Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Memorie USB(Stick)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
NU.
o fi garantia pe viata, dar daca pe ei ii costa 5 lei sa-l faca si ti-l dau cu 50, tot castiga.

ramai la kingston.

#38
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Memory stick-ul USB are data retention time cca. 50.000 de ore, adica dupa 6-7 il gasesti gol si neformatat, te va intreba "do you want to format now?".Nu este un suport pentru arhivat date, back-up si alte bazaconii.
SSD-ul extern e foarte rapid, dar are data retention time si mai mic, cca.6 luni, iar SSD-urile enterprise chiar si numai 1-2 saptamani.
HDD-ul extern se poate virusa, curupe, umple de bad-uri sau se poate defecta electronic. Are data retention time de pana la 10 ani, chiar  si mai mult, pana ce memoria flash ce contine firmware-ul pierde continutul.
HDD-urile concepute ca Archival HDD, montate in RAID, pot asigura stocarea datelor mult timp, insa ramane problema virusarii.
DVD-R pot stoca informatiile pana la 30 de ani, nu au probleme cu zgaraierea( in caz de nevoie-zgaraieturi profunde), se pot poliza.Odata scrise si inchise, nu se mai pot virusa/corupe.Read-Only.
DVD+R nu sunt utilizabile pentru back-up, nici macar temporar.
DVD-R M-Disc reprezinta solutia ideala de back-up/ archival, durata de viata a discului e enorma, ipotetic un mileniu(practic indestructibile).Pret ridicat pentru discuri, cca. 5-6 $/disc.
BD-R M-Disc mult mai putin fiabile decat DVD M-DISC, dar au capacitate de 25-50GB.Foarte scumpe.

Edited by H6D-100c, 21 February 2019 - 12:50.


#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
interesant. multumim pt rezumat.

acum, pentru cineva "acasa" cu niste date personale, cam ce ai recomanda?

#40
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Synology in oglinda :D

#41
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
La NAS-uri ma gandeam si eu pe viitor, insa momentan nu am date asa importante sa cheltuiesc atatia bani fara sa scot ceva de pe urma lor.

Nu stiu de unde informatiile astea ca stick-urile au un anumit numar de ore de functionare dupa care se "strica" sau trebuie numaidecat formatate.
Am niste stick-uri din 2010-2011 si nu mi s-au intamplat din astea dar le-am mai formatat si am copiat fisierele din nou, am mai facut un fel de curatenie pe stick sau cand aveam nevoie de un stick gol stergeam totul, formatam si repuneam fisierele care erau anterior.

#42
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postsmiley2, on 21 februarie 2019 - 14:20, said:

La NAS-uri ma gandeam si eu pe viitor, insa momentan nu am date asa importante sa cheltuiesc atatia bani fara sa scot ceva de pe urma lor.

Nu stiu de unde informatiile astea ca stick-urile au un anumit numar de ore de functionare dupa care se "strica" sau trebuie numaidecat formatate.
Am niste stick-uri din 2010-2011 si nu mi s-au intamplat din astea dar le-am mai formatat si am copiat fisierele din nou, am mai facut un fel de curatenie pe stick sau cand aveam nevoie de un stick gol stergeam totul, formatam si repuneam fisierele care erau anterior.
Numar de scrieri exista evident, e o memorie flash(eeprom0 care suporta un numar limitat de scrieri, iar data retention time e cauzata de pierderea sarcinii electrice la nivel de celula de memorie...

Quote

O limitare și mai importantă o constituie însă faptul că memoria flash are un număr limitat de cicluri citire-scriere, din cauza acumulării de electroni la poarta tranzistoarelor MOS, ceea ce, după citiri și scrieri repetate, reduce tensiunea de prag logic atât de mult, încât devine imposibil de detectat dacă respectivul bit este un „1” sau un „0”.

https://people.inf.e...hpca15-talk.pdf

Edited by H6D-100c, 21 February 2019 - 15:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate