Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Minciunile din CV...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 01:50, said:

Depinde de situatie si cultura locala.

Daca nu ai job sunt cateva motive:
esti casnica, pa
ai fost in concediu un an? misto! ce-ai facut inainte?
Freelancer? fain, ce faci?
Proiecte? fain. de care?

Nu are foarte multa importanta varsta. Insa intr-adevar, nu poti merge la 40 de ani, ultimul job (incluzand freelancing, deci orice platit) sa fi fost la 30 si sa ai pretentia ca te mai angajeaza cineva... nu. Pentru ca se considera ca in timpul ala de 10 ani ai pierdut notiuni, nu ai actualizat notiuni, etc.

Daca tu poti demonstra ca in timpul de la ultimul job pana acum nu ai stat chelea manzului si ai facut ceva relativ in domeniu, e ok.

Deocamdata, la mine e mica pauza, cam de o luna.

Acum, si cu experienta profesionala... Ce sa zic? Stiu personal oameni care au trecut in CV ca au facut lucruri de care nici nu s-au atins. Si i-a ajutat sa obtina joburi. Sau situatii in care CV-ul se potriveste manusa si s-a dovedit cam nepriceput. De ex., a lucrat in excel (e fictiv exemplul) la jobul anterior, dar s-a dovedit ca nu lucrase grozav. In conditiile astea, eu ma intreb de ce e eligibil un om ca asta fata de unul care poate n-o fi lucrat, dar a invatat de unul singur niste chestii si, daca il chemi la interviu, iti poate parea inteligent si muncitor. Nu e vorba de mine :))) mi-a atras atentia ce ai zis `daca esti casnica, pa`.

#20
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 02:22, said:

Daca esti casnica si ai experienta in a creste copii, poti sa te angajezi oricand ca bona la 40-50 de ani.
In SUA mai ales se cauta la greu bone, fiind domeniul cu cea mai mare rata de angajare.

De obicei, americanii prefera bonele de 40-50 de ani decat cele de 20-30 de ani, stiind ca au mai multa experienta.

Pai, si daca in timp ce ai crescut copiii, ai facut si tu niste cursuri pe net si ai invatat excel, stii sa scrii un mail si altele de felul asta, tot bona ar trebui sa te angajezi? Poate n-ai fi rea ca secretara. Just asking, ca bona nu m-ar angaja nimeni, n-am copii. Posted Image

Cumva e ciudat cum ne asteptam sa fie un anumit parcurs pentru toti...

Ma rog, am deviat de la subiect.

Edited by carlajezebel, 13 February 2019 - 02:30.


#21
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 02:06, said:

Vrei sa stii de cate ori  am fost angajat  eu fara sa am cont de Facebook prin anii de facultate ?
Iar daca m-am angajat si pe vremea cand aveam cont de Facebook, am facut-o cu un cont cu nickname fake si fara sa am activitate pe wall sau poze cu mine.   Si tot mi-am permis sa fac trolling sub anonimat, sa injur politicienii PSD, fara sa sufar consecintele.  

Bine, daca esti prost si te afisezi cu numele si prenumele  real , cu tot cu adresa, nr. de telefon si in acelasi timp postezi poze cu tine beat, gol si cu chilotii pe cap in care se vede dupa mecla ca esti chiar tu , cu mesaje si statusuri de tip  "toate grasanele sunt naspa" ,  "moarte cocalarilor",  plus  avatar cu svastika  sa fii  like a boss pana la capat , iar dupa o saptamana de la semnarea contractului iti actualizezi profilul ca  "angajat la Microsoft" atingand nivelul maxim de cretinism, si HR-ista de la  Microsoft  iti vede profilul, cam e vina ta ca vei fi concediat, indiferent ce performante ai.
Multi confunda Facebook-ul   cu 4chan care e  o platforma strict pentru distractie si trolleala. Facebookul e de multa vreme  o platforma serioasa de evidentiere a populatiei,   mai degraba un jurnal/album foto/profil profesional, dar cel mai mult, un jurnal public care este luat in serios.In general, daca esti pus pe trollat/mistocareala/injurat, cam e bine sa o faci sub anonimat peste tot.  Nu ca te poti trezi cu o amenda, dar iti patezi reputatia rau de tot de nu te mai angajeaza decat poate vreun SRL infect sau vreun buticar la negru.  

Ca intrebare, tu ca patron de firma recunoscuta te-ai lasa reprezentat de un angajat al carui profil pe Facebook contine continut inadecvat/vulgar/bigot/rasist/misogin, stiind ca iti poti pierde clientii,  reputatia si profitul? Ai angaja unul ca asta apoi care te-ar duce la sapa de lemn?Repet, grija mare cum va prezentati  pe Facebook daca tot va evidentiati cu nume reale/poze.La Buzzcamp HR-istele mi-au spus pe fata ca profilul real de pe Facebook  ce prezinta profilul profesional, nu doar viata personala,  este automat calatogat drept CV  alternativ ce poate avea impact asupra angajarii.

Facebook-ul este un instrument sa urmaresti tu pe altii, nu altii sa te urmareasca pe tine.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru Excel (pentru Office de fapt) îți îți certificare. La fel și pentru adobe.

Și apoi, după caz, te prezinți cu portofoliu. Dacă e nevoie.

Acuma dacă un angajator ia pe unu ca o scris Excel in profil, apăi o merita :)




View Postcarlajezebel, on 13 februarie 2019 - 01:59, said:



Asa ma gandeam si eu, ca trebuie actualizat permanent.  

Per total, am experienta profesionala de vreo 16 ani, iar pauza e mica, am incheiat de vreo luna. Oricum, in timpul asta, vreau macar sa fac niste cursuri pe net.

O luna E o nimica toată :)

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mai terminați cu H.R.-ul, ca nu sint terminatorul, unele (ca sint femei adesea) sînt praf.

Nu praf, praf grămadă :)

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Stati sa ajung la laptop ca va povestesc niște chestii de HR de la ultimul job din România (2015-2016)

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
No, hai sa vedem.
La noi angajarile se faceau pe baza de recomandari si doar daca restul angajatilor isi dadeau acordul. Eram o echipa destul de tanara si dinamica si mood-ul era foarte important.

Si e punem la masa o data sa gasim un coleg sau o colega...si dupa n discutii ca aia n-are tzatze, aia n-are cur, aia-i olteanca, aia-i nu stiu cum (toate info de pe IG si FB) gasim solutia perfecta: CV perfect, tipa profesionista, tzatze, cur, zambet.
Sunam la fostii angajatori, numai de bine! Ce-am zis, JACKPOT. Si-o angajam...

Acum aveam o problema cu tzatzele. Era time waster. Adica tipa foarte profesionista, dar isi pierdea timpul in fata clientului cu tzatzele pe masa, flirtand si asa mai departe. Nimic rau in asta, la urma urmei daca e simpatica numai de bine. Dar ea se trezea sa faca asta la rush hour... perioada aia de timp in care nu stiai nici cum te cheama. Efectiv se facea servire la secunda si ea statea doua minute cu tzatzele pe bar. In schimb tipa foarte profi... doar ca nu la volumul nostru (de vreo 8 ori mai mare)

A doua faza a fost cea mai tare. Aveam nevoie de un bouncer. Si e foarte greu sa gasesti unul care sa nu arate ca ultimul ghertzoi. Imagine. Si dupa multe cautari si dat anunturi ne vine o duduie... dragalasa. Avea ceva calificare in ceva arte spatiale, avea experienta, era totul ok. Era si voluminoasa (nu grasa) deci numai buna! Sunat la fost angajator, era ok. Si-o angajam... c-am zis JACKPOT avem gagica pe post de bouncer!

Era ca o panseluta. Parca plutea. Limba romana aproape deloc dar no, era ok... pana la conflict in care efectiv se invartea ca un coi intr-o galeata si tipa la noi ca nu stie ce sa face si-o fugit la restul colegilor. Am ramas, prosti.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Scoate si anii in care ai facut facultatea

De ce ai ramas fara slujba?
Hmm, poate te fac pet-projectul meu

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 03:06, said:


Si e punem la masa o data sa gasim un coleg sau o colega... aia-i olteanca

Cabron, ne certam, te pun la ignore daca vii cu de-astea.


@initiatoare:

1. nu mai asculta toti trolii care isi fac viata pe aici si care indruga toate prostiile
2. nu minti, nu ai de ce
3. varsta in clar nu ai de ce sa o treci in CV, se poate deduce din datele de absolvire daca e musai
4. mi-am luat si eu o luna concediu fara plata (timp in care m-am mutat la alt angajator, dar e alta poveste). Am primit in timpul ala destul de multe oferte, pentru o luna pauza nu iti zice nimeni nimic
5. multe dintre oferte le-am primit pe linkedin, daca nu ai inca profil acolo iti sugerez sa iti faci. Da-mi un semn si ne 'imprietenim' ca sa ai expunere la reteaua mea cel putin
6. vezi ce zice tsunnnami-ul, nu stii de unde sare iepurele

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcarlajezebel, on 13 februarie 2019 - 01:46, said:

Ok, multumesc pentru pareri, oricum, nu ma simteam ok sa mint ceva.

Insa, legat de motivele pentru care am fost indemnata sa mint: ati auzit de HR care nu vad cu ochi buni CV-uri ale oamenilor de 40 de ani, care nu au job la momentul respectiv?

Binenteles ca nu cad cu ochi buni, nici varsta, nici pauzele din CV. Dupa ei ar trebui sa fii sclav o viata.

Si mai e experienta relevanta pentru postul scos pe taraba - ori o ai, ori n-o ai, posturile bune cu care te-ai potrivi mai bine, ai ghicit, sunt ocupate.

Gandeste-te ca au plecat 4 milioane de romani din tara, vreo 2 milioane in ultimii 10 ani, aproape toti ci probleme de CV in Romania sau care s-au saturat pur si simplu de tot balciul pentru 450 de euro pe luna.

Edited by rosix, 13 February 2019 - 07:17.


#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Te rog nu incepe si aici cu teoriile tale sclavagiste. Nu e nevoie sa iti propagi aberatiile peste tot.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAlexEn, on 13 februarie 2019 - 07:06, said:


Cabron, ne certam, te pun la ignore daca vii cu de-astea.


Chiar n-am glumit, a fost una din discutii... datorita unor experiente din trecut (colective, nu ale mele :lol: )

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlexEn, on 13 februarie 2019 - 07:10, said:

Te rog nu incepe si aici cu teoriile tale sclavagiste. Nu e nevoie sa iti propagi aberatiile peste tot.

Pai despre asta este vorba, de un raport dezechilibrat de forte, in defavoarea candidatului la job.
Nu are rost sa minti pe cv pentru un job de chin, platit cu 450 euro pe luna.

#32
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostLex404, on 13 februarie 2019 - 00:24, said:

3. Cum crezi ca poti ascunde varsta?
Scrie in CV ca buletinul i-a fost emis cu 5 ani mai devreme, i-au trecut virsta gresit. Sau ca nu s-a nascut in anul respectiv, a fost o greseala la primarie.

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 01:07, said:

Companiile respectabile/multinationalele  nu angajeaza rasisti, bigoti, misogini, homofobi,   extremisti politici/religiosi, infractori cu cazier, lenesi  cu un trecut neproductiv , persoane cu inteligenta sub medie si toate categoriile indezirabile ce pot pata imaginea companiilor.
Chiar asa discriminare e pe acolo? :huh:

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 13 februarie 2019 - 07:30, said:

Pai despre asta este vorba, de un raport dezechilibrat de forte, in defavoarea candidatului la job.
Nu are rost sa minti pe cv pentru un job de chin, platit cu 450 euro pe luna.

Serios, lasa bullshitul sau incep sa iti dau raport pentru trolling si flame.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Minciunile din cv nu-si au rostul si aduc umilinta suplimentara (pe langa cea existenta deja) la contactul cu angajatorul. Golurile din cv nu pot fi umplute cu minciuni, pentru ca se cer hartii pentru dovedirea experientei, recomandari si se poate consulta trecutul angajatului.

Deci, n-are rost. Cine vrea sa sune, suna pe baza a ceea ce exista in CV.
Daca insa introduci varsta in aplicatiile de aplicare si ai baga filtre de varsta (si sigur baga) cv-ul nu va iesi la cautari asa ca sansele sunt reduse ca cv-ul sa fie citit macar (sunt mii de cv-uri).

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttemptationsecret, on 13 februarie 2019 - 02:06, said:

Ca intrebare, tu ca patron de firma recunoscuta te-ai lasa reprezentat de un angajat al carui profil pe Facebook contine continut inadecvat/vulgar/bigot/rasist/misogin, stiind ca iti poti pierde clientii,  reputatia si profitul? Ai angaja unul ca asta apoi care te-ar duce la sapa de lemn?Repet, grija mare cum va prezentati  pe Facebook daca tot va evidentiati cu nume reale/poze.La Buzzcamp HR-istele mi-au spus pe fata ca profilul real de pe Facebook  ce prezinta profilul profesional, nu doar viata personala,  este automat calatogat drept CV  alternativ ce poate avea impact asupra angajarii.
Bun-bun, dar daca e vorba de un mecanic auto sau vinzator comercial? Si pe ala il iau la puricat sa nu fie rasist, sa nu manince grasimi saturate, sa nu manince inainte de culcare, sa nu aiba amenzi de conducere etc. etc.?

View Postcarlajezebel, on 13 februarie 2019 - 02:28, said:

Pai, si daca in timp ce ai crescut copiii, ai facut si tu niste cursuri pe net si ai invatat excel, stii sa scrii un mail si altele de felul asta, tot bona ar trebui sa te angajezi? Poate n-ai fi rea ca secretara. Just asking, ca bona nu m-ar angaja nimeni, n-am copii. Posted Image

Cumva e ciudat cum ne asteptam sa fie un anumit parcurs pentru toti...

Ma rog, am deviat de la subiect.
Dar unde vrei sa mergi? La o banca, o firma de consultanta? Eu sunt "umpic" confuz, parca pe acolo e targetul. Cam aiurea oricum, nu vad de ce virsta ar fi o problema la o banca.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDihorul Razboinic, on 13 februarie 2019 - 07:48, said:


Dar unde vrei sa mergi? La o banca, o firma de consultanta? Eu sunt "umpic" confuz, parca pe acolo e targetul. Cam aiurea oricum, nu vad de ce virsta ar fi o problema la o banca.

El vrea oriunde dar nu-l suna nimeni, asta e problema. Varsta e o problema. Sunt unele joburi de contact direct cu clientul unde e nevoie de prezenta agreabila iar la altele se cauta direct juniori. Filtrul de varsta e folosit intitdeauna de angajatori.
Dupa 40 de ani ai mai multe sanse la joburi pe care nu le cauta nimeni (ex: depozite prin Chitila) unde nu se inghesuie nimeni ca faci 14 ore pe aceeasi bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate