Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Examen Practic

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi ca am editat comentariul si am mai adaugat, ca ma uitat sa iti zic si de cum sa conduci...

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 22:03, said:

Da exact, gândul că e în dreapta plus ca mai sunt si filmat ma omoară dar o sa incerc sa ma calmez.Multumesc pentru sfaturi.

N-are nimic ca te filmeaza, da acuma sa nu te crezi ca intr-un Fake taxi Posted Image Comporta-te normal... si fara gesturi de smecheras... sau imbracat in trening pus pe bataie Posted Image
Sau daca vezi o baba trecand in reluare pe trecerea de pietoni sa nu deschizi geamul si sa zici "du-te'n mo*tii tai mai repede" Posted Image Posted Image Posted Image  ca atunci sigur nu-l iei.

Edited by TruculMagic, 21 February 2019 - 22:08.


#20
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:00, said:



N-ai inteles. Initiatorul are emotii ca orice incepator. Cand vezi politistul langa tine iti e frica , vrei sa conduci perfect ca sa nu faci tampenii ca sa te pice... si tocmai de aceea conduci mai prost.
Mie instructorul mi-a zis sa fiu increzator si sa nu imi fie frica, sa ma doara in p... de el, sa-i arat cum se conduce... ca si eu eram mai ceva ca o femeie... , m-am urcat la volan , am pus centura si i-am dat blana (nu cu scart... am plecat normal si am accelerat calumea) pana in intersectie de i-a sarit dosarul in brate... si era cel mai rau politist din zona, in gandul meu ziceam ca am pus-o ca ma pica... da nu o zis nimic, am avut senzatia ca i-o placut, ca am vazut multe femei care abia plecau de pe loc si opreau motorul din prima....Posted Image
Deci sfatul meu este sa ai incredere in tine, nu te omoara, vrea sa vada ca te poti descurca in trafic. Nu are nimic daca treci de 40km/h un pic... dar ai grija sa nu bagi viteza prea mare.

Si sa fi atent la semne, ca poate te induce in eroare (iti zice sa mergi pe interzis...) sau sa virezi la dreapta si tu poate ai obligatoriu la stanga. Sa stii in sensurile giratorii... cand iti zice a 2-a iesire sau a X-a iesire... , ca poate instructorul iti zice inainte sau la stanga... sau o luam la locul X, Y. La cedeaza trecerea sa te asiguri din ambele parti si sa incetinesti tare, pana te asiguri, la stop te opresti si apoi pleci de pe loc, grija la trecerile de pietoni ca sunt multi magari care fac faze cand vad o scoala de soferi, sa nu fi agresiv la volan sau sa te enervezi pe unu care merge aiurea in trafic, sa nu te apropii prea mult de masinile din fata in timpul deplasarii , sa stii sa faci o plecare din rampa, neaparat sa stii sa parchezi lateral si cu fata si cu spatele. Sa stii sa parchezi cu spatele. Si trebuie sa stii si sa conduci, adica sa schimbi vitezele ok, sa nu bruschezi frana sau acceleratia, sa te uiti neaparat in oglinzi si daca tu poate vezi cu ochii, sa iti misti si capul sa vada ca te asiguri mereu. Semnalizarile neaparat sa le folosesti. Cand intra la tine in masina sa iti reglezi oglinzile (sa ti le reglezi cu instructorul intai... si cand intra el tu doar te faci ca le reglezi...) , si mult succes.
Mersi mult.Apreciez!

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:07, said:

Vezi ca am editat comentariul si am mai adaugat, ca ma uitat sa iti zic si de cum sa conduci...



N-are nimic ca te filmeaza, da acuma sa nu te crezi ca intr-un Fake taxi Posted Image Comporta-te normal... si fara gesturi de smecheras... sau imbracat in trening pus pe bataie Posted Image
Sau daca vezi o baba trecand in reluare pe trecerea de pietoni sa nu deschizi geamul si sa zici "du-te'n mo*tii tai mai repede" Posted Image Posted Image Posted Image  ca atunci sigur nu-l iei.
😂😂😂😂 si eu care imi luasem trening special pentru ocazia asta 😪 si imi pregătisem si cateva înjurături 😭. Mersi totusi, am luat la cunoștință.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:00, said:

... Nu are nimic daca treci de 40km/h un pic......
ihi... power shift...

Edited by arg, 21 February 2019 - 22:19.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi cand mergi prin oras si ai de te oprit aproape pe loc, sa apesi si ambreiajul si apoi frana, nu sa franezi si ambreiaj pauza... si sa opresti motorul. Sau la plecarile de pe loc la fel... ambreiaj + acceleratie , sa nu pleci numai din ambreiaj. Si daca e o mica rampa o turezi putin mai tare (nu la rosu sau la mai mult de jumatate) ca sa nu opresti motorul si lasi usor ambreiajul. Sau daca vezi ca da sa moara motorul apesi din nou ambreiajul usor nu il lasi de tot si din acceleratie din nou apesi un pic. Sau din rampa cu frana de mana trasa accelerezi usor si cand vezi ca da sa plece eliberezi frana de mana. Mai mult ca sigur ai invatat chestiile astea si nu cred ca ti-am explicat eu tare bine, ca nu ma pricep la explicatii pentru condus, insa sper sa te ajute.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi o zi la o secție de politie. Te faci ca duci hârtii dintr-un loc în altul. Te obișnuiești cu cei în uniforma. Și ei sunt oameni.
Dar acum cred ca examinatori sunt în civil.

#24
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:15, said:

Vezi cand mergi prin oras si ai de te oprit aproape pe loc, sa apesi si ambreiajul si apoi frana, nu sa franezi si ambreiaj pauza... si sa opresti motorul. Sau la plecarile de pe loc la fel... ambreiaj + acceleratie , sa nu pleci numai din ambreiaj. Si daca e o mica rampa o turezi putin mai tare (nu la rosu sau la mai mult de jumatate) ca sa nu opresti motorul si lasi usor ambreiajul. Sau daca vezi ca da sa moara motorul apesi din nou ambreiajul usor nu il lasi de tot si din acceleratie din nou apesi un pic. Sau din rampa cu frana de mana trasa accelerezi usor si cand vezi ca da sa plece eliberezi frana de mana. Mai mult ca sigur ai invatat chestiile astea si nu cred ca ti-am explicat eu tare bine, ca nu ma pricep la explicatii pentru condus, insa sper sa te ajute.
Stiu toate lucrurile astea, deși dau pe o masina diesel iar plecarea de pe loc si din rampa o fac doar din ambreiaj.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2019 - 22:16, said:

Mergi o zi la o secție de politie. Te faci ca duci hârtii dintr-un loc în altul. Te obișnuiești cu cei în uniforma. Și ei sunt oameni.
Dar acum cred ca examinatori sunt în civil.

Nu sunt oameni, care mai de care isi dau aere si incearca sa arate cine sunt ei, si ce pot sa faca. Prieteni au in general facuti ,nu isi mai fac altii, decat daca profita. Iar ala ce intra in masina de multe ori e morocanos fara chef si abia asteapta sa isi bata joc de tine. Rar politist de treaba, eventual daca esti femeie si arati super bine, si ii mai zambesti, e mai bun cu tine... ii promiti savarina la final... Posted Image

#26
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2019 - 22:16, said:

Mergi o zi la o secție de politie. Te faci ca duci hârtii dintr-un loc Ă®n altul. Te obișnuiești cu cei Ă®n uniforma. Și ei sunt oameni.
Dar acum cred ca examinatori sunt în civil.
😂😂 interesanta idee o sa vad ce fac..cat despre examinatori, nu, nu sunt civili, sunt im uniforma.

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 22:17, said:

Stiu toate lucrurile astea, deși dau pe o masina diesel iar plecarea de pe loc si din rampa o fac doar din ambreiaj.

Cum sa o faci doar din ambreiaj ? Nu te juca in timpul examenului. Si acceleratia o folosesti putin, nu o turezi tare, dar macar 1500rpm...si lasi incet de ambreiaj.

#28
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:19, said:



Cum sa o faci doar din ambreiaj ? Nu te juca in timpul examenului. Si acceleratia o folosesti putin, nu o turezi tare, dar macar 1500rpm...si lasi incet de ambreiaj.
Am gresit eu, scuze, doar plecarea de pe loc o fac din ambreiaj, la plecarea din rampa folosesc si accelerația, stiu.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 22:23, said:

Am gresit eu, scuze, doar plecarea de pe loc o fac din ambreiaj, la plecarea din rampa folosesc si accelerația, stiu.
la examen faci cum vrei, dar daca iti umple masina cu cimpalaci ... nu prea ai sanse cu "doar din breiaj"...

banuiesc ca stii ca daca dardaie ori mai apesi breiajul ori acceleratia, ori le amandoua...

Edited by arg, 21 February 2019 - 23:02.


#30
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 22:34, said:


la examen faci cum vrei, dar daca iti umple masina cu cimpalaci ... nu prea ai sanse cu "doar din breiaj"...
Da, in fine stiu cum sa plec ..plecarea de pe loc e ultima mea problema, repet nu am probleme, stiu cum se conduce un vehicul stiu legislația.Ideea era ca emoțiile o sa imi "taie" cumva din aceste cunostinte .

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da da...
in general doar crezi ca stii...
vezi ca la examen trebuie sa respecti toate reguliele nu doar ce se santioneaza.

#32
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:18, said:

daca esti femeie si arati super bine, si ii mai zambesti, e mai bun cu tine... ii promiti savarina la final... Posted Image

Deci de asta sunt pline soselele de femei?Posted Image

#33
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 21:51, said:

In Bucuresti, inițial trebuia sa il dau la Damaroaia dar in momentul in care am luat sala si a trebuit să mă programez nu aveam decat opțiunea Orășelul Copiilor

Vezi ca in zona aia e plin de dealuri si pante abrupte,deci plecat din rampa sigur vei face.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 22:03, said:

Da exact, gândul că e în dreapta plus ca mai sunt si filmat ma omoară
Acuma se filmeaza ? Ce porcarie, unde e intimitatea ? Pe vremea mea nu se filma. Conduceai maxim 5 minute si gata. In veci nu as lua carnetul azi.

#35
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Inainte de examen mananci o cocolata si nu mai ai emoti, succesPosted Image

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 22 februarie 2019 - 00:23, said:


Acuma se filmeaza ? Ce porcarie, unde e intimitatea ? Pe vremea mea nu se filma. Conduceai maxim 5 minute si gata. In veci nu as lua carnetul azi.

eee, acu e minim 25min pe ceas...
era o duduie examinator (areta) csre tinea so 2-3ore un elev in examen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate