Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
232 răspunsuri în acest subiect

#145
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005
Bune și lamele Voskhod, poate cele mai bune din ce am testat.

#146
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.864
  • Înscris: 02.02.2014
Mai am de testat Astra platinum superior dublu edge. Alaturi de Elios le-am primit de la cineva .

@alseeme - am auzit de Voskhod ca ar fi bune. Multumesc!

#147
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.301
  • Înscris: 08.11.2016
De ce nu asculti ce ti se recomanda pe aici? De ce te cramponezi sa te chinui cu niste pocnitori?
Bolzano, Elios, Astra, Shark, Rapira, Derby, Lapas, Gillette si altele care nu-mi vin acum in minte sunt niste table cu pretentii de lame.
Daca vrei un barbierit confortabil incearca Feather, Kay, Polsilver Super Iridium, Personna, Wilkinson Sword, Sputnik, Perma-Sharp etc si vei vedea diferenta.
Lasa ieftiniturile alea ca nu-s bune de nimic, cat dai atata face si doar te chinui cu ele.
Trebuie sa testezi si vei descoperi pana la urma ce ti se potriveste, aceeasi lama se comporta diferit in aparate diferite.


#148
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 30.09.2020
Măi băieți, de ce vă tot chinuiți cu lamele astea de ras, vă mai și tăiați, vă produc iritații. Recurgeți la epilare cu laser și IPL barbă și ați terminat bâlciul. Scăpați de stresul cu lama și o să aveți o piele fină ca de bebel. 5-6 ședințe maxim și gata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tzm8dm4ruQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#149
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.542
  • Înscris: 05.06.2009
Nu e asa simplu. Și costa. Durează câteva luni pana se obține efectul final.
https://www.laserder...stata-si-barba/



#150
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005
E o plăcere să te bărbierești cu un aparat bun și cu ulei de bărbierit și nu ai cum să te tai (folosesc R89 și ulei David Somersets). Cu lame Voskhod și Derby nici vorba de iritații. După bărbierit merge balsamul asta de la farmec :

https://www.farmec.r...l-men-1031.html



#151
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca au ceva similar la nala. e super fain.

#152
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005

View Postarg, on 23 octombrie 2020 - 18:54, said:

vezi ca au ceva similar la nala. e super fain.
De la @arg știu de ulei (îl găsiți pe raft la DM).
O sa incerc și ce mi-ai recomandat de la nala după ce consum ce am acum. 🙂
Mulțumesc pentru recomandare !

#153
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.864
  • Înscris: 02.02.2014
Am testat aseara Astra Platinum Superior. Taie bine. Vreau sa vad cate barbieriri fac cu o lama. Mentionez ca intotdeauna schimb fata lamei pentru a dura mai mult, iar un Mach 3  ma tinea 14-16 barbieriri pana o aruncam.

#154
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.301
  • Înscris: 08.11.2016
Pe langa lamele enumerate de mine mai sus recomand si lamele gasite pe ebay, niste lame foarte bune cu toate ca nu au nicio treaba cu Wilkinson sau cu Gillette, probabil ca sunf fabricte in India dar sunt foarte bune. Nu credeam ca se gaseste un produs ieftin si bun dar aceste lame m-au convins. Nu sunt asa de ascutite ca Feather sau Kai(adica sunt mai iertatoare) dar barbieresc foarte bine. Vi le recomand cu caldura.
Doar un exemplu, mai puteti cauta, poate gasiti si mai ieftine.

#155
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
wu folosesc acum gillette albastru, facute in rusia, sunt bunicele.

#156
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.178
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBombalurina, on 22 octombrie 2020 - 19:46, said:

De ce nu asculti ce ti se recomanda pe aici? De ce te cramponezi sa te chinui cu niste pocnitori?
Bolzano, Elios, Astra, Shark, Rapira, Derby, Lapas, Gillette si altele care nu-mi vin acum in minte sunt niste table cu pretentii de lame.
Daca vrei un barbierit confortabil incearca Feather, Kay, Polsilver Super Iridium, Personna, Wilkinson Sword, Sputnik, Perma-Sharp etc si vei vedea diferenta.

Nu fii subiectiv.Fiecare foloseste ceea ce ii "rabda" pielea.
De ce ai inclus Astra in lista pocnitorilor?Sau Derby,Gillette sau Shark?Nu-s deloc pocnitori.Astra de exemplu,are o gramada de recenzii pozitive date de utilizatorii din intreaga lume.Sunt printre cele mai utilizate lame in randul iubitorilor de barbierit clasic.

ps.
+1 pentru Perma Sharp

#157
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005

View PostBombalurina, on 01 noiembrie 2020 - 00:49, said:

Pe langa lamele enumerate de mine mai sus recomand si lamele gasite pe ebay, niste lame foarte bune cu toate ca nu au nicio treaba cu Wilkinson sau cu Gillette, probabil ca sunf fabricte in India dar sunt foarte bune. Nu credeam ca se gaseste un produs ieftin si bun dar aceste lame m-au convins. Nu sunt asa de ascutite ca Feather sau Kai(adica sunt mai iertatoare) dar barbieresc foarte bine. Vi le recomand cu caldura.
Doar un exemplu, mai puteti cauta, poate gasiti si mai ieftine.
Wilkinson Sword- Gillette am folosit până acum doua, taie bine mai ales după duș și ulei David Somersets. Le-am luat de pe ebay dintr-un set de mai multe lame :

https://www.ebay.co....tm/193519126050

Editat de alseeme, 02 decembrie 2020 - 14:16.


#158
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.178
  • Înscris: 07.11.2006
Stimati colegi,spuneti-mi si mie voi cum reciclati lamele de ras?Stiu ca exista recipiente pentru pastrarea lor,am si eu asa ceva
https://www.lbbsuppl...site-negru.html
dar mai departe care-s demersurile?
Unde le predam,cum le predam,le primeste cineva?Se subintelege ca nu ma intereseaza partea financiara,fiind interesat doar de protectia nevoiasilor care cotrobaie prin gunoaie sau a celor care le prelucreaza.

ps.
Al meu recipient se va umple,cred eu,in vreo 20 de ani  Posted Image, la dimensiunile pe care le are si la frecventa cu care consum o lama (cam patru utilizari/lama).Sunt curios cat ma tine o lama Feather.

#159
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005
Încă nu "m-am despărțit de ele". Probabil le voi duce la un cabinet dentar iar de acolo le ridică cei acreditați în domeniu...

#160
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu le bag intr-o cutie de crema Nivea metalica.

Fișier atașat  nivea.png   181,29K   1 download-uri

In 2 ani de zile, abia se vad lamele pe fundul cutiei. Cred ca o sa o umplu in 10 ani.

Cand s-o umple o dau la fier vechi cu tot cu lame.

#161
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
orice cutie de plastic de lame are in spate un loc unde bagi lamele tocite.
(din pacate nu ies ascutite pe partea cealalta).

#162
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 17.03.2005
Asta la Derby și Feather.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate