocal nu se mai gaseste , cel putin in zona noastra . Vinzatorii au spus ca nu se mai produce..

Eu cumpar de la Marcoser si au in stoc Borocal la toate modurile de ambalare.

#360
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Eu merg cu Solar Calciu 10ml/1 litru apa si acid boric cumparat de la farmacie 10 g/ 10 litri apa.
Solar calciu ar trebui la 3-4 zile, iar borul cel putin 1 data pe saptamana. Mai bag la o saptamana jumatate si cate un Cropmax 1ml/litru
Primul etaj a inceput acum sa intre in parga, am rod cat cireasa chiar la etajul 4.
Am fructe la primul rod ce depasesc 1/2 kg si inca nu au inceput parga, deci inca mai au de crescut.
Sa fii sanatos, Corsica! Posted Image

Edited by liviu_np, 24 June 2020 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate