Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ciuma ( 1347- 1351) - Nasterea statelor vlahe nord-danubiene, Ungro-Vlahia si Moldo-Vlahia

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#379
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019
Căluşarii şi britanicii ăia cu jocul lor maur renascentist [Dacorum(dacorum era toată Danemarca)] nu sunt chiar rude. Sunt câteva diferenţe esenţiale de dans.
Aia îşi bat bâtele bufonic una de alta şi au treabă cu războiul, ai noştrii cu altceva.  
Dar poate au ceva legătură fiind din Italia şi jocul ăla, poate a fost influenţat de un joc Italian dispărut, dar..., până una alta
Căluşarii vin de la Sallii(din nou o tradiţie romană foarte veche, nu joacă-te), nişte preoţi jucăuşi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Salii[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Apex_%28hat%29.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar în ce priveşte tricolorul eu am fost doar ironic, nu cred că vine de la romani. Posted Image)
Dar mai bine le trimiteţi mail şi postaţi răspunsul aici, ce-i cu culorilea alea ce vă intrigă.

Edited by A_treia_cale, 08 March 2019 - 01:59.


#380
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View PostA_treia_cale, on 08 martie 2019 - 01:36, said:

Dar poate au ceva legătură fiind din Italia
auzi, da' de curiozitate, sa vedem cum stai cu pregatirea doptrinara. italienii de unde zici ca au venit, cand au venit. in italia.

#381
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,335
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 07 martie 2019 - 23:02, said:

Te duci la Lactantius si citesti ...

Da?

Ti-am mai explicat si cu alte ocazii ca interpretarea pe care o dai spuselor lui Lactantius este habarnista si agramata

Edited by Mount_Yerrmom, 08 March 2019 - 02:16.


#382
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postzz_dop, on 08 martie 2019 - 01:43, said:

auzi, da' de curiozitate, sa vedem cum stai cu pregatirea doptrinara. italienii de unde zici ca au venit, cand au venit. in italia.
V-am zis că nu vorbesc cu coloana a cincea, aştia ce cu zâmbetul pe buze ba sunt daci, ba sunt daco-romani, ba sunt romani în funcţie de interes. Dacă s-ar putea ar fi orice numai să fie bine şi să fie primii. Aia e prostituţie. Măcar pe lord Criztu îl respect, e în prima linie contra românismului pe faţă.  Când o să alegeţi o parte atunci o să vorbim serios.

Quote

I Salii risiedevano nella Curia Saliorum, ed erano distinti in due collegi: i Salii Palatini, istituiti da Numa Pompilio e scelti fra le famiglie nobili[1] (in principio, solo della tribù dei Ramnes[senza fonte]) ed i Salii Quirinales istituiti da Tullo Ostilio e scelti fra le famiglie nobili [1] (in principio, solo della tribù dei Tities[senza fonte]). Tale suddivisione testimonia dell'istituzione del collegio prima dell'avvento della monarchia, nel periodo in cui il Quirinale era ancora separato dagli altri Montes, che costituivano il nucleo antico e latino della città. [4]
I Salii erano presieduti da un Magister, al quale si affiancavano il Praesul, che dirigeva le danze (mostrava i passi e le figure della danza amptrurare agli altri sacerdoti che dovevano poi ripeterle reamptrurare), ed il Vates, direttore del coro.
Până atunci să râdem de necazul nostru, cum o tradiţie de bază la romani, păstrată cu numele şi toată procedura, exceptând versurile pierdute în timp a ajuns dacă!
VAE VICTIS, suntem asediaţi ca romanii de către celţi.

#383
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View PostMount_Yerrmom, on 08 martie 2019 - 02:16, said:

Ti-am mai explicat si cu alte ocazii ca interpretarea pe care o dai spuselor lui Lactantius este habarnista si agramata
Nu, hai să vorbim direct.
Ăla nu interpreta nimic, era un creştinopat ce a scornit nişte minciuni gen  "vin teroriştii"  despre un împărat roman păgân, pentru a părea patronul lui un mare patriot după ce şi-a bătut joc de vechile instituţii romane.
Asta e tot. Dacă spui că a interpretat ar părea că ăla voia să scrie obiectiv dar a fost dus în eroare. Nu e cazul.

Şi de ce se putea lega, ca orice prost, de origini, că ăla era din Dacia Aureliana şi avea rude prin Dacia Traiana. Pe scurt, păgânii nu sunt romani.

Deci prostul atât a putut şi atât a scris. Probabil creştinopaţii lui au crezut, dar nimeni serios la cap nu crede că nu există nicio dovadă, nicio poveste.  Războaie civile au fost de când e Roma, împărţirea imperiului nu are treabă cu dacii, ci cu sistemul de apărare greu încercat de strategia lui Augustus de a securiza graniţa ca o armată modernă.  
Nu era un păcat la romani să te crezi roman de origine dacă, păcat era ce au făcut creştinii şi atunci trebuia să zică şi el ceva că patronul său în ochii unor romani conservatori niciodată nu era mai roman decât Galerius.

Edited by A_treia_cale, 08 March 2019 - 02:42.


#384
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 08 martie 2019 - 02:16, said:

Ti-am mai explicat si cu alte ocazii ca interpretarea pe care o dai spuselor lui Lactantius este habarnista si anagramata

nu te pricepi sa explici..

View PostA_treia_cale, on 08 martie 2019 - 02:22, said:

Măcar pe lord Criztu îl respect, e în prima linie contra românismului pe faţă.

Io, contra romanismului pe fata!? Care am o deosebita pasiune pentru pastorit? Pai n-ai sa gasesti mai cioban ca mine.
Traiasca regele!
[sharedmedia=core:attachments:2176227]

Edited by criztu, 08 March 2019 - 09:37.


#385
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View PostA_treia_cale, on 08 martie 2019 - 02:22, said:

V-am zis că nu vorbesc cu coloana a cincea
in traducere, "lipsa acuta de skill, honor si buna-cuviinta"

View PostA_treia_cale, on 08 martie 2019 - 02:22, said:

VAE VICTIS, suntem asediaţi ca romanii de către celţi
nu te asediaza decat jungla mintzii, ca pe pifanii aia japoneji uitati pe insule.

#386
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,335
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 08 martie 2019 - 09:23, said:

nu te pricepi sa explici..

io ti-am explicat cum am putut eu mai bine dar matale nu pricepi pentru ca eruditia ta se limiteaza la unirea punctelor din poze si filme de pe youtube, esti complet refractar la informatie de calitate

#387
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007
Imi place cum se plimba topicul prin toate erele istorice, ghietu fane cred ca e depasit complet.

Legat de Lactantius si Galerius, ipoteza cu "crestinopatul" (uau ce cuvinte se mai inventeaza azi) care scria prostii sau rautati inventate despre Galeriu e desigur aiurita si inventata ad-hoc pentru a nega ceva ce nu convine ori unele persoane nu pot intelege.

Notitia Dignitatum iti spune ca in perioada aia (si dupa) majoritatea armatei romane (cel putin din partea estica a imperiului) era formata din traco-daci (recrutata din Dacia, Tracia Moesia etc). Pe arcul lui Galeriu de la Tesalonic apar soldati cu drapele tip draco, tetrahia formata de el dupa ce ii face vant lui Diocletian e iarasi formata din imparati cu origini traco-dacice.

Calusarii au fost probabil exportati pe dincolo pe unde au ajuns ceva daci (soldati in armata romana-vezi si cultul Cavalerului Dac sau Danubian, ajuns prin Germania, ori "gotii"-getii de mai tarziu, numele got apare brusc dupa treaba cu Caracalla si Geta). Acolo insa s-au pastrat niste forme fara fond pentru ca practicantii au disparut incet incet in masa populatiei locale.
Aici calusarii s-au pastrat mult mai bine si pana spre zilele noastre, cu toate ritualurile secrete, conexiunile magice sau mistice, legaturile cu ielele samd.

#388
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlupu2, on 08 martie 2019 - 12:58, said:

Pe arcul lui Galeriu de la Tesalonic apar soldati cu drapele tip draco, tetrahia formata de el dupa ce ii face vant lui Diocletian

esti si tu... Diocletian e socru lu Galerius, nascut in Dalmatia prin pre juru la Salona, facut voivod in Moesia. Diocletian face tetrarhia, care e clar sistem mostieresc federal - gen impartirea Daciei in 4-5, dupa Burebista. Daca poti identifica sfarsitul sistemului imperial roman, e fix tetrarhia lui Diocletian, care pune 4 daci mari si lati ca augusti si getzari: Galerius, Maximian, Constantius si Diocletian.

Edited by criztu, 08 March 2019 - 13:43.


#389
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 08 martie 2019 - 13:25, said:

Daca poti identifica sfarsitul sistemului imperial roman
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w5zYpWcz1-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sfarsit, sistem, imperial, roman, toate cuvintele astea pot avea diferite intelesuri in diferite combinatii si contexte asa incat e complicata treaba
mai bine ar reveni discutia on topic.

#390
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzz_dop, on 08 martie 2019 - 13:32, said:

mai bine ar reveni discutia on topic.

Da, pai subiectu e despre Vlahi. Deci te intreb: ce ii face pe Vlahi, Vlahi? fara poezii, te rog. nu mai vreau poezii. Ai sa stabilim ce e aia state "vlahe".

Edited by criztu, 08 March 2019 - 13:46.


#391
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postlupu2, on 08 martie 2019 - 12:58, said:

Imi place cum se plimba topicul prin toate erele istorice, ghietu fane cred ca e depasit complet.

Legat de Lactantius si Galerius, ipoteza cu "crestinopatul" (uau ce cuvinte se mai inventeaza azi) care scria prostii sau rautati inventate despre Galeriu e desigur aiurita si inventata ad-hoc pentru a nega ceva ce nu convine ori unele persoane nu pot intelege.

Notitia Dignitatum iti spune ca in perioada aia (si dupa) majoritatea armatei romane (cel putin din partea estica a imperiului) era formata din traco-daci (recrutata din Dacia, Tracia Moesia etc). Pe arcul lui Galeriu de la Tesalonic apar soldati cu drapele tip draco, tetrahia formata de el dupa ce ii face vant lui Diocletian e iarasi formata din imparati cu origini traco-dacice.

Calusarii au fost probabil exportati pe dincolo pe unde au ajuns ceva daci (soldati in armata romana-vezi si cultul Cavalerului Dac sau Danubian, ajuns prin Germania, ori "gotii"-getii de mai tarziu, numele got apare brusc dupa treaba cu Caracalla si Geta). Acolo insa s-au pastrat niste forme fara fond pentru ca practicantii au disparut incet incet in masa populatiei locale.
Aici calusarii s-au pastrat mult mai bine si pana spre zilele noastre, cu toate ritualurile secrete, conexiunile magice sau mistice, legaturile cu ielele samd.
Frumoase povestiri dar istoria nu e cu poveştirile. Cavalerul păcii e o formă artistică, ce reprezintă el şi cum ai făcut legătura că era dac şi avea treabă cu căluşarii ţine deja de obraz .
Ţi-am dat şi pagina în italiană să buchiseşti ce făceau preoţii ăia romani, adică exact ce fac căluşarii, mai pui că şi numele e la fel(ai auzi de l-r).

Creştinopatul nu e o ipoteză, e adevărul ştiut de toată lumea exceptând o parte din Românie.
Galerius, printre altele, a fost rezistenţa vechilor romani vs creştinopaţi, o rezistenţă mai moderată şi face parte dintr-un grup de împăraţi ce a salvat imperiul roman de la distrugere.
Printre chestiile celebre făcute de Galerius e că ţi-a bătut Carpii de i-a scos din orbită şi i-a aşezat în imperiu ca popor învins.
Deci printre principale cauze că ai toponime slave în România e că Galerius a fost de vreo 6 ori Carpicus(el sau şeful, dar el a câştigat bătăliile). Dacă domnul Yerrmom la asta face referire ca "interpretare", adică acel băiat a interpretat greşit titlurile de triumf eu zic că aşa ceva nu era posibil. Nu ai cum să interpretezi aşa ceva în acel mod, doar dacă eşti un creştinopat făţarnic ce vrei să ştergi istoria unui om, fiindcă şi dragul de Constantin a clamat acel titlu, ba chiar Maximus şi nu l-a făcut nimeni dac.
Deci Galerius e vinovatul principal pentru disparţia Daco-Geţilor ca putere regională, cei ce nu au fost măcelăriţi şi mutaţi au fugit în zona carpaţilor nordici, unde azi se joacă huţulca, nu căluşarii.

Quote

]I Salii erano presieduti da un Magister, al quale si affiancavano il Praesul, che dirigeva le danze (mostrava i passi e le figure della danza amptrurare agli altri sacerdoti che dovevano poi ripeterle reamptrurare), ed il Vates, direttore del coro.[/u]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sImsZJ7cX0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#392
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 08 martie 2019 - 13:46, said:

Da, pai subiectu e despre Vlahi. Deci te intreb: ce ii face pe Vlahi, Vlahi?
gura altora ii face vlahi, fiindca pe romaneste eu nu cunosc sa fi fost folosit cuvantul de careva ca endonim. cu exceptia lui enough, supranumit, fane.
ce ii face pe acesti "vlahi", "vlahi", e deci o chestiune de perspectiva din alteritate.
e de presupus ca ii face "vlahi" niste caracteristici colective. aderenta la un anumit set de idei, sau conceptii, din care unele anume erau in mod evident perceptibile din exterior.
moment la care te invit sa iei dumnitale lista cu autori din vechime care au scris despre vlahi, si sa vezi ce lucruri sau perceptii sunt constant descrise despre vlahi, dinspre exterior.

#393
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzz_dop, on 08 martie 2019 - 14:49, said:

gura altora ii face vlahi, fiindca pe romaneste eu nu cunosc sa fi fost folosit cuvantul de careva ca endonim.

Pai deci subiectu e despre statele vlahe. Deci despre ce discutam? Discutam despre statele acestor endonemti?
[sharedmedia=core:attachments:2204582]


Mai devreme imi povesteai ca Chalcocondyles il face pe Mirza cel Batran, vlah. Deci despre ce e vorba? Cand s-a hotarat ca Mirza cel Batran era din aceeasi poveste cu tine?

Edited by criztu, 08 March 2019 - 15:15.


#394
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 08 martie 2019 - 15:10, said:

Pai deci subiectu e despre statele vlahe. Deci despre ce discutam? Discutam despre statele acestor endonemti?
Mai devreme imi povesteai ca Chalcocondyles il face pe Mirza cel Batran, vlah. Deci despre ce e vorba? Cand s-a hotarat ca Mirza cel Batran era din aceeasi poveste cu tine?
ai o stare de apelpisire inexplicabila sau mi se pare mie.
te vexeaza ceva, te-ai epilat azi si te irita, sau care este fenomenul.

#395
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzz_dop, on 08 martie 2019 - 15:18, said:

ai o stare de apelpisire inexplicabila sau mi se pare mie.
te vexeaza ceva, te-ai epilat azi si te irita, sau care este fenomenul.

Ti se pare tie. Tu esti in cautare de supape sa-ti permita a-ti exorciza pulsiunile poetice, si te coafeaza ideal o chestie nedefinita.
Si normal ca te vexezi cand iti fac observatia ca aici e salon de istorie, nu de poezie.

Lamureste-ti ce e aia 'vlah' ce e aia 'romanesc'. Cum era statu lu Basarab sau Mirza cel Batran 'vlah' sau 'romanesc', si lasa-le da-le'n draq de poezii si formulari enigmatice goale de orice shira spinarii concreta, identificabila.

Edited by criztu, 08 March 2019 - 15:56.


#396
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 08 martie 2019 - 15:31, said:

formulari enigmatice goale de orice shira spinarii.
apelpisita, si lipsita, de shira spinarii, e formularea ta opintita ca un nimenea de pe internet, adica eo, sau altul, ar fi vreodata din aceeasi poveste cu Mircea Voda cel Batran.
deci mai trage alt loz, mai incearca. sau ia un bonbon, ca poate ti-o fi scazut glicemia.

Edited by zz_dop, 08 March 2019 - 15:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate