Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Memorie USB(Stick)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsmiley2, on 20 februarie 2019 - 15:33, said:

Am cloud in alta parte, dar nu e safe 100% de aceea vreau sa pun fisierele SI pe stick.
vezi ce scrie mare cu rosu - ti-am zis ca NU EXISTA NICI U MOD DE STOCARE 100% SIGUR.

din aceasta cauza se practica BACKUP - ce inseamna sa ai aceiasi informatie pe 2 medii de stocare - intern / extern / cloud / hdd / stick / ssd WHATEVA'

trebuie sa ai informatia in 2 locuri. punct. nu exista alta solutie.

View Postsmiley2, on 20 februarie 2019 - 15:33, said:

Undeva la 20-30MB/s scriere ar fi de ajuns pentru USB 2.0, daca nu cand o sa schimb PC-ul macar pe 3.0/3.1 sa fie o viteza acceptabila.
daca iei un stick usb 3.0 bun si il folosesti pe usb 2.0 va scrie pe el cu 30-32mb/s.

View Postsmiley2, on 20 februarie 2019 - 15:33, said:

Unii spun ca au 5-7Mbps, altii ajung si la 30Mbps.Depinde si de configuratia PC-ului si marirea fisierelor dar eu cu port usb 2.0 si hdd 7200rpm cred ca o sa ajunga la 15-20Mbps, nu?
asta e cea mai importanta. marimea fisierelor.
DAR - asta incerc sa-ti spun - stickurile alea USB 3.0 au doar CONECTOR 3.0. viteza reala depinde de controlleru intern si viteza memoriilor folosite. si alea sunt efectiv PRAF si vitezele alea de 10 mb/s la scris sunt cu fisiere mari si pe usb 3.0.

#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca ar fi sa ne uitam dupa toate nu ar mai trebui sa cumparam nimic.
Unu ar zice ca la acel stick se pierde capacul, altul ca s-ar uza capul ala din plastic care ascunde USB-ul, ca viteza de scriere e mica...
O data am de scris mai multe fisiere pe stick, apoi il pastrez acolo in "siguranta".
Cand am nevoie copiez cate un fisier mic de acolo, scriu altul, sau sterg ce nu am nevoie.

Intrebarea mea este: poti sa nimeristi si un stick din aceeasi categorie sa scrie la o viteza mai mica si sa mai iei unul la fel si sa scrie la o viteza mai mare aceleasi fisiere?
Daca asa si orice e posibil, atunci nu merita sa bag bani intr-un stick de "Super Viteza".

In concluzie pot sa iau un stick de mare viteza sa salvez pe el niste fisiere si sa il las acolo ani buni.Ce am rezolvat?
Doar o data cand am de salvat ceva imi va folosi viteza aia la scriere, in rest daca ar fi o viteza medie eu zic ca ar fi ok pentru mine.

Edited by smiley2, 20 February 2019 - 15:51.


#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu exista categorii. doar modele exacte. adica iei UN MODEL - si are in mare parte aceleasi viteze cu un alt exemplar din fix acelasi model.

dar... aparent tu nu intelegi cel mai elementar lucru: ca sa ai datele in siguranta, trebuie sa le pastrezi in 2 locuri: si pe hdd si pe stick

doar de backup poti lua ORICE stick, cu gandul ca vei sta cateva ore sa copiezi datele initiale, dupa care din joi in pasti sa copiezi cativa Gb e mai ok.

Edited by shmu, 20 February 2019 - 16:04.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

poti sa nimeristi si un stick din aceeasi categorie sa scrie la o viteza mai mica si sa mai iei unul la fel si sa scrie la o viteza mai mare aceleasi fisiere?
Mai curand invers. Iei azi un model care scrie cu viteza buna iar peste un an-doi iei acelasi model si vezi ca merge mai lent.
Se practica si la SSD-uri. - Kingston si mai nou WD.

Produsul arata la fel dar e alta revizie si in interior e altceva.

#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inteleg eu asta, asa am si facut ba chiar le voi pastra in mai multe locuri anumite fisiere care nu imi vor incape pe stick-ul de 128GB.
Pot sa le salvez pe DVD-uri de 4.7GB(am 10 bucati), apoi in cloud si totul pe HDD.
Alta solutie mai buna de atat nu am si nu cred ca este, doar ca voi imprastia unele fisiere ca nu am cum sa pun totul pe un stick si nici nu sunt fisiere atat de importante unele.
Asa ca m-am gandit ca alea care nu is asa importante o sa le salvez in cloud si pe HDD.Gasesc eu solutii, problema e sa fie si stick-ul cat de cat ca se plangeau unii ca le scria cu cativa KB pe stick si aveam si eu un stick vechi de vreo 10 ani care se mai intrerupea, mai scria cu cativa KB, oricum stick-ul ala ii de 1GB si n-am asteptari mari de la el.
De salvat si apoi de folosit fisierele respective e problema si s-a descurcat si ala de 1GB, dar asta daca va fi de 128GB s-ar putea sa ia mult timp.Totusi e 3.0/3.1 zic ei, nu ar trebui sa scrie cu cativa KB sau daca ar scrie sa nu dureze mult.

Edited by smiley2, 20 February 2019 - 16:14.


#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cativa KB n-am vazut. poate doar daca e sa copiezi fisiere foarte foarte mici (gen mii de fisiere text) sau daca vrei sa copiezi de mai multe ori in acelasi timp.

dar...

nu are rost sa te incurci cu stick pentru backup, mai ales daca zici ca nu e suficient nici 128 Gb.

ia un hdd extern, le pastrezi si pe hdd intern si pe hdd extern. ambele in acelasi timp nu au cum sa pice. si cand pica unu, iei nou si copiezi imediat.

Edited by shmu, 20 February 2019 - 16:18.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Un HDD extern este mai fiabil decat un stick, plus ca un stick odata picat nu mai recuperezi nimic.
De pe un HDD se mai pot recupera date de pe platane si daca electronica e dusa.

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posteiffel, on 20 februarie 2019 - 16:18, said:

Un HDD extern este mai fiabil decat un stick,
daca nu il misti de colo colo....

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Doar pus in valiza si colindat prin Europa in fiecare an.
Nu mi-a murit inca niciunul.

#28
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posteiffel, on 20 februarie 2019 - 16:41, said:

Doar pus in valiza si colindat prin Europa in fiecare an.
Nu mi-a murit inca niciunul.
Mie da! Si a fost horror recuperarea!
Dar din nou, solutia mea nu a fost un stick, ci un nas cu 2 hdd in oglinda.

Dar asta deja este offtopic.

@smiley2: Mergi pe ce stick vrei tu. La banii astia, doar sa nu iti iei hama sau alte porcarii.

Edited by elbjorn, 20 February 2019 - 16:47.


#29
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Hama cu siguranta nu.
Dar Kingston e deja o firma care ofera cat de cat calitate, sau cel putin oferea in trecut.
Daca as fi mers pe alt brand as fi ales poate Adata dar nu am gasit ceva sa imi placa la acel pret.

Edited by smiley2, 20 February 2019 - 17:29.


#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
kingston sunt ok. cum spuneam, doar asa de backup poti alege orice. as recomanda unu de dimensiuni mai mari, nu din cele mici :)

totusi, gandeste-te la un hdd extern daca iti intra in buget. e o alegere mai buna per total pt backup. spatiu mai mult

#31
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
O sa vad pe viitor daca voi avea nevoie de mai mult spatiu de stocare, deocamdata raman la stick-uri si DVD-uri.

Revenind, din cele doua modele din topic pot alege oricare?Ar fi vreo diferenta intre ele?
E vreo unul din cele doua stick-uri model mai nou?Vad ca pe site dar si asa dupa numar ar fi DataTraveler 100 si 106, cel cu negru/rosu ar fi mai ok oare(106)?

EDIT: Da, cam atat as da pe un stick doar pentru backup.Daca ar fi si o viteza medie cu atat mai bine dar as avea nevoie cam de ~100GB spatiu de stocare.

Edited by smiley2, 20 February 2019 - 17:48.


#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sincer l-as fi ales pe celalalt.

deci ai 100 lei da? hai ca ma uit la unu in bugetu asta si revin.

LE: vad ca ai setat bugetul oarecum dupa cel mai mic pret. nu prea sunt sub 100 lei...
anyway, asta pare model "mai nou" - pentru ca e usb 3.1
DAR - cum spunea si eiffel, mai nou nu inseamna neaparat mai bun. uneori si acelasi model poate avea performante mai proaste.

mergi pe ala in lipsa de altceva.

ti-as fi recomandat unu cu carcasa de aluminiu, sa mai disipe putin caldura, dar e pe la 130 lei.

Edited by shmu, 20 February 2019 - 17:49.


#33
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postelbjorn, on 20 februarie 2019 - 14:49, said:

..tot ce am in casa (Samsung Bar 128Gb / Sandisk Flair 128Gb, incredibil de incete).

View Postshmu, on 20 februarie 2019 - 17:45, said:

ti-as fi recomandat unu cu carcasa de aluminiu, sa mai disipe putin caldura, dar e pe la 130 lei.
Sa stii ca e partial din aluminiu, iar partea de plastic este incredibil de casanta plus ca mori langa el la trasnferuri.
Per total, o pocnitoare de stick.

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai na... alea bune costa.

am vazut ca e partial aluminiu. idea era nu de a fi tanc, ci de a disipa caldura mai ok. si partea importanta pt asta e din aluminiu.

iar initiatorul topicului a clarficat ca il vrea pt backup ocazional, asa ca viteza de transfer nu mai conteaza.

#35
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006

View PostChemTeacher, on 20 februarie 2019 - 14:00, said:

SSD + rack USB 3.1

+1

Găsești SSD 120Gb la ~90 Lei și Rack USB 3.0 la ~40 Lei. Pentru stocare date și transfer rapid fișiere e cea mai bună variantă în bugetul dat .

Alternativa, ar fi varianta de Card SD sau microSD + adaptor USB 3.0, costurile fiind similare cu cele de mai sus. Dar cardul trebuie sa fie compatibil 4K la scriere, adică viteza de scriere reală de minim 45 MB/s

#36
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Despre stick-urile Transcend ce se stie?
Scrie ca garantia e pe viata.

https://www.emag.ro/...0/pd/DF87XMBBM/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate