Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Piata imobiliara Cluj 2019

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2188 replies to this topic

#1
heg3

heg3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare,

Planuiesc sa cumpar anul acesta sau la inceputul anului 2020 un apartament in Cluj-Napoca.
Urmaresc de ceva vreme anunturile cu apartamente din cateva zone ale orasului, deocamdata sunt in faza de cautari pe OLX/mica publicitate, fara vizionari si discutii serioase.

Daca din septembrie pana in ianuarie mi s-a parut ca pretul a cam stagnat, ieri am cumparat ceva ziar de anunturi (PiataAZ) si prima impresie a fost ca pretul apartamentelor a inceput sa o ia la vale. Un alt lucru ciudat, parea ca apartamentele postate de agentii au preturi mai mici in ziarul respectiv decat pe site-ul lor sau olx. E drept ca s-ar putea sa fie doar o strategie sau sa fie vorba de proprietati in care mai trebuie investit serios.

Pe de alta parte, stiu o situatie de apartament in bloc vechi, ultimul etaj, 80 mp care s-a vandut luna aceasta, pretul cerut fiind 100k.
Din cate am citit, programul PrimaCasa a suferit ceva schimbari, din 2019 va fi disponibil doar pentru cu venituri de max 3000 de lei si suma maxima va fi ~55k euro.
Pe la colturi, toti oamenii spun ca "nu-i momentul acum" si toti asteapta sa scada preturile (ceea ce inseamna ca nu o sa avem o corectie prea mare, la primul semn toti se vor arunca sa cumpere).

Care sunt parerile voastra legate de acest subiect? Care sunt impresiile voastre legate de evolutia pietei imobiliare din Cluj?

PS: Nu ma astept sa vina un "expert" sa zica ca o scada 50% sau sa cumpar in 2022 ca atunci vor fi 20k euro apartamentele. Doresc doar sa mai adun informatii si sa aflu parerile altor oameni.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
olx/piata a-z/imobiliare  sunt pline si de anunturi cu apartamente vandute deja. apartamentele in cluj au fost in continua crestere si chiar daca au fost corectii in jos , trendul pe termen lung e tot de crestere. in ian 2017 am vandut 39,8 mp plus balcon la mansarda inalta etaj 4. 50.000 euro fix. ap era proaspat renovat si l-am dat cu perdele inclusiv(tv electrocasnice aer conditionat microunde etc tot). intr-o saptamana cumparatorul avea deja chirias. acum acel apartament e 60.000 euro. crestere de 20% in 2 ani.
in dec 2016 am luat ap unde stau acum cu 105.000 euro semifinisat. acum cu 180.000 euro daca il pun la vanzare stau o dupamasa cu el.
pregateste bani seriosi pt achizitie.este presiune demografica f mare in cluj.
un coleg de birou a vandut sapt asta 36,5 mp la etaj 2 , necesita renovare. 69.000 euro langa FSEGA. pretul platit de cumparator a fost 75.000 euro pt ca facuse agentul ceva combinatie, vanzatorul a zis ca vreau 68.000 restul treaba lor

Edited by zile_san, 17 February 2019 - 15:03.


#3
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
eu am o casa in piata Abator, ptr care am cumparator la 400.000 EUR.
apartamentele vechi din aceasta zona sunt undeva la 100-120.000 EUR.
exista parcuri, zone verzi si civilizatie.
cred ca este o investitie mai buna decat un apartament nou in zonele cu mult noroi de la periferia Cluj-ului.
nu sunt expert imobiliar.
este doar o parere a unui clujan batran. Posted Image
exista zone bunicele in mun, Cluj-Napoca.
gen, Cetatuia, Mihai Vitezul, Gara, Marasti Fabrici,chiar Zona Marasti Nou, 21 Decembrie.
dar sunt apartamente ceausite, ptr care ai nevoie de minim 100.000 EUR.

Edited by editielimitata, 17 February 2019 - 15:04.


#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Preturile au scuzat un pic, e adevarat, dar nu se stie daca prin vara nu urca iar, acum nu merg nici chiriile, toti studenti au cumparat/inchiriat deja.

Eu caut sa-mi cumpar un ap de inchiriat prin floresti, o constructie noua, et intermediar 2 camere, strada buna a ajuns pe la 28.000 (dupa negociere), inainte nu gaseai asa ceva sub 30-31 de mii.

Ce tot ma da inapoi e cati bani trebuie sa dau la banca, am nevoie de niste maruntis, sub 20.000 euro, iar pentru un credit pe 20 de ani, trebuie sa dau inapoi 50% in plus, mi se pare mult, asta inseamna ca pretul apartamentului, dupa finisari, notar, achitat datoria la banca iese undeva la 42.000 euro, prea mult pentru un cotet in floresti. Posted Image

Edited by Ythrixium, 17 February 2019 - 15:29.


#5
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Din cate stiu Clujul  tot de Romania apartine ,chiar daca are aer mai vestic . O sa se duca in cap la fel ca toate imobiliarele. Maximul a fost atins ,acum vine corectia. Are psd grIja si de boc ,din pacate. E unul din putinele orase romanesti cu viitor,chiar daca clujenii sunt foarte ciudati.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
e al naibii de supraevaluat mp2 in cluj, dar asta nu inseamna ca va scadea

#7
marin-magheru

marin-magheru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.02.2019
initiator - Eu cred că ar trebui să te grăbești și să cumperi și să nu aștepți vreo scădere, dacă vroiai să iei în București te sfătuiam invers.

Clujul e prea mic ca oraș ca să fie o corecție mare de preț, este echivalentul unui cartier bun ca zonă și preț din București și este greu de crezut să scadă masiv prețurile, fiincă nu au unde lua cumpărătorii. În București cine nu are bani de o zonă bună ia mai spre periferie sau direct pe câmp dar tot în oraș sunt și câmpurile astea.

Acum poate toți vor prin centrul Clujului și este logic să mai crească prețurile, nu să scadă iar ceilalți care nu găsesc să cumpere în centru sunt dispuși să plătească sume mai mari de bani în celelalte zone ale Clujului care este mic ca oraș. Este EXCLUS o scădere de prețuri în condițiile astea în tot orașul. Este total diferit față de situația din București.

Edited by marin-magheru, 17 February 2019 - 17:08.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011

 ct10dre, on 17 februarie 2019 - 15:34, said:

Din cate stiu Clujul  tot de Romania apartine ,chiar daca are aer mai vestic . O sa se duca in cap la fel ca toate imobiliarele. Maximul a fost atins ,acum vine corectia. Are psd grIja si de boc ,din pacate. E unul din putinele orase romanesti cu viitor,chiar daca clujenii sunt foarte ciudati.
ai dreptate. asta daca vine razboi nuclear. pana atunci , preturile merg invers. asa suntem noi mai ciudati, astia de la cluj

#9
marin-magheru

marin-magheru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.02.2019
zile-san - Combinația aia de care ai scris mai sus cu mărirea prețului vânzătorului cu 7.000 de euro, de la 68.000 la 75.000, o fac agenții când este cerere mare și ofertă mică de apartamente.

Eu am făcut zeci de măriri din astea în București ca patron de agenție la vânzări și tocmai de aia zic că e imposibil să scadă prețurile în Cluj atâta timp cât va fi cerere mare și oferta de apartamente este limitată fiincă este orașul mic.

Cine vrea să cumpere în Cluj trebuie să plătească prețul cerut, dacă nu vrea sunt alții care pot oferi prețul cerut și să nu aștepte vreo scădere de prețuri că poate din martie aprilie o iau în sus ușor prețurile și nu în jos cum speră toți cumpărătorii limitați de suma de bani pe care o pot obține de la bancă.

Edited by marin-magheru, 17 February 2019 - 19:04.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Pe termen lung preturile vor creste (odata cu salariile) ... pe termen scurt, in functie de diverse decizii ale guvernului/crize/ROBOR/usurinta accesului la credite/etc pot aparea si corectii. E greu de zis cand e cel mai bun moment sa cumperi ...

Cine crede ca salariile cresc si preturile la imobiliare scad e naiv.

Edited by utopium, 17 February 2019 - 19:12.


#11
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

 zile_san, on 17 februarie 2019 - 14:52, said:

in dec 2016 am luat ap unde stau acum cu 105.000 euro semifinisat. acum cu 180.000 euro daca il pun la vanzare stau o dupamasa cu el.


180.000 de euro un apartament în România?!
Și nici măcar nu vorbim de capitala.

Ori sunt eu prea sărac și ma învârt în cercuri prea sărace ori trăiesc unii într-o bula plina de unicorni...

 Ythrixium, on 17 februarie 2019 - 15:26, said:


Eu caut sa-mi cumpar un ap de inchiriat prin floresti, o constructie noua, et intermediar 2 camere, strada buna a ajuns pe la 28.000 (dupa negociere), inainte nu gaseai asa ceva sub 30-31 de mii.

Ce tot ma da inapoi e cati bani trebuie sa dau la banca, am nevoie de niste maruntis, sub 20.000 euro, iar pentru un credit pe 20 de ani, trebuie sa dau inapoi 50% in plus, mi se pare mult, asta inseamna ca pretul apartamentului, dupa finisari, notar, achitat datoria la banca iese undeva la 42.000 euro, prea mult pentru un cotet in floresti. Posted Image
Tu vrei sa faci credit ca să cumperi un apartament pe care sa îl închiriezi?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Astea sunt prețurile la Cluj.

Stai sa vezi chirii cu 800€ pe luna. Sau hai, 300€ o camera cu buda lângă pat.

#13
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 verdesinegru, on 17 februarie 2019 - 22:33, said:


Tu vrei sa faci credit ca să cumperi un apartament pe care sa îl închiriezi?

Da, vreau sa fac credit doar pentru jumatate din pretul achizitiei, rata se plateste din chirie, mai raman si bani, dupa ce termin de platit ma aleg cu un apartament, de ce esti asa mirat? Sa tin banii sa se devalorizeze din cauza inflatiei sau mai bine sa ii investesc in ceva ce imi aduce 200-250 euro lunar.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

 verdesinegru, on 17 februarie 2019 - 22:33, said:

180.000 de euro un apartament în România?!
Și nici măcar nu vorbim de capitala.
Pai capitala e de multa vreme mai ieftina decat Clujul ... welcome to the real world. Eu mi-am luat apartament nou ne/semi-finisat cu 85.000 de euro acum cativa ani, l-am pus la punct ca lumea si acum daca l-as da cu 150.000 de euro nu as putea sa iau ceva comparabil de banii aia, deci a trecut de 150.000 de ceva vreme. Si nu e central, e la marginea orasului ... daca ar fi intr-o zona de top evident ar trece de 180.000.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil anul asta o sa fie stagnare, poate si anul viitor. Pana nu picam in nas si nu o sa mai fie cumparatori multi, lumea nu o sa scada preturile, ca tot spera ca o sa vina vreun fraier sa ia scump.
Pana ce asa-zisii agenti imobiliari nu o sa spuna vanzatorilor ca trebuie sa scada preturile ca nu o sa vanda la acel pret, nu o sa scada preturile. Asta mai poate dura. Sau poate nici nu o sa se intample.
Daca iti convine ceva ce gasesti acum, cumpara, altfel, nu cred ca e graba. Nu are ce se mai creasca artificial preturile. E deja plina piata de IT-isti. Ies pe banda rulanta din facultati, imediat o sa fie prea multi.

#16
marin-magheru

marin-magheru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.02.2019
bai3tzash - Așa zișii agenți cum le spui tu îi sfătuiesc pe vânzători și să crească prețurile și să își pună și ei câteva mii de euro peste prețul cerut fiincă sunt cumpărători și îi doare în cur de cumpărătorii săraci care nu au bani nici să treacă strada dar visează să se tăvălească vânzătorii pe jos și să scadă prețurile pentru ei.

Este normal să fie așa la Cluj fiincă este orașul mic și cererea mare, când va scădea cererea atunci vor fi sfătuiți vânzătorii să scadă prețurile dar slabe șanse la Cluj prea curând.

Edited by marin-magheru, 18 February 2019 - 09:08.


#17
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ai de :)) ce preturi in cluj. Va dati seama daca avea si metrou?

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

 Afroditu, on 18 februarie 2019 - 09:22, said:

Ai de Posted Image) ce preturi in cluj. Va dati seama daca avea si metrou?
Pai deja unii vanzatori isi fac reclama ca "apartamentul lor e langa (viitoarea) statie de metrou" Posted Image Chiar daca probabil va dura 20 de ani sa se ajunga acolo.

Edited by utopium, 18 February 2019 - 09:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate