Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Kuga Benzina vs Diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Stai ca tot nu inteleg, tu vorbesti de diferente de 40% autonomie sau consum ?
Daca vorbesti de autonomie as intelege, fiindca rezervorul de Mondeo e mai mare, dar la consum diferenta mi se pare prea mare. Oricat ar fi de prost Cx-ul la Kuga si faptul ca are AWD, nu putea sa consume Kuga 7 l/100 km iar Mondeo 4,2 l/100 km mai ales ca nu ai vorbit de consum doar de autostrada.

Edited by Ford4, 26 February 2019 - 17:10.


#92
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
C'mon! Citeste cu atentie ce am scris, ca am fost destul de explicit, nu imi place sa pierd timpul aiurea.

Am scris clar: 40% consum, 70% autonomie. Cred ca - daca vei calcula si cu diferenta de capacitate rezervor - iese tot cam acelasi lucru. Consumul e la pompa in marea majoritate a cazurilor, autonomia empirica (de ex. eu faceam 650 km, Mondeo facea 1100 km cu un plin).

#93
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Ok, nu stiu ce sa zic, mi e pare prea mare diferenta oricum, dar daca zici ca asa este, ori Mondeo este foarte bine optimizat pentru consumla treptele cutiei de viteza ori Kuga e prea prost optimizat.
Ma interesam mai mult deoarece atunci cand mi-am luat Focus cochetam si cu ideea unui Mondeo (pe benzina ce-i drept). SUV-urile nu mi-au placut niciodata si ceea ce-mi spui ma face sa-mi displaca si mai mult.

#94
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Tiriac auto are reducere la Kuga diesel 180cp, 4WD Titanium, de la 36000 la 26000 (inclusiv remat)!!! Este ceva necurat in asta, sau vine un model nou? Sau....

#95
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu e nimic necurat. Merg aproape de blana, pentru vanzari. Acum e momentul sa inceapa target-ul, dupa aia vine concediul ... mai greu, si pana la toamna mai e mult.

Cam atat am avut si eu la Kuga discount, doar ca la o valoare ceva mai mare.

#96
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
20% e cam standard la Ford.

#97
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Pret de lista cu tot cu optionale 36k, 26k pret cu discount, mie imi iese vreo 28%

#98
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Azi am facut un drum la Cluj. Nu prea e popular Fordul Kuga printre romani, daca am vazut doua in cei 350 km! Sper sa fi facut o alegere buna.

#99
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In Cluj e plin de Kuga  dizal , nu ies din oras cu ele probabil , le freaca loco 4-10 km pe zi ...

Edited by Baxon, 22 March 2019 - 23:10.


#100
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Eu am dat o raita pe OLX sa vad un Kuga dupa 2015, slaba oferta, la putere e VW, BMW, Audi.

#101
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
Salut , ma intereseaza si pe mine Ford kuga ,1.5 benzina  dar am vazut ca nu prea au scris aici cei care au acasa asa ceva , cei care merg zilnic cu ele , sa explice ce si cum ...fara suparare de la o posta iti dai seama ca multi de aici vorbesc de kuga , il critica ca masina ....aprecieaza dieselul si sigur acasa au cele mai bune si destepte masini , cele mai economice si aerodinamice , zanele masinilor din lume .....adica wv------, hai totusi sa isi spuna parerea cei care au aceasta masina .

#102
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Are 3 cilindri?

Edited by Nabucodonosor2020, 04 June 2020 - 15:42.


#103
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Merge si in doi cilindri cand nu e in sarcina

#104
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
kuga asta nu e facut in Romania?

eu as merge pe benzina... cine stie ce legi or sa vina pt diesel...

in uk , daca ai diesel non euro 6 platesti taxa in plus cand mergi in londra in centru... asa ca nu e exclus sa se extinda taxe si restrictii in toate orasele din europa.

#105
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postcosmin72, on 04 iunie 2020 - 12:21, said:

Salut , ma intereseaza si pe mine Ford kuga ,1.5 benzina  dar am vazut ca nu prea au scris aici cei care au acasa asa ceva , cei care merg zilnic cu ele , sa explice ce si cum ...fara suparare de la o posta iti dai seama ca multi de aici vorbesc de kuga , il critica ca masina ....aprecieaza dieselul si sigur acasa au cele mai bune si destepte masini , cele mai economice si aerodinamice , zanele masinilor din lume .....adica wv------, hai totusi sa isi spuna parerea cei care au aceasta masina .
Nici n-ai zis care Kuga o vrei, vechea Kuga, noua Kuga, motorul 1.5 e disponibil pe noul model la 120 cp, Logan de lenta, 150 cp, decent pt un econosuv.
Vechiul Kuga e urat cu spume, asta e unul din motivele pt care il uraste lumea, apoi e un Ford, ai doua tipuri de oameni, fanaticii marcii si aia care nu se ating de marca asta, motoarele bune de la Ford nu prea se vand in Europa.
Vechiul Kuga are versiunea aia 1.5 182cp 4x4 o masina ok daca poti trece peste aspectul ei. Eu nu suport nici interioarele de Ford econobox/econosuv. Singurele Ford de care m-as atinge sunt Mustang de 5l si automata ca astia nici o manuala nu is in stare sa o faca bine(e documentata treaba nu vorbesc sa ma aflu in treaba, au mare proces in SUA).
Nu is fan nici VW si nu is fan nici Renault cum ar crede unii.

Cat de frumos e noul Kuga, Macan-ul saracului
[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTkl/MkYwNCUyRjAyJTJGMTA1OTc5NF8xMDU5/Nzk0XzIyNjMwMGwuanBnJnc9MTIwMCZo/PTc2OCZ6Yz0xJmhhc2g9NDEzYTNjNDNjMzhhZWRkMGU2MTYxYmNiOTUxZmMwZTY=.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cat de urat cu spume e vechiul Kuga
[ https://www.amsonline.ro/wp-content/uploads/2016/07/wsi-imageoptim-19-Ford-Kuga-2-0-TDCi-4x4-Cockpit1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interior kitschos supraincarcat de butonase.
[ https://m.atcdn.co.uk/vms/media/w1200/b38d2b45cce64575870a3c9c6ad6e0e3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite-o cat e de hidoasa, zici ca a muscato o albina de bot. Arata ca un castor.
[ https://cbsnews1.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/09/07/8999a49d-f514-4a80-95d2-b88ac4f6a446/thumbnail/1200x630g2/d1f818e4f0c415c4b45ebbc6ee1ad2bb/beaver-judith-lehmberg-teeth-4500-promo-top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar Kuga e cumparata in general de oameni din aia cu conceptii habarniste "masina noua e masina noua". "masina e de mers din A in B", oameni carora nu prea le pasa de masina.
Si mai e aspectul de SUV, cand conduci un SUV econobox lumea nu prea o sa iti dea prioritate, exista o perceptie foarte proasta asupra proprietarilor de suv-uri din astea de oras, fie ca proprietarii compenseaza pt anumite lipsuri, fie ca isi dau importanta, daca vrei sa iesi de pe o strada unde depinzi de altii sa te lase, o sa stai mult si bine in Kuga, Kodiaq(ok asta are imagine mai buna), Tucson e si ala un econosuv hulit, prima generatie cand vroiau toti cocalarii suv iar tucson era cel mai ieftin suv deci si-a creat o imagine destuld e nasoala.
Despre constructia motorului Ecoboost 1.5 sincer nu stiu prea multe, dar de cel de 2.3 si 1.0, motoare ce le cunosc destul de bine, mai ales 2.3, nu m-as atinge,

TLDR, singura veche Kuga apreciabila ii 1.5 182cp AWD, dar e urata. Noua Kuga e relativ frumoasa.
Nu sunt impotriva masinilor noi, sunt impotriva compromisurilor.

Edited by SpeedDemon, 05 June 2020 - 09:38.


#106
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Sa moara peștii  mei!!!

#107
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Niciodata sa nu lasi motorul 2.0 Diesel, motorul ala e sfant pe orice masina. Lasa eco-crizatii sa tot latre la poarta, ia-ti o masina buna sa te bucuri de ea nu sa stai pe ganduri dupa vreo luna.
Mie imi pare rau ca am lasat motorul de 2.0 pe unul de 1.6, tot diesel, chiar daca mai nou, nu imi place, se simte diferenta, e mai slab la turatii mici, sufera daca incarci masina, etc.
Pe un suv daca n-ai motor turbo de la 4-5L in sus, benzina e total exclusa.
Iar cei care zic cu interdictia motorului diesel sunt efectiv cei care isi doresc asta, parctic daca piața continua sa cumpere, o interdictie va fi total exclusa. Tu decizi, la fel ca oricare alt cumparator, daca motorizarea diesel va fi interzisa. Cumperi, nu va fi, nu cumperi, va disparea incet incet.
Nu te lua dupa orase din vest, vesticii sunt teribilisti.

#108
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa inteleg ca ai mers cu turbo de 3.0 benzina si era cam slabut. Sau cum ai ajuns la visul ala cu motor turbo de 4-5L.
Vorbim deja de teritoriul supercar-urilor daca vb de turbo peste 4L.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate