Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Examen Practic

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015
Salut, marți am examenul practic la condu, stiti cumva vreun calmant care nu adoarme sau nu iti scade reflexe ci doar sa te ajute sa scapi de emoții? Am citit despre Sedatif PC si cică ar fi bun in asemenea situație dar farmacista mi-a spus că toate calmantele iti ofera o stare de somnolență.. ceva idei? A mai luat cineva calmante in timpul examenului? Daca da, ce fel de calmante? Multumesc.

Edited by Andrey55, 21 February 2019 - 21:34.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu, nu, nu
Niciun calmant. Nika alcool.
Asta e viata reala. Trebuie sa te stăpânești. Altfel: pa pa permis.

A cata oara dai traseul?
Ca parca în 2017 ai luat sala. Acum? Iar? Sau ești la redobândire?

Edited by dorin_2k, 21 February 2019 - 21:41.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cafea.jpg

Edited by arg, 21 February 2019 - 21:40.


#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Și dacă-ți iei permisul, tot cu calmante vei conduce? Dacă nu ești pregătit, nu te duce la examen. Permisul nu este obligatoriu, permisul de câștigă pe merit. Altfel umplem străzile de sânge nevinovat

#5
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2019 - 21:39, said:

Nu, nu, nu
Niciun calmant. Nika alcool.
Asta e viata reala. Trebuie sa te stăpânești. Altfel: pa pa permis.

A cata oara dai traseul?
Ca parca Ă®n 2017 ai luat sala. Acum? Iar? Sau ești la redobândire?
Prima oara dau traseul, atunci am renuntat din cauza ca a trebuit să plec 1 an in afara.

Edited by Andrey55, 21 February 2019 - 21:43.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postnei-k, on 21 februarie 2019 - 21:40, said:

....Permisul nu este obligatoriu, permisul de câștigă pe merit. ....
permisul se scoate cu forta din buzunarul examinatorului demonstrandu-i ca-l meriti.

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 21:41, said:

Prima oara
e bine...

#7
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postnei-k, on 21 februarie 2019 - 21:40, said:

Și dacă-ți iei permisul, tot cu calmante vei conduce? Dacă nu ești pregătit, nu te duce la examen. Permisul nu este obligatoriu, permisul de câștigă pe merit. Altfel umplem străzile de sânge nevinovat
in timpul ședințelor nu am probleme cu condusul, pur si simplu ideea de a avea un polițist în dreapta și de a fi filmat permanent imi da o stare de emoții.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu e politist, desi face parte din mai e angajatul primariei.

unde dai?

Edited by arg, 21 February 2019 - 21:47.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAndrey55, on 21 februarie 2019 - 21:33, said:

Salut, marți am examenul practic la condu, stiti cumva vreun calmant care nu adoarme sau nu iti scade reflexe ci doar sa te ajute sa scapi de emoții? Am citit despre Sedatif PC si cică ar fi bun in asemenea situație dar farmacista mi-a spus că toate calmantele iti ofera o stare de somnolență.. ceva idei? A mai luat cineva calmante in timpul examenului? Daca da, ce fel de calmante? Multumesc.

Mai baga o tura cu instructorul, scoate waze si baga o adresa din Militari sau Drumul Taberei. Condu pana acolo apoi incearca sa parchezi la acea adresa sau prin zona. Daca iti iese fara probleme, iei examenul lejer.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
un N-S sau E-V prin bucuresti la ora de trafic... daca nu primeste flasuri si claxoane inseamna ca are permisul in buzunar.

Edited by arg, 21 February 2019 - 21:51.


#11
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 21:47, said:

nu e politist, desi face parte din mai e angajatul primariei.

unde dai?
In Bucuresti, inițial trebuia sa il dau la Damaroaia dar in momentul in care am luat sala si a trebuit să mă programez nu aveam decat opțiunea Orășelul Copiilor, după am aflat ca este un traseu nou despre care nici macar instructorii nu il cunoșteau.Asta ma emoționează și mai tare intr.un fel pentru ca eu am facut sedinte numai pe Bucureștii Noi iar acum urmează să dau intr.o zona in care nici macar instructorul meu nu o cunoaste si nu putem face ore suplimentare acolo.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sa fi atent la interzis.
puteai sa nu alegi nimic pe calculator si sa te duci la ghiseu... si te tot duci pana cand iese ceea ce doresti.

Edited by arg, 21 February 2019 - 21:54.


#13
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 21:50, said:

un N-S sau E-V prin bucuresti la ora de trafic... daca nu primeste flasuri si claxoane inseamna ca are permisul in buzunar.
pana acum nu am avut probleme de genul de la începutul ședințelor pana la final.

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cea mai proasta idee e sa iei calmante sau sa bagi cafea.
Cat mai natural trebuie, o sa te descurci mult mai bine natural decat sub influenta unor substante ce te vor face sa gresesti.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 21:50, said:

un N-S sau E-V prin bucuresti la ora de trafic... daca nu primeste flasuri si claxoane inseamna ca are permisul in buzunar.
eu cand vad cum se circula as zice fix pe dos, m-as mira daca mai mult de 20% din soferi au permis   :lol:

on-topic, mergi acolo linistit, ca nu te pune ala sa faci drifturi. pana la urma sunt cateva manevre simple. daca nu il iei inseamna pur si simplu ca nu esti pregatit inca.

#16
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 21 februarie 2019 - 21:52, said:

sa fi atent la interzis.
puteai sa nu alegi nimic pe calculator si sa te duci la ghiseu... si te tot duci pana cand iese ceea ce doresti.
O sa am grija, mersi pentru sfat.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postnei-k, on 21 februarie 2019 - 21:40, said:

Și dacă-ți iei permisul, tot cu calmante vei conduce? Dacă nu ești pregătit, nu te duce la examen. Permisul nu este obligatoriu, permisul de câștigă pe merit. Altfel umplem străzile de sânge nevinovat

N-ai inteles. Initiatorul are emotii ca orice incepator. Cand vezi politistul langa tine iti e frica , vrei sa conduci perfect ca sa nu faci tampenii ca sa te pice... si tocmai de aceea conduci mai prost.
Mie instructorul mi-a zis sa fiu increzator si sa nu imi fie frica, sa ma doara in p... de el, sa-i arat cum se conduce... ca si eu eram mai ceva ca o femeie... , m-am urcat la volan , am pus centura si i-am dat blana (nu cu scart... am plecat normal si am accelerat calumea) pana in intersectie de i-a sarit dosarul in brate... si era cel mai rau politist din zona, in gandul meu ziceam ca am pus-o ca ma pica... da nu o zis nimic, am avut senzatia ca i-o placut, ca am vazut multe femei care abia plecau de pe loc si opreau motorul din prima....Posted Image
Deci sfatul meu este sa ai incredere in tine, nu te omoara, vrea sa vada ca te poti descurca in trafic. Nu are nimic daca treci de 40km/h un pic... dar ai grija sa nu bagi viteza prea mare.

Si sa fi atent la semne, ca poate te induce in eroare (iti zice sa mergi pe interzis...) sau sa virezi la dreapta si tu poate ai obligatoriu la stanga. Sa stii in sensurile giratorii... cand iti zice a 2-a iesire sau a X-a iesire... , ca poate instructorul iti zice inainte sau la stanga... sau o luam la locul X, Y. La cedeaza trecerea sa te asiguri din ambele parti si sa incetinesti tare, pana te asiguri, la stop te opresti si apoi pleci de pe loc, grija la trecerile de pietoni ca sunt multi magari care fac faze cand vad o scoala de soferi, sa nu fi agresiv la volan sau sa te enervezi pe unu care merge aiurea in trafic, sa nu te apropii prea mult de masinile din fata in timpul deplasarii , sa stii sa faci o plecare din rampa, neaparat sa stii sa parchezi lateral si cu fata si cu spatele. Sa stii sa parchezi cu spatele. Si trebuie sa stii si sa conduci, adica sa schimbi vitezele ok, sa nu bruschezi frana sau acceleratia, sa te uiti neaparat in oglinzi si daca tu poate vezi cu ochii, sa iti misti si capul sa vada ca te asiguri mereu. Semnalizarile neaparat sa le folosesti. Cand intra la tine in masina sa iti reglezi oglinzile (sa ti le reglezi cu instructorul intai... si cand intra el tu doar te faci ca le reglezi...) , si mult succes.

Edited by TruculMagic, 21 February 2019 - 22:04.


#18
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2019 - 22:00, said:



N-ai inteles. Initiatorul are emotii ca orice incepator. Cand vezi politistul langa tine iti e frica , vrei sa conduci perfect ca sa nu faci tampenii ca sa te pice... si tocmai de aceea conduci mai prost.
Mie instructorul mi-a zis sa fiu increzator si sa nu imi fie frica, sa ma doara in p... de el, sa-i arat cum se conduce... ca si eu eram mai ceva ca o femeie... , m-am urcat la volan , am pus centura si i-am dat blana (nu cu scart... am plecat normal si am accelerat calumea) pana in intersectie de i-a sarit dosarul in brate... si era cel mai rau politist din zona, in gandul meu ziceam ca am pus-o ca ma pica... da nu o zis nimic, am avut senzatia ca i-o placut, ca am vazut multe femei care abia plecau de pe loc si opreau motorul din prima....Posted Image
Deci sfatul meu este sa ai incredere in tine, nu te omoara, vrea sa vada ca te poti descurca in trafic. Nu are nimic daca treci de 40km/h un pic... dar ai grija sa nu bagi viteza prea mare.
Da exact, gândul că e în dreapta plus ca mai sunt si filmat ma omoară dar o sa incerc sa ma calmez.Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate